Sahtecilik insanların kolay ve aşırı zenginlige karşı olan zaaflarının
nedeniyle ortaya cıkar. Sahte haritacılık meslegi bunları yapan
sahtecilerin elinde müthiş gelişmeler kaydetmiş, bu meslek yüksek bir
beceri haline ulaşmıştır. Bunun için bazen gerçegini sahtesinden ayırmak
zor bir iş olmuştur.

Gerçeye ulaşmak için saglıklı bir kontrol, meseleyi çözmek için yeterli olabilir.

ANCAK PARAMIZIN VE EMEGİMİZİN BOŞA GİTMEMESİ İÇİN ÇOK DİKKATLİ DAVRANMALIYIZ. BUDA GERÇEKTEN ZOR BİR İŞTİR.
Zira pek çok haritanın satışındaki hedef pazarı cizilen haritanın ilgilendirdigi bölge İNSAN'ıdır. Bir haritanın üzerine bilinen bir dagın bir derenin ismi yada yakın geçmişte kullanılan isimlerden bir iki nokta serpiştirildiginde; bu işin meraklısı insanlar balıklama atlamaktadırlar. İŞTE İLK YANILGI BURDA
BAŞLAMAKTA, BU ZAAFIDA ÇOK İYİ BİLEN SAHTEKARLAR İŞLERİNİ YÜRÜTMEKTEDİRLER.

En etkili ve akıllı yol masaya konulan haritayı işin ehli bir UZMAN'a götürmek ve onun fikrini almaktır.Danışılacak olan uzmanında sahtecilerin
EKSİTME- YIPRATMA yollarını gözden uzak tutmaması gerekir.

ARAZİ, harita teknigi açısından define bölgesi olarak belli bir oranda küçültürmüştür.Küçültülme işlemi günümüzdeki teknige ve ölçeklere uymaya bilir. Ancak hangi el tarafından çizilmiş olursa olsun günümüzdeki o bölgeye ait bir harita ile benzerlik içerecektir. Öyleyse hiç sa 1/5.000 ölçekli bir günümüz haritasıyla ÜST ÜSTE-YAN YANA koyarak inceden inceye bir etüt yapmak faydalı olucaktır. Baz alacağınız örnekler farklı olsada tabii oluşumlar sayılan daglar, dereler şekil degiştirse bile asıl konumları bize bazi bilgi verecektir.

Diyelimki; elimizde 150 sene önce çizilmiş bir harita var.

---- Harita kagıdının selüloz yapısı bu günkü teknolojiye göre kendini derhal belli edecektir.

----- Kullanılan kalemler genelde eskiden ( kopya kalemi ) tabir edilen kalemlerdir. Tükenmez kalem dolmakalemden cıkma baskılar ucunun inceligi sebebiyle kendini ele verecektir, kolay fark edilecektir.

----- Kagıt üzerinde kırılma ve sararmalar kolay yapılacak şeyler olmakla birlikte ASIL NÜSHA çizimlerdeki kalem boyasının kontrolü saglıklı bir test etme yöntemidir.

----- Gerçek haritalarda ÇİZGİLER KABA VE KALINDIR..!!! Arapça harf kullanıldı ise muhtemelen OSMANLI dönemidir ve KULLANILAN YAZI METODU ARAZİ ÜZERİNDEKİ YER İSİMLERİ VE ŞİFRELER yapımcısını kolayca ele verir.

DERİ ÜZERİNDEKİ HARİTALARIN SAHTESİNİN ANLAŞILMASI

1-Harita deri üzerine cizili ise o zaman uzmanı için derinin ALBENİSİ VE KOKUSU büyük önem arz eder.

2-Eski deri KARBONATLI SUYU KOLAY EMER, yeni yapılan ve kimyasal yolla eskitilen deride bu ÖZELLİK OLMAZ, su içinde tutsanızda suyu içine almıycaktır.

3-Bu konuda en saglıklı test haritayı getirenle birlikte ucundan kesilecek 1 cm,lik küçük bir parçayı LABORATUAR'da ANALİZ ettirmektir.
bu iş en fazla bir saate mal olucaktır. GERÇEK BİR HARİTANIN SAHİBİ BU TÜR BİR TEST'DEN KAÇMIYACAKTIR....!!!!!!!!!
!