1. #1
  Koray Kor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Administrator
  Durumu
  Çevrimiçi

  Mesajlar
  551
  Tecrübe Puanı
  10
  Rep Derecesi: Rep Derecesi: Rep Derecesi: Rep Derecesi: **

  Haç, İstavroz ve Aile Putu Define İşareti Güncel

  Haç varsa hemen kanatlarına bakacaksın hangi kanat uzunsa yön orasıdır, Haç yere yatay kayada yapılmış her kanadı eşitse mezar en fazla 7-10 metre çevresindedir.

  -mezar-hacjpg

  Definecilikte haç işareti sembolü işaretinin anlamları haç sembolünün şekline göre değişmektedir. Definecilikte birden fazla haç işareti kullanılmaktadır. Bunların bir kısmı define ile alakalı bir kısmıda mezar ile alakalıdır, bazı haçların ise dini sembol olarak kullanılmıştır. genel itibarıyla tüm haçlar koruma amaçlı yapılmıştır, örnek olarak eski ev duvarındaki haç evi korumakla yükümlü arazide kayaya yapılmış bir haçta ya mezarı yada parayı korumakla yükümlüdür.

  -6-hacjpg

  Üst resim 6 mezarı temsil eden haç işareti, bu işaret dik kayada olmalı, bulunduğu çevre araştırılmalıdır, mezarlar aynı yerde olup araları en fazla 1-2 metredir, biz bunlara statü yüksek mezarlar deriz, genelde dolu çıkar.

  haçlar genellikle mezarlar için kullanılmış olup uzun kolu veya yanında bulunan bir işaret ufak oyuk gibi veya daha ufak bir haç gibi yön belirtmektedir. üzerinde hilal gibi yarım yuvarlak olanlar büyük ihtimalle oda içerisinde anlamına gelebilir. yuvarlak içerisindeki haç ise en fazla beş adım etrafında aranmalıdır . burada aranacak şey çökme hafif yığma olmalıdır.


  Haç, Diğer Önemli Noktalar


  Haçların hepsi aslında birer tılsım işaretidir, bir haçın neyi tılsımladığını anlamak kolaydır, en çok mezar ve defineleri korumak için haç yapılır. yön bulmak için kanatların farklı boyutlarda olması, kanatların çatal yapması, bazende çatalın içe değil dışa bombeyli olması gibi benzer incelikler anlamları tamamen değiştir.

  Aile putlarındaki haç işaretleri kanat yapısı her zaman dışa bombeyli şekilde olur, tek mezara hitaben yapılan haç işaretleri ise içe doğru betimlendiği gibi tam olarak bölgeyi koruma amaçlı yapıldığı zamanda çoktur. bu anlattığım haçlar daire içine alınmış türlerdendir. daire içine alınmış haçların tılsımı güçlü olur.

  Haç daire içene alınmadan her kanadı eşit ve kanatları dışa bombeyli ise bu yakınlarda tek mezar der. yani yukarıda aile mezarı dediğimin aynısıdır ama sadece daire içine alınmamış sade olmasıdır.

  -kayada-hacjpg

  Kayalara dikey yapılan ve alt kanadı uzun olan haç işaretleri ise yazmakla bitmeyecek kadar anlam taşır, bunların emaresi arkada, önde, sağda ve solda her tarafta olabilir. ilk bakılacak nokta tam karşısıdır. 2. bakılacak nokta ise yere paralel duran kanatların uzun yada kısa olanı varmı ona bakmaktır, biç bir ip ucu alamaz iseniz tam arkasına bakabilirsiniz. yalnız burada şu incelik vardır. emaresi arkasında olan haç işaretinin yüzü güneye bakıyor olması gerekir. yüzü güneye bakmayan haç işaretlerinde emare arkada olmaz. buda inanışla alakalı durum, tehlike en çok güney tarafından gelir, güneşin öğle saatlerinde olduğu noktaya dikkat edin.

  bir haçın yüzü öğle saatlerinde güneşe bakar şekilde betimlenmiş ise burada haçın arkasına bakılır.

  eğer bir haçın yüzü kuzeye bakıyorsa bu haçın arkasına hiç bakmayın olmaz. tehlike güneyde haçın yüzü kuzeye bakar şekilde olması demek haçın göremediği nokta demektir. mantık yürütürseniz ne demek istediğimi anlarsınız. demek'ki yüzü kuzeye bakan haçların emaresi her daim karşıda olur. güneye bakanların ise 4 tarafına bakabilirsiniz. tabi bu son paragrafta anlattıklarım için geçerlidir.


  -define-hac-isaretleri-anlamlari-hacjpg

  -hac-cesitlerijpg


  İstavroz


  En çok mezarlık alanlarında olur hemen yakınında mezar vardır, bak hangi kanadı uzunsa mezar hemen yanda uzun kanat tarafındadır, istavrozu kır içinde para var yalanına inanmayın işareti kırmayın. içinde para falan yok bu haç işaretinin bir çeşitidir çoğu anlam haçla benzerlik gösterir.

  Çarpı ( X ) Çarpı işareti son nokta olarak açıklansa bazı tecrübeler bunun her zaman aynı olmadığını göstermektedir. Sebebi ise, çarpı işaretleri üzerinde yapmış olduğumuz çok ayrıntılı çalışmalardır. Yön verici ve hedef şaşırtan yanıltıcı işaretler vardır. Dikkat edilmesi gereken önemli nokta ise, çarpı işaretine yönlendirmiş bir önceki işaretin çarpıya zıt tarafında araştırma sürdürülmelidir. Bunun haricinde ise, çarpı işaretinde farklılık gösteren uçları istikametlerinde ve ters istikametlerinde araştırma yapılırken, mağara olabilecek kayalara dikkat edilmesinide önermekteyiz.

  -istavroz-girisjpg

  Başka yorum: Eğer x işareti 7 cm küçük ise son nokta anlamındadır aranılan şeyin x işaretinin 15 metre çevresindedir. eğer x işaretinin etrafında 2 inci bir işaret var ise arasındaki mesafe ölçülür bulunan her bir santimetre bir adım farz edilerek işaret yönüne adımlayın aranılan şey oradadır.

  Başka bir görüş: istavroz işaretleri mezarlık alanlarında kullanılır. bazen sınır bölge bazende son nokta anlamına gelir. arazinin durumuna göre anlamı değişebilir. yanındaki işaretler çözüm için size yardımcı olacaktır.

  Tam olarak şu şekildedir.

  1- Sınır bölge

  2- Mezarlık alanı

  3- Son nokta

  4- Uzun tarafına git

  5- Burası tılsımlıdır


  Aile Putu


  Aile putu dediğimiz kalın kolları ve bacakları olan haçlar papaz mahzenine işarettir, bulunduğu yerdeki ark takip edilirse direk papaz mahzenine gidersin, burada 4 oda vardır, baş papazın mezarı yardımcısının mezarı, kilise eşyaları, birde boş oda vardır. kilise eşyaları içinde en değerlisi çandır dikkat çana zarar vermeyin.

  -aile-putujpg

  Aile mezarını temsil eder, mezarlar işarete yakın olur, bu işarete bakarak değil okşayarak çözülmesi gerekir, elinizi işaretin yapıldığı kayaya koyun ve hafifçe okşamaya başlayın, sizin düz sandığınız kaya aslında düz değildir, hafif yumurta şişliklerini fark edeceksiniz onları takip edin elinizin gittiği yer yöndür aile putlarında en çok rastlanan çözüm yöntemi budur.

  Topluca yapılan yemin işaretidir. İstavroz da denilir, tüm kolları eşitse gömü bulunduğu kayanın altındadır, eşit değilse farklı olan kolun baktığı yönde araştırma yap. Asil aile mezarı da çıkmaktadır. çevresinde doğal yapıya aykırı unsurlar aranmalıdır. son nokta olduğunu anlamanız için elinizi işaretin altına sokun, kayada yumurta yada daha küçük çıkıntı varsa yer burasıdır.

  Kesin aile mezarıdır işaretin olduğu kayadan çok uzak gitmeden mezar yerleri bulunur, buna daire içinde haçta denir bir tür tılsımlama işleminin gerçekleştirildiği kesindir. putun bulunduğu kaya tıraşlanmış ise tıraşlanmış yeri elinizle okşayarak bombey yapan tarafa bakılır.

  Diğer Yorum: Üst düzey asker mezarıdır ölen kişi eşi ve çocukları olarak tam ailenin mezarını simgeler, mezarlar oda şeklindedir her bir mezar için farklı odalar tasarlanmıştır tüm aile tek odada kalmamaktadır bunun tecrübesi defalarca yaşanmıştır. mezarlarda bolca heykel ve objelere rastlamak mümkündür ayrıca günlük ihtiyaçlar için gerekli tüm malzemeler yine mezarda bulunabilir. mezar yerine gelince işaretten çok fazla uzaklaşmamak kaydıyla yakın çevrede boşluk testi yapın bulursunuz.

  Diğer; Aile putu adı üstünde aile mezarıdır, mezarlar 7-9 metreyi geçmez hemen çevresine bakın tüm ailenin mezarı buradadır, put aileyi kötülüklerden korumak için yapılır genelde güney tarafına bakar, yada sabahtan akşama kadar güneşe yüzü denk gelecek şekilde tasarlanmıştır bunun anlamı ritüelle alakalıdır. dairenin içindeki haçın kanatlarına iyi bakın biri farklıdır farklı olan kanat tarafına gidin mezar yerleri oradadır.

  Putlar Aile mezarı olduğu kadar yemin işareti olarakta kullanılmıştır, çoğu eşkiya belgeleri ve haritalarda son nokta put ile verilmiştir. bir haritada 2 put resmi varsa burada bir çeşme olup 11 arşın gerisinde 2 ester yükü mal alınır. Belgede putlar mezar olarak verilmişse put mezarı mal mezarıdır mallar horasan ile kapatılmış hepsi birer putla nişanlıdır.

  Önemli Eşkiya Putları

  1- Mahzenlerdeki kapalı tandırlara yük koyulur ve karşı yarma kayalığa çeşitli mezarlar yapılmıştır oyma ve kaya mağara mezarlarıdır. tüm mezarlar put işareti olarak yükleri nişanlıdır.

  2- Oturak taşına oturunca sağımıza gelen yönde 15 adım mesafedeki kayada 3 put varsa, işte Nikae Kralının darphanesi barudadır. 12 oda buradadır.

  3- manda şeklinde bir taşta 7 adet put varsa, burada 30 santim kalınlığında 3 metre eninde 3 metre genişliğinde bir taş daha vardır bu taş kapaktır. Kapak kaldırılınca, merdivenlerden kilitli kapıya ulaşılır, kapıdan girilince içride sağlı sollu tam 38 oda vardır.

  Haç, istavroz aile putu işareti örnekleri

  -2-istavrozjpg

  -4-mezar-hacjpg

  -aile-putu-derine-isareti-minjpg

  -caral-ayakli-hacjpg

  -istavroz-define-isaretijpg

  -mezar-girisi-hacjpg

  -istavrozjpg

  -istavroz-ve-dairejpg


Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş