1. #1
  MendereS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Uzman
  Durumu
  Çevrimdışı

  Mesajlar
  8.542
  Tecrübe Puanı
  126
  Rep Derecesi: Rep Derecesi: **

  Definecilikte balık işareti

  1- İşaret çözümünde ifade olarak kullanılan figürlerin özellikleri çok önemlidir. Bu işaret Akarsu ve yada göl kenarlarındaki kayalarda bulunur. En çok dikkat edilecek hususlardan biri de zaman içinde göl ya da akarsu kurumuş olabilir. Balık su içinde yaşar tehlike anında suya dalar. Balık işareti kesin define işareti olarak bilinir. Yakınlarda mahzen içinde harita olabilir. Baktığı yön ve uzunluğu da çok önemlidir. Uzunluğunu ölçmek ve bir santimi bir adım olarak kullanmak gerekir. Balığın baktığı yöne doğru gidip adımlarınızın bittiği yerde mahzen girişi aramalıyız.
  Balık ile ifade edilen hazinenin yerini bulmak hem kolay hem de çok zordur. Balığın büyüklüğü-küçüklüğü, eğimi, yönü, pozisyonu, tek-çift olup olmadığı, yanında başka sembollerin olup olmadığı gibi konular da önemlidir.
  2- Balık bolluğu, vaftizi, yenilenme gücünü ve kurbanı betimler. Hz. İsanın 5000 insanı mucizevi şekilde balık ve ekmek ile doyurması Hristiyanlar için balığı anlamlı hale getirmektedir. İlk Hristiyanlar balık işaretini bir tanışma – dayanışma işareti olarak görmüşlerdir. Pisagor’a göre balık 153 rakamına tekabül ediyordu. Hz. İsa balık tutmayı öğretirken 153 balık tutmuştu. 153 rakamı 153 cm veya 153 metreyi anlatıyor olabilir.
  3- Balık işareti için 7 ve 50 rakamlarının önemli olduğu yönünde bir inanış da mevcuttur.
  4- Genellikle düz kayada bulunur. Tüm hatları ile balığa benzediğinde önemlli hale gelir. Sudan çıkan balığın kuyruk tarafına doğru 90 cm. geri zıplayacağı varsayımı ile geriye doğru 90 cm. ilerisinin kırılması önerilir.
  Genel Ortak Kanı : Su ve suyla ilgili bir mekan kurgulanmıştır. Balık işaretinin olduğu bölgenin bir mezar olma ihtimali güçlüdür.
  Hristiyanlıktan önce de balık bereketi simgelemekteydi.

  Balık başka yorum:Genelde akarsu göl ve göletlerdeki kayalara çizilir.bakıldığında suya işaret görülmeyebilir ama zamanında var olup ta kuruyan dere ve gölleri gözden uzak tutmamak gerekir.balık aynı zamanda çeşme yada pınarında işareti olabilir.balık hayvanı ,,baktığı yer ve uzunluğuyla kesin ölçüm gerektirir.kesin olarak define işaretidir.
  Balık görülen ve müşahede edilen bilgilerden kaynaklanarak ekseriyetle sofra taşı denilen 1 veya 2 metre karelik bir basit düz taş üzerinde balık (tam veya yarım)çatal,bıçak,ekmek,tabak gibi oyma veya kabartma işaretler rastlanmıştır.bunlar o civardaki yaşantının simgesidir.buradaki balık yakında içinde balık yaşayan bir nehir bir dere veya göl vardır manasındadır.Balık su içinde yaşar ve tehlike anında suya dalar.Bu civarda bir mahzen girişi arayınız.Mahzenden sonra büyük bir odaya çıkarsınız.veya elinize geçecek bir harita ile o yöredeki saklanan şeylerin yerlerini bulup toplarsınız.kesinlikle toprak altından mahzene girilir ve derindedir.hazinesi çok değerlidir.
  Kabartma mermer mezar taşında ise mehzen var demektir.Açık arazide ise balığın yakınlarında mutlak su kaynağı vardır.emanet bu kaynağın yakınlarındadır.Genelde balığın bakış istikametinde suyun kaynağını işaret eder bundaki ölçü ….x 72 cm olabilir.Ez-Zirau’-reşşayye denilen ölçüde kullanılmış olabilir.Bu ölçü birimi 50.92 cm dir. buna göre bir örnek vermek gerekirse :10 cm gelen balığın baktığı istikamette yaklaşık 51 metre uzaklıkta bir su kaynağı düşünülmelidir.(bu ölçüm Mağribi ve Endülüs’te kullanılmakla birlikte Osmanlı döneminde de gay-ri müslimlerin arazi ölçümlerinde kullandıkları bir birimdir.
  Başka bir görüş.
  Balık işareti tıpkı hac gibi hıristiyan sembolüdür, hıristiyan sembolü ama bazı inanışlara göre balık doğum ve bereketin sembolüdür,
  tabi ki balık hıristiyanlık önceside kullanılmış işaretlerdendir, hıristiyanlık öncesi kullanılan balık ise rahim olarak (******) biliniyordu burada kadın ve kadının gücü dikkate alınmalıdır.

  mesela reenkarnasyon’lar yani yani ruh’un gücüne inananlarda balık işaretini kullanmıştır, bunların kullandığı balık hangi amaca hizmet ediyordu bilmek neredeyse zor.
  Gelelim balığın definesine; Hani deriz ya balık varsa su vardır diye vardır ama su varsa ne anlarız balığın romalılara ait olduğunu anlarız, buda bizim için en önemli olandır.
  roma inanışlarına göre cinsel bereket tanrıçası çağırıldı ve bu tanrıça balığı kutsadı, işte bu yüzden balık hırıstiyanlar için kutsaldır. birsüre sonra tanrıça venüs öldü yerini freya adında başka bir tanrıça aldı bu 2 tanrıça birbirlerine benzerlikleri ile ün yapmıştı, bi süre sonra oda
  öldü ama balık kutsal olarak her zaman hayatta kaldı
  eğer arazide balık bulduysan birbirine benzeyen 2 tane ne varsa işte onlar tanrıça venüs ve freya dır, balığın definesi de onların ayakları
  altındadır. bu benim görüşüm.

  alttaki konuya dikkat edin bu kaynak vikipediye ait
  Yunanca “balık” anlamına gelen kelimedir. Kesişen iki yay parçası içeren bir sembolü tanımlamakta kullanılır, bu sembolün ismidir. Bir balığı andıran sembol, ilk Hıristiyanlar tarafından kullanılan gizli bir semboldü.
  Kökeni
  Hıristiyanlardan önce de çeşitli anlamlarda farklı şeyleri temsilen (örneğin bereket) balık sembolleri kullanılmıştır. Yine de bir balık
  sembolünü en yoğun kullananlar, bugünkü bulgu ve bilgilere göre, ilk Hıristiyanlardır.

  İchthys antik deniz tanrıçası Atargatis’in oğluydu. Farklı kültürlerde ve mitolojilerde denk düşen kişilikler ve balık sembolleri anlam ve
  kullanım açısından farklılık gösterse de genelde bereketi temsilen, cinsi vurgulara sahipti. Bunun bir örneği Mısır mitolojisinde görülebilir.
  Bereketi temsil etmesinin yanı sıra balık belirli kültürlerde reankarnasyon ve hayat(ın veya hayat gücünün) sembolü olmuştur.
  Balık sembolünün Hıristiyanlar tarafından nasıl kullanılmaya başlandığına dair birçok hipotez olsa da hiçbirinin keisnliği kanıtlanamamıştır.
  Yine de bu hipotezlerden en büyük ihtimali barındıran, Hıristiyanlık’ın kutsal metinlerinde geçen bir ifadenin balık sembolizmine yol açtığıdır;
  İsa mucizevi bir şekilde 5000 insanı ekmek ve balıkla doyurmuştur.
  Her ne kadar doğrudan kanıt bulunmasa da, ichthys mistik, matematiksel sembol Vesica Piscis’in bir adaptasyonu da olabilir. Matematikçi
  ve mistik Pisagor’un da belirttiği gibi, vesica piscis’in uzunluk-yükseklik oranı 153:265′dir ki bu “balığın ölçüsü” olarak adlandırılan mistik
  kabul edilen bir sayıdır. Bir İncil kıssasına göre İsa havarilere balık tutmada yardım ederken kendisi tam olarak 153 balık tutmuştur. bazı kaynaklar bunun 21 olduğunu söyler. Bunların dışında birçok hipotez daha bulunmaktadır.

 2. #2
  tuarec - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Bilgili Üye
  Durumu
  Çevrimdışı

  Mesajlar
  437
  Tecrübe Puanı
  34
  Rep Derecesi: **
  degerli paylaşım ve çok geniş şekilde anlatım teşekkürler
  MendereS Bunu beğendi

 3. #3
  06kuzey55 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Member
  Durumu
  Çevrimdışı

  Mesajlar
  47
  Tecrübe Puanı
  7
  Rep Derecesi: **
  Paylaşım ve bilgiler çok önemli emeğinize sağlık sormak istediğim bir şey var balık kuyruk dahil, mi ölçüm yoksa kuyruk hariç, midir acaba tşk.

 4. #4
  İndiana jones - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Uzman
  Durumu
  Çevrimdışı

  Mesajlar
  992
  Tecrübe Puanı
  19
  Rep Derecesi: **
  Teşekkürler menderes üstat Allah ziin açıklığı versin

 5. #5
  Polonez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kıdemli Üye
  Durumu
  Çevrimdışı

  Mesajlar
  120
  Tecrübe Puanı
  9
  Rep Derecesi: **
  Menderes usta eline emegine saglik allah bize de balik isaretleri nasip eder insallah
  İndiana jones Bunu beğendi

 6. #6
  KARADENİZLİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Member
  Durumu
  Çevrimdışı

  Mesajlar
  69
  Tecrübe Puanı
  5
  Rep Derecesi: **
  Bende var beş yıldır çözemedim.kabartma balık

 7. #7
  Pirana - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Bilgili Üye
  Durumu
  Çevrimiçi

  Mesajlar
  358
  Tecrübe Puanı
  10
  Rep Derecesi: **
  Resim varmi.karadenizli

 8. #8
  KARADENİZLİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Member
  Durumu
  Çevrimdışı

  Mesajlar
  69
  Tecrübe Puanı
  5
  Rep Derecesi: **
  Var. Pirana kardeş özelden göndersem olur mu.yardımcı olursan minnet duyarım.hafta sonu göndereyim.selamlar

 9. #9
  Feda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Uzman
  Durumu
  Çevrimiçi

  Mesajlar
  618
  Tecrübe Puanı
  17
  Rep Derecesi: **
  @KARADENİZLİ ve @Pirana ustalar yazacağınız kişinin isminin başına @ koyarsanız birbirinize daha hızlı ulaşırsınız,yada msjlarınızdan alıntı yapabilirsiniz.iyiforumlar...

 10. #10
  KARADENİZLİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Member
  Durumu
  Çevrimdışı

  Mesajlar
  69
  Tecrübe Puanı
  5
  Rep Derecesi: **
  Feda ustam teşekkür ederim ayrıca bu konuda bilginiz varsa yazın da şu balığı kızartalım beraber yiyelim.uzun zamandır (on yıl) başımın belası oldu.selamlar

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş