1. #1
  mamon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Member
  Durumu
  Çevrimdışı

  Mesajlar
  54
  Tecrübe Puanı
  17
  Rep Derecesi: **

  Katakomp Nedir? Özellikleri Nelerdir?

  Herkese Merhaba,


  Katakomp, yaklaşık 2.000 yıl önce Roma'da, ilk Hıristiyanlar'ın ölülerini gömmek amacıyla yeraltına oydukları mezarlara verilen addır. Roma katakompları uzun galeriler, küçük odalar ve geçitler biçimindeydi. Gömme işlemi genellikle dinsel törenler eşliğinde yapıldığından, katakomplara kutsal yer gözüyle bakılırdı.


  Katakomp sözcüğü ilk kez Roma yakınlarında yer alan San Sebastiano Bazilikası'ndaki yeraltı mezarları için kullanıldı. Daha sonraları sözcüğün kapsamı genişlemiş ve ölülerin gömüldüğü yeraltı mezarlarının tümü için kullanılmıştır. Ölüleri yeraltına gömme geleneği yalnızca Romahlar'a ya da Hıristiyanlar'a özgü değildir. İtalya'nın başka kentlerinde, Sicilya'da, Malta'da, Mısır'da, Lübnan ve Tunus'ta da birçok katakomp vardır. Bir bölümü gezmeye açılan Roma katakomplarının ünü, bilinen katakompların en büyüğü olmasından gelir.
  Hıristiyanlık'ın ortaya çıkışından sonraki ilk iki yüzyılda başta Neron olmak üzere bazı Roma imparatorları yeni dini yasaklayarak Hıristiyanlar'ı cezalandırdı. İnançları uğruna ölümü göze alan ilk Hıristiyanlar katakomplarda gizlice ibadet etmeye başladılar. 3. yüzyılın ortalarında katakomplar güvenilirliğini yitirince, Hıristiyanlar katakomp girişlerini duvarla örerek gizlediler.
  Hıristiyanlık Bizans İmparatoru Constantinus zamanında yasallaşınca, katakomplar hacıların ziyaret ettiği kutsal ibadet yerleri olarak kullanılmaya başlandı.


  410'da Gotlar'ın Roma'yı istilası sırasında katakompların girişi Hıristiyanlarca mühürlenerek kapatıldı. Bu yeraltı mezarlarının girişi öyle büyük bir ustalıkla gizlenmişti ki, girişlerden biri ancak 1578'de bir rastlantı sonucu ortaya çıkarıldı. Günümüzde katakompların çoğu açık olmakla birlikte, keşfedilmemiş daha birçok katakomp olduğu sanılmaktadır.


  Katakompların bazıları birkaç katlı, Roma yakınlarındaki San Sebastiano Katakompu ise dört katlıdır. Galerilerde, yapıldığı dönemden kalma mihraplar, kabartma desenlerle süslenmiş mezarlar, duvarlarında çeşitli kabartma resimler ve ölülerin gömüldüğü oyuklar vardır. Bu oyuklar o dönemde tuğla ya da taşlarla örülerek kapatılmışsa da, zamanla çoğu yıkıldığından, katakompu gezenler iki sıra iskelet arasından yürüyerek dolaşırlar.


  Tarihten bu yana geçmişten bugüne kadar dikkat ettiysek hep mezarlıklar bir aradadır ama mezarlık içerisinde de günümüzde olduğu gibi aile kabristanları mevcuttur. Katakomplarda bu sistem içerisinde yapılmış mezarlıklardır.


  Günümüzde ortaya çıkmış katakomplarda sembol olarak hep balık kullanılmıştır ,balık aslında nasır kabilesinin çobanlarının asa uçlarındaki süsleme sanatıdır ,hz.isa da aslında nasır kabilesindendir daha sonra din adamlarının asalarını süsledi balık ,kelime anlamı olarak ayrıştırdığımızda ışığın oğlu anlamına gelen yada bunun benzeri kutsal kelimelere denk gelmektedir.


  Katakomplar iki türlüdür kollu dallı ve ızgara sistemindedir


  Kollu dalllı katakomp: bir tünel açılıp bu tünelden kollar çıkararak yapılan bir sistemdir .


  Izgara sistemi :bu sistem kollu dallı sistemden daha düzenlidir bir tünel açılır ve bu tünelde yer kalmayınca yantarafa aynı sistemde bir tünel daha açılır ama çok düzenlidir ilk girişlerde daima normal vatandaş mezarları mevcuttur,derinlere doğru soylu ve aileleri için yapılmış özel odalar mevcuttur .


  Bu katakomplar bir levha taş ile kapatılır ve üzerinde kutsal semboller olur mesela bir balık yada bir tavus kuşu figürü,
  iç mezar odalarındada ayrıca kapaklar olur bunlara loculus denir geneli mer plakalardan oluşur.

  Görseller;  İçerideki Garibanların Bölümü  İçerideki soylu ve önde gelenlerin bölümü


 2. #2
  Kristof34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  DogacıyıZ
  Durumu
  Çevrimdışı

  Mesajlar
  5.886
  Tecrübe Puanı
  125
  Rep Derecesi: Rep Derecesi: Rep Derecesi: Rep Derecesi: Rep Derecesi: **
  Emeğine sağlık.
  mamon Bunu beğendi

 3. #3
  NURUM52 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Moderator
  Durumu
  Çevrimdışı

  Mesajlar
  709
  Tecrübe Puanı
  26
  Rep Derecesi: **
  emeğinize sağlık çok güzel bilgi yanlız ölüleri yan yanamı koymuşlar öyle görünüyor üst üste gibi böyle bir yere girsem korkudan ölürdüm zaten
  Miene Bunu beğendi

 4. #4
  mamon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Member
  Durumu
  Çevrimdışı

  Mesajlar
  54
  Tecrübe Puanı
  17
  Rep Derecesi: **
  yağma vs. gibi nedenlerden bir çok ölüyü tekrar çıkarıp buraya gömmüşler. Dolayısıyla böyle bir manzara ortaya çıkmış. Gerçekten ürkütücü görünüyor. Acaba katakomp'larda tuzak gibi durumlar var mıdır? Geçen benm bulduğum bir yer katakomp'a benziyor.
  azeri, NURUM52 Bunu beğendi

 5. #5
  korkusuz11 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kıdemli Üye
  Durumu
  Çevrimdışı

  Mesajlar
  168
  Tecrübe Puanı
  17
  Rep Derecesi: **
  emeğinize sağlık hocam

 6. #6
  tatar26 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Super Moderator
  Durumu
  Çevrimdışı

  Mesajlar
  7.952
  Tecrübe Puanı
  99
  Rep Derecesi: **
  iimiş.. hewmde çok iyi

 7. #7
  gurcumansur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kıdemli Üye
  Durumu
  Çevrimdışı

  Mesajlar
  169
  Tecrübe Puanı
  17
  Rep Derecesi: **
  Emeğine sağlık usta. Yalnız böyle bir yer bulsam heyecandan ölürüm herhalde.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş