1. #1
  Lejyoner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Bilgili Üye
  Durumu
  Çevrimdışı

  Mesajlar
  244
  Tecrübe Puanı
  10
  Rep Derecesi: **

  Bizans Heykel Sanatı

  Bizans Sanatı, M.S. 395 yılında dini sebeplerden dolayı ikiye bölünen Roma İmparatorluğu'nun doğu parçası olan Bizans İmparatorluğudur. 1453 yılında Osmanlı Türkleri tarafından ortadan kaldırılan Bizans Devleti'nin sanatıdır. Doğu Roma İmparatorluğu veya kısaca Bizans İmparatorluğu adı ile tanınan bu devlet, aslında Roma İmparatorluğu'nun Hıristiyanlaşmış şeklidir. Bu devleti, Roma İmparatorluğu'nun bir devamı olarak da kabul edebiliriz. bir başka deyişle doğu Roma da diyebiliriz.

  HEYKELCİLİK

  Bizans heykel sanatı, özellikle fildişi işlemeciliğiyle gelişmiştir. Bu alanda Bizans heykelcileri Helen geleneğinin dolaysız sürdürücüleri sayılırlar. Başlıca konular, Yunan mitolojisinde adı geçen Tanrı ve Tanrıçalar, Hıristiyanlık tarihinde yaşamış önemli kişiler.

  Ortaçağ heykel sanatı da Doğu (Bizans) ve Batı Hıristiyan sanatları olmak üzere iki başlık altında toplanabilir. Anıtsal Bizans heykellerinde stilize ye yer yer geometrik bir anlatım egemendi. Ayasofyş'nın sütun başlıklarında ve kornişlerinde görüldüğü gibi alçak kabartmalarla süslü düz levhalar yaygındı. İkincil önemdeki heykeller arasında ise, fildişinden yapılmış yuvarlak ayin kaplan, iki kanatlı (diptik) altar panoları ya da kitap kabı olarak kullanılan düz fildişi levhalar, mücevher kutuları ya da Maximianus'un ünlü tahtı gibi daha büyük boyutlu fildişi yapıtlar yer alıyordu. Bu dönemde Konstantinopolis'in yanı sıra Roma, Milano, İskenderiye ve Antakya da (Antio-kheia) fildişi yapıtların üretildiği önemli merkezlerdi. 12. yüzyılın ikinci yarısında, büyük olasılıkla ekonomik nedenlerle, sa-buntaşı levhalar fildişinden yapılanların yerini aldı


  Bizans Sanatında daima iki kuvvetli cereyan hakim olmuştur. Birincisi, özellikle saray ve ileri gelen çevrelerce tutulan, kökü eski sanat geleneklerine dayanan, ince, hassas ve hatta bazı durumlarda Hıristiyanlığa abancı unsurların dahi göz atmadığı, görkemli, zengin, göz kamaştırıcı bir sanat cereyanı olan Başkent üslubudur.

  İkincisi ise, şekil güzelliğine önem vermeyen, dini konulan esas alan ve sanatı dinin bir ifadesi olarak kabul eden ilkel ve kuru bir sanat cereyan olan Eyalet üslubudur. Ancak bu cereyanlar, isimlerinin ifade ettiği şekilde kesin bölgelere ayırmak imkansızdır.

  Örnek Bizans Heykelleri:

  Fildişi oyma Heykeller


  Ekli Resimler Ekli Resimler  


 2. #2
  KORKUT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Operatör
  Durumu
  Çevrimdışı

  Mesajlar
  2.049
  Tecrübe Puanı
  50
  Rep Derecesi: **
  süper süper süper

 3. #3
  light_celal1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Bilgili Üye
  Durumu
  Çevrimdışı

  Mesajlar
  341
  Tecrübe Puanı
  33
  Rep Derecesi: **
  bide fil dişi vay be

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş