1. #1
  Lejyoner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Bilgili Üye
  Durumu
  Çevrimdışı

  Mesajlar
  244
  Tecrübe Puanı
  10
  Rep Derecesi: **

  Roma Portreleri ve Roma Heykelleri


  Roma Portreleri ve Roma Heykelleri Harika Resimler

  Romalılar, plastik sanatların portre ve tarihi kabartma kolunda ise orijinal yapıtlar ortaya koymuşlardır. Roma portre sanatı ölüler kültünden doğmuştur. Yunan portrelerinde görülen idealizm yerine realist bir üslup uygulamışlar ve bugünkülere benzer portreler yaratmışlardır. Roma cumhuriyet döneminde portrelerde kişisel hatların realist bir tarzda gösterilmesine önem verilmiştir. Augustus’un Primaporta heykeli bunun en güzel örneğidir. Flavuslar döneminde de bu üslup sürmüş, ancak imparator Trajanus ve Hadrianus döneminde gölge-ışık oyunlarından ve hareketli ifadelerden vazgeçilerek, yunan etkisi altında, realist hatlar hafifletilmiş olarak verilmiştir. Belirli bir zaman ve yerde meydana gelen bir olayı betimleyen tarihi kabartmaların en önemlilerinden biri, Augustus zamanında Roma’da yapılmış olan Ara Pacis yani Barış Sunağı’nın kabartmalarıdır. Bu kabartmalarda Roma kentinin geçmişi ile ilgili sahneler, imparator ve ailesinin, yüksek memurların portreleri tasvir edilmiştir. Roma’daki Titus Zafer Takı’nın kabartmalarında ise imparatorun zafer alayı ve ele geçirdiği ganimetler gösterilmiştir. İmparator Trajanus’un sütunu üzerinde de imparatorun Dakia seferi ile ilgili savaş sahneleri devam eden bir tablo gibi betimlenmiştir.
  Roma sanatının tüm dallarında eyaletlerin etkisi açıkça görülmektedir. Bu eyaletlerin en önemlilerinden biri de Anadolu’dur. Anadolu, daha tarih öncesi çağlardan beri büyük bir uygarlığın beşiği olmuş ve etkilerini çağlar boyunca sürdürmüştür.

  The Severan Dynasty
  Clodius Albinus

  Septimius Severus and his wife Julia Domna

  This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 1200x1600 and weights 48KB.


  Caracalla
  This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 1200x1600 and weights 55KB.

  This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 1200x1600 and weights 38KB.
  Geta
  This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 1200x1600 and weights 65KB.  The Severan family


 2. #2
  Lejyoner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Bilgili Üye
  Durumu
  Çevrimdışı

  Mesajlar
  244
  Tecrübe Puanı
  10
  Rep Derecesi: **

  Macrinus

  This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 1200x1600 and weights 63KB.  Elagabal


  This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 1200x1600 and weights 51KB.

  Severus Alexander, also his wife Orbiana  Severus Alexander in heroic pose, Naples National Museum  Orbiana Julia Mamaea, mother of Severus Alexander


 3. #3
  Lejyoner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Bilgili Üye
  Durumu
  Çevrimdışı

  Mesajlar
  244
  Tecrübe Puanı
  10
  Rep Derecesi: **
  Mermer Portreler Salonu

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş