Sayfa 1/2 12 Son
 1. #1

  Haç İşaretleri

  Sayın abilerim, akranlarım...
  Öncelikle resimlerin eksik olmasından dolayı özür dilerim. Bu fotoğraflar bir kaç yıl önce çekmiş olduğum fotoğraflar ve o zamanlar sadece meraktan dolayı çekmiştim. Ancak yeni yeni define heyecanına kapıldığımdan yorumlarınıza açmak istedim ve sağlık sorunlarımdan dolayı işaretlerin olduğu yere bir kaç yıldır çıkamıyordum. Bu yıl Allah izin verirse tekrar çıkmayı düşünüyorum ve şimdilik gördüğünüz kadarıyla bir yorum yapabilirseniz yada yönlendirme yapabilirseniz, gittiğimde hem haçların (tabi hala yerindeyse) hemde çevrenin daha detaylı resimlerini çekeceğim.

  Bu haç işaretleri hepsi bir kaya üzerinde bulunuyor. Daha önceleri (çocukken) saymıştım 27 haç işareti bulunuyordu. Bu haçlar içerisinde kabartmalarda vardı ama fotoğrafı çektiğim zamanlarda bir çoğu malesef birilerince kırılmış ve geriye bunlar kalmıştı. kaya normalde uzun bir kayaymış (dikili taş misali fakat doğal) ancak bulunduğu yer deprem bölgesi olduğundan (muhtemelen) kaya ortadan ikiye yarılarak iki parça haline gelmiş. bu yüzden düşen parçadan yorum yapmak pek bi sorun olacak

  İlk haç işareti içlerinde en büyük olanı ve ana (düşmeyen) kayada bulunan tek haç işareti.

  Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi: Image050.jpg
Görüntüleme: 952
Büyüklüğü: 295.5 KB (Kilobyte)
ID:	122593

  Diğerleri Kopan parçada bulunuyor.

  Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi: Image049.jpg
Görüntüleme: 894
Büyüklüğü: 272.7 KB (Kilobyte)
ID:	122594

  Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi: Image057.jpg
Görüntüleme: 918
Büyüklüğü: 363.5 KB (Kilobyte)
ID:	122595

  Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi: Image066.jpg
Görüntüleme: 903
Büyüklüğü: 225.5 KB (Kilobyte)
ID:	122596

  Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi: Image067.jpg
Görüntüleme: 1010
Büyüklüğü: 367.2 KB (Kilobyte)
ID:	122597

  Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi: Image068.jpg
Görüntüleme: 956
Büyüklüğü: 443.3 KB (Kilobyte)
ID:	122598

  Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi: Image069.jpg
Görüntüleme: 960
Büyüklüğü: 433.9 KB (Kilobyte)
ID:	122599

  Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi: Image070.jpg
Görüntüleme: 861
Büyüklüğü: 428.1 KB (Kilobyte)
ID:	122600

  Bu son resme de ayrı konu açmayayım. Kilise kalıntısı olduğunu düşündüğüm bir yerde güneye bakan duvarın taşlarının birinde gözüme çarpmıştı. Bu kalıntı ve işaret içinde detaylı resimleri kısmetse yazın ekleyeceğim. Kalıntı haç işaretinin olduğu taşların 100 m doğusunda (dağın aşağı yönünde) bulunuyor.

  Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi: Image048.jpg
Görüntüleme: 909
Büyüklüğü: 313.4 KB (Kilobyte)
ID:	122601

  Tekrar yetersiz resimler için özür dilerim. Detaylı olanları izne çıktığımda ekleyeceğim inşallah.

  colombo Bunu beğendi

 2. #2
  Google Earthtan kuşbakışı yeri göstereyim.

  Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi: Fenk 1.jpg
Görüntüleme: 887
Büyüklüğü: 446.6 KB (Kilobyte)
ID:	122603

  Çocukken babamla buraya gelmişdik ve kendimizce (belkide babam bizi kandırmıştı hazinecilik oynamıştık. Babamda bir kağıt vardı işaret ve anlamları diye. Ordan oraya adımladığımızı hatırlıyorum. Ama kilisenin güneyine bakan tarafta bir yer kazdık ve orda bir koltuk çıkmıştı. İşaretli idi ve babamdaki kağıtta 'Koltuk Taşı' yazıyordu. Koltuğu yaşadığım yerde herkes bilir. Ben lisedeyken bu resimleri çektiğimde koltuk taşı kırılmıştı. Orda eskiden keçi bakan aileye sorduğumda kendilerinin kırdığını ve 24 tane altın çıktığını söylemişlerdi. Başkada birşey söylemediler. Malum yasak kazdılar muhtemelen.
  Sonraları koltuk taşının önemini öğrendiğimde gittim söyledim adamlara ve kafalarını taşa vurduklarını biliyorum pişmanlıktan.

  Taşların üst tarafında küçük bir mağara var. Derinliği 10 m kadar ve davamı yok. Belkide depremlerden dolayı yıkılmıştır. Girişi küçük. Yani çocukken girebiliyordum ama şimdi sığamam.

  Ayrıca kilisenin alt tarafında bir sürü mezar var. Ve gömülüş şekilleri bizimkilere benziyor. Yani yakın zaman ermeni mezarlığı diye yorumluyor köylüler. Açılanlardansa ne bi cere kırığı ne de bir parça (bir şey çıktığına dair) kalıntı var.

  Ama attığım yerde belkide keşfedilmemiş çok işaret vardır. Bu yüzden yazacağınız her türlü yorumun benim için değeri çok büyük. Tekrar gittiğimde derinlemesine araştırmam için çok önemli. Şimdiden teşekkür ederim.
  Konu neonkratos tarafından (02.01.17 Saat 10:20 ) değiştirilmiştir.

 3. #3
  Mezarlık alanı burası ama en değerlisi papaz mezarı oda kılesenın uzağında değildir
  Kafkaslı, neonkratos Bunu beğendi

 4. #4
  Alıntı Ibrahım Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Mezarlık alanı burası ama en değerlisi papaz mezarı oda kılesenın uzağında değildir
  Anladım abi,
  Peki şu haçlarda bağlantılı olanlar nedir. Aile mezarlığı tarzı mı. (3. Resimdeki) ve 6.7.8. resimdekiler yanyanaydı.
  Yani mesela 7. resimdeki hac'ın üstü boş diğerleri 1 ve 2 adet çizgili. Bunların yorumu ne olabilir ?

  Ayrıca abim, ilk resimdeki haccın papaz mezarına dair işaret olduğunu düşünmüştüm. En altta ve tek olması, ayrıca işçiliği (diğerlerini farkedebilmek için çimenle ve kömürle belirledim) bu hac çok net ve ortası delikli. Yani yön olarak ne tarafı gösterebilir.

  Kayanın üzerinde bir sürü delik bulunuyordu. Bence toplu mezarlığın işaretleri küçük haçla birlikte olan oymalar. Yani büyük hac'lar yakında ama toplu mezarlığı değilde başka bir yönü gösteriyor olabilir. Alanda bir çok ana kaya mevcut çünkü.

  Son olarak abim En son resimdeki işaret çok önemli. Yani yorumun o işareti çözebilen olmadı ve belki salladığımı düşünebilirsin ama çok içten ve yeminle şöyle söylemeliyim. O işareti her gittiğimiz zaman bulamadık. Taşı işaretledik ama bir sonraki gitmemize işaretimiz duruyordu ama Asıl işaret yoktu. Sadece belirli kişilerle gittiğimizde (belkide zamanla alakalıda olabilir. O zaman öyle yormuştuk) göründü. Bir çok kişi o işaretin tılsımlı olduğunu düşünüyor. Bense tılsımdan ziyade ışık oyunu olabileceğini düşünüyorum. Ama yine de işarete dair bir yorum yapabilirsen sevinirim abi. Şimdiden teşekkür ederim.
  Konu neonkratos tarafından (03.01.17 Saat 23:14 ) değiştirilmiştir.
  Ibrahım Bunu beğendi

 5. #5
  Haclar sola yön vermis o yönde inceleme yapabilirsin son resimdeki haç arkanı dön karsıya bak diyor.
  neonkratos Bunu beğendi

 6. #6
  Şu bilgiyide ekleyeyim abi, belki durumla alakası yoktur ama başka tavsiye verebilmen açısından.
  Kilise kalıntısı dediğim yer; eskiden yunan tapınağıymış. Sanırım Medusa tapınağı diye geçiyor müze müdürlüğünde. Ermeniler kiliseye çevirmişler. Zira çevremizden kazı yapanlar, antik yunan zamanından kalma dağda lahitler çıkarmışlar ve açtıkları mezarlardaki iskelet kalıntıları çok daha (100 - 200 yıldan daha eski) eski zamanı gösteriyormuş. Ben kendim 7 Katmanlı bir mezar buldum. Kazılmış ama içi boştu ve iskelet kalıntısı çok büyüktü. Ayrıca kemikler çokta sağlam değildi. Ufalamayla ezilebiliyordu ki bir kemiğin bu yumuşaklığa gelmesi baya uzun zamanı gösteriyor.

  Bu konu hakkında da bir yorumunu alabilirsem sevinirim. Mesela ne tarz işaret bakmalıyım ya da nereler dikkatimi çekmeli. İşaretler kalmamış olabilir. Nereleri aramalıyım teşekkürler şimdiden abi.

 7. #7
  O zaman (büyük ihtimalle) koltuk taşını gösteren bir işaret çünkü tam karşısında bahsettiğim koltuk taşı var
  Hasanaki17 Bunu beğendi

 8. #8
  remuss
  Guest
  Zamanla alakali o bulamadığın işaret yazın çıkan kışın çıkmaz kışın çıkan yazın belirmez mevsimi geç saatle bile alakali bir saat önce git göremezsin bir saat geç git yine göremezsiniz 15 dk ligina beliren işaretler bile var
  Son işaret mükemmel asıl kişi orada diğerleri yardımcısı ise asıl adam ve aylığı o isarette ve kilisenin vergileri bağışları sen yeterince bilgiyi babandan almissin ve çoban aileden teyit için güzel site burası emin ol ....
  LabarNa, neonkratos Bunu beğendi

 9. #9
  Peki ya kırılmış bir koltuk taşından (sadece sol kolluğu duruyor) ne anlayabilirim karşı tepe çok büyük herhangi bir yeri gösteriyor olabilir. Ve çok iyi hatırlıyorum. Koltuk taşında başlık vardı. Yani düz oturunca başka yöne bakıyorduk ama çukura kafanı koyunca başka bir yönü gösteriyordu.

  Nasıl bir ana kaya aramalıyım karşı tepede sizce ?

  Koltuk iki kolluydu ve üzerinde işaret vardı. Dediğim gibi koltuğu kırmışlar ve içindeki habercisini almışlar. ama hala asıl gösterdiği yerdeki duruyor.

  Ana kayada belirgin bir şey varmıdır. İkinci işaret ya da kapak ya da ne bileyim kör bir arayış olacak. Aydınlatabileceğiniz bir ayrıntı olabilir mi ?

 10. #10
  Merdivenli haçi diyorsun degılmı

 11. #11
  Alıntı Ibrahım Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Merdivenli haçi diyorsun degılmı
  Evet abi

 12. #12
  kazama - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Tecrübe Puanı
  70
  Mesajlar
  4.716
  Benim dikkatimi burası çekti ?
  Ekli Küçük Resimler Ekli Küçük Resimler Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi: Image067.jpg
Görüntüleme: 208
Büyüklüğü: 1.05 MB (Megabyte)
ID:	122769  
  neonkratos Bunu beğendi

 13. #13
  Alıntı kazama Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Benim dikkatimi burası çekti ?
  Gittiğimde değerlendiricem
  kazama Bunu beğendi

 14. #14
  Bak kardeşim yerin güzel bıyer yanı haç işaretleri falan mezarlar yanı mezar varsa burda yaşanmişlık var demekdır yaşanmış bir yerin değeri vardır son resimdeki haç işaretin değerli bir işaret diğerleri mezar belli yanı ama son resimdeki haçın yorumu sana uç ihtimal vermek istiyorum ama resim yetersiz cevre resmiyle desteklenmelidir ozaman bu uç olasılığın hangisi olduğu ortaya cıkacakdır 1.kilise mabet işareti olabilir 2.papaz mezarı yanı statüsü yuksek birinin mezarı 3. Gömü .bulunduğu kayanın etrafını resimlerden daha sağlıklı olur
  neonkratos Bunu beğendi

 15. #15
  Teşekkürler abi, Video ve detaylı resim ile güncelleyecem inşallah

Sayfa 1/2 12 Son
 

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş