1. #1
  Administrator
  Koray Kor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Tecrübe Puanı
  10
  Mesajlar
  518

  Define Cihazları Hakkında ?

  Define Cihazları Hakkında ? Arşiv Konu


  Define cihazları dediğimiz Dedektör sistemleri, altın, gümüş, obje, mayın gibi metallerde bulunan maddeleri özelliklerine göre diğer metallerden ayırma özelliğine sahip elektronik sistemlerdir. Bu cihazlar aradığınız metalin cinsine ve toprağım yapısına göre ayrı ayrı tasarlanır. Mayın bulmak için tasarlanan dedektörler ile altın, gümüş vb. metalleri bulmanız imkansızdır. Bu durumda definecinin kullanacağı dedektörler geniş amaçlı tasarıma sahip olmalıdır, Altın, Gümüş, Bakır, Bronz Demir gibi madenlerin yanında boşluk bulma, hatta bu metallerin oksit gazını da tespit etme özelliğine sahip olmalıdır.


  Define cihazları yani dedektörler bulmak istediğimiz metalin manyetik frekansını yakalama okuma ve cinsine göre ayırım yapabilecek şekilde tasarlanmış olmalıdır. Definecilerin kullandığı dedektörlerin önemli unsurlarından biride toprak ayarıdır, bu ayar bize arama başlığının dolaştığı yerde değeri olmayan metallere yada küp parçaları içinde bulunan metal parçalarına ait zayıf frekansları es geçmemize yardımcı olur. toprak ayarı dediğimiz sistem doğru çalışmaz ise kullanıcı durmadan sinyal alır ve başarı elde edemez. Bu sistem düzgün çalışması için ilk iş dedektör tasarımcılarına düşer, tasarımcı kadar kullanıcının'da deneyimli ve bilgi sahibi olması gereklidir.

  Define cihazları Nasıl Çalışır


  Nasıl çalışır; Dedektörler elektromanyetik dalgalar göndererek bazende rastlanan metal cismin yaydığı manyetik dalgaları tespit ederek çalışır, çalışma frekansları radyo frekans bandı olan Khz diye adlandırdığımız frekans olup, dedektör üreten firmaların ayarları doğrultusunda 1 Khz ila 120 Khz bant aralıklarında çalışabilmektedir. Arama başlıkları metallerin zemin üzerine yaydığı manyetik firekansı yakalayayıp monitore belli ses ve ışık vererek bilgi vermektedir. Bu sistemlerin daha sağlıklı çalışması için hava sıcaklığı nın 10 - 30 derece arasında olması gereklidir. Burada şunuda belirtmek gereklidir valf dedektörlerin çalışma prensipleri ile pulse dedektörlerin çalışma prensipleri birbirinden farklılıklar göstermektedir. valf dedektörlerin arama başlıklarında 2 bobin bulunurken pulse dedektörlerin arama başlıklarında tek bobin bulunmaktadır. metal ayrımı konusunda pulse dedektörler valf dedektörler kadar başarılı değildir. Derin aramalarda pulse yüzeysel aramalarda valf dedektörler tercih edilmelidir.


  Defineci arkadaşların bilmesi gereken diğer konuda bir dedektörün defineyi direk bulmayacağıdır, sadece işaretler üzerinde yaptığınız çalışmadaki hedef noktayı test, teyit etmek için gerekli olan cihazlardır. son yıllarda gelişen teknoloji ile yer altı görüntüleme firmaları pratik sorunların çözümüne yönelik ciddi adımlar atıldığı, definecilere ciddi katkılar sağlayacak ürünler üretildiği bilinmektedir.

  Not: bu konunun eskisi silinmiş yenisi açılmıştır.

  mayhem Bunu beğendi

 

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş