araştirmacı3

Member
Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleykum,,3 adet delik buldum deliklerin büyüklüğü hepsi aynı,1 litrelik pet şişe anca sığar,,2 si yan yana aralarında 1,5 metre mesafe var ,,dieri 10_12 metre sağda,delikler yerin derinliklerine doğru ilerliyor,ışık tutup baktığımda 2 metre içerisini görüyorum,içine taş kum atmışlar ,dahada devam ettiğini düşünüyorum,resimler bunlar,değerli yorumlarınızı bekliyorum ustalar_______bunlar yan yana olan delikler soldaki deliğin içi. sağdaki deliğin içi12 metre sağda olan delik delikler olan kayanın tepesinden delikler bakan tarafın görüntüsü

adil_e

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
ruh deliğine benziyor arkadaşım. bazı mezarlarda bulunur. boşluk bakmak lazım burda

araştirmacı3

Member
Kayıtlı Kullanıcı
[MENTION=9595]adil_e[/MENTION] yol kenarı olduğu için şu an fazla bakamıyorum araziye,,burdaki yorumlardan sonra resmi izinle çalışmayı düşünüyorum

Şirvan

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
Ruh deliği direk odanin içine gider. Cubuk kullanmayı biliyorsan odalari tesbit edebilirsin. Topragı biraz eşelesen ortaya çikar

pergamon45

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
ne ruh deliği bunlar yeni arkadaşım taze yani

araştirmacı3

Member
Kayıtlı Kullanıcı
[MENTION=18501]pergamon45[/MENTION] yeni ve ya eski bilmiyorum,ne için açılmış olabilir?baya derinler,2 metresini gözle gördüm dahada derine gidiyor,taş toprak dolmuş sonrası,,su döküp bakıcaktım ama görünür bi yer ve zamanım olmadığı için yapamadım

pergamon45

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
[MENTION=13652]araştırmacı[/MENTION] kardeş dinamit deliği onlar patlatma için açılmış .zaten o tarihlerde öyle delikler açma şansları yoktu en azından okadar uzun yani

araştirmacı3

Member
Kayıtlı Kullanıcı
[MENTION=10871]BulursamKader25[/MENTION] , [MENTION=11453]Kafkaslı[/MENTION] , [MENTION=12913]timur964[/MENTION] , [MENTION=12630]mucit[/MENTION] , [MENTION=12713]Turko[/MENTION]

timur964

konularim
Süper Moderatör
karotla açılmış gibi emin olamadım

Kafkaslı

Super Moderator
Süper Moderatör
bu tür oymaların mezarını oymanın karşısında 10 veya 15 metre uzağında aramalısın yinede kayanın kendisinde boşluk tespiti yapmalısın kurbanım bu benim fikim

kazama

Super Moderator
Süper Moderatör
Karot makinesı ile açılmış olabilir.10 Mtre derinlik veren karot makineleri piyasada yaygın inşaat sektöründe,madencilikte ve definecilikte kullanılabiliyor.Bu delikleri neden ne amaç için açtılar yada neden yarım bıraktılar ?
Definecilerin işi ise bir duyum almış olabilirler , makinayı denemiş olabilirler yani ihtimal çok .
Bölge yapısı araştırmaya elverişli , uzak resimlerde dağdaki yapılar tam seçilmiyor Kale felan mı var oralar da ?
Birde Eskiçağdaki teknoloji , halen günümüz teknolojisinin erişemediği , aklın fikrin mantıgın kabul etmediği durumlar oldugunu hepimiz biliyoruz .Taş yapısı başka bir türde olsa idi el yapımı olma olasılıgı da yüksek diyebilmek isterdim ama bu kaya tipinde zor .Yoksa o adamlar dökme harç ile kocaman dağ yapmışlar , ki içine böyle bir delik koymak onlar için çocuk oyuncağı olsa gerek ..
Bölge hakkında bilgi edinip ,araştırma ve fotograflama konusunda üstünüze düşenleri yaparsanız ,burdan da gerekli yardım geleceğine inanıyorum .
Sevgiler.

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
Yönetici
Co Admin
Kardasim bunlar isciligi cok guzel havalandirma delikleri. Bu sistemde en az iki dirsek yapar.
Saga sola 2 kez donerek odanin tabanina yakin yerde bulunur. 7 metreden kisa olmaz.
Elektrikcilerin kullandigi klavuz var. 15 veya 20 metrelik olandan bir tane emanet bul. 20 metrelik kablosu olan yilan kamerayi bu klavuza bantla. Kameranin etrafuna klasik ledlerden cevresel 8 adet beyaz led bagla. Sen yapamazsan bir elektrikciye yaptir. İceri sal. Odada ne var gor. Sadece esya veya degerli maden varsa resmi izin alabilirsin. Mezar, lahit varsa izin vermezler, verselerde durdururlar..
Yer musait degilse, zaten hic ugrasma.
Gun gelir mevzuat degisene kadar, omrun olursa bekle insallah.
Kolay Gelsin.

Turko

Super Moderator
Süper Moderatör
Karot ile düşeyde 9 mt doğrudur lakin yatayda makineyi sabitlemek için klipsli çelik dübel ile sabitlemesi gerekir zemine yatay ve bu kadar yakın vuramazlar karotu , etrafta boşluk tespiti yapmaya çalış.

araştirmacı3

Member
Kayıtlı Kullanıcı
[MENTION=12713]Turko[/MENTION] delikler zemine 45 derece eğimle toprağın içine gidiyor,,deliklerden nem,küf ,yosun kokusu geliyor

Turko

Super Moderator
Süper Moderatör
@Turko delikler zemine 45 derece eğimle toprağın içine gidiyor,,deliklerden nem,küf ,yosun kokusu geliyor
Odaya gidiyordur usta en kötü ihtimal kuyuya çıkar üstten tespitini yap oda var ise duvar hatlarını çıkartırken tünel veya giriş varsa belli eder kendini.