1. #1
  vakko - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Bilgili Üye
  Durumu
  Çevrimiçi

  Üyelik tarihi
  Apr 2015
  Yer
  Санкт Петербург
  Mesajlar
  385
  Tecrübe Puanı
  17
  Rep Derecesi: **

  Post Türkiye trakya'sinda nüfus (1830-1914)  Günümüzde Türkiye Trakya'sı olarak ifade edilen Doğu Trakya bölgesi, OsmanlıDevleti'ne başkentlik yapmış iki merkez olan Edirne ve İstanbul arasındaki toprakları kapsar. Doğu Trakya, Osmanlı döneminde İstanbul ile Rumeli arasındaki ulaşımın sağlandığı ve İstanbul'un ihtiyacı olan tüketim maddelerinden bir kısmının karşılandığı bölge olarak daima stratejik bir öneme sahip olmuştur. Asagidaki tabloya gore Türkiye Trakya'sında 19. yüzyıldan 20. yüzyılın ilk dönemlerine kadar yaşanan nüfus hareketlerini incelyebilirsiniz.  1831 Tarihli Nüfus Sayımı
  Ustteki tabloda adi gecen bazi terimlerin turkce karsiliklari.


  Reaya : Hristiyanlar icin kullanilmistir.

  Kipti : Kiptiler 92 milyonluk Misir nufusunun yaklasik %10 luk kismini olusturuyor.Misirda 15 Milyona yakin Kiptilerin yasadigi tahmin edilmektedir.Kiptiler misirin en eski halkidir.Kopt dili veya Kiptece dilinde Yunan harfleri kullanilmistir.Osmanli zamanin kendi hallerine birakilan Kiptiler Kavalali Mehmet Ali Pasa zamaninda yuksek kademelere kadar cikmislardir.Daha sonra ingilizlerle bir olup Osmanliya ihanet etmislerdir.
  Osmanlı Devleti'nde 19. yüzyılın ikinci yarısından itibaren zorunlu göçler yoluylagelen kitlelerin bir plan dâhilinde yerleştirildiği önemli bölgeler bulunmaktadır. Bunlardanbirisi de Türkiye'nin bugünkü Trakya topraklarını içine alan Doğu Trakya bölgesidir.Osmanlı Devleti'ne başkentlik yapmış Edirne ve İstanbul gibi iki merkez arasında kalan bu stratejik bölge, zorunlu göçler ortaya çıkınca bölgenin yol güvenliğini sağlamak, tarıma açılmamış elverişli toprakların kullanıma açılması suretiyle tarımsal organizasyonun aksamadan devam etmesine katkıda bulunmak gibi ekonomik ve sosyal amaçlara uygun coğrafi bir alan olarak dikkati çekmiştir.

  Osmanlı idari sisteminde vilayet yapılanmasına geçilmeden önceki süreçte bugünkü Trakya toprakları Edirne eyaleti içerisinde değerlendirilmekteydi. Vilayet Nizamnamesi'nin yürürlüğe girmesiyle beraber Edirne vilayetinin Merkez (Paşa), Gelibolu, Tekirdağ(Tekfurdağı), Filibe ve İslimiye olmak üzere toplam beş sancağı bulunmaktadır. 1880'deEdirne Merkez (Paşa) Sancağı, Tekirdağ (Tekfurdağı), Gelibolu, Kırklareli (Kırkkilise),Dimetoka ve Gümülcine'den oluşan Edirne vilayetinin sancak sayısı altıya çıkmıştı. 1885 yılında da bu idari yapının devam ettiği görülmektedir. Bundan sonraki yıllarda ise Edirne Merkez (Paşa), Tekirdağ, Gelibolu, Kırklareli sancakları da 20. yüzyılın başlarından Cumhuriyet Dönemi'ne kadar Edirne vilayetine bağlı olarak varlıklarını devam ettirdiler.Sancaklara bağlı birer idari birim olan kazalar ise bazı dönemlerde bir sancaktan diğerine bağlanırken bazen nahiyeden kazaya bazen de kazadan sancak statüsüne geçmiştir. Bu idari değişikliklerde şüphesiz nüfusun önemli etkisi olmuştur.  Konu vakko tarafından (16.05.18 Saat 20:41 ) değiştirilmiştir.
  Forum uzerinde acilmis olan konulara yazmis oldugum tum cevaplar bilgilendirme amaclidir.Forum uzerinde alim satim yasaktir yapilmamaktadir.
  bozoklu (16.05.18), ragıp (16.05.18), YaralıYüz (16.05.18) Bunu beğendi

dedektör
 

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •