1. #1
  Koray Kor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Administrator
  Durumu
  Çevrimiçi

  Mesajlar
  553
  Tecrübe Puanı
  10
  Rep Derecesi: Rep Derecesi: Rep Derecesi: Rep Derecesi: **

  Ermeni Sanatı, Gömü Şekilleri ve Teslis

  Ermeni Taş Yontma Sanatı


  İnsanlık tarihinin ilk büyük devrimi, ilk yapay aleti; yontma taştan bıçak, balta ya da mızrağı icat ettikleri gün gerçekleştirmiş ve bir anlamda tarih yazılmış. Başka bir deyişle, avda kullanmak üzere taşı yontmaya başladıkları gün adına bugün yontma taş devri dediğimiz tarih öncesi çağları başlatmış oldular. Bu, aynı zamanda savaşlar çağının da başlangıcı oldu.


  Alın Size ermeni taş ustalarının sanatıyla süslenmiş görüntüler.

  -geghard-monastery13jpg

  -jch312371jpg

  -oshakan_muralsjpg


  Ermeni Kilisesi - Hakkari


  Defineci arkadaşlar hakkaride bulunan ermeni kilisesini hedef seçmişler.

  İsim: g_image[1].jpg
Görüntüleme: 291
Büyüklük: 26.8 KB (Kilobyte)


  Define bulma umuduyla kilise ve çevresini harabeye çeviren definecilerden ermeniler şikayetçi.
  uzun zaman önce koruma altına alınan kilisenin bu duruma gelmesi ermenileri hayli üzmüş görünüyor. ermenilerin kültür ve turizm bakanlığına şikayetçi olacakları gelen bilgiler arasında.

  Eski Ermeni Mezarlarından Görsellik

  -4080310336_21c78db5ca_zjpg

  -4080310504_4f35ce7a14_zjpg

  Eski ermeni mezarları Khachkar, ortaçağ dönemine ait mezarlık, mezar başlarına yapılan megalitlerin üzerindeki tipik bir ermeni hacları.


  Mezarlığı, Dağlık Karabağ

  -4682930314_c2d8667707jpg


  yukardaki resimde bulunan ermeni mezarları,Sevan Gölü yakınındaki Noraduz Köyünde bulunmaktadır.


  Ermeni Gömüleri

  Osmanlının yıkılış ve Kurtuluş savaşı zamanlarında Ermeni, Yunan ve Rumların kaçarken bırakmak zorunda
  oldukları para ve tüm değerli eşyalardır. Rum terekelerine karşılık Ermeni defineleri, büyük ihtimalle hazinenin yakınlarına bırakılan işaretler ile bilinirler.


  Gerçekten dünyada en iyi saklama yollarına sahip milletlerden birisidir. Genelde bir definenin çevresine birden fazla işaret bırakırlar.


  Eldiven kullanılması tavsiye olunur zehir bulunabilir. Bazı yaşlılar tılsım vardı bulanlar öldü zamanında falan derler. Tabi o zamanlar anlayamadıkları için ne olduğunu öyle sanıyorlardı. Tedbirimiz alalım.


  bazı defineler mağara içlerine ve deriin mahsenlere gizlenmiştir ve bii takım yılan veya akrep işareti yapılmıştır yakınlarına


  Bilinen en kolay ermeni gömülerinde teperlerin ortalarından 0.5-1 m. kadar uzunlukta kazık koyulup üstlerine genelde çakıl olmakla birilikte küçük yığmalara yapılmıştır.bunların bazılarına işaretler konmuş bazılarına ise gizli semboller konmuştur . Ermeni paralarının bir çoğununda tecir döneminde zorla ellerinden aldıklarını unutmayın. gömme işide bu yüzden gerek duyuldu çünkü yanlarında götüremiyorlardı.


  Kişilerin kendileri ne ait olan altın para ve kıymetli eşyalarını sakladıkları mekanların en başında evler gelir.


  Bunun sebepleri kontrolü mümkün ve göz önünde olmasından kaynaklanır.


  Böyle düşünülmesinde doğal karşılanır. Aynı zamanda bu tip yerlerin kullanılması dikkat çekmeyi de engeller.


  herhangi bir ev ortamında arama yapılacağı zaman işte bu noktaların göz önünde tutularak çalışmaya başlanması gerekmek dedir . Burada yine o klasik soruyu kendimize sormamız gerekir.


  ( ben olsam bu ortamda nereye gömerdim?) bu soruya tam cevap verebilmek çoğu zaman mümkün olmayacaktır. İnsanların düşünce ve bakışları birbiriyle her zaman örtüşmeyecektir. Birinin önemli gördüğü bir noktayı bir başkası hafife alabilir. Gömüyü saklayan insanın bu noktadaki davranışını ve tercihini belirleyen esas unsurlar, onun kültürü, kafa yapısı ile ilgilidir. Bu yüzden her ev ortamında gömünün aynı yere konulduğu yorumu yanlıştır. Bur da önem arz eden ana noktayı şöylece ifade edelim. Gömü sahibi malını ister evin içine koysun ister bahçesine malının gözü önünde olmasını ve kontrolden uzak kalmamasını sağlayacaktır. O nun içinde yatak odasının penceresinden rahatlıkla göreceği oturma odasının camından gözlenebilecek açı ortak noktaların hedef alınması gerekir.


  Evlerde saklama yeri olarak tercih edilen ana noktalar şu şekilde sıralayabiliriz.


  1. yemek ve ekmek pişirme noktaları olan (ocak)lar .buralarda gömüler ateşin tam altına gelen noktaya yapılabildiği gibi,bacanın içinde bir bölüme veya dış temel dipleri kullanılabilmektedir.


  2. merdiven atları.. buralarda tespit yapılırken eve giriş merdivenleri olabileceği gibi;iç mekandaki üst kat merdivenlerini de dikkatle gözlemlemek gerekir.merdivenlerin önemli olan noktası en alttaki veya alttan üçüncü basamağın iç dolgusu olabilir.özellikle taş veya moloz dolgulu merdivenler bu açıdan önemlidir.


  3. kapı eşikleri.. evlere girişte çoğu insanın dikkatini çekmeyecek olan noktalardan birisi sürekli üzerine basılarak geçilen kapı eşikleridir.bu noktalar çoğu define avcılarının nasip elde ettikleri noktalardır.bunun için sokağa açılan kapının iç eşiğinin altını sağlıklı bir biçimde tespitten geçirmek gerekecektir.


  4. avlu içinde uzun ömürlü ağaçlar.. bunlar genellikle armut ceviz alıç ve dut ağaçlarından oluşur.zaman zaman çam ahlat gibi ağaçların altı veya belli mesafede yakınları tercih etmekle beraber.değişik ağaçlar avlu içinde pek sık görülmemektedir.ismini verdiğimiz meyve ağaçları Anadolu nun sıkça rastlanan türleridir.bu tür ağaçlar gömü anlamında şüphe uyandırıyorsa bunların ev tarafından görülen yönleri içinde 3-5-7 gibi adımlarla çevresi cihazla taranmalıdır.ve tespitler buna göre yapılmalıdır.şayet aynı avlunun içinde iki veya 3 gibi fazla sayıda ağaç mevcutsa bu durumda ağaçlar arasında geometrik bir bağlantı kurulmalıdır.


  5. ermeni evlerinde saklama metotları içinde eski evlerin büyük odalarındaki tavanda kullanılan (baba ) diye adlandırılan hatıl ağaçları içinde saklama yöntemleri vardır. Paralar ve kıymetli eşyalarını bu ağaçların içine 2 parmak girecek şekilde delik açılarak deliğin içine parmakla bastırılarak sıkıştırılır. Ve delikler parayla doldurulur.


  6.ermeni ve Rumlara ait eski evlerin kalın duvarlı olanları içinde pencerelerin iç/alt kısmının oyularak paraların buralara doldurulması metodu bayağı yaygın rastlanmaktadır.


  7.ahır ve kilerler. Hayvan barınağı olarak kullanılan ahır, Mekanları içinde özellikle saman doldurulan herkesin her an göremeyeceği mekanlar olan samanlık altları çok önemlidir. Kilerlerde ise harman zamanı bitirilip ev sahibinin bütün kışlığı olarak çuvallar dolusu buğday veya un malzemesinin tam altına gelen noktalar dışarıdan bir insanın hemen müdahale edebileceği noktalar değildir. Bu tür yerler insanların gözünden uzak olan hedeflerdir.


  8.evlerde bulunan kuzuneler kaç adet olduğu bunların tamamının bacaları olup olmadığına dikkat etmek gerekir. Bacası olmayan sahte kuzu ne yemek pişirme yerleri mevcuttur.


  9.evlerin üst bacalarında araştırma yapmak orda değişik bir taş veya baca kapaklarının içini mutlaka kontrol etmek gerekir.


  Bunların dışında akla hayale gelmeyecek pek çok noktalardan gömü çıkma olası çoktur. Bunlardan kuyular, Hayvan su içme yalak altları, Dibek taşı altları, gömme banyolar ve buna benzer sayamadığımız birçok yerlerde dikkatli ve araştırma yapılmalıdır.


  1-Eğer ahır kapısı girişinde yani duvara gömülü (loğ) varsa ( eskiden toprak evlerin üstünü su akmasın diye yuvarladıkları 30 -40 kğ civarında yuvarlak kaya ) ermeni evlerinin çogunda olur loğ denilen yerdeyse malı içerdeki sağ taraftaki pencerenin altında duvarın içide olur eger loğ renkli değilde beyaz ise üstünde istavrozu varsa loğun içinde olur


  2- Evin taştan merdiveni varsa 1. basamakla 3 basamağın altına taşları sökülüp bakılır

  3- Evin ocaklığı varsa ( odunla yemek pişirdikleri yer ) tam altı kazılır ona keza ocaklığın tam üstü yani baca deliğine dikkatlice bakın eğer değişik bir taş varsa çekmece olma ihtimali yüsektir ve o taşın üstündede genellikle yarım ay istavraoz ve murç deliği olur

  4-Evin tataklığı ( yani önceden yatakların konduğu taştan örme yer ) boşluk sesi aranmalıdır

  5- Eğer evin ocaklığa yakın civarında veya ahırında taşta çakılı halkalı demir zikke varsa malı zikkenin tam karşısındaki duvardadır eğer zikke halkasızsa olduğu taş sökülür.


  Ek Olarak


  1.Avluda veya bodrumda bulunan havuzun altında küçük mahzen olabilir?
  2.Kuyunun ağzından itibaren 1mt. aşağısında veya kuyunun hemen yanında kör pencere olabilir?.
  3.Duvar bulunan taşlardan,çok geniş olanının içi boş olabilir?bu taşlar genelikle mutfak duvarında olur.
  4.Bodrum tavanındaki 2 ağacın arasında kaya parçası varsa? içi boştur
  5.Avluda tulumbanın atık su için yapılan kanalı,yer altındaki tünelin şeması olabilir?
  6.Bodruma inen merdivenin sahanlığının altında ve yan duvarlarında gizli pencere olabilir?
  7.Bodrumun avluya bakan küçük penceresinin içinde olabilir?
  8.Avluda bulunan incir ağacının dibinde olabilir?
  9.Bodrum kapısının eşiğinden 1 adım ilerisinde olabilir?

  Ermeni ve Rum gömüleri

  Rum define haritaları ve ermeni define haritaları özellikle Ülkemizde çokça bulunan definelerdir. Bu definelerin tarihi eser niteliği pek yoktur ve genelde Osmanlı dönemi altın sikkelerinden oluşmaktadır. Rum ve Ermeniler Anadoludan göç etmek zorunda kaldıklarında genelde can kaygısı ile acilen tüm servetlerini altına çevirmişler ve bunu ileride tekrar gelebilirlerse kolaylıkla çıkarabilecekleri yerlere saklamışlardır. Kimi rum ve ermeni defineleri, define haritası ile kayıt altına alınmış ve sahiplerinin büyük bölümü bir daha göç ettikleri topraklarına dönememişlerdir. Bunun yanında daha eskilere dayanan Rum ve Ermeni gömüleri de ülkemizde bolca mevcuttur.

  Rum ve Ermeni definelerini bulmak isteyen arkadaşlar, öncelikle Osmanlı Dönemi, Pontus Rum Devleti, Ermeni Krallığı, ve Selçuklu Bizans zamanları hakkında bilgi sahibi olması gerekir. Ayrıca yaşlıların büyük bölümü, kulaktan dolma bilgilerle, eskiden şurası Rum köyüydü burası ermeni köyüydü şeklinde bilgiye sahiptirler.


  Şimdi konuyu ikiye ayırmak gerekirse önce Rum Gömüleri ve Definelerinin nerelerde olabileceğine bir göz atalım:


  Rum defineleri genelde Rum evlerine saklanmıştır. Evlerin sahipleri Gömüyü genelde Ya evin bahçesine yada ev içerisinde kuyu açarak gizli bölmelere saklama alışkanlığına sahiptir.


  Rum ve Ermenilerin eskiden yaşadığı yerlerde bu tür definelerin belki de üstünde oturuyor olabilirsiniz. O nedenle öncelikle bulunduğunuz evin tarihini bir araştırılması gerekir...


  Ermeni defineleri ise evlere saklanmaktan ziyade açık arazide gömülü vaziyette bulunuyor. Özellikle Kars ve Van, Adana, Tarsus, Hatay, Kayseri gibi eskiden Ermenilerin yoğun yaşadığı yerlerde ermeni defineleri bulmak pekala mümkündür. Özellikle Adana Hatay ve Gaziantep bölgelerinde Tehcirden önce Ermenilerin altınlarını evlerinin avlusuna yada Evin içerisindeki odalardan birine gömdüğüne şahit olmaktayız. Bu hazineleri gömen Ermeni ve Rumların torunlarının turist görünümünde ülkemize gelerek atalarına ait altınları aradıklarına da çok kez şahit olmaktayız.


  En Çok Ermeni Kuyusu Azerbaycanda


  Ermenistan`ın işgal ettiği Azerbaycan`ın Karabağ bölgesinde 155 çeşit kazı kuyuları mevcuttur. Bura altın, cıva, bakır, kurşun, çinko, kaplama taşları, parke taşı, çimento, şirin ve mineral su kuyuları (içecek su ) aittir.
  Şuşa`da Karabağ ormanlarının nadir ve uzunömürlü ağaçlarının yakıt amacıyla kullanılması, Şuşa`nın Tophane Ormanının rezerv (koruk) bölgesinde inşşat çalışmalarının yapılması, Şuşa`dan güneyde deniz seviyesinden 1365 m yükseklikteki Titon yaşlı kireç taşlarından oluşan boyu 114 m olan Han Mağaarsı`nın amansızlıklı yok edilmesi, Şuşa`nın yukarı bölgesinde Dört Yol denilen Yukarı Laçın Sokağı`nın sol tarafında, G.Asgerov Sokağı`nda, 200 yakın çeşitli büyük çaplı yaşlı ağaşların tamamen yok edilmesi Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı tarafından belirlenmiştir.

  Şuşa`da onaylanmış doğal kaynakları 1143 bin m3 olan ve işgal öncesi işletilen Şuşa kaplama taş kuyusu, hergün 50 bin m3 işletilen Şuşa yeraltı içecek su kaynakları, 397 bin m3 olan tuğla-kiremit üretimi için yaralı olan Keçeldağ kil kuyusu, tedavi özellikli, her gün 60 bin m3 ve 25 bin m3 olan Şirlan ve Turşsu mineral su kaynakları ermeniler tarafından yok edilmiştir. Şuşa`nın Haça Yalı adlı arazisinde yıllarca ekilerek büyütülmüş 1500-2000 adet meşe ağacı ermeniler tarafından kullanılmıştır.


  Hocavend bölgesinde kaplama taşı, kireç üretimine yararlı Hocavend kireç taşı, Ağdere bölgesinde zengin Gızılbulag kazı kuyusunda 13.6 adet sanayi kaynağı olan altın ve 47.9 milyon ton bakır kuyuları ve diğer zengin kaynakları ermeniler tarafından günümüzde de işletilir.


  İşgal edilen arazilerde son yıllar doğal kaynakların daha yoğun kullanılması amacıyla sermaye yatırılması sürdürülür. Yabancı devletrlerde yaşayan ermeni kökenli kişilerin kurucusu oldukları birkaç şirket Karabağ`ın doğal kaynaklarını işletmek için özel olarak faaliyet gösterirler.


  Şuan ABD, Kanada, Fransa, Avustralya, İsveçre, Livan, Rusya ve Ermenistan`da yaşayan Karabağ ermenileri tarafından Yukarı Karabağ`a sermayeler yatırılır. Bu bölgeye sermaye yatırılmasının toplam değeri 40 milyon ABD doları civarındadır. Bu yatırım dünya ermeni diasporası başkanlığı altında gerçekleştirilir.
  Son yıllar yeraltı kaynakların işletilmesi yönünde Azerbaycan`ın Karabağ bölgesinde 30 `dan fazla şirket yasadışı faaliyette bulunur.


  Ne yazık ki, ermeniler Karabağ bölgesi ile beraber işgal olunmuş Laçın, Kelbecer, Gubadlı, Zengilan, Cebaryıl, Füzuli, Ağdam bölgelerinde de doğal kaynakları işletip yok edirler. Örneğin, Kelbecer`deki Zod, Ağdere`deki Gızılbulag ve Zengilan`daki Vejneli altın kuyuları bugün ermeniler tarafından işletilmektedir. Ermenilerin elinde olan Laçın`da (işgal edilmiştir) da doğal kaynakların onlar tarafından işletilmesi ile ilgili kanıtlar vardır.

  1995 yılında arazisi 25 bin m2 olan Laçın ormanlarındaki ağaçlar kesilerek mobilya üretimi amacıyla yok edilir. Bu gerçeği birçok devletlerin temsilcileri (milletvekilleri ve politikacıları da) onaylamışlar. Gubadlı`da değerli ağaçlarla zengin ormanlar, yeraltı kaynaklar, mineral maddelerle zengin su kaynakları işletilmiş, eşsiz flora ve faunası (bitki ve hayvanlar) yok edilmiştir. Kelbecer`de deniz yüksekliğinden 1500-2100 m.yükseklikte yerleşen ve boyu 25 m, çapı 48-120 cm olan Ayıfındığı veya ağacvari fındık, Zengilan`da 107 hak.araziye sahip ve Avrupa`da birinci olan Doğu çınarı, ceviz ve diğer kıymetli ağaçlar ermeniler tarafından tamamen kırılarak malzeme gibi işletilmiştir.


  Teslis - Kutsal Üçleme


  Kutsal üçleme (teslis) yani baba, oğul ve kutsal ruh bunu bilin; bu bize 3 olanı anlatır çevrede 3 ne varsa dikkate alın bu 3 tepe olur 3 yaşlı ağaç olur 3 kuyu vs. ne varsa işimiz onunladır, bu 3 den en ufak hangisiyse mal ondadır, ben tepeden örnek vereyim, 3 tepenin en küçük olanına çıkın burada kesme kayayı bulursunuz, bu tepenin doğusunda birde büyük mezar vardır onu unutmayın; mezar başında başka dağdan gelme farklı taş var görünce hemen anlarsın, en tepede saç ayak gibi üçgen yapmış taşları görürsün tam ortasına bakacaksın meblağ buradadır.


  3 kuyu varsa ağzı kapalı olana bakacaksın, taşlara bakın farklı olanı var üzerinde işareti görürsün işaret gömü miktarını verir, gömü biraz yukarıdadır kuyudan daha yukarıda, oradaki tava taşı bulursan malı alırsın bu taş 1 kişinin oturacağı kadar büyüklüktedir, malı paradır bakır dolusu para.


  peki bunları neye göre bileceğiz ? eğer defineciysen her bulduğun 3 lerin birisi doludur bunu anlayın. unutmayın para ruhta olmaz baba yada oğul-dadır en çok babada.


Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş