1. #1
  Koray Kor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Administrator
  Durumu
  Çevrimiçi

  Mesajlar
  551
  Tecrübe Puanı
  10
  Rep Derecesi: Rep Derecesi: Rep Derecesi: Rep Derecesi: **

  Tüm Ayak İzleri Define İşareti Anlamı

  Ayak varsa çık üzerine ayağını koy ve tam karşına bak taş yığma, taş öbeği, çakıl yığını ne varsa yer orasıdır. ön taraf boşsa sağa yada sola bak arkaya bakmana gerek yok aynı şekilde yığma ve öbekler varmı dikkat et. hiç bişey yoksa ayak boyunu ölç kaç cm çıkarsa 70 ile çarp karşısına adımla yer orasıdır. ayak parmaksızsa kesin mezardır parmaklıysa iyi parası vardır. parmaklı ağağın parmaklarına bak biri biraz farklıdır tam onu nişanla karşıya git parayı alırsın. parmağın biri ya çok oyularak yapılmıştır yada siliktir işte bu bizim şifremizdir.

  Ayak yanında oyma varsa bu kesin mezardır, ayak yanında balık varsa bu kiliseye gidilen yolu gösterir, ayak yanında kare oyma varsa bu oda mezardır, ayak yanında istavroz varsa mezar hemen önde en fazla 5 metrede olur.


  -parmaksiz-ayakjpeg


  1– Parmaksız ayak mezar işaretidir, mezar uzaklığı azami 100 metredir, genelde karşısı sağ yada sol tarafında mezarı olur. ayak boyu kaç cm ise bu mezar uzaklığını verebilir. ayak boyunun her cm si arşın, kulaç ve dirsek ölçüleriyle çarpılıp mesafe bulunabilir.

  -2-ayak-izijpg


  2– Parmaklı ayak parmaksız ayaktan daha değerlidir, parmaklar arasındaki farklılık çözüm için önemli ip uçlarıdır. mesela olması gereken uzunluktaki parmak daha uzun yada daha kısa ise işte bu bizim aradığımız yön verici şifredir. işaretlerin genel yapısı ne olursa olsun bize yön ve mesafe verecek gerçek işaretler ana işaretler içerisinde saklanmış şekilde olur biz bunları dikkate almalıyız. bunun bir örneğide olması gerekenden çok fazla belirgin olan parmak veyada silik yapılmış parmaktır, birbirlerine yakınlıkları dahi olması gerektiği kadar olmalı biraz ayrık yada bitişik duran parmak şifrenin habercisidir.


  3– Ayaklar yön vermek içindir ister para ister mezar her daim yön verir, gidilmesi gereken mesafe ne kadardır bununla da ilgili bilgiler verir. Her ayak mezar yada gömüye işaret olmayabilir patika yol kenarında şehir merkezine yön veriyorda olabilir, han ve hamam gibi yerlerde ayak işareti ile yön gösterilmektedir. tabi bu %1 lik ihtimaldir ayak işaretlerinin %60 ı mezar %35 i gömü işaretidir. ayak işareti neye hizmetiçin yapılmışsa bunu yanındaki işaretlerden anlayabiliriz, sade ayaklar genelde mezarı verir.


  4– Ayak direk meblağ yerini verir son nokta işaretidir ayak bulunduysa buradan para yeri görünür vaziyettedir, parası parça taşlar öbeklenmiş üzeri toprakla kapatılmıştır dikkatli baktığınızda farklı zemin yapısı kendini belli eder.


  5– Ayak boyunu ölç 1 cm si 1 adım hesapla ayak boyuna git parayı al, bu tecrübesi edilmiş çözümdür, yine aynı şekilde ayak istikametine 21 adım say yer orasıdır buda parası alınmış ayak örneklerindendir.


  6– Düz zemindeki ayak malın düz zeminde olduğunu söyler çapraz dikey kayalarda olan ayak malın yukarıda olduğunu söyler, dik kayalarda başı aşağıda ayak işareti bulursanız bu mağara girişi habercisidir mağaralar genelde açık mağara olup direk ayakta girilir şekilde büyüktür.


  7– ok işareti ile ayak işareti birbirine benzerlik gösterir, her ikiside yön veren işarettir, bazı ayak topukları sunak olarak kullanılmış burada ateşler yakılıp şifalı sular dökülmüştür. bunlar mezar ayaklarıdır genelde mezarlık alanlarında görünür buralarda birde istavroz olur mezar sayısı birden fazladır.


  8– Parmaklı ayak ve el işareti birbirine benzer özellikler taşır kesin define işaretidir, definesi yüklü miktarda olup 14 kişi 14 gün çalışmayınca alamaz. para bulunduğu yerde yada ön taraftadır. ana kaya varsa tuzaklı dır alttan girmeye çalışırsanız kaya üzerinize yıkılır. burada karşılıklı yarma kayalıklar varsa burada kaya mezarlar vardır, işte bu mezarlar yük mezarı olup hepsi nişanlı hepsi yeminlidir.


  9– Ayak varsa mahzen vardır, Bu mahzenlerde kapalı tandırlar olup yükler bu tandırlar içerisinde saklıdır. buralar mezarlık alanı olup mezarlar istavroz işaretleri ile nişanlıdır.


  10- Tek ayak düz zeminde sade ise karşı yamaç tepeyi vermektedir, bu tepede büyük bir mezar olup burası mal mezarıdır. Mal toplamı 2 katırdır. dikkat bu tepenin adı put tepedir.


  -ayak-izi-definejpg


  Kayada Çarık ve Ayakkabı İşareti


  Yeni bilgiler: Çarığın ayak izinden farkı gömüsü yüksekte olmasıdır, çarık seviyesinden daha yukarı tepe yerlerde araştırma yapman gerektiğini anlatır, çarık ucu yukarı bakar şekilde ise bu paranın öndeki tek tepede olduğunu anlatır çarık çift ise bu para ikiye bölünmüş her 2 tepede dolu demektir.


  -carik-ve-ayaklabijpg


  Diğer anlamı: Ayak ucunun baktığı yönde 10 metre kare kadar bir alan içinde ikinci bir işaret daha bulun. eğer yoksa çarığın bulunduğu kayanın altına doğru araştırmanızı sürdürmelisiniz. Çarık işareti tepelik bir alanda ise, baktığı yöndeki zirve noktalarda yığma olup olmadığına bakmalısınız. Çarık veya ayakkabı işaretinin yapıldığı yerin çok yakınlarında, toprak seviyesi altında kapatılmış mağaralarda olduğu belirlenmiştir.


  Diğer görüş: Ayak işaretinin bir benzeridir genelde yön verir ayak izinden farkı mezara işaret etmez genelde yüklü miktarda meblağdan bahseder.


  Ölçüler:


  Ayak işareti çözümünde eski çağda kullanılmış ölçü sistemlerini dikkate alalım bunlar ayak üzerinde kullanılmış olma ihtimali yüksektir. Örnek verecek olursak ayak boyu ölçülüp, burada ayak boyu 40 cm diyelim. 40×70 = 28 metreye tekamül eder. yani ayak boyundan çıkan cm ile arşın dediğimiz 70 cm yi çarptık 28 metre karşıya bakabiliriz. bu her zaman arşın olmayabilir bunu gömen kişi arşın değilde kulaç ölçü sistemine göre şifrelemiş olabilir, nasıl arşın üzerinden hesap yaptıysak kulaç üzerinden de hesap yapmamız gereklidir. bu durumda ayak boyu 40 cm ise 1 kulaçta 2,80 cm geldiğine göre 40×2,80= 112 metreye tekamül eder, çözüm sürecinde antik dönemde kullanılan her ölçü sistemi dikkate alınmalıdır. Özellikle yön veren işaretler anlatmaya çalıştığımız konuyla doğrudan ilişkilidir. ayakta bir yön veren işarettir.


  Köpek ayak izi


  Definecilikte kurt ve köpek patisi izleri, eski yunan figürlerinden bir tanesi olup mezarlıklar veya mezar steli adı verilen anıt taşlarda bulunmaz. Daha çok bir kayanın üzerinde kabartma şekiller biçiminde bulunurlar. Kurt ayağı izleri nadiren de olsa duvarlarda da kullanılmıştır.


  -kopek-ayak-izijpg


  Köpek patisi, o bölgede bir define kapağının bulunduğuna işaret eder. Bazen de bir mezarın girişinin olduğu yeri gösterir. Köpek genelde sadık bir hayvan olduğu için ölünün yanına gömülürdü. Köpek ayağı izi, ölünün beraberinde en sevdiği ziynet eşyalarının beraberinde gömüldüğünü sembolize edebilmektedir.


  Oyma işlenişi daha sık rastlanan olup, Yunan kültüründen Bizans kültürüne doğru sarkan bir simgedir. Gözleriyle ya da bu belirlenemiyorsa kafasıyla baktığı istikamet mezarın olduğu yöndür. Çoğunlukla 3 ila 7 adım arasıdır. Eğer köpek tamamen dört ayağı açık sere serpe yatıyorsa burası mezardır. İçinde armağan olup olmadığı bilinemez. Zira bu motif sadece dini inanıştan kaynaklanan bir uygulamadır. Çevrede sevilip sayılan yaşlı insanlar için ölümlerinin ardından işlenir.


  Diğer: Köpek ayak izi ejderha ayak izi ve deve ayak izinden tamamen farklıdır köpek arka ayak izleri direk mala nişanlı olur.


  Ejderha ayak izi


  Bu işaretten 3 adet olmalı 3. olan son noktadır mal buradadır. dikkat edin en büyük olan 1. işarettir 2. biraz daha küçük 3. en küçük olandır 2 izi bulduğunuzda hangisinin 1 yada 2 onu anlarsınız. eğer ejderha işareti bulursanız çevrede izlerini arayın bu timsah, kertenkele ve yılanlar içinde geçerlidir, çünkü ejderha bir çok hayvanı bünyesinde barındırma özelliğine sahiptir.


  -ejderha-ayak-izijpg


  Diğer görüş: Ejderha hangi hayvana benzetilerek resmedilmiş ise anlam ona göre değişir, gördüğünüz timsah ejderha yada yılan ejderha ise çözüm ona göre yapılmalıdır şunu unutmayın her ejderha mutlaka suyla ilgilidir ejderha ayak izlerini takip edin mutlaka suya varırsınız işte burası bizim bölgemizdir.


  -ejderha-ayagijpg


  Ejderha İşareti Güç , cesaret ve metaneti simgeler. Ejderha ayak izi işaretleri ise Diğer işaretlerle karıştırıldığı için defineci arkadaşların fazla bilgisinin olmadığı işaretler arasındadır. bölge kil topraktan oluşmuş veyada volkanik patlamalar sonucu oluşan kayalar değilse resimde görünen işaretler net bir ejderha ayak izi işaretidir. bu işaretler tavuk ayak izine benzer tarafı olsada farkı 3 parmaklı olmasıdır, 3 parmaklı ve kalın belirgin bir işarettir, ejderha işaretlerine yakın yerlerde olur 3 tanedir, bulduğunuz ejderha işaretinin yardımcı işaretleridir hangi yöne gideceğinizi ayak izi işaretleri belirler. bu 3 ayak izi birbirlerine yakın bazende çok uzak olabilir, diğer ayak izini bulabilmeniz için kayalardan uzak açık alana gitmeniz daha mantıklıdır.


  Tavuk ayak izi


  Ayak yapısı dere yapısıyla alakalıdır, 1 dere 3 kola ayrılır tam ortada 3 bakraç takyonus bulunur. bu para eşkiya parasıdır dikkat edin bu paradan 3 yerde vardır.


  -tavuk-ayagi-isaretijpg


  Diğer tecrübe: Civcivli tavuğun hediyesi tavuğun sırtındaki civcivin baktığı yerdedir, ana parayı bulmak için tavuğun ayağını bulmak gerekir, gerçek mal tavuğun yürüyüş istikametinde olup ters bir civcivle sizi arka tarafa yönlendirir burada kurnaz olun, eğer ayar parmaklarından biri farklıysa yön o taraftır onada dikkat edin.


  -2-tavuk-ayagijpg


  Diğer tecrübe: Genelde Son nokta işaretidir Mala doğru yürümeyi ifade eder. son nokta burası değilse buradan görülür olmalıdır, 3 tepe varsa bakın hangi parmak farklıysa farklı parmak ile 3 tepeyi eşleştirin malın yeri orasıdır. bu her zaman tepe olmayabilir 3 yaşlı ağaçta aynıdır bu ağaçların 2 si ahlat biri erguvansa mal erguvandadır. bu 3 lerden biri mutlaka farklıdır farklı olan malı verir.


 2. #2
  Mhmt82 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Moderator
  Durumu
  Çevrimiçi

  Mesajlar
  1.592
  Tecrübe Puanı
  30
  Rep Derecesi: **
  Emegine saglik @Koray Kor ustam..birbey eklemek istedim müsadenle tecrube olmustur.ermeni eskiya bolgesi sayisiz isaretin oldugu bir alanda dikey kayada parmaksiz ayak isareti ayak uç kısmı yukari bakar sekilde altinda balik vardi..balik buyuk sekildeydi oyma..degerli bir ustam gitmistim..ayagi gordukten sonra iki metre geri cekildi burayi acin dedi..2 metrr civari inildikten sonra kapali magara cikti.saygilar
  Abdullah kardeş, Koray Kor Bunu beğendi

 3. #3
  Abdullah kardeş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Member
  Durumu
  Çevrimdışı

  Mesajlar
  50
  Tecrübe Puanı
  7
  Rep Derecesi: **
  Abi bu ayak izlerini hangi medeniyet yapmış
  Ben bir tane gördüm çok sanatlı

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 4 kullanıcı var. (0 üye ve 4 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş