Sayfa 1/2 12 Son
 1. #1
  Sedegor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Tecrübe Puanı
  0
  Mesajlar
  2.939

  Laflayalım :)

  Yıllar önce başımdan geçen olay! Diyeceğim ama daha yeni bitti gibi

  Bu işlerin bu gün acemisiyken demekki o günler daha acemiyiz!

  Elimde bir haç işareti var o gün kafayı takmışım bilmiyorumki haç işareti nedir ne değildir yani haç işaretini elbet biliyor ama ne anlama geldiğini cözemiyorum.

  Uzatmadan bu haç işareti bir magranın girişinde icerisi toprak dolu ve toprağın hemen bitiminde işaret ( Haç).

  Tabi ilk akla gelen ellenmiş doldurulmuş toprağı çıkarmak oluyor, ama ne toprak aylarca uğraş dur. Diyebilirimki 10 kamyon toprak çıkmıştır dışarı.

  Bu zahmet uzadıkça tabii ben cözerim diyen kişiler gelip gidiyor durum zaten karışık kafa dahada karışıyor uzayıp gidiyor. Biliyorum diyen dahada çıkmaza sokuyor.

  İşaret öyle bir yerdeki resim çeksen bir siteden yorum istesen yazan çizen çok Allah Razı olsun yardım için, ama
  Ne ben meramımı anlatabiliyorum nede yardım için uğraşanlar resim yetersizliği ve Haç işaretinin bir çok anlama geldiği için yardımcı olamıyorlar.

  Bu işte resme bakarak işaret çözmek çokmu çok zordur. Çünkü işaretin yeri konumu ve arazi kesinlikle çıplak göz ister. Resme bakarak % 1 yardım eden biri emin olun o yerde kendi olsa belki % 100 ü kacırmayacak yeterki bakan kendi olsun.

  Neyse magra içinde çalışma verileri ve sağolsun burdaki arkadaşlar yardımıyla o gün kapalı Horasan sıvalı bir oda buldum.

  Bu boş oda hemen haç işaretinin önünde ve Girişin altında idi.
  Boş odanın sagını solunu tabanını kontrol ettinmi diye sorarsınız şimdi , elbette ama bir şey yok.

  Bu gün hala o haç işaretini duyanlar konuşur durur kimi lahit var der bilmem kaç tane kimi papazın mezarı

  Şimdi yazarken çalıştığım anları düşünüyorum gerçekten çok emek çok masraf. Aklınıza 10 kamyon dolgu toprak taş çıkan bir yeri getirin.

  Evet gözden kaçan bir şeyler vardı. Haç işaretinin kolları dikkate alınmış işaret masanın üzerinde çok düşünülmüştü ama nafile

  Arkadaşlar bu olaya belki 15 yıl olmuş sitenin yeni açıldığı günlerde ve sonlarında tarafımdan burda konu edilmiştir.

  Nitekim geçen iki yıl önce tekrar gittim. Köylü ve orayı bilen kişiler ordan çok büyük define çıktığını düşünür halâ

  İki yıl önce BAKİŞACIMI değiştirerek gittim çünkü bir yoldan hedifine ulaşamıyorsan diğer bir yola bakmak zorunludur bu işte.
  Bir inceleme daha yaptıktan sonra bu magranın Doğu duvarında bir çatlaktan büyük olan deliğe yogunlaştım. Hemen dibinde toprak boşaltılmış yerde renk değişikliği mevcuttu.

  Akabinde kırdım evet gerçekten Horasan la kapalı bir yerdi işte buldum burası girışmiş sevinci tuttu bir umut ışığı ya hani devam kazmaya

  Hiç aklıma gelmediki dolgu yapılmış üstten biraz boşluk bırakılmış kısacası Havalandırma bacası yapılmış tı.

  Şu tez gerçektir çoğu kez bir işaret seni içeri aldıysa senin işin artık dışarda değildir. Evet beni en çok içerde ugraştıran buydu ve dışarı bakmamıştım.

  3 yıl önce aldığım cihazın artık oparatörlügünü yapabiliyor az çok sonucu analiz edebiliyordum. Cihaz ismini soran olmasın. Ama bu yerlerde Gpr cihaz hariç pulse dahil iş yapmaz bunuda her kes bilsin.

  Neyse konuya dönelim, havalandırma bacası sıvanmış ve altı toprakla doldurulmuştu ki kazılıyor ileri gidilebiliyordu. Keza havalandırma bacasından nereye kadar gidilir ? Gittik ve dar bir yerde tıkandık!

  Artık biliyordum giriş bu magra içinde değil lakin çok geç ti bu

  Arkadaşlar Haç işaretinin her noktasına dikkat ederken nereye ve hangi yöne bakıyor bunuda ihmal etmeyin!

  Çünkü ben burda nereye baktığında dikkat etmedim. Daha doğrusu baktığı yöndeki boş oda daha ileri dışarı bakmamı belki engellemişti.

  Haç işareti dışarı bakıyordu bu bir ikincisi yönü güneydi.

  Bunlar ne anlama geliyormuş burda güneye baktığı için arkamda diyor karşıya baktığı içinde karşıda diyor olabilirmiydi ikisi bir arada bir ifade olabilirmi?

  Evet uzatmadan giriş magranın dışında aradığım yer ise Haç işaretinin arkasında bulundu. Yani karşıdaki girişten bir tünel icerdeki Haç işaretinin arkasına götürdü!

  Yani işaret olan ve benim ugraştıgım yerde sadece içinden gecilmeyen bir baca vardı. Ve kesinlikle ugraştırmak için çok işçilik verilmiş boş bir oda dahil yapılmıştı.

  Bu çözüm hem cihaz yardımı hemde artık o kadar çalışmanın sonunda çıkmıştı düşünün artık!

  Evet odadan ne çıktı?

  Doğrusunu söylesem inanırmısız kocaman bir hiç. Mezar odasında bir ceset ve zamana dayanamamış kendi kendine dökülmüş kırılmış bir cömlek.

  Varmıdır gerisi başka odalar belki ama hepsi bu kadar olsa dahi biz son verdik gitti

  Toprak taş dolu magralardan uzak durun

  Çünkü sonradan gelen medeniyet soymuş ya kapamıştır tekrar yada bir ali cengiz oyunu vardır orda.

  Şunuda unutmayın işaretler bir birinin aynısı gibidir ama hiç bir işaretin çözümü diger benzeriyle aynı değildir.

  Konuyu biraz daha uzatalım burayada dikkat edin.

  Haç işaretleri türü şekli ne olursa olsun bir Hıristiyan işaretidir!

  Hıristiyanların asla ölü gömme sekillerinde define ile gömülmezler. Bir göz yaşı şişesi bir çanak istisna.

  Haç işaretleri Kilise ve Hıristiyan mezarlıkları gibi kutsal mekanlarda kullanılmıştır. Bu işarete göre define algısı yanlıştır. Bir isaretin Hangi medeniyet ve kültüre hizmet etmediğini ve o medeniyetin tarihini kültürünü bilmeyen insan definecilikte boşuna kürek sallar.

  Bakınız bazen bir Roma mezarında bir Haç işaretine raslarız, Roma nerde Haç işareti nerde peki. Bizans da Selçuklu gibi soygun yapmış ve Roma mezarlarını hali hazır kendi kullanmıştır. Ve tekrar kaparken Roma gibi içerisine değerli şeyler bırakmamıştır. Lakin iyi bir gözlem ve bilgi olursa Roma mezarında sonradan yapılmış bizans işareti gözden kaçmaz. Yada bu Hitit mezarı olabilir.

  Kazı yapacağınız yeri ele alırken Tarihi ve o yerin Dini açıdan kültürel açıdan ele almanız gereklidir.

  Soygun yemiş yer ancak bu şekilde anlaşılacağı gibi daha sonra gelen medeniyetin içerde ne yaptıgıda kazmaya gerek duymadan anlaşılabilir.

  Kısacası Haç işareti olan yerde define aramayınız.

  Haç işareti olan yerde bilinizki Hıristiyanlar yaşamış ve bunların bir gömüsü varsa o işarete yakın harabe ören yerleri evleri bahçeleri ve muhtelif yerler olabilir.

  Bu yazdıklarım ezberlere ters dir bilirim ama doğrusu istisnalar hariç budur.

  Kiliselerde dahi define olmaz arkadaşlar, bir kilisede her hangi bir yerinde define bulabilen varsa özelden lütfen mesaj atsın inanayım.

  Kiliselerde sadece ve sadece tamir parası mevcuttu. Bu gün ayakta duran bir çok Camimizde halen olduğu gibi.

  Bu tamir paraları zaten bu gün ayakta olmayan Kiliselerde ve yıkılıp tahrip olduğu anda kaybolan paralardır.

  Kilisenin bir parası vardır elbet lakin bu kilise içinde değil !

  Bu para çok yakın bahçesi dahil çevresinde değil, ama kilise mevkiinde kuytu ancak kiliseyi gören bir yerdedir.
  Kiliseyi görmese dahi 2 kilometreyi geçmez. Diğer bir kilise parası daha vardır evet o da her küçük kilisede olmaz. Büyük Kiliselerde olurdu onada yine büyük kilisede değil Pazın Evinde penceresinin baktığı yerde evin bahçesinde varsa kuyuda arayınız.

  Bakın arkaşlar Haç işareti kim kullanmış Son Roma gizliden Bizans ve Ermeniler, bir çok şey ezberlendigi gibi değil. Şu Kutsal din dediğimiz hiç bir din mensubu kişinin mezarında define olmaz!

  Ancak Ermeniler Müslümanların Türbe ve mezarlıkları na define saklamışlardir.

  Şunu unutmayın kalitesiz bir oyma dahi Haç işaretin den çok çok fazla umut vaad eder.

  Ayrıca;

  Bir yerde hem oyma hem haç varsa bunun anlamı nedir bi düşünün. Bir çok işareti yine bir çok medeniyet kullansada; işaretlerin bir dili vardırki bu dil bir çok isaretin yan yana olmasına aykırıdır.
  Yada iş define yerini aldatmacaya bırakmıştır kendini.

  Yine öte yandan bazı işaretler vardırki tek başına ise sadece boş bir sekildir. Örnek yılan varda yırtıcı kuş yoksa aynı mekanda yada yakında o bir define işareti değildir.
  Define işaretleri tek olmaz bir dize halindedir. O dizeye aykırı bir durum varsa sadece bilinçsiz bir umut vardır boş umuttur.

  Kısacası kimin neyini arıyorsanız önce aradığınız insanların nasıl yaşadıklarını ögreniniz. Zira doğru sandığınız yanlış bilgiler ömrünüzden zaman çalar.

  Ne zamanki Medeniyetlerin yaşam şeklini ögrendiniz Kendine özgü gelenek görenek ve özgü Kült lerini Dini hayatlarını o gün defineci olmaya adaysınız demektir. Sonraları medeniyetleri ayırt edebilir kıyaslayabilir hangi işaret kimin izi ve nicin anlayabilirsiniz.

  Bir defineci okumuyorsa gerçeği hurafeler o kişinin başını yer. Bir defineci aynı zamanda bir Arkilog olmalıdır.

  Sakin boş kafayla mantıklı olun ama çoğu kezde mantıktan uzak durun.

  Son bir Hatırlatma Haç işareti Hıristiyan lık döneminde yaygınlaşmış ancak yüz yıllar öncede bazı medeniyetlerde çok az rastlanmıştır lakin o günkü anlamı henüz bilinmiyor.

  Ha şimdi yine çok bilmiş diyen olur desinler yanlış diyen olur desinler. Çünkü bir çok ezberler gerçeklerin üzerini örttü gitti. Öğreniyoruz çok acemiyiz. Ama öğrenirken gerçekleri az ögreniyoruz. Bize yanlışsın diyen adama sorsan kilisede Haç var Hacın olduğu yerde kilisenin kuzeyinde bolca tonlarca kemik var bu neden diye düşünüp duracak. Ama haç var desen Altın var diyecek.

  Zaten bu işin çoğu tarafı çamur. Bu gün insanlar işaret yapıp üzerinden rand sağlamaya çalışırken. Bakıyorsun 700 yıl 1000 yıl öncesi işaretlerde bile amacı neyse oynanma yapılmış ekleme yapılmış. Gerçek işaretler çok az. İşaretler arasında belki çokta önemsenmeyen sunu cukurları nişleri oymaları temiz kalan belkide sadece bunlar.

  Konu Sedegor tarafından (27.11.17 Saat 06:10 ) değiştirilmiştir.

 2. #2
  toyalp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Tecrübe Puanı
  55
  Mesajlar
  2.259
  Ustam sağlık olsun inşaEllah. Bize de ders olsun. Hayırlı forumlar

  (49/HUCURÂT-10: Şüphesiz müminler birbiri ile kardeştirler; öyle ise dargın olan kardeşlerinizin arasını düzeltin; Allah'tan sakının ki size acısın.)
  APOLLONUS, dadas_25 Bunu beğendi

 3. #3
  Sedegor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Tecrübe Puanı
  0
  Mesajlar
  2.939
  Alıntı toyalp Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Ustam sağlık olsun inşaEllah. Bize de ders olsun. Hayırlı forumlar
  Sağlık olsun elbet, her çalışmadan dolu gelinse defineci dünyada nasıl olur düşün.

  Biz bazen 3 kuruş aldık bu işten çoğu kez 5 kuruş harcadık.

  Formda başından geçenleri korkup anlatmayanlar çok. Hem kırdım kazdım gibi laflar yasak.

  Bana alıştı yöneticiler, ama gerçekten yararlı olsun diye yazıyorum, bazen onca boş çalışmayı düşününce istemiyorum millet boş kazma sallasın. Elbette nasip ve kısmet ama bizimde bildigimiz yoksada bazımızdan geçenler var ders alana.

 4. #4
  Pscyhe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Tecrübe Puanı
  0
  Mesajlar
  2.465
  Konu sitede acilmisti galiba bayagida yorumlar olmustu gibi hatirliyorum...laflayalim denmis ya bende baska binkonudan bahsedem acilan konuyla pek alakali degil ama icerik ayni.aksam haberlere bakiyom bi yerde arkeolojik kazi yapiliyor en sonunda heykel bulunmus buraya kadar guzel hemde heykelde heykel tanricalarin cocuklari betimlenmis bu bilgileri veriyolar olayi cozumlemlemisler ama heykeller traş...heykellirde gosterdi guya bulduklarinda kafalari kol ve ayaklari yokmus..gulermisin aglarmisin o sehirde yillardir kazi yapiyosun sonunda biseyker buluyosun onlarda eksik cikiyor yersen artik.heykellere baktim kirik falan degil ozenle kesilmis eksik denen parcalar..bu ulkede arkeoljik kazi yapiliyorsa bu kazilarda arkeologlar bile indire gandi yapiyorsa bizim gunahimiz ne...biz bi yerde islem yapalim desek yakalansak verilen cezalara bak en azindan biz buldukmu tarihe deger veriyoz hasar gormesin zarar gormesin diye neler yapiyoz bide ustune ceza yiyoz..neyse olayin ozeti biz gizli sakli is yapip butun riskleri goze alip ceza yerken bazilari gizumuzun icine baka baka cikanlari indiriyor..

 5. #5
  Sedegor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Tecrübe Puanı
  0
  Mesajlar
  2.939
  @Pscyhe burası Türkiye bu sitede Selçuk beyi göremiyorum o tarafları heralde Selçuk Ben ve belki Sen iyi biliriz. Ne varsa nereye gittiğini, keza Arkiolog indiregalli yapmış çokmu. Gerçi herkes biliyorda gören az oluyor.

  Şu alemde kazma kürekle çıkarıp kaptırmayan az çok ceza yemeyen zaten dün başlamıştır. Ama iş bulunca başlıyor.

  Hep dediğimiz gibi kanun yok saklana saklana hırsız gibi

  Bizim bulup belki üzerinden üç kuruş aldıgımızın büyük parasını kim yiyor.
  Son 5 yıldır tüm yollar tek çıkışa bağlandı.
  Konu Sedegor tarafından (27.11.17 Saat 03:36 ) değiştirilmiştir.

 6. #6
  Pscyhe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Tecrübe Puanı
  0
  Mesajlar
  2.465
  @Sedegor ustam Selçuk bu aralar pek girmiyo siteye.konular biraz derin..bugun aryacaktim daldim oyuna gec oldu diye aramadim yarin ararim slm ni iletirim..oda soruyordu zaten yarin olmadi bi toplaniriz bi sohbet ederiz ikinizde musait olursaniz..valla neler gidiyor neler burda adamlar yani muze gorevlileri iki tane lahiti aldi goturdu guya muzede sergilenecekti...muzede arkadas var sordum haberleri bile yok..yani anlayacagin giden gitti.
  APOLLONUS, dadas_25, Kullanıcı Bunu beğendi

 7. #7
  Sedegor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Tecrübe Puanı
  0
  Mesajlar
  2.939
  Alıntı Pscyhe Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  @Sedegor ustam Selçuk bu aralar pek girmiyo siteye.konular biraz derin..bugun aryacaktim daldim oyuna gec oldu diye aramadim yarin ararim slm ni iletirim..oda soruyordu zaten yarin olmadi bi toplaniriz bi sohbet ederiz ikinizde musait olursaniz..valla neler gidiyor neler burda adamlar yani muze gorevlileri iki tane lahiti aldi goturdu guya muzede sergilenecekti...muzede arkadas var sordum haberleri bile yok..yani anlayacagin giden gitti.
  Tamam Kardeşim geliriz bir araya bir gün inşallah. Bu günler buralardayım 2 - 3 ay gibi Kar yağıyor işlere ara verdim

 8. #8
  Turko - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Tecrübe Puanı
  65
  Mesajlar
  4.126
  Zor işler maddiyat isteyen işler , işsiz Adam işi. Yakın olsun hızlı olsun iki kişiyle olsun hepimizin hayali . Bir pazar gidelim diğer pazar açalım. 4000 yıllık işaret silsilesi . 100 km arayla anlam değiştiren işaretler. Zor zehir gibi kafa şahin gibi gözler istiyor. En kıymetli olanlar mihrap lar ve oymalar her medeniyet te anlam aynı , derinlik belli yön belli hızlı ve masrafsız. Çok zor işler şimdiki aklım olsa yıllarca boşa kürek sallamak yerine ,yıllarca direksiyon sallar gezer arardım bir yere tabi olur bir kez işlem yapar bir daha uğraşmaz dim. Kıymetli bilgiler emeğine sağlık .
  BOZUK OLUNCA MAYA , NE AR TANIR NEDE HAYA.

 9. #9
  @Sedegor ustam ağzına sağlık söykediklerine noktasına virgilüne kadar katılıyorum
  Saygılar
  APOLLONUS Bunu beğendi

 10. #10
  Jandarma Genel Komutanlığı İçişleri Bakanlığımıza bağlanmış.

  Hayırlı Olsun.  Değerli tecrübelerini ve görüşlerini paylaştığın için teşekkür ederiz ustam.

  Yıllar sonra özetlediğim YOL Haritası:

  1-İşaret (bazı yerlerde yok)
  2-Tespit (boşluk ve değerli maden)
  3-İşlem.

  * 2 Gecelik işlem harici beni aşar.
  Ben Allah cc dan kolay rızık isteyen birisiyim.
  Nasip ederse. Biz duasına mükellefiz.
  RESİM NASIL ÇEKİLMELİ BU LİNKTEN OKUYUNUZ LÜTFEN :
  Fotoğraflama nasil olmali..!!! - çözüm için en önemli konu: | Define Sohbeti - Define İşaretleri Çözümü


  Yaptığım Yorumlar Resmi İzin Alınma Aşaması Öncesi Bilgilendirme Amaçlıdır.


  " SEVELİM SEVİLELİM, BU DÜNYA KİMSEYE KALMAZ."


  KORK O MAHKEMEDEN, HAKİMİN KENDİSİ ŞAHİTTİR.

 11. #11
  Pscyhe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Tecrübe Puanı
  0
  Mesajlar
  2.465
  @Sedegor ustam özelden msj attim bi kontro edermisin musait olunca

 12. #12
  Eyvallah kurbanım bende çok dedim ama anlatamadım çok güzel tespitte bulunmuşun Hıristiyanların asla ölü gömme şekillerinde define ile gömülmezler. Bir göz yaşı şişesi bir çanak ve gözlerine konulan iki para dışında
  Ama buna kiliseler dahil değil bu fikrine katılmıyorum
  Sedegor kurbanın
  Bu tecrübe edilmiştir
  Haç ne kadarda hristiyan sembolü olarak bilinse de
  Tarihi daha eskidir öncesinde
  T şeklinde olan haç sembolü isanın asılma olayından sonra sonraki halini almıştır
  Konu Kafkaslı tarafından (27.11.17 Saat 23:50 ) değiştirilmiştir.
  Yüzü dost,özü düşmandan usandım.
  Dili mü'min kalbi şeytandan usandım.
  Dostum, herkesin kahrı çekilir de ;
  Ben DAVASIZ MÜSLÜMANDAN Usandım..!

 13. #13
  Emeklerinize sağlık güzel faydalı bilgiler ve dahada devamı gelir inşallah.
  " işaretler bir birinin aynısı gibidir ama hiç bir işaretin çözümü diger benzeriyle aynı değildir"
  Bu görüşe sonuna kadar katılıyorum ama işarete yorum yaparken daha önce başımızdan geçen ve şahit olduğumuz tecrubelerden faydalanarak "ben bu işarerin şu şekilde sonuca ulaşmış halini gördüm" diyerek yardımcı olmak en doğru olanı sanırım,mesela kiliseden heykel alındığına şahit oldum gibi
  BulursamKader25, Kafkaslı Bunu beğendi

 14. #14
  Soyle bir ornek vereyim:
  Bundan 30-40 sene once bir muteahhitlik sirketi, bulundugu sehirde 30 adet apartman yapmis. Hepsinin plani projesi ayni. Adamin bildigi bu.

  Gomu de de is boyledir.
  Hepsinde bir sistem vardir.
  Yapan usta aynidir.
  Aradan 300 sene sonra yapilanda aynidir.
  300 sene sonra yapan da bu ustanin ciraginin ciraginin ciragidir.
  Ulkemizde bu sekilde tespit edilen sistem sayisi bugun itibariyle 130 civarindadir.
  Onemli hususlardan birisi de bu sistemleri bilen birisini tanimaktir. Tek ve kisitli bir fotografdaki figuru gorsun yeter. O alani sizden daha iyi size anlatir.
  RESİM NASIL ÇEKİLMELİ BU LİNKTEN OKUYUNUZ LÜTFEN :
  Fotoğraflama nasil olmali..!!! - çözüm için en önemli konu: | Define Sohbeti - Define İşaretleri Çözümü


  Yaptığım Yorumlar Resmi İzin Alınma Aşaması Öncesi Bilgilendirme Amaçlıdır.


  " SEVELİM SEVİLELİM, BU DÜNYA KİMSEYE KALMAZ."


  KORK O MAHKEMEDEN, HAKİMİN KENDİSİ ŞAHİTTİR.

 15. #15
  Pscyhe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Tecrübe Puanı
  0
  Mesajlar
  2.465
  S.a. @Sedegor ustam...msj kutuna bi bakarmisin sana zahmet

Sayfa 1/2 12 Son
 

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş