1. #1
  MendereS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Uzman
  Durumu
  Çevrimdışı

  Mesajlar
  8.379
  Tecrübe Puanı
  125
  Rep Derecesi: Rep Derecesi: **

  Define En Çok Nerelerde Olur

  Define arayan arkadaşlar için özenle hazırladığım konu. Bu konuda define nerelerde olur ve en çok olabilecek yerler hakkında bilgiler vermeye çalışacağım. Define arayıcı arkadaşların öncelikle bilmesi gereken bir kaç konu var. Antik çağ insanları paralarını yatırabilecekleri banka, borsa mevduat faizi gibi her hangi bir yatırım aracı olmamasından dolayı paralarını korumak için kendi belirledikleri, kimsenin bulamayacağı noktalara saklamışlar...

  1. Paragraf - İşlek Alanlar
  Gömen kişi defineyi gömmeden önce araziyi iyi etüt edip yaşadığı yere yakın yer olmasına dikkat ederek gömüyü yapar. Gömü yeri seçiminde Defineci arkadaşların hiç aklına gelmeyen fakat Gömen kişinin dikkat ettiği bir diğer konuda bölgenin en kalabalık yerine define gömme olayıdır. örnek olarak işlek bir yol kenarında define olabileceği kimsenin aklına gelmez. gömen kişi ise yolun kalabalık olmasından faydalanarak gömdüğü defineye çaktırmadan insanları bekçi yapar. Dikkat ederseniz günümüzde bile işlek yol üzerinde ellenmemiş mezarlık alanları mevcuttur. yolun kalabalık olması oranın defineciler tarafından talan edilmesine engel olur. eski insanların bu yöntemi uygulamamış olmasını fark edemeyen defineci arkadaşlar çok zaman yanılgıya uğradıkları olmuştur. Böyle bir durumun var olduğunu göz önünde bulundurursak eski çağlarda insanların yoğun olduğu bölgelere bakmamız bize fayda sağlar.

  Define Olabilecek Yerler Hakkındaki 2. Paragrafta Sizlere Çataldan Bahsedeceğim.
  Çatal yapan yerler define gömen için vazgeçilmez alanlardır. bunlar dere çatalı, yol ayrımı ve makas yapan yerler olduğu gibi dört yol yada derelerin birleşme noktaları'da olabilir. Bizlerin bu bölgede araştırma yapmamıza yardımcı olacak işaretler arasında Y, makas ve üçgen işaretleri vardır. defineci arkadaşların bu işaretlere rastladığı takdirde mutlaka çatal yapan alanları kontrol etmesi gereklidir. Çatal alanlarda dikkat çekici unsurlar arasında yaşlı ağaç, dikili taş ve tek tepe define ile ilgilenen arkadaşların uğrak noktaları olmalıdır , bunların yakın çevresini kontrol etmeden geçmemeniz gereklidir. Çatal yapan yerler özellikle define haritalarındaki yerlerini almışlardır, aşağı yukarı her define haritasında mutlaka çatal yapan yerlere rastlamak mümkündür. Yine buna yakın yerlerde bulunan farklı taşlar ve taşlar üzerinde bulunan Define İşaretleri gömüye yakın olduğumuzun habercisidir.

  3. Paragrafta Sizlere Çeşmeler ve Pınarlardan Bahsedeceğim.
  Gömü için seçilen önemli noktalardan biride çeşmeler ve pınarlar'dır. Bir çeşme bulduğumuz takdirde ilk yapmamız gereken hemen bir nirengi oluşturmaktır. daha anlaşılır şekilde düşünürsek buna bir alanı üçe bölmede diyebiliriz. kısacası bunu çeşme, tepe ve define olarak özetleyebiliriz. bu şekilde bir üçgen yaparak definenin yerini tespit etme şansımız var'dır. Yine çeşmelerin arka tarafında bulunan tepeler Define saklamak için kullanılan önemli alanlardır. çeşmenin yapı taşları üzerinde bulunan işaretler bize definenin yerini tespit etmemizde önemli rol oynar. Define İşaretlerinin eski alfabelerden esinlenerek yapıldığını biliyoruz eski alfabelerinde sayısal karşılığı olduğuna göre definenin kaç metrede olduğu hakkında önemli ip uçları elde etmiş oluruz. Dikkat ederseniz her çeşmenin yapı taşlarında işaret görmek mümkündür.

  Gelelim 4. Paragrafa, Konumuz Düz Araziler.
  Defineci arkadaşların ilgisi dışında kalan bu düz araziler aslında define saklamak için seçilen bir başka önemli mekanlardır. düz arazide define olduğunu anlamamız için öncelikle bizi buraya yönlendiren işaret var'mı ona dikkat ederiz. işaret olmadan düz arazilerde gömü olmaz mantığı kesinlikle yanlıştır. karşı tarafta duran bir dikili taşı hedef alarak hiç bir işaret koymadan düz araziye gömü saklandığı sıkça rastladığımız hadiseler arasındadır. Bu dikili taş olduğu kadar yaşlı ağaç, tek tepede olabilir. Gömen kişi hiç bir işaret koymadan hedef seçtiği nesneyi adımlayarak şifreyi kafasına yazar gider, burada önemli olan hedef seçtiği nesne ile araya koyduğu mesafedir. bunu bilmek biraz zor olabilir hatta imkansızdır fakat şu var'ki düz araziler en çok define saklanan alanlar arasında önemli yer tutar. yine düz arazilerde karşımıza çıkan çökme yığma gibi doğaya aykırı unsurlar definecilerin ilgilenmesi gereken önemli yerlerdir.

  5. Paragraf - Değirmenler
  Değirmenler define arayanların sıkça rastladığı mekanlardır. Bir değirmenin kendisine ait definesi olduğu kadar hedef seçilerek yapılan gömülerle ünlüdür. özellikle değirmencilerin kendilerine ait parayı sakladığını göz önüne alırsanız bu değirmencinin nerede ikamet ettiğini mutlaka bilmeniz gereklidir. Defineciler her zaman buldukları bir değirmende değirmencinin parası olduğu düşünür lakin değirmenci parasını değirmene değilde evine saklama ihtimali daha fazladır. Defineci arkadaşların bu önemli konuyu dikkate almaları gereklidir. yinede değirmende para olduğunu düşünen defineciler varsa bakması gereken noktalardan bir tanesi değirmen taşının alt tarafıdır. bu değirmen taşı normal bildiğimiz değirmen taşı değil altta kalan ana kayanın kendisidir. ilerleyen zamanda normal değirmen taşı yerinden sökülüp başka amaçlara hizmet farklı bölgelerde kullanıldığı zamanlar olmuştur. bu değirmen taşına defineci arkadaşların itibar etmemeleri gereklidir gerçekte arayacakları değirmen taşı altta kalan ana kayanın ta kendisidir.
  Bir diğer konuda değirmenler daha çok hedef teşkil ettiği için definecileri cezbeder. normal vatandaş gömü yaparken değirmeni hedef alabilir veya'da gömü yaptığı yerden baktığında değirmeni görüyor olabilir. çevreyi dolaşırken değirmeni olmadık yerden gördüyseniz buranın gömü için seçilmiş en ideal yerler arasında olduğunu aklınızda bulundurmanızda fayda var'dır. Birde topluca yapılan gömüler var'dır, bu tür yapılan gömülerin yakın yerinde değirmen varsa bu değirmen haritalardaki yerini mutlaka alır. Define haritalarında değirmene sıkça rastlamamızda'ki nedende budur.

  Definenin en çok olabilecek yerler hakkında sizlere yardımcı olmaya çalıştım. siz değerli üye ve yönetici arkadaşların definenin en sık rastlandığı yerler hakkında bildiği varsa konuyu genişletme açısından faydalı olacağını düşünüyorum. zaman ayırıp okuyan ve yorum yapan arkadaşlara teşekkür ederim. saygı ve sevgiler. MendereS


 2. #2
  Sedegor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Engellendi
  Durumu
  Çevrimdışı

  Mesajlar
  5.430
  Tecrübe Puanı
  0
  Rep Derecesi: Rep Derecesi: **
  abi arşivliyorum bu konuyu eline saglık

 3. #3
  kaan5557 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Operatör
  Durumu
  Çevrimdışı

  Mesajlar
  2.412
  Tecrübe Puanı
  69
  Rep Derecesi: Rep Derecesi: **
  Menderes ustam yazılacak herşeyi yazmışsınız ellerine sağlık...değirmen başlığına paralel olarak kiliseyide eklemek gerekir...kilise tapıak etrafında ve kiliseyi gören yerleride atlamamak lazım...araziye hakim burun çıkıntı papazın evi önemli araştırılması gereken yerler...saygılar...
  olgun Bunu beğendi

 4. #4
  Poseidon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Uzman
  Durumu
  Çevrimdışı

  Mesajlar
  1.068
  Tecrübe Puanı
  40
  Rep Derecesi: **
  bu güzel bilgiler için teşekkür ederim menderes usta

 5. #5
  Perfectmaster - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Yeni üye
  Durumu
  Çevrimdışı

  Mesajlar
  1
  Tecrübe Puanı
  0
  Rep Derecesi: **
  Ustam ellerine sağlık Başarılarınızın devamı bekliyoruz saygilar..

 6. #6
  zakkum - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Member
  Durumu
  Çevrimdışı

  Mesajlar
  61
  Tecrübe Puanı
  25
  Rep Derecesi: **

 7. #7
  aga_0074 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  aga_0074
  Guest
 8. #8
  Stalker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Engellendi
  Durumu
  Çevrimdışı

  Mesajlar
  157
  Tecrübe Puanı
  0
  Rep Derecesi: **
  Emeğine Sağlık...

 9. #9
  ARASTIRMa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Bilgili Üye
  Durumu
  Çevrimdışı

  Mesajlar
  250
  Tecrübe Puanı
  27
  Rep Derecesi: **

 10. #10
  azeri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Bilgili Üye
  Durumu
  Çevrimdışı

  Mesajlar
  256
  Tecrübe Puanı
  34
  Rep Derecesi: **
  Aydinlatici bilgileriniz icin tesekkurler Menderes ustam

 11. #11
  Barış24 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Yeni üye
  Durumu
  Çevrimdışı

  Mesajlar
  1
  Tecrübe Puanı
  0
  Rep Derecesi: **
  sayın menderes hocam. sizden bir ricam olacak, bende 3 merdivenin üstüne çıktıktan sonra yarım ay işareti var. onun önünde de 3 küçük oyuk var. bilgi verirseniz sevinirim...
  Güllübahçe Bunu beğendi

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş