1. #1
  Moderator
  APOLLONUS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Tecrübe Puanı
  45
  Mesajlar
  1.507

  Barbaros Hayreddin Paşa'nın Sancağı

  -barbarossancak_asiljpg

  Barbaros Hayreddin Paşa’nın, Beşiktaş’taki Deniz Müzesi’nde bulunan mübarek sancağının en üstünde نصرا من الله ففتح قريب فبشر المؤمنين يامحمد «Nasr'un minallahi ve fethun kariybun ve beşşiril mü'mi-niyne» "Allah'tan bir yardım ve yakın bir fetih vardır. (Ya Muhammed) Mü'minlere müjde ver" (Saff Suresi 13.) ayet-i kerimesi bulunmaktadır.

  Ortasında bulunan kılıç ise Zülfikar'dır. Zülfikar, Hz. Muhammed (S.A.V)'in damadı ve evliyaların pîri olan Hz. Ali'nin çatal şeklindeki meşhur kılıcının adıdır.

  Hayreddin Paşa'nın sancağında, Zülfikar'ın yanındaki "beyaz el" ise "Pençe-i Âl-i Aba"yı yani Hazreti Muhammed (S.A.V.), kızı Hz. Fatma (r.a.), damadı Hz. Ali (r.a.) ile torunları Hz. Hasan (r.a.) ve Hz. Hüseyin (r.a.) olmak üzere 5 kişiyi temsil eder.

  Sancağın dört köşesinde, 4 Büyük Halifenin ; Hz. Ebubekir, Hz. Osman, Hz. Ömer ve Hz. Ali'nin mübarek isimleri bulunmaktadır.

  -barbarossancakjpg

  Sancağın alt ortasındaki iç içe iki üçgenden oluşan yıldız şeklindeki Hz. Süleyman (A.S.)'ın mührü ise geçmişte müslümanlar tarafından yaygın olarak kullanılan ve Mühr-ü Süleyman olarak bilinen Rahmani bir simgedir. İstanbul'daki yüzlerce yıllık tarihe sahip pek çok caminin tavan, duvar ve cam süslemelerinde de Mühr-ü Süleyman deseni bulunmaktadır. Mühr-ü Süleyman, İslam tezyini sanatlarının metal, ahşap, mimari, dokuma gibi pek çok dalında da nakış amaçlı kullanılmıştır. Taş, ağaç, cam, kağıt vb. satıhlarda merkezî motif niyetine kullanılmıştır. Tekke vb. mekanların kubbe veya tavan nakışlarında yahut medhal sövelerinde Mühr-ü Süleyman desenleri bulunur. Anadolu Selçukluları, Artukoğulları ve İlhanlılar'ın eserlerinde bilhassa kubbelerin kilit taşlarında sık rastlanır. Osmanlılar'da ise başta hamam kubbe delikleri olmak üzere mezar taşları, cami tezyinatları, padişah gömlekleri, sancaklar, anıtlar ve kemer kilit taşlarıyla çini, seramik gibi mimariyi ilgilendiren hususlarda, mutfak eşyalarında, çeşmelerde, sebillerde, giyim eşyaları ve takılarda kullanılmıştır. Nitekim Barbaros Hayreddin Paşa’nın, "rüzgara hükmedebilmek maksadıyla" sancağına Mühr-ü Süleyman motifi nakşettirmesi de bu geleneğin bir neticesidir.

  -barbaros_donanma_sancagijpg

  Hz. Süleyman Kuran-ı Kerim'de övülerek bahsedilen ve Allah tarafından kendisine muhteşem bir medeniyet bahşedilmiş "Hükümdar" bir peygamberdir. Hz. Süleyman, “Ey Rabbim! Beni bağışla. Bana, benden sonra kimseye layık olmayacak bir mülk (hükümranlık) bahşet! Şüphesiz sen çok bahşedicisin!” (Sâd Suresi: 35) şeklinde dua etmişti. Allah da rüzgarı, şeytanları, cinleri ve hayvanları onun emrine vermişti. Kur'an'da belirtildiği üzere "Rüzgâr" onun emriyle dilediği yere eserdi. İşte her denizci gibi kaderi denizde esen rüzgarlarla doğrudan bağlantısı bulunan Barbaros Hayreddin Paşa da dünyanın en büyük deniz savaşı olan Preveze'de ters esen rüzgara karşı Allah'a yalvarışını hatıralarında şöyle dile getiriyor: "Muharebe başlarken güney rüzgarı çok sert esiyor, kadırgalarımıza muhalif geliyordu. Kur’an-ı Kerim’den ayet-i kerimeler yazılı varakları derya yüzüne serptirip Cenab-ı Hakk’ın ben aciz kulundan bugüne kadar esirgemediği lütuf, merhamet ve inayetini niyaz ettim. Duam kabul buyuruldu. Rüzgar önce hafifledi, sonra cihet değiştirdi."

  İslam, Türk ve Barbaros düşmanı amiral Jurien de la Graviere iftira ve haçlı bağnazlığıyla dolu olan "Doria ve Barbaros" adlı kitabında bu olayı mertçe şöyle itiraf ediyor: "Gözlerini göğe kaldırıp, kızıl sakalları arasında kimsenin bilemeyeceği bazı sözler mırıldandıktan sonra Hayreddin sonunda tevekkül etmişti. Kaptan Paşa'nın dindarlığı cesaretine eşitti. Hayreddin asla bir savaşa oruç tutmadan ve namaz kılmadan girmemiştir. İki uzun şerit flamalara yazılmış Kuran'dan ayetler amiral gemisinin iki yanına asılmıştı ve muhteşem olan da rüzgarın aniden durmasıydı. Allah'ın ve Peygamber'in istediği buydu herhalde!"

  Türk-İslam tarihinde sıkça kullanılan bu "altı köşeli yıldız" deseni zaman içinde "Seal of David" adıyla Yahudi ve Masonlar tarafından da kullanılmaya başlandı. Yahudiler sonraki dönemlerde bu şekli kutsal kabul edip sancak, flama ve muskalara işleyerek büyücülük tılsımı yaptılar. Bu şeklin Yahudiler tarafından bir sembol olarak sıklıkla kullanılmaya başlanmasıyla birlikte müslümanlar tarafından kullanımı da o oranda azalmış ve günümüzde ise hemen hemen terkedilmiştir

  Yapılan yorumlar izinli ön araştırma içindir!

 2. #2
  uçanhollandalı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Tecrübe Puanı
  29
  Mesajlar
  665
  Eskiden beri hep bunu düşünürüm.Yahudilerin günümüzde bu kadar güçlü olmaları kullandıkları bu yıldızın tılsımımıdır?

  İslami olan ve olmayan birçok büyü işinde davut yıldızı sıkça kullanılır.

  Konu uçanhollandalı tarafından (27.02.18 Saat 23:02 ) değiştirilmiştir.
  APOLLONUS, Esteban74, Kafkaslı, ragıp Bunu beğendi

 3. #3
  Super Moderator
  Kafkaslı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Tecrübe Puanı
  40
  Mesajlar
  2.581
  sanki o yıldız sonradan eklenmiş gibi geldi

  o yıldızın orada hiç bir anlamı yok
  Yüzü dost,özü düşmandan usandım.
  Dili mü'min kalbi şeytandan usandım.
  Dostum, herkesin kahrı çekilir de ;
  Ben DAVASIZ MÜSLÜMANDAN Usandım..!
  Esteban74 Bunu beğendi

 4. #4
  Engellendi
  etoile - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Tecrübe Puanı
  0
  Mesajlar
  139
  @APOLLONUS Bu güzel acilimda bulundugun icin ellerine saglik, gönlümüz feth oldu!
  @uçanhollandalı Afisledigin Resim, islam ilminde "VEKF" iLMi DERLER ve buna seninde benimde Boyum 1cm Kisa gelir!

  @ Kafkaslı Telafuz ettigin gibi, O Yildiz oraya sonradan ilave edimis olabilir. Diyelimk öyle, inan hic bir önemi yok cünkü BUTÜR Vekf TILSIMLARI %100 Mevcut cünkü bunu biliyorum! Elbette bu yazdigim sagdan soldan duyma degil kanitli tabi! Bundan 30 Yil önce TÜRKiYEDE BU TÜR Kitaplar Beyazid Carsisinda Satiliyordu! Simdi bulmak cok zorlastik!
  Bulsanda önemli Harflerde yada Sayfalarda bilincli sekildi tahribat yapildiginida biliyorum!

  Benim burdan siz Kardeslerime önemli bir uyarida bulunmak istiyorum, Facebook ve diger sosyal Medyada BÜYÜK Sahtekarlik yapilmakta. Ellerinde ATALARIDAN Kalma yada tesadüfen eline gecirmis olan Kitablari suanda TÜRKiYEDE Bir Grup organize olmus sebeke Pesine düstü. Sizleri, Ata Mirasi eski dilde olan Kitablarini Türkce diline ceviri yapiyoruz ve Karsiliginda hiic bir ücrette istemiyoruz diyorlar, tek sart, onlarda bir NÜSHASI Kalma kaydi ile! iste burasida tam ZURNANIN ZARTLADIGI NOKTA! Cünkü sen onlara O Kitabi verdimi, Onlarda hemen kosup, YAHUDi TESKiLATA Bu Kitabin Nüshasini verip karsiliginda 1000 lerce Dolar aliyorlar! Tabi burda söz Konusu Para degil, o Kitap´ta yazan sirlar!

  Sanirim bu kadar yeter... Selamlar
  APOLLONUS, Kafkaslı, YaralıYüz Bunu beğendi

 

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş