Konu: Gizik Duran

 1. #1
  Frankenstein - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kıdemli Üye
  Durumu
  Çevrimdışı

  Mesajlar
  113
  Tecrübe Puanı
  17
  Rep Derecesi: **

  Gizik Duran

  Yandaki kalpaklı adamın resmine iyi bakın. O bir tarihtir, o bir kahramandır o bir efsanedir. Bizim köylü olup da onu tanımayan yok gibidir.
  Bu adamı tanıdığımızı da nereden çıkardın?Biz bu adamı ömrümüzde ilk defa görüyoruz dediğinizi duyar gibi oluyorum.
  Belki de haklısınız. Bu kalpaklı adamı hepimizde ömrümüzde ilk defa görüyoruz. Onunla tanışıklığımız çocukluk yıllarımızda başladı. Köyümüzün yaşlılarından onun hikayelerini,onun maceralarını çok dinlemiş, bu kalpaklı adama hayran olmuştuk.
  O kimine göre bir Eşkıya, kimine göre de bir kahramandır. Hayatını incelediğim zaman bu adamın
  kahramanlık yönünün Eşkıyalık yönünden daha ağır bastığını gördüm. Bu kahraman adamı daha yakından tanımak için Taa İstanbuldan kitabını getittirmiş,uzun uzun incelemiştim. Hiç unutmam kitap elime geçer geçmez de bir gecede okuyup bitirmiştim. Onun Ermeni zulmü altında inim inim inleyen Müslüman Türk milletine yaptığı hizmetleri hayranlıkla okumuştum. Hayat hikayesini okuyunca da ona olan hayranlığım bir kat daha artmıştı.
  Bu kalpaklı adamı halamı tanımadınız?
  O Toroslar Kartalı Durandır.
  O Ermenilerin korkulu rüyası Duran Şahindir.
  O efsane Eşkıya Gizik Durandır.
  Gizik Duran 1897 yılında bugünkü Adana’nın Saimbeyli ilçesine bağlı Cumhurlu köyünde doğmuştu. Kayseri’nin güney sahasında bulunan; Develi, Yahyalı, Tomarza, Pınarbaşı, Sarız gibi yöreler ile Adana’ya bağlı Saimbeyli, Tufanbeyli, Feke, Kozan, Osmaniye’ye bağlı Kadirli gibi yörelerde ve Kahramanmaraş’ın Göksun, Andırın, Afşin ilçelerinde nesilden nesile Ermenilere karşı kahramanlığı ve hikayeleri anlatılan bir şahsiyettir.

  I. Dünya Savaşı sonrası, Fransızların güney bölgelerimizi işgali ve Ermeni komitacıların silahlanarak Türk halkına yönelik saldırılarına karşı, Millî Mücadele sırasında Develi’de Kilikya Komutanlığı karargâhı kurulmuş ve silahlı kuvvetlere ihtiyaç ortaya çıkmıştı. Feke’nin Pungu (Kılıçkaya) köyünde bulunan ve o dönemde otuz-kırk kişilik bir gurup arkadaşıyla eşkıyalık yapmakta olan Gizik Duran ile Osman Tufan Paşa görüşerek, eşkıyalık yapmayacaklarına ve verilen emre itaat edeceklerine dair söz alarak, bunları Millî Mücadele tarafına geçmeye iknâ etmiştir.

  Gizik Duran, bilhassa bugünkü Saimbeyli, Şarköy, Tufanbeyli, Doğanbeyli gibi yerlerin Haçın Ermeni çetelerinden geri alınmasında ve onlara karşı korunmasında kahramanlıklar göstermiştir. 1920 yılı başlarında Kuvây-ı Milliye’ye dahil olan Gizik Duran, silah arkadaşları ile birlikte Osman Tufan Paşa, Doğan Bey, Develi Kaymakamı Âtıf Bey gibi yetkili kimselerden aldığı tâlimatlara uyarak, Zamantı Irmağı boyundaki kasabalar ve köylerde Türk halkının güvenliğini de sağlamaya çalışmıştır.

  Gizik Duran ve arkadaşları, komutan Doğan Bey’in emrinde öncü kuvvetler olarak, 9-10 Mart 1920 gecesi Doğanbeyli’deki Ermeni çetelerini bozguna uğratıp, Saimbeyli’ye kadar kovalamışlardır. Saimbeyli kuşatmasında önemli hizmetleri olan Gizik Duran, 3 Temmuz 1920 tarihinde kurtarılan Şarköy savaşlarında yer almıştır. Saimbeyli Ermeni çetelerinden alındıktan sonra Gizik Duran, Pağnık Jandarma Karakol komutanlığı da yapmıştır.

  Her Eşkıya gibi Gizik Duranında sonu bir kurşun olmuş, bir yanlış anlaşılmadan dolayı Kel Osman adındaki bir şahıs tarafından pusuya düşürülerek 29 Haziran 1929’da öldürülmüştür.
  Koca Durandan geriye kahramanlık dolu maceraları birde onun ardından sevenleri tarafından yakılmış Ağıtlar kalmıştır. Gizik Duran Cumhurlu köyünde karısı Eminenin yanına defnedilmiştir.
  Gelelim bu hikaye ye sen devlete çalış sonra vur emriyle öl. Köylülerin hikayesi adam topladıgı ganimetleri evinin önünde saklarmıs yakınlara gömerek.
  Büyük zulalarıda dağa saklarmış dağ 400mt. Yuksekte 300.metrede bir kamyon girecek büyüklükte delik var efsaneye göre efsunlu ağacıyla oraya çıkar orda saklarmış buyuk ganimetleri

  1- Efsunlu ağaçla 300metre yükseğe çıkma doğrumudur?
  2- Belediye bahsi geçen ağaca çıkıp 4kişinin öldüğünü görünce ağacı kestiriyor (gerçek) ama bence dağın arka tarafından başka bir girişi olmalı sizce de öylemi.
  3. Bence adamın ölme sabebindenden dolayı doğrulukpayı çok yüksek ihtimal sizcede öyle mi.
  Saygılarımla


 2. #2
  Frankenstein - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kıdemli Üye
  Durumu
  Çevrimdışı

  Mesajlar
  113
  Tecrübe Puanı
  17
  Rep Derecesi: **
  İsim: IMG_20160108_152036.jpg
Görüntüleme: 1864
Büyüklük: 53.2 KB (Kilobyte)

  Bahsi geçen dağ yuvarlak içindeki delik dijitalden zom yapınca delik bi ev buyuklugunde

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş