• Forumda sorular sorabilmeniz için KAYIT olmalısınız.

24 adet yuvarlak kaya oyması (Mezarlık galiba)

anatolian

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Esselamün Aleyküm.

Değerli define sohbeti sitesi üyeleri. Bugün bir arkadaşım ile araziye dolaşmaya çıktık ve aşağıdaki resimleri çektim. Yer Kırşehir, sıradan tepelikler. Her ne kadar resimlerde anlaşılamasa da bulduğum kaya üzerinde 24 adet yuvarlak oyma vardı. Bazı kayalarda tekli oymalar vardı ama onları resimlemedim. Bir başka kayada 6 adet oyma var onu resimledim. 24 adet oymanın bulunduğu kayanın hemen önünü iş makinesi ile yaklaşık 1.5 metre kazmışlar ve açılan çukurun içinde oymaların olduğu kayaya doğru Hilti ile açılmış delikler var. (Sanırım işaretleri anahtar paspasın altında olarak anlamışlar)

İnternette yaptığım araştırmada oymaların mezarlık anlamına geldiği yazıyor ama bir kayada bu kadar çok işaret normal mi? Bu konuda yorumlarınızı bekliyorum ve şimdiden teşekkür ediyorum.

2'li oyma.jpg

6'lı oyma.jpg

24'lü 1.jpg

24'lü 2.jpg

24'lü 3.jpg

24'lü 4.jpg

24'lü 5.jpg

Çevre 1.jpg

Çevre 2.jpg

Çevre 3.jpg

Çevre 4.jpg

Çevre 5.jpg

Çevre 6.jpg

Son düzenleme:

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
Yönetici
Co Admin
Aleykum Selam Kardasim,
Aile mezarligindasin.
İcinde tavani bombeli 3-4 tane guzel mezar var. Bunlardan biriside cocuk meZari. Babasi zenginmis oda yapmis.
Odanin birisini bulursan digerlerini rahat bulursunuz. Oymalarin birbirine uzakligi ve yonu seni mezarlara goturur.
Derinlik fazla olmaz bu odalarin, 1-2 metrede odanin duvari gozukur. Damdan girilirse coker,
Yandan veya onden rahat olur. Arazi meyilli oldugundan odanin arkasi daha derinde olur.
On tarafin tespiti isi kolaylastirir.

8 sene dolastim Kirsehirin daglarinda, amma bunlari gormemisim. Nasip sizin olur insallah.

Yarin pc.den bakarim daha detayli gorurum insallah.

Kolay Gelsin.

Hexiho

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Maşallah güzel yer ustam aile mezarı ama 3 tane mezarın Kuzey tarafında dağlık bölgede kaya mezarı tahmini uzaklık 1.5 km işin rastgele...

Son düzenleme:

galpsiz

Member
Kayıtlı Kullanıcı
[MENTION=19650]anatolian[/MENTION] aleyküm selam ustam.iki yönede bşluk veya giriş olabilecek yerlere bakmanı önderirim.kolay gelsin24'lü 1.jpg

anatolian

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
İlginiz ve tavsiyeniz için teşekkür ederim ustam.

anatolian

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Esselamün Aleyküm.

Değerli define sohbeti sitesi üyeleri. Bugün yine yukarıda fotoğraflarını yüklediğim bölgeye gittim ve turistik gezi yaptım. Zira definecilikle ilgili hiçbir alet edavatım yok. Böyle olunca da turist gibi geziyorum. Daha önceden resimlerini yüklediğim 24 adet oymanın bulunduğu kayanın yaklaşık 100 metre batısında aşağıdaki oymayı buldum. Yine yere paralel bir kaya üzerine kazınmıştı. Anladığım kadarıyla şeklin sağ tarafı, oyma işaretinin anlamını kaybettirmek maksadıyla yakın tarihte kazılmak suretiyle bozulmuş gibi. Ben bu şekli Kılıç'a benzettim ama yanılma ihtimalim çok yüksek. Sizlerin bu konudaki fikirleriniz benim için çok önemli.

Allah'a emanet olun..

Yeni.jpg

Yeni 1.jpg

Çevre 6-1.jpg

Ekli dosyalar

Son düzenleme: