1. #1
  Koray Kor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Administrator
  Durumu
  Çevrimdışı

  Mesajlar
  551
  Tecrübe Puanı
  10
  Rep Derecesi: **

  Ermeni Evlerinde Define Yerleri

  Eski ermeni evlerinde define olabilecek yerler, Kaynak arşivden alınmıştır yazar sahibine teşekürlerimizi sunarız.

  1-
  Yemek ve ekmek pişirme noktaları olan (ocak)lar: Buralarda gömüler ateşin tam altına gelen noktaya yapılabildiği gibi, bacanın içinde bir bölüme veya dış temel dipleri kullanılabilmektedir.

  2- Merdiven Altları: Buralarda tespit yapılırken eve giriş merdivenleri olabileceği gibi iç mekandaki üst kat merdivenlerini de dikkatle gözlemlemek gerekir.merdivenlerin önemli olan noktası en alttaki veya alttan üçüncü basamağın iç dolgusu olabilir. Özellikle taş veya moloz dolgulu merdivenler bu açıdan önemlidir.

  3- Kapı Eşikleri: Evlere girişte çoğu insanın dikkatini çekmeyecek olan noktalardan birisi sürekli üzerine basılarak geçilen kapı eşikleridir. Bu noktalar çoğu define avcılarının nasip elde ettikleri noktalardır, bunun için sokağa açılan kapının iç eşiğinin altını sağlıklı bir biçimde tespitten geçirmek gerekecektir.

  4- Avlu İçinde Uzun Ömürlü Ağaçlar: Bunlar genellikle armut ceviz alıç ve dut ağaçlarından oluşur. Zaman zaman çam ahlat gibi ağaçların altı veya belli mesafede yakınları tercih etmekle beraber. Değişik ağaçlar avlu içinde pek sık görülmemektedir, ismini verdiğimiz meyve ağaçları Anadolu'nun sıkça rastlanan türleridir, bu tür ağaçlar gömü anlamında şüphe uyandırıyorsa bunların ev tarafından görülen yönleri içinde 3-5-7 gibi adımlarla çevresi cihazla taranmalıdır ve tespitler buna göre yapılmalıdır. Şayet aynı avlunun içinde iki veya 3 gibi fazla sayıda ağaç mevcutsa bu durumda ağaçlar arasında geometrik bir bağlantı kurulmalıdır.

  5- Ermeni evlerinde saklama metotları içinde eski evlerin büyük odalarındaki tavanda kullanılan (baba) diye adlandırılan ağaçlar içinde saklama yöntemleri vardır. Paralar ve kıymetli eşyalarını bu ağaçların içine 2 parmak girecek şekilde delik açılarak deliğin içine parmakla bastırılarak sıkıştırılır ve delikler parayla doldurulur.

  6- Ermeni ve Rumlara ait eski evlerin kalın duvarlı olanları içinde pencerelerin iç/alt kısmının oyularak paraların buralara doldurulması metodu bayağı yaygın rastlanmaktadır.

  7- Ahır ve Kilerler: Hayvan barınağı olarak kullanılan ahır, mekanları içinde özellikle saman doldurulan herkesin her an göremeyeceği mekanlar olan samanlık altları çok önemlidir. Kilerlerde ise harman zamanı bitirilip ev sahibinin bütün kışlığı olarak çuvallar dolusu buğday veya un malzemesinin tam altına gelen noktalar dışarıdan bir insanın hemen müdahale edebileceği noktalar değildir. Bu tür yerler insanların gözünden uzak olan hedeflerdir.

  8- Evlerde bulunan Ocaklar: Kaç adet olduğu bunların tamamının bacaları olup olmadığına dikkat etmek gerekir. Bacası olmayan sahte ocaklar yemek pişirme yerleri mevcuttur.

  9- Evlerin üst bacalarında araştırma yapmak orada değişik bir taş veya baca kapaklarının içini mutlaka kontrol etmek gerekir.

  10- Evde tavan duvarında göz gibi duran delikler, bunu göz kabul edip baktığı yere bakın.


  Bunların dışında akla hayale gelmeyecek pek çok noktalardan gömü çıkma olası çoktur. Bunlardan kuyular, Hayvan su içme yalak altları, Dibek taşı altları, gömme banyolar ve buna benzer sayamadığımız birçok yerlerde dikkatli ve araştırma yapılmalıdır.


  Diğer Önemli Noktalar


  1- Eğer ahır kapısı girişinde yani duvara gömülü (loğ) varsa (eskiden toprak evlerin üstünü su akmasın diye yuvarladıkları 30 -40 kg civarında yuvarlak kaya) ermeni evlerinin çoğunda olur, loğ denilen yerdeyse malı içerideki sağ taraftaki pencerenin altında duvarın içi de olur eğer loğ renkli değilde beyaz ise üstünde istavrozu varsa loğun içinde olur.

  2- Evin taştan merdiveni varsa 1. basamakla 3 basamağın altına taşları sökülüp bakılır.

  3- Evin ocaklığı varsa (odunla yemek pişirdikleri yer) tam altı kazılır ona keza ocaklığın tam üstü yani baca deliğine dikkatlice bakın eğer değişik bir taş varsa çekmece olma ihtimali yüksektir ve o taşın üstünde de genellikle yarım ay istavroz ve murç deliği olur.

  4- Evin yataklığı (yani önceden yatakların konduğu taştan örme yer) boşluk sesi aranmalıdır.

  5- Eğer evin ocaklığa yakın civarında veya ahırında taşta çakılı halkalı demir zikke varsa malı zikkenin tam karşısındaki duvardadır eğer zikke halkasızsa olduğu taş sökülür.


  Ayrıca Bakın:


  1. Avluda veya bodrumda bulunan havuzun altında küçük mahzen olabilir.

  2. Kuyunun ağzından itibaren 1mt. aşağısında veya kuyunun hemen yanında kör pencere olabilir.

  3. Duvar bulunan taşlardan,çok geniş olanının içi boş olabilir, bu taşlar genelikle mutfak duvarında olur.

  4. Bodrum tavanındaki 2 ağacın arasında kaya parçası varsa içi boştur.

  5. Avluda tulumbanın atık su için yapılan kanalı, yer altındaki tünelin şeması olabilir.

  6. Bodruma inen merdivenin sahanlığının altında ve yan duvarlarında gizli pencere olabilir.

  7. Bodrumun avluya bakan küçük penceresinin içinde olabilir.

  8. Avluda bulunan incir ağacının dibinde olabilir.

  9. Bodrum kapısının eşiğinden 1 adım ilerisinde olabilir.

  10. Avludaki 3 ağacın en yaşlısının yanında olabilir.

  Ermeni Evlerinde Define Yerleri-ermeni-evlerinde-definejpg

  Ermeni Evlerinde Define Yerleri-ermeni-evlerinde-define-2jpg

  Ermeni Evlerinde Define Yerleri-ermeni-evlerinde-define-3jpg

  Ermeni Evlerinde Define Yerleri-ermeni-evlerinde-define-4jpg

  Ermeni Evlerinde Define Yerleri-ermeni-evlerinde-define-5jpg

  Ermeni Evlerinde Define Yerleri-ermeni-evlerinde-define-6jpg

  Rum ve Ermeni Gömüleri

  Rum define haritaları ve ermeni define haritaları özellikle Ülkemizde çokça bulunan definelerdir. Bu definelerin tarihi eser niteliği pek yoktur ve genelde Osmanlı dönemi altın sikkelerinden oluşmaktadır. Rum ve Ermeniler Anadoludan göç etmek zorunda kaldıklarında genelde can kaygısı ile acilen tüm servetlerini altına çevirmişler ve bunu ileride tekrar gelebilirlerse kolaylıkla çıkarabilecekleri yerlere saklamışlardır. Kimi rum ve ermeni defineleri, define haritası ile kayıt altına alınmış ve sahiplerinin büyük bölümü bir daha göç ettikleri topraklarına dönememişlerdir. Bunun yanında daha eskilere dayanan Rum ve Ermeni gömüleri de ülkemizde bolca mevcuttur. Rum ve Ermeni definelerini bulmak isteyen arkadaşlar, öncelikle Osmanlı Dönemi, Pontus Rum Devleti, Ermeni Krallığı, ve Selçuklu Bizans zamanları hakkında bilgi sahibi olması gerekir. Ayrıca yaşlıların büyük bölümü, kulaktan dolma bilgilerle, eskiden şurası Rum köyüydü burası ermeni köyüydü şeklinde bilgiye sahiptirler.


  Şimdi konuyu ikiye ayırmak gerekirse önce Rum Gömüleri ve Definelerinin nerelerde olabileceğine bir göz atalım:


  Rum defineleri genelde Rum evlerine saklanmıştır. Evlerin sahipleri Gömüyü genelde Ya evin bahçesine yada ev içerisinde kuyu açarak gizli bölmelere saklama alışkanlığına sahiptir.


  Rum ve Ermenilerin eskiden yaşadığı yerlerde bu tür definelerin belki de üstünde oturuyor olabilirsiniz. O nedenle öncelikle bulunduğunuz evin tarihini bir araştırılması gerekir...
  Ermeni defineleri ise evlere saklanmaktan ziyade açık arazide gömülü vaziyette bulunuyor. Özellikle Kars ve Van, Adana, Tarsus, Hatay, Kayseri gibi eskiden Ermenilerin yoğun yaşadığı yerlerde ermeni defineleri bulmak pekala mümkündür. Özellikle Adana Hatay ve Gaziantep bölgelerinde Tehcirden önce Ermenilerin altınlarını evlerinin avlusuna yada Evin içerisindeki odalardan birine gömdüğüne şahit olmaktayız. Bu hazineleri gömen Ermeni ve Rumların torunlarının turist görünümünde ülkemize gelerek atalarına ait altınları aradıklarına da çok kez şahit olmaktayız.


  Ermeni Kiliseleri


  Defineci arkadaşların kiliseler hakkında daha çok tecrübe sahibi olmaları için hazırlanmış konudur. ermeni kiliseleri nasıl olur resimli anlatım.

  Ermeni Evlerinde Define Yerleri-ermeni-kilisesijpg

  Ermeni Kiliselerinin Mimarisi

  Ermenistan’da Hristiyanlığın kabulünden bin yıldan fazla bir zaman önce incelikli inşa teknikleri ve bir taş mimari geleneği vardı. Hristiyanlık öncesi üç farklı dönem vardır: Urartu, Helenistik ve Geç-Roma. Bu dönemlerden çok az örnek kalmıştır. Pagan dönemde yapılan tapınaklar ise ilk Ermeni Hristiyanlar tarafından yıkılmıştır. Ermeni kilise yapımının üretken olduğu tarihler dördüncü yüzyıldan başlayıp yedinci yüzyıla kadar uzanır.

  Hıristiyanlığın uzun tarihi boyunca binlerce Ermeni kilisesi inşa edilmiştir. Bunlar çok küçük olabildiği gibi aralarında büyük kiliseler de vardır. Ama bu Ermeni kiliselerinin hiçbiri Roma'daki St. Peter Kilisesi veya İstanbul'daki Ayasofya veya Avrupa'daki büyük katedraller kadar devasa yapılar değildir. Bazı kiliseler tek başına yapılırken, bazıları da manastırların parçası olarak inşa edilmiştir. Çok sayıda kilise tipi geliştirilmiştir, bunlar dış biçimler ve iç hacimlerde büyük çeşitlilikler sağlamışlardır. Bazı tipler çevredeki Hristiyan bölgelerine bitişik yerlerde bulunur, ama Ermenistan’da bunların planları genellikle yerel koşullara uyumlandırılmıştır. Ermeni mimarlar tarafından, Ermenilere özgü kilise biçimleri oluşturulmuştur.


  Ermeni Tılsımları


  Bazı defineci arkadaşlarımızın ermeni gömülerinde tılsım olduğunu sanıp bu tılsımı ancak ermeni papazın çözeceği inancı hakim; bunu kim nereden uydurmuş nasıl inanmışlar anlamak zor. Papaz gelecek gerekli duaları okuyacak definecilerde gömüyü alıp gidecek bu gerçekten cahillik biz henüz tılsımlı ermeni gömüsü’ne rastlamadık, bu işin böyle olduğunu sanıp ermeni arayan bulduğu her Ermeniyi çözüm sanan defineciler kendilerini toplaması lazım. Bu konuya şuradan örnek geçelim. şu an hangi Türk Osmanlıcayı okuyup mevcut yazıda gömü şifresi varsa şifreyi kırıp gömüyü alabilir. Ermeni arayanlarda böyle düşünmeli önce kendisine sormalı elimde bir Osmanlı haritası var gömü yeri bu haritada verilmiş ben bu haritayı çözüp gömüyü bulabilir miyim.


 2. #2
  Cumaali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Yeni üye
  Durumu
  Çevrimdışı

  Mesajlar
  1
  Tecrübe Puanı
  0
  Rep Derecesi: **
  Ben siteye yeni uyeyim ama resimlerimi atamiyorum yardimci olurmusunuz.
  hayrını_gor, timur964 Bunu beğendi

 3. #3
  timur964 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Super Moderator
  Durumu
  Çevrimdışı

  Mesajlar
  8.889
  Tecrübe Puanı
  153
  Rep Derecesi: Rep Derecesi: Rep Derecesi: Rep Derecesi: Rep Derecesi: Rep Derecesi: **
  kalem kağıt metre hattakumpasla anca sistemini bilen çözer ermeni işin ieline emeğine sağlık @Koray Kor ustazor ve sıkıntılı bir konuya parmak basmıın teşekkurler
  baykan Bunu beğendi

 4. #4
  zay46 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Member
  Durumu
  Çevrimdışı

  Mesajlar
  41
  Tecrübe Puanı
  12
  Rep Derecesi: **
  bu hristiyanlar ne diye altın saklıyorlar. var mı inançsal bir boyutu.

 5. #5
  saftilki - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Moderator
  Durumu
  Çevrimdışı

  Mesajlar
  1.230
  Tecrübe Puanı
  30
  Rep Derecesi: **
  mermer yahut kiremit sütun içleride çok meşhurdur,
  ÖZELDEN YARDIM İSTEMEYİN CEVAP ALAMAZSINIZ...!!!
  Apollon01, baykan Bunu beğendi

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş