Sayfa 1/2 12 Son
 1. #1
  Engellendi
  GERMO - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Tecrübe Puanı
  0
  Mesajlar
  1.371

  Hz musa'nin ahit sandiği, tabut-u sekine

  TABUT-U SEKİNE HZ. MUSA'NIN AHİT SANDIĞI NEREDE SAKLANIYOR?

  Ahd-i Atik Sandukası, Yüce Rabbimiz'in Kuran'da bildirdiği ve içinde Hz. Musa ve Hz. Harun'dan eşyalar barındıran değerli bir sandıktır. İslam alimlerine göre, sandukanın en önemli özelliği ise MÖ. 587 yılından beri nerede olduğunun bulunamaması ve ahir zamanda çıkacak bir şahıs olan Mehdi tarafından bulunacağının kabul edilmesidir. (En doğrusunu Allah bilir.)


  Peygamber Efendimiz (sav)'in hadislerinde ve çeşitli tarihi kaynaklarda dikkat çekilen bir konu olan Ahd-i Atik Sandukası, Yüce Rabbimiz'in gönderdiği Kuran'da bildirilmektedir. Ayrıca İlahi bir kitap olarak indirilen ancak sonradan tahrif edilmiş olan Tevrat'ta da bu sanduka hakkında bilgiler yer almaktadır. İslam alimleri tarafından, Kuran ahlakının tüm dünya üzerinde hakim olacağı bir dönemin de habercisi olan sanduka hakkında Kuran'da şu şekilde bildirilmiştir:


  "Peygamberleri, onlara dedi: "O-nun hükümdarlığının belgesi, size Tabut'un gelmesidir. Onda Rabbiniz'den 'bir güven duygusu ve huzur' ile Musa ailesinden ve Harun ailesinden artakalanlar var; onu melekler taşır. Eğer inanmışlarsanız, bunda şüphesiz sizin için bir delil vardır." (Bakara Suresi, 248)


  Tarihi Kaynaklara Göre Sanduka


  Ahd-i Atik Sandukası hakkında tarihi kaynaklar incelendiğinde birçok bilgi ile karşılaşılmaktadır. İsrailoğulları'nın Mısır'dan çıkışlarından sonra Sina Dağı'nın eteklerinde imal edildiği düşünülen sandukada, Hz. Musa'dan kalan taş levhalar ve Hz. Harun'dan kalan eşyalar bulunmaktadır.


  Tarihi kaynaklara göre; Ahd-i Atik Sandukası, Hz. Harun döneminden sonra Hz. Davud döneminde şehrin Birleşik Yahudi Krallığı'nın başkenti ilan edilmesiyle Kudüs'e taşındı. Hz. Süleyman tarafından yaptırılan mabede konulan sanduka, MÖ. 587 yılına kadar Beytülmakdis'te kaldı.
  Aynı yıl içinde Babil İmparatoru Buhtunnesar -Babil'in Asma Bahçeleri'ni yaptıran kral- Kudüs'ü işgal etti ve o tarihten sonra yaklaşık 500 yıl ortadan kaybolan sandukanın, tahrip edilemediği ve onu koruyan Levililer tarafından mabedin altında hazırlanmış gizli bir bölmede saklandığı inancı yayıldı. M.S. 70 yılında ise Roma valisi Titus'un Beytülmakdis'i yıktırdıktan sonra bu yeraltı odasına da ulaştığı ve mabedin kutsal eşyalarıyla birlikte sandukayı da Roma'ya götürdüğü varsayılmaktadır.


  Kayıp Sandukayı Bulma Arayışları


  Ahd-i Atik Sandukası, M.Ö. 587 yılından bu yana bulunamamıştır. Bununla beraber, Yahudiler sandukanın ancak Mesih'in gelişinden sonra ortaya çıkacağına inandıklarından, tarih boyunca sandukayı arayanlar genellikle Yahudiler değil Hıristiyanlar olmuştur. Mabed Tepesi'nde yapılan ve kaydedilmiş ilk "sanduka kazıları"nı 19. yüzyılda Haçlılar döneminde Mabed Şövalyeleri yapmıştır.


  O tarihte ve yakın tarihte yapılan araştırmalarda sandığın izine rastlanmamış ancak bu konu son dönemlerde tüm araştırmacıların ilgi odağı haline gelmiştir.


  Tevrat'ta Sanduka


  Yarattığı her şeyi sonsuz bir ilim ve hikmet üzerine yaratan Yüce Rabbimiz, sandukanın varlığını Kuran'ın yanı sıra Tevrat'ta da bildirmiştir. Taş tabletlerin birisinin Sina dağında Hz. Musa'ya verildiği ve bu taş tabletlerin Horeb dağında sandığa konmuş olduğu Tevrat pasajlarında şöyle bildirilmektedir: "Ve Sina dağında, Musa ile söyleşmeyi bitirince, şahadetin iki levhasını ona verdi." (Kitabı Mukaddes. Çıkış. Bap. 31)


  İsrailoğulları Mısır'dan çıktıkları zaman, RABBİN onlarla ahdettiği Horeb dağında, sandığın içine Musa'nın koymuş olduğu iki levhadan başka içinde bir şey yoktu." (Kitabı Mukaddes /Tarihler II. Bap5)


  Daha sonra bu sandığın Hz. Davud tarafından taşındığı ve Hz. Süleyman tarafından yerine konduğu ise yine Tevrat'ta şu şekilde haber verilmektedir:


  "Ve Davud kalktı ve isimle, kerubiler üzerinde oturan ordular Rabbinin ismiyle çağrılan Allah'ın sandığını Baale-yahudadan çıkarmak için, yanındaki bütün kavimle oraya gitti. Ve Allah'ın sandığını yeni bir arabaya koydular ve onu tepede olan Abinadabın evinden kaldırdılar; ve Abinadabın oğulları Uzza ve Ahyo yeni arabayı sürüyorlardı. Ve Allah'ın sandığı ile beraber onu tepede olan Abinadabın evinden kaldırdılar; ve Ahyo sandığın önünde yürüyordu". (Kitabı Mukaddes / Samuel II. Bap.6)


  Hz. Musa'nın Sandığının Yeri ve Yolculuğu Hakkında Öne Çıkan Görüşler


  Kudüs şehri, Hz. Süleyman'ın yaptırmış olduğu mabed ve "Ahit Sandığı" ile anılan bir tarihe sahiptir. M.S. 70 yılında Kudüs'teki tapınağın tahrip edilip yakıldığı ve kutsal eşyaların Roma'ya götürüldüğü, en yaygın olan görüştür. Ancak öne çıkan diğer bir görüş ise, M.Ö. 587 yılından itibaren kayıp olan sandığın Kudüs'te saklandığı ve Romalı veya başka kavimler tarafından tahrip edilmesin diye muhafaza edilmek üzere -Kudüs güvenli görülmeyip- daha kuzeye, yani Şam yakınlarındaki Taberiye'ye, Hatay'a, Mekke'ye götürüldüğüdür. (En doğrusunu Yüce Rabbimiz bilir.)


  Hadislerde Tabut-u Sekine


  Ahd-i Atik Sandukası, Kuran'da belirtildiği gibi, Allah'ın "inananlar için bir delili" (Bakara Suresi, 248) olmasından dolayı, uzun yıllardan beri tüm inananlar tarafından bulunmaya çalışılmaktadır. Bu kadar detaylı araştırmalar sonucunda hala bulunamamış olması ise ahir zamanın birçok alametinin gerçekleştiği dönemimizde bulunabilecek olmasının bir işareti olabilir. (En doğrusunu Yüce Allah bilir.)


  Ahir zaman; kıyamete yakın bir vakitte Kuran ahlakının tüm dünya üzerinde hakim olacağı ve insanlar arasında yaygın olarak yaşanacağı bir dönemdir. Geçmiş dönemlerde yaşanan ahlaksızlıklar, baskılar, zulümler, adaletsizlikler ve dejenerasyon bu kutlu dönemde ortadan kalkacak, her türlü sıkıntının yerini bereket, bolluk, zenginlik, güzellik, barış ve huzur alacaktır. Teknolojide çok büyük gelişmeler yaşanacak ve bunlar tüm insanların hayrı ve rahatlığı için kullanılacaktır. Sandık da Allah'ın izniyle bu dönemin bir nişanesi olacak ve tüm insanlık için güzel günlerin müjdecisi olacaktır.


  Peygamberimiz (sav) de birçok hadisinde sanduka ve onu bulacak olan şahs-ı manevi olan Mehdi hakkında bilgiler vermiş ve bu kutlu olayı Müslümanlara müjdelemiştir.


  Peygamberimiz (sav) tarafından bildirilen hadislere göre sandık Taberiye gölü yakınlarındadır. Ahir zaman Mehdisi tarafından bulunup, -aynı Talut'un hükümranlığının belgesi gibi- O'nun hükümranlığının bir sembolü olacaktır. Bu konudaki bir hadis şöyledir:


  "Mehdi, Tabut-u Sekine'yi (Kutsal Sandığı) Taberiye gölünden çıkaracak." (Ikdı'd Dürer, sf.51-a)


  Ahir zamanla ilgili geçen başka hadislerde de sandığın yeri ile ilgili olarak başka yer isimleri verilir. Bu yer isimlerinin ayrı ayrı olmaları da kutsal emanetlerin yerinin net olarak bilinmediği ve belki de Hz. Mehdi için özel olarak korunduğu anlamında olabilir. (En doğrusunu Yüce Allah bilir.)


  "Ona Mehdi denilmesinin nedeni, gizli olan bir şeyin yolunu göstermesidir. Antakya denilen bir yerden Tabut'u (kutsal emanetler sandığını) ortaya çıkaracaktır." (Suyuti, el- Havi li'l Feteva, II. 82)


  "Ona Mehdi denilmesinin nedeni, Şam'da bulunan dağlardan birine yönelmesidir. Oradan (gerçek) Tevrat kitaplarını çıkaracak, Yahudilere karşı delil getirecektir." (Suyuti, el-Havi li'l Feteva, II. 81)


  Bu hadislerle ilgili yorumlara göre, Mehdi zamanında Yahudilerden bir kısmının körüklediği Siyonizm ateşi sönecek ve İslam'ın hoşgörüsü ve Kuran ahlakı Yahudiler arasında da yaygınlaşacaktır.


  Hadislerde geçen ve "Taberiye gölündedir" şeklinde belirtilen yer İslam alimlerince, bir benzetmeye işaret kabul edilmektedir. Taberiye, Şam'a yakın bir yerdedir ve Şam, ahir zaman hadislerindeki anlatımlarda uzak bir yer, Mekke ve Medine'ye uzak olan anlamını da taşır. Bu benzetme, Taberiye için de söz konusudur. Hatta buradan yola çıkan bazı yorumcu ve araştırmacılar sandığın, Kudüs'te, Mekke'de,


  Taberiye'de, Hatay'da olabileceğine dikkat çeker ve ek olarak İstanbul'a da işaret ederler.


 2. #2
  Operatör
  Mal bulanındır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Tecrübe Puanı
  134
  Mesajlar
  6.881
  Bu topa girmeyeydin eyiydii ofsayta düşersin kardeş

 3. #3
  Super Moderator
  bozoklu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Tecrübe Puanı
  42
  Mesajlar
  3.205
  Emegine sağlık

 4. #4
  Engellendi
  GERMO - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Tecrübe Puanı
  0
  Mesajlar
  1.371
  Alıntı Mal bulanındır Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Bu topa girmeyeydin eyiydii ofsayta düşersin kardeş
  @Mal bulanındır ustam, araştırmayı severim, güzel olan bilgileri paylaşmak istedim ustam artniyetsiz menfaatsiz. Ustam faydalı bilgi paylaştım, herşeye rağmen ustalarımın canı sağolsun.
  Konu GERMO tarafından (12.11.18 Saat 00:54 ) değiştirilmiştir.

 5. #5
  Engellendi
  GERMO - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Tecrübe Puanı
  0
  Mesajlar
  1.371
  Alıntı bozoklu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Emegine sağlık
  @bozoklu ustam teşekkür ederim.

 6. #6
  Kıdemli Üye
  SUSMUŞ35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Tecrübe Puanı
  14
  Mesajlar
  132
  Alıntı Mal bulanındır Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Bu topa girmeyeydin eyiydii ofsayta düşersin kardeş
  ustam sizin şahsi görüşünüz nerde bu sandık

 7. #7
  Kıdemli Üye
  Börükan Tatar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Tecrübe Puanı
  15
  Mesajlar
  180
  @Mal bulanındır

  Hocam sen mi söylersin yoksa ben mi?
  Mal bulanındır, SUSMUŞ35 Bunu beğendi

 8. #8
  Kıdemli Üye
  SUSMUŞ35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Tecrübe Puanı
  14
  Mesajlar
  132
  @Mal bulanındır @Börükan Tatar siz demeden diyeyim benim duyduyğum iznikte olduğu
  Börükan Tatar, GERMO Bunu beğendi

 9. #9
  Operatör
  Mal bulanındır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Tecrübe Puanı
  134
  Mesajlar
  6.881
  @GERMO @SUSMUŞ35 @Börükan Tatar arkadaşlar insanların yaşadığı sosyal ve ekonomik sıkıntılardan zaten bunalmış ve çaresiz oluşları gerçeği varken... Bu tip ve @GERMO ÜSTAD ınn açtığı diğer tip konuların. Ayarışmalara. polemiklere. yanlış anlamalara. Sebebiyet vereceği görüşündeyim.. Sizlerin ekonomik durumlarını bilmem ama inanın toplum çok büyük sıkıntıda ve bu siteye girenlerin çoğu kafa dağıtmaya bikaç saatte olsa umut aramaya gelip bizleri okuyor.. Lütfen define gömü muhabbeti dışına çıkmayalım... Bırakın su aksın yatağını bulsun.. Saygılarımla

 10. #10
  Kıdemli Üye
  SUSMUŞ35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Tecrübe Puanı
  14
  Mesajlar
  132
  Alıntı Mal bulanındır Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  @GERMO @SUSMUŞ35 @Börükan Tatar arkadaşlar insanların yaşadığı sosyal ve ekonomik sıkıntılardan zaten bunalmış ve çaresiz oluşları gerçeği varken... Bu tip ve @GERMO ÜSTAD ınn açtığı diğer tip konuların. Ayarışmalara. polemiklere. yanlış anlamalara. Sebebiyet vereceği görüşündeyim.. Sizlerin ekonomik durumlarını bilmem ama inanın toplum çok büyük sıkıntıda ve bu siteye girenlerin çoğu kafa dağıtmaya bikaç saatte olsa umut aramaya gelip bizleri okuyor.. Lütfen define gömü muhabbeti dışına çıkmayalım... Bırakın su aksın yatağını bulsun.. Saygılarımla
  hocam maddi durumum çok iyi değil ama allaha şükür kötüde değil
  sadece mitolojiye meraklıyım onun için hata ettiysem affola
  GERMO, Mal bulanındır Bunu beğendi

 11. #11
  Operatör
  Mal bulanındır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Tecrübe Puanı
  134
  Mesajlar
  6.881
  Ozaman taze haberlere geçelim | Define Sohbeti - Define İşaretleri Çözümü . @SUSMUŞ35 kardeş bu konuya Bi bakk İsrailliler hala buraları kurcalıyor. Türkiye de olmadığı kesin
  Demirdağınkurdu, GERMO Bunu beğendi

 12. #12
  Kıdemli Üye
  Börükan Tatar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Tecrübe Puanı
  15
  Mesajlar
  180
  Alıntı Mal bulanındır Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  @GERMO @SUSMUŞ35 @Börükan Tatar arkadaşlar insanların yaşadığı sosyal ve ekonomik sıkıntılardan zaten bunalmış ve çaresiz oluşları gerçeği varken... Bu tip ve @GERMO ÜSTAD ınn açtığı diğer tip konuların. Ayarışmalara. polemiklere. yanlış anlamalara. Sebebiyet vereceği görüşündeyim.. Sizlerin ekonomik durumlarını bilmem ama inanın toplum çok büyük sıkıntıda ve bu siteye girenlerin çoğu kafa dağıtmaya bikaç saatte olsa umut aramaya gelip bizleri okuyor.. Lütfen define gömü muhabbeti dışına çıkmayalım... Bırakın su aksın yatağını bulsun.. Saygılarımla
  Bu konulardaki hassasiyet ortada..Konuşsam olmuyor, sussam gönül râzı değil..
  GERMO, Mal bulanındır Bunu beğendi

 13. #13
  Operatör
  Mal bulanındır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Tecrübe Puanı
  134
  Mesajlar
  6.881
  Alıntı Börükan Tatar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Bu konulardaki hassasiyet ortada..Konuşsam olmuyor, sussam gönül râzı değil..
  Ustam haklısın(meselaa. .misalenn) Ben sana hz isa göğe yükselmedi aha mezarı ahada kemiği desem..kutsal kadeh altın değildi Hz. İsa marangozdu ve kadehte ahşap desem. Hristiyanlık kökten sarsılıp kaoss. olmazmıı. O yüzden bu konular böler ayrıştırıcı huzur kaçırır değerli kardeşlerim.
  Börükan Tatar, GERMO Bunu beğendi

 14. #14
  Kıdemli Üye
  Börükan Tatar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Tecrübe Puanı
  15
  Mesajlar
  180
  Dolaylı yoldan Mehdilik itibarına sahip olmak için uzun soluklu kazılar yaptırıp küp, seramik parçaları çıkınca umduğunu bulamayanlar düşünsün ustalar..
  GERMO, Mal bulanındır Bunu beğendi

 15. #15
  Kıdemli Üye
  Börükan Tatar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Tecrübe Puanı
  15
  Mesajlar
  180
  Umutları başka bahara kaldı..
  Ne diyeyim şimdilik mütevazi saraylarında Altın varaklı koltuklarında idare etsinler..
  GERMO, Mal bulanındır Bunu beğendi

Sayfa 1/2 12 Son
 

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş