3 dikili tasli Nalbant alanin bilgisi

Dogrusu

Yeni Üye
Sari yorginin hani.ve uc dikili tasli nalbant alanin bilgisi ozetli olarak varmi.yardimci olacak.ustalarim dogusu keci.dere.diger yon.kuru deresi olan.nalbant yeri han.yeri.hakkinda bilgiye ihtiyacim.var saygilarimla.

Aşık

Yeni Üye
Colak.papazin mezari yigmasi ve han yeri hakkinda bilgisi olan varmi.alani bulduk yer hakkinda bilgisi varmi hora tope.mevkisinde.saygilar

Enişte

Yeni Üye
Hora tepesinin bilgisi 84 yaşinda bir ihtiyarda var ama yeri hiç bulamamış Trakya civarında olabileceğinden bahsediyordu

karakartal88

Aktif Üye
KARDEŞ HORA TEPE BURSA GEMLİK İN KUZEYİNDE DAĞLARDA VAR OLDUĞUNU SANİYORUM BİR ARKADASİM DAGDA BÜYÜKÇE BİR KAYANİN ÜÇ TANE TAŞIN USTUNDE DURDUĞUNU VE YANİNDA KAMYON BÜYÜKLÜĞÜNDE BİR KAYANİN TİPA GİBİ BİR ÇUKUR UN İCİNDE KAPAMA GİBİ DURDUGUNU SOYLEMİSTİ AYNİ ZAMANDA KENDİSİDE BİR ÇUBUKÇU İDİ.BU KADAR.

Enişte

Yeni Üye
KARDEŞ HORA TEPE BURSA GEMLİK İN KUZEYİNDE DAĞLARDA VAR OLDUĞUNU SANİYORUM BİR ARKADASİM DAGDA BÜYÜKÇE BİR KAYANİN ÜÇ TANE TAŞIN USTUNDE DURDUĞUNU VE YANİNDA KAMYON BÜYÜKLÜĞÜNDE BİR KAYANİN TİPA GİBİ BİR ÇUKUR UN İCİNDE KAPAMA GİBİ DURDUGUNU SOYLEMİSTİ AYNİ ZAMANDA KENDİSİDE BİR ÇUBUKÇU İDİ.BU KADAR.
Gerçek hora tepesi nerde tam olarak bilinmiyor ama Bursa'da olmadığını tahmin ediyorum

Enişte

Yeni Üye
Gerçek yer bulunur ise bilgiler çok sağlam

Vikvik.

Member
13 lü yaşlarımda bursanın bir köyüne gitmiştim dere boyu biraz ilerledik okadar etkilenmiştim ki hiç unutmam yeri geldikçe anlatırım; 3 teneke büyüklüğünde kayanın üzerine neredeyse bir kamyon büyüklüğünde yekpare bir kaya kum rengi. ilerledik küçük bir şelaleye geldik yüzüyorduk tepede siyah bir kaya ( bir atomobil boyutuna yakın ) burun göz baya belirgincene çizilmiş bir suret. cocukluk aklımda kalan bukadar. ha birde eski bir değirmen vardı aynıbölgede harabe idi ama içine girştik. bu değirmen 3 taş üzeri kaya ile suret arasında bir yerdeydi.

Aşık

Yeni Üye
Merhabalar.ustalarim Hora.tepesini.gezen.goren.biriyim .41 adet dikili taşti fotoda attiklarim taslar elle.atilcak gibi degildi.2 bin m2 alani kapliyodu.gerdanlik gibi diziliydi sadece guney kisim.acikti .ve eski yol.devam.ediyordu.Bu 41 dikili tastan 300 adim kadar guneyinde 3 dikili tas var ortadakinde kemence gayda yani.ortadaki tastan.kopartip.yere dusurmusler islak.olan tas gayda tasi.Burasi eglence yeri diye gecer halen ve senlikler.yapilir.buraya cikarken dereden itibaren karahasan kopruden gecip batiya 40 dk lik.yolla gelirsin tepeye.ve yol.taş doseli.yol.catak.yaptigi yerde 20 metrelik bir yigma alt kismindan 2 orme.taş oda acilmis alinan bisey varmi bilmem.yigmaya yakinda han yeri sari yorginij hani var.burdan tepeye zaten hora tepe.ve hora tepenin 300 adim.dogu yuze inersem 40 obek.taş yigma yani colak papaz sari kiz alani.tas yigmalari gordum.saydim.buranin guneyinden kuzeye inen derede arkacik.sarsamka,emin aga degirmeni var.bolge samsun.bilgisi olan buyursun.saygilar.

Ekli dosyalar