1. #1
  nik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Tecrübe Puanı
  49
  Mesajlar
  2.924

  Ermeniler Altınları veya Defineleri Nereye Gizler ?

  Ermeniler Altınları veya Defineleri Nereye Gizler ?  Konu başlığımız yine gördüğünüz gibi çok uzun uzun anlatılacak bir konu ama sizlere özet geçeceğim..


  Ermeniler büyük miktarda altın veya ziynet eşyası gizleyecekleri zaman ya kasabanın papazına verirlerdi ki papazlar da genelde kiliselerin altında ki gizli mahsenler de saklardı.

  Ama değerli takipçiler araştırmalar ve tecrübeler göstermiştir ki ermeniler şeytanın bile aklına gelmeyecek şeyler yapmışlardır hazinelerini saklamak için.
  Bunlardan kuyulara veya evin eşiklerine gizlemeleri hakkında konuştuk sayfamızda bulabilirsiniz hatta biraz gezinirseniz.


  Konumuza dönecek olursak Ermeniler altınları Toprağa gömdükten sonra Müslüman mezarı süsü verip kamufle etmeye çalışıyorlardı.


  Biliyorlardı ki Müslümanlar Cenazelerini Eşyasız sade bir kefene sarıp gömerler.
  bundan faydalanarak Müslüman mezarı süsü verirler hatta bazen çok ileriye giderek bu gömü yerlerine Türbe süsü vererek maneviyatını arttırıp orada dokunulmazlık sağlamak peşindeydiler.  Ama siz araştırmalarınızı o kadar güzel ve titiz yapın ki ne milletimiz nede ecdadımız zarar görsün arkadaşlar ben böyle kısa bilgiler vermeye devam edeceğim. Bilgi istediğiniz konuları Yoruma yazarsanız sizlere bilgi verebilirim.


  Eski Ermeni Kuyuları ve Hazineleri ? Kuyuda ki Gizli Odaları  Merhaba değerli okuyucular; bu konuşmamız da sizlerle eski ermeni evlerinde ki kuyularda bulunan gizli odalar ve bu odalarda bulunan değerli eşyalar hakkında yazacağım.  Bildiğiniz üzere tehcir kanunu çıkınca Memleketimiz bir çok cephede savaş verirken Osmanlı Devletimizin politikası gereği ermenileri rumları yahudileri askere götürmüyordu.
  Türk gençleri cephelerde savaşırken ermeniler erkeksiz kalan köylerde kıyım yapmaya başladı ve isyan girişiminde bulundular.
  bundandır ki yıllardır evinde askere hiç gitmeyen gayri müslimler zenginleşmiş evler arsalar köyler alıp ziynet eşyasına önem vermişlerdir.
  tabi o zamanlar Banka yok, Ahırda Kuyuda Tarlada gizlerlerdi altınları.


  Tehcir kanunu da çıkınca ermeniler değerli neleri var neleri yoksa buralarda saklamaya başladı.


  Kuyular hazır kazılmış ve yıllar geçse içi doldurulsa bile yeri hemen saptanabilen yerlerdi. Ve ziynet eşyalarını buralarda saklamak mantıklı geliyordu.


  Ermeniler defineleri kimi zaman kuyulara kimi zaman ocaklara saklamışlardı.


  Kuyuların ortasından sağa veya sola odacıklar yapmak suretiyle değerli eşyalarını gizlemişlerdi.
  Bir gün gelir çıkarırız umudu ile.


  Şimdi aşağıda koyduğum resmi iyice inceleyin arkadaşlar. ve Neler düşünüyorsunuz yoruma yazın ben hepsini cevaplamaya çalışacağım.


  Önemli not: Kuyularda biriken metan gazları ölümcüldür, kesinlikle gerekli tedbirler alınmadan girilmesi tavsiye edilmez, lütfen ciddiye alınız  HAYATTA EN DEĞERLİ HAZİNE SEVGİDIR.

 2. #2
  can havliyle kaçan adam o kadar uğraşmaz.bak bilgin eksik.o zamanın papazları bir nevi bankacıydı.halk genellikle mallarını papaza teslim ederdi.emanet alınan paralar keşişler tarafından korunur ve saklanırdı.tabi savaş çıkınca papazlar bu malları saklayıp kaçtılar.bu papazlardan bazıları yakalandı.haritaların bir kısmı ele geçti. devletin gizli odalarında saklanıyordu.el sürülmedi.zaten olan yerler hep askeri bölge ve sit alanıdır.ancak karakollar yer değiştirdiğinde yada haritalar sızdırıldığında mevki sahibi bazı siyasi kişiler,(belediyeler,büyük holdingler) buralara çöker.bide şahsi defineler vardır.bunlar ise azınlık olanlarındır.bunlar ise müslümanlarla içiçe yaşayanlardır.kaçarken müslüman mezarlarına ve yatırlara para saklayanlar olmuştur.bunun sebebi de bu mezarlara dokunulmadığıdır.bizim köyde de şehit mezarının başında define çıkarıldı .ama ermeni mi çıkardı yoksa başkası mı bilinmiyor.bu haritalı defineler ise savaş öncesi eşkiya gömüleridir.ermeni,rum,türk ,kürt,çerkez ,laz,boşnak ,gürcü,arap.......vs her milletten eşkiyalık yapan vardı.eşkiyalık o zamanlar şöyle idi.cinayet işleyen,devletten kaçan,aranan,asker kaçakları,soyguncular ,maphus firarileri bu çetelere sığınırdı.sonra yemin ederek bu çetelere katılırdı.osmanlıda bunlara firari denirdi.zaten o isim hala kullanılıyor.bu çeteler soygun yapar yol keser,adam vururlardı.yaptıklarına talan denirdi.bu tabir de o zamandan kalmadır.firarilere harami denirdi.misalen 40 haramiler.harami çete reisleri genellikle yeniçeri ocağındaki ocak ağalarından olurdu.ocak başı kazan kaldırır (kazan kaldırma değimi oradan gelir),çerilerin birkısmını yanına alarak padişahı devirmaye çalışırdı.başarılı olamassa firar ederek kaçardı.sonra salma salarak firar toplardı.çeteler talana çıkardı.devlet dairesi,zengin köyler,kervanlar hedef seçilirdi.devlet bunlara karşı ferman çıkarır sefer yapardı.bu çetelerde mallarını böyle yerlere saklar işaretlerdi.tabii bunların gizli haberleşme ağları da vardı.gittikleri yerlerde dilenci ,çoban,keşiş ,,hoca,evliya kılığında gezerlerdi.tespit edilen yerlere talan yapılırdı.(karınca ezmez hoca gibi,,,sanırım erzurum yöresinin meşur evliyası,,,sonradan eşkiya çetesinin başı olduğu anlaşılmıştır)o dönemde kuyumculuk işleriyle uğraşanlar daha çok ermenilerdi.en fazla talan edilenlerde onlar olurdu(zenginlik başa bela).tabi en çok zararı kervanlar görürdü.kervanlar açık hedefti.eşkiyalar ipekyolu güzergahında arabistandan hindistana ,trakyadan çin seddine kadar her yerde yuvalanmışlardı.yani asya veavrupanın her yerinde define aranabilir.eski zamanlarda banka vs olmadığı için eşkiyalar dışındakilerde mallarını güvence altına almak için saklarlardı.mesela rus işkali sırasında büyükdedem mallarını saklayarak ta edirneye kadar gitmişti.geri döndüğünde ise bulamadı(hala arıyoruz).
  APOLLONUS, dadas_25, Hırçın, ragıp Bunu beğendi

 3. #3
  buda benden olsun

  Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi: kuyu.png
Görüntüleme: 8486
Büyüklüğü: 1.52 MB (Megabyte)
ID:	169882
  APOLLONUS, dadas_25, Harikar, Hırçın, nik Bunu beğendi

 4. #4
  yani sadece ermeni köylerinde define aranmaz.ancak ermeni bölgesinde bulma ihtimali çok daha fazladır.1 ermeniler ve rumlar kuyumculuk ve döküm ustasıdırlar.istanbulda bile kuyumculuk işlerini rum ve ermeniler yapardı.2 hızlıca kaçmaları gerektiği için çete saldırısı ve soygun riskini göze alamazlardı.bu nedenle kısa bir süre zarfında mallarını sakladılar.3 rum ve ermeniler kiliseye bağlıydılar .malvarlıklarını kiliseye teslim ederlerdi.kiliseye malını teslim etmeyenler yada kiliseye bağış yapmayanlar kötü yölda görülürdü.4 ermeniler tekrar geri geleceklerini düşündükleri için yerlerini haritaladılar.ve ya sadece onların bildiği şekilde işaretlediler.5 ermeni define işaretleri sadece bilen kişilerce yorumlanabilir.hedefi açıkça gösteren bir emare olmaz.yada sürekavı şeklinde peşpeşe işaret silsileleri.6 noktalar kilise mahseni ,antik mezar ,değirmen,değirmen taşı,büyük sabit kaya,yatır,taş duvar,bahçe vs ....7 kuyular en kolay gömme yoludur.körkuyular eski evler sarnıçlar çeşmeler.gömü alanında hiç bir emare olmaz.sadece belirgin bir işaret olabilir.kesinlikle yön vermez.sadece bölgenin kesinliğini belirtir.8 ermeni işaretlerini okumak münkün değildir.sadece harita yardımı ile yada makine ile bulunabilir.okunabilen tüm işaretler eşkiya işidir.sanıldığı gibi en çok define ermenilere değil eşkiyalara aittir.ta roma bizans döneminde bile eşkiyalık yapılıyordu.dolayısıyla elli yıllık define olabileceği gibi beşbin yıllık ta define olabilir .saygılar
  Konu alaçamlı tarafından (04.12.17 Saat 01:29 ) değiştirilmiştir.
  APOLLONUS, Hırçın Bunu beğendi

 5. #5
  bu poseidon ustanın gösterdiği yöntemin aynısı yaşadığım yerde bulundu.kiliseden bozma cami.cami bahçesinde kuyu kuyu içinde tünel vede son olarak tünelin bağlandığı oda tam o şekilde anlatıldığı gibi

 6. #6
  Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi: E3783AA2-E182-4989-B157-87811FB93230.jpeg
Görüntüleme: 8204
Büyüklüğü: 257.5 KB (Kilobyte)
ID:	169888
  Usta bu nedir peki ? Bilgi verirmisiniz
  sandalci14 Bunu beğendi

 7. #7
  ragıp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Tecrübe Puanı
  92
  Mesajlar
  4.646
  @nik
  üstadım, güzel bir konuya değinmişsin, emeğine sağlık
  @alaçamlı
  para konusunda bir tiyo da ben vereyim.
  Osmanlının son döneminde, Ülkemiz, yabancılar tarafından işgal edildiğinde
  her ilçede kaymakamlar mevcuttu.
  O günlerden günümüze gelen benim bildiğim tek banka Ziraat Bank

  daha açık konuşayım.
  bizim burada, ilçeler işgal edilmeye başlandığında
  Ziraat Bankasına Emir gelmiş "bütün parayı kaymakama teslim edip, İstanbul'a gelin"
  bir ilçede Ziraat Bankası varmış, banka müdürü güzel, uzun bacaklı siyah bir at ile
  banka mevcudunu, o günkü kaymakama teslim etmeye gelmiş. Atın üzerindeki altınları iki kişi kaldıramamış
  at, evin içine sokulmuş, atın üzerinden altınları avuç avuç başka bir kaba boşaltmışlar
  banka müdürü, parayı teslim ettiğine dair evrak mühürletmiş, istanbul'a yola çıkmış.
  bizim o günkü kaymakam İstiklal mahkemelerinde yargılandı. af edildi. Ama Çanakkale'ye de dönmedi.
  paralar hala kayıp.
  Kaymakamın ablasının kızı hala sağ, evine sık sık gider gelirim.
  rahmetli dayısını anlatır duru

  o günlerde ülkemizin bir çok yeri işgal edildi. dolayısı ile bu anlattığım hikayenin aynısı bir çok ilde yaşandı
  bulunduğunuz il ve ilçede de bu tür hikaye muhakkak yaşanmıştır. araştırın derim

  selametle

  İzinsiz kazı, Gayri Yasaldır.
  Bilgi, paylaşıldıkça güzeldir, çoğalır.
  APOLLONUS, Hırçın, nik Bunu beğendi

 8. #8
  ikinci odayıda sen ac aga [MENTION=14505]ala[/MENTION]canlı

  Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi: xxx.JPG
Görüntüleme: 7754
Büyüklüğü: 37.8 KB (Kilobyte)
ID:	169889
  alaçamlı, APOLLONUS, eser34 Bunu beğendi

 9. #9
  orayı 1000 metre kare kazdılar.8 -10 metre indiler.çok büyük bi cami yapıldı.sonra zengin (hayırsever)bi iş adamı da sağ olsun kuçük camiyi restore ettirdi.küçük cami (kiliseden bozma) iskeleyle çepeçevre sarıldı.sonra tamamen brandayla kapandı.restorasyon bir yıl sürdü.daha sonra bayan bölümü olarak tekrar açıldı.sanırım her tarafına bakılmıştır.şu an yeni bir camimiz ve de yanında küçük camimiz var.küçük camimiz hemen büyük camimizin araka avlusunda.bayanlar namaz kılıyor.yazın mevlit veriliyor.sadece bayanlar girebilir.
  Konu alaçamlı tarafından (04.12.17 Saat 02:17 ) değiştirilmiştir.
  APOLLONUS, poseidon2023 Bunu beğendi

 10. #10
  hayırrrr sever çoook seviyormuş hayırrrr işlemeyi

  mazeme odası ve kuyudan girilen yeşil odayı boşaltmış kuyuda da nadir de olsa mazeme olur yani ordan aldıgı mazemeler ile ennnnnn az 20 yer daha restore eder @alacanlı
  APOLLONUS Bunu beğendi

 11. #11
  kuyu içi sıvalı.belirgin bi şey görünmüyor.o çıkıntılar inip çıkmak için.genelikle kuyu daha geniş olur.sıvalı olmaz.sonradan sıvandıysa bilemem.içinde işareti bir taş olur.tünel ağzını gösterir.tabi her kuyuda define olmaz.bu yöntem meselesi.define saklamanın binlerce yolu var. yer önemli ,mekan önemli,yapım tarihi önemli.kime ait oda önemli.mazallah tek inerde çıkamassın.rasgelede aranmaz.şüpeli yerlerin bi dedikodusu çıkar muhakkak.bizim caminin kuyusu içinde öyle derlerdi.tünel var oda var felan.ama dedikodu gibi herkes konuşur ama kimse inanmaz.ama akar kokar bi söylenti varsa bakılabilir.yoksa köyde var bin tane kuyu .hangibirine bakacan.saklama şekilleri sonsuz sayıda.
  Harikar Bunu beğendi

 12. #12
  Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi: 4C61DC68-C6D9-4371-A3E6-D187FC834420.jpeg
Görüntüleme: 672
Büyüklüğü: 237.5 KB (Kilobyte)
ID:	169981
  Usta bu paylaştığım kuyu bu kilisenin hemen yakınında o yüzden sizinle paylaştım bu kilise iki katlı

  Alıntı alaçamlı Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  kuyu içi sıvalı.belirgin bi şey görünmüyor.o çıkıntılar inip çıkmak için.genelikle kuyu daha geniş olur.sıvalı olmaz.sonradan sıvandıysa bilemem.içinde işareti bir taş olur.tünel ağzını gösterir.tabi her kuyuda define olmaz.bu yöntem meselesi.define saklamanın binlerce yolu var. yer önemli ,mekan önemli,yapım tarihi önemli.kime ait oda önemli.mazallah tek inerde çıkamassın.rasgelede aranmaz.şüpeli yerlerin bi dedikodusu çıkar muhakkak.bizim caminin kuyusu içinde öyle derlerdi.tünel var oda var felan.ama dedikodu gibi herkes konuşur ama kimse inanmaz.ama akar kokar bi söylenti varsa bakılabilir.yoksa köyde var bin tane kuyu .hangibirine bakacan.saklama şekilleri sonsuz sayıda.
  sandalci14 Bunu beğendi

 

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş