1. #1
  MendereS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Uzman
  Durumu
  Çevrimdışı

  Mesajlar
  8.542
  Tecrübe Puanı
  126
  Rep Derecesi: Rep Derecesi: **

  Belgelerde Adı Geçen Ambar Kaya

  Eşkiya Belgelerinde Adı Geçen Ambar Kaya

  Eşkıya lerinde ambarkaya diye bir alandan bahsedilir. Burası Sinop İli Durağan ilçesi Beybükü Köyü Karadigin mahallesi yakınlarında bulunan Ambarkaya Kral Mezarları ve ören yerinden başka bir yer değildir.

  Ambarkaya tarihi ipek yolu üzerinde bulunur. Kızılırmak ve Gökırmak ın birleştiği noktada bir yerleşimdir.

  Eşkıya Belgelerinde Ambarkaya tarif edilirken şöyle denir.

  “İkiye ayrılan yollardan diğeri türbe tepeye çıkar. Tepe üzerine çıkarken yolun kenarında dört köşe oyulmuş sıra halde Ambar kaya’yı görürüz.

  --Gördüğümüz gibi tam dört köşe oyulmuş halde bir mezardır ambarkaya lerde geçtiği gibi.

  İçinde bir meşale ,yanında put,bir gül ucunda hazan yaprağı işlenmiş olduğunu görürüz.

  --Bu işaretler çok yıpranmış olup dikkatli bakınca kalıntıları gözükmektedir.

  Ambar kaya’nın üzerinde muska işareti vardır.
  --Mezarın üstünde üçgen şeklinde alınlığı görürüz. Belgelerde muska işareti denilen budur.
  AMBARKAYA KRAL MEZARLARI DURAĞAN/SİNOP

  Sinop İli Durağan İlçesi merkezine 4 km uzakta olan bu antik yerleşim alanı Beybükü Köyü Karadiğin Mahallesi sınırları içinde olup hemen altından Batı Karadeniz bölgesinin can damarı Gökırmak(Amnias) akmaktadır.
  Ambarkaya Kral Mezarlarının bulunduğu alanı önemli yapan Anadolu’nun en büyük ırmağı Kızılırmak ile Batı Karadeniz’in en büyük ırmağı Gökırmak’ın birbirine kavuştuğu noktada kurulmuş olmasıdır.  Eski çağlarda suyun ve su kaynaklarının ne kadar önemli olduğunu düşündüğümüzde, Ambarkaya Kral Mezarlarının bulunduğu bölgenin önemi daha iyi anlaşılır. Durağan-Vezirköprü karayolu üzerinde Karadiğin Köyü yakınında olup, ilçe merkezine 4 km mesafededir. Mezar odasının kapısı dikdörtgen şeklindedir. Mezara girildikten sonra sağ tarafta bir ölü sediri görülür. Mezarın duvarları dik olup, tabanı kubbe şeklindedir.  İşleme ve yontma usulü bakımından çevredeki diğer kaya mezarlarına çok benzemektedir. MÖ. VI. yy.da yapıldığı tahmin edilmektedir. Mezar hakkında yeterli bilimsel ipucunun bulunmaması bu konudaki bilgilerimizi sınırlı tutmaktadır.  Ambarkaya Kral Tepesi Vadiye hakim bir noktadadır.  Kral oturakları ve şura toplanma yerleri kaya işçiliği ile kayalara oyulmuştur.  Küçük bir antik tiyatroya benzemektedir burası  Ambarkayadan gün batımının seyri çok güzeldir.  Ambarkaya bölgesinde eski insanların ulaşım amaçlı olarak kayalara oydukları merdivenler hala durmaktadır.  Bölgemizde yaşayan eski medeniyetler kaya işçiliğinde çok ilerlemişlerdir. Köprü inşaatının bilinmediği yıllarda yer altından dehlizler kazarak ırmağın karşı yakasına ulaşmayı başarmışlardır.

  İşte o dehlizlerden birisinin fotografı  Eskiden sadece kral mezarı bilinirken günümüzde kral mezarlarının hemen arkasında 8 metre yüksekliğinde, 5,5 metre genişliğinde bir ambar bulunmuştur.  Ambarın içi antik çağ sıvası ile kaplı olup ambardan içeriye doğru Gökırmak’ın altından geçen bir dehlizin başlangıcı görülmektedir.  Burada yapılacak aydınlatma ve merdivenlendirme (ip, seyyar vb.) insanlara unutamayacaklara gizemli bir yolculuğun kapısını aralayacaktır.

  Ambarkayadan güneşin doğuşu ve batışı çok güzel izlenir.  Bu ambar dönem dönem farklı amaçlar için kullanılmıştır. Bir ara Ambarkaya Zindanı olarak bu ilginç yapı ün yapmıştır.  Büyük bir merdiven olsa da aşağı inebilsek...  Ambarkaya bölgesinin her tarafında çeşitli keramik kırıntılarına bolca rastlanır.  Kayaya oyulmuş bir yol parçası  Başka bir dehlizin başlangıcı  Oldukça eski ve köklü bir medeniyetin hüküm sürdüğü Ambarkaya meraklı ziyaretçilerini ve arkeologları bekliyor.


  Arkeologlara bilinmeyen bir dünyanın kapısını aralattıracak olan Ambarkaya yerleşkesi vurulacak her kazmada yapılacak keşifle bilim dünyasının göz bebeği olmaya aday bir mekandır.

  Ambarkaya Kral Mezarları ulaşımı oldukça kolay bir noktadadır. Samsun-Kastamonu yolunda Durağan İlçesi Karadigin köyünün yanında bulunmaktadır. İlçeye 3-4 km uzaklıktadır.

  Sıkılmadan zevkle gezeceğiniz Ambarkaya yerleşkesi sizlere zevkli bir yolculuk vadediyor.

  soil Bunu beğendi

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş