1. #1
  KÖNİG - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Administrator
  Durumu
  Çevrimdışı

  Mesajlar
  268
  Tecrübe Puanı
  10
  Rep Derecesi: **

  Eski Ermeni Kuyusu - Video

  Ermeni kuyuları deyince aklımıza ilk gelen kuyularda bulunabilecek definelerdir.
  ermeni kuyuları hakkında bilmemiz gereken daha önemli noktalarda var ..


  eski ermeni kuyusu Video, eski ermeni kuyusu - Netizle.tv

  Erzurum'da, eski Bat Pazarı Caddesi'nde terzilik yapan Zeki Uncuoğlu (72), "Ermeni zulmünden kaçmak isteyen Erzurum halkının, yer altındaki o tünellerde saklandıklarını büyüklerimiz bize hep anlatırdı" dedi.
  Bir iş yerine su sızması üzerine Büyükşehir Belediyesi, Su ve Kanalizasyon İdaresi (ESKİ) ekiplerince yapılan çalışmada, ortaya çıkan tarihi su tünelinin Ermeni zulmünden kaçmak için kullanıldığı belirtildi.
  ERMENİ ZULMÜNDEN KAÇAN TÜRKLER TÜNELLERE SIĞINDA
  Uncuoğlu, Erzurum'un birçok yerinde su tünellerinin bulunduğunu, bu su tünellerinin dışında farklı tünellerin ve su kuyularının olduğunu ileri sürdü.Ermeni zulmünden kaçmak için babasının bir hafta boyunca, tünel veya su kuyusuna benzer bir yerde saklandığını anlatan Uncuoğlu, "Ermeni zulmünden kaçmak isteyen Erzurum halkının, yer altındaki bu tür yerlerde saklandıklarını büyüklerimiz bize hep anlatırdı. Ben 7 yaşındayken babam vefat etti. Babam da bizlere benzer konularda çok şeyler anlatırdı" dedi.
  Uncuoğlu, Büyükşehir Belediyesine bağlı Erzurum Su ve Kanalizasyon İdaresi
  (ESKİ) tarafından yapılan kazıda ortaya çıkan su tünelinin, farklı yerlerde benzerlerinin de olduğunu savundu.Kalenin alt kısmında kalan evlerin altından da tünellerin geçtiğini, büyüklerinden duyduğunu dile getiren Uncuoğlu, şöyle konuştu:"Kalenin hemen altında Şeref Beyin evi vardı. Bu evin altında tünellerin olduğunu hatta son yıllara kadar tünellerin üstünün kapatılmadığını büyüklerimizden duymuştuk. Tam hatırlamıyorum ama benim dükkanımın bulunduğu cadde üzerinde bir dükkanın içinden de yine kaleye doğru bir tünelin olduğunu ve bir süre sonra kapattıkları söylendi. Burada birçok yerde benzeri tünellerin olduğunu büyüklerimiz bizlere anlatırdı. Kalenin çevresinde bulunan çeşmelerinde bu tünellerden beslendiği ifade edilirdi."
  UNCUOĞLU TARİHİ AKTARDI
  Babasının 15 yıl askerlik yaptığını kaydeden Uncuoğlu, Mahallebaşı semtinde de benzer tünellerin ve su kuyularının olduğunu ileri sürerek, sadece Erzurum'da değil farklı şehirlerde de Ermeni zulmüne maruz kalmamak için insanların kuyularda saklandıklarını belirtti.
  Uncuoğlu, ilerleyen yaşına rağmen, babasının ve diğer büyüklerinin kendisine anlattıklarını dün gibi hatırladığını belirterek, "Babamın ismi Mehmet'ti. Babam Ermeniler tarafından esir alınmadan önce Mahallebaşı semtinde bir tünel veya su kuyusuna benzer bir yerin içinde günlerce saklanmış. Bazı illerde Ermenilerin kuyularda insanları katlettiğini duymuştum. Belki de o insanlarda yine Ermeni zulmünden kaçıp orada saklanırken yakalandı ve öldürüldüler" diye konuştu  10 Şubat 1918'de, Ermeniler tarafından vücutlarının bazı bölümleri baltalarla kesilerek su kuyularına atılmış Türklerin ölü bedenleri.
  Kaynak :Massacre Exerted By The Armenian On The Turks During World War I Pictures


  Ekli Resimler Ekli Resimler  


 2. #2
  MendereS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Uzman
  Durumu
  Çevrimdışı

  Mesajlar
  8.426
  Tecrübe Puanı
  125
  Rep Derecesi: Rep Derecesi: **

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş