1. #1
  Koray Kor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Administrator
  Durumu
  Çevrimiçi

  Mesajlar
  553
  Tecrübe Puanı
  10
  Rep Derecesi: Rep Derecesi: Rep Derecesi: Rep Derecesi: **

  Tuzaklı Mezarlar

  Tuzaklı Mezarlar


  Tuzak sistemleri kral mezarları diye tarif ettiğimiz büyük tümülüsler ve eşkiya gömüleri için kullanılan tuzaklardır.. birde medeniyetlerin sakladıkları hazinelerin kolaylıkla ele geçmemesi için kullanılan tuzak çeşidi bulunur.


  Tuzak yapımı : tuzaklar mezarların yapımı sırasında hazırlanır çalışır hale getirilim kurulurdu. bu tuzaklardan birkaç tane örnek vermek gerekirse, dönen merdivenler, bastığımız zaman üzerimize düşen taşlar, su tuzakları, zehirler, fırlayan oklar, çıft taraflı çalışan kılıçlar ve üzerimize göçen mahsen şeklinde sayabiliriz. tuzak sistemlerini en çok eşkiyalar kullanırdı, çaldıkları paraları gömdükten sonra yada hazır buldukları eski mahsen odalarını kullanırlardı. bu tuzaklar ummadığınız bir anda çalışmaya başlar. tuzakların hazırlanmasında kullanılan metal platinleri olduğunu biliyoruz. . bu platinlerin zamana dayanıklı olması bize tuzakların halen çalışır vaziyette olduğunu anlamamızda yardımcıdır.


  tuzakların çalışabilmesi için belirli bir güç kaynağına ihtiyaç duyulurdu. bu güç kaynağı tuzaklı bölgeye giren şahsın tuzaklı taşa basması yada duvara yaslanmasıyla faliyete geçecek şekilde ayarlanırdı. bu şekilde tuzak harekete geçer ve oradaki şahsa ciddi zararlar verebilir.


  Örnek su tuzağı : su tuzakları dediğimiz tuzaklar ise define gömüldükten sonra yakınlardaki göl veya su kaynağından toprak altından oraya döşenmiş künklerle su getirilir. yıllar sonra burası kazmaya başladığınızda bu künkleri kırar ve kazı bölgesinin su altında kalmasına sebep olursunuz buda sizin kazıdan vazgeçmenize sebep olur.


  Eşkiyalar : Eşkiyaların zannedildiği gibi dağda yaşayan cahil biri deyildir. yapılan araştırmalarda eşkiya gömüleri ve işaretleri tek kelimeyle ustalık abidesidir. yanlarında bulundurdukları taş ustaları, mekanikçiler haritacılarla definelerini çok sağlam şekilde gömmüşlerdir. definecilerin en büyük sıkıntısı arazideki eşkiya işaretlerinin tesbitinde başlar. nedeni ise bilgisiz definecilerin daha önce işareti kırıp yok etmesidir.  Hazineye giden yoldaki Tuzaklar.


  Hazineye giden yolda düşeceğin tuzaklar en büyük tehlikedir. Büyük hazineler en az 15 metrededir ve oraya ulaşana kadar pek çok tuzakla karşılaşırsınız. Buralara tünellerden gidilir. Bu tünellerde tuzaklar kuruludur. Mesela tavandan taş düşebilir, döner merdivenler olur, bastığın yerden derin bir mahzene düşebilirsin.


  En tehlikelisi oktur. Karanlık tünelde giderken farkında olmadan bir yaya basarsın ve bir oku harekete geçirirsin. Bu ok belki 1000, belki 1500 yıl önce domuz yağıyla yağlanmıştır ve zehirlidir. Domuz yağıyla yağlandığı için etkisini kaybetmez. Saplanıp öldürmesinin dışında, bir yerinizi çizse bile o zehir kana karışıp en fazla yarım saat içinde öldürür insanı. Hazine ararken ölen bir kişi biliyorum.


  Diğer bir tehlike de mağaraların içindeki hidrojen peroksid gazıdır. Bu öldürücü bir gazdır.


  Bir de bazen altınların üzerine serpilen zehirler vardır ve buna karşı da çok dikkatli olmak gerekir.


  Bazen paranın kendi oksidi bile çarpar insanı.


  Kaya Tuzakları


  Birinci şekil ölüm tuzağı bulunan tünelin önden görünüşüdür. Bu tür tünel girişlerinde ''yukarıyı'' gösteren tehlike sembollerinden birisi olabilir.  Genelde tuzak doğrudan kapıya bağlıdır ve kapı kırıldığında yandaki kilit görevi gören bağlantılar yerinden çıkar, ve bu tünele ait ikinci şekilden de daha iyi anlaşılacağı gibi üstteki kaya ve hemen peşinden yığılı kum tünel girişini ve üzerinizi kapatır.


  -kaya-tuzagijpg


  Ölüm tuzağı fotoğrafına baktığımızda, oldukça büyük bir kayayı destekleyen küçük kayalar görüyoruz, Büyük kaya altına küçük kayalar sıkıştırılmış ve küçük kayalar alındığında hareketi sağlanacak şekilde ayarlanmıştır.


  Aynı zamanda önü küçük kayalar ile kapatılarak asıl büyük tuzak mağaranın önüne gizlenmiştir.


  #2 numaralı kaya büyük kayayı desteklemek için tuzak kayasının sağ tarafına yerine uydurularak sıkıştırılmıştır

  By.atilla, sandalci14, The Thing Bunu beğendi

 2. #2
  Kamhi Leonard - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Operatör
  Durumu
  Çevrimiçi

  Mesajlar
  2.692
  Tecrübe Puanı
  239
  Rep Derecesi: Rep Derecesi: Rep Derecesi: Rep Derecesi: Rep Derecesi: Rep Derecesi: Rep Derecesi: Rep Derecesi: Rep Derecesi: Rep Derecesi: Rep Derecesi: **
  Şu resin ekleme konusuna bir atamasanız sevinirim @KoRaY kör

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş