%99 Mezar Tespiti

kerti17

Aktif Üye
Cümleten selamın aleyküm. Daha önce açacağımı belirttiğim konuyu çalışmalarımı sonlandırmadan net bir sonuç almadan açmak istemedim. Şimdi bir çok şeyi öğrendiğim bu sitede bu paylaşımı gereği duydum. Değerli arkadaşlarım ve ustalarım. Pirinç çubuk kullanıyorum içinde bentonit var tavsiye ederim mineral elemede inanılmaz başarılı. Elimize aldık çubuklarımızı şüpheli bölgeye geldik çarpı yaptı boşluk tespiti yaptık. Şeklini çizdik bir mezar ya da bir oda. Şimdi bunu nasıl kesinleştireceğiz? Cevap: yansıma. Aşağıdaki gerçekten bir mezar ya da bir odaysa yansımaları olacaktır. Hemen etrafında 3-4 tane yansıma olacaktır. Mezarı tespit ettikten sonra güney-kuzey-doğu-batı yönlerinde eğer asıl merkezdeki tam ortadaki şeklini çizdiğimiz mezar boyutundan farklı olacaktır. Yine boşluk alacaksınız ama mezar boyutundan daha küçük olacaktır. Ama burada dikkat edilmesi gereken nokta şudur; çubuklardaki minerali çıkarıp arayacağız. Mezarı tespit ettikten sonra yansımaları tespit için mineralli arama yapmayın. Biz zaten orada uyandırılmış minerali arayacağız. Basitçe şöyle anlatayım: çubuklarımda bentonit varken sadece ortadaki yeri noktaladım ve bir mezar şekli çıkardım. Daha sonra çubuklarımdaki bentoniti çıkardım çubukları sade kullandım ve etrafındaki yansımaları gördüm şekillerini çizdim. Baktım ki bir tek mezar şekli ortadaki yerimde çıktı. Yansıma yoksa mezar yok. Yansıma varsa mezar var. Kusura bakmayın telefondan ancak bu kadar oluyor. Selametle

konuya görseller ekliyorum daha net anlaşılır umarım.

bu fotoda ortadaki asıl mezar diğer kırmızı ile çizilenler yansıma oluyor.
Ekli dosyayı görüntüle 169205

burada ise mavi olan yer mezar diğer yerler ise mezarın yansımaları.
Ekli dosyayı görüntüle 169206

bunlarda internette bulduğum görüntüleme cihazları ve okm gibi cihazların ekran görüntüleri. mezar varsa her zaman yansıma var arkadaşlar dikkatli bakın.

Ekli dosyayı görüntüle 169207

Ekli dosyayı görüntüle 169209

Ekli dosyayı görüntüle 169210

Son düzenleme:

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
Aleykum Selam.

Bu yansima dedigin yerler ana yere yani odaya ne kadar mesafede oluyor kardasim..?
Ayni hizada mi oluyor..?

Bu yansima hadisesini daha once bir yerden duydun veya okudun mu..? Birisimi anlatti...??

Bu yansima isi sadece pirinc cubukla mi tespit edilebiliyor..? Baska cubuklarda da ayni seyi tespit etmek mumkun mu..?

Bu tespit yaptiginiz yerin derinligini aldiniz mi, aldiysaniz metraj nedir..?

arahnikaya

Bilgili Üye
kerti17 yansıma derken ben çok anlamadım ustam ateş yakıp gölgesine bakıcan diye bekledim :)

kerti17

Aktif Üye
Aleykum Selam.

Bu yansima dedigin yerler ana yere yani odaya ne kadar mesafede oluyor kardasim..?
Ayni hizada mi oluyor..?

Bu yansima hadisesini daha once bir yerden duydun veya okudun mu..? Birisimi anlatti...??

Bu yansima isi sadece pirinc cubukla mi tespit edilebiliyor..? Baska cubuklarda da ayni seyi tespit etmek mumkun mu..?

Bu tespit yaptiginiz yerin derinligini aldiniz mi, aldiysaniz metraj nedir..?
Benim tespiti mi hem çizim hem resim şeklinde ekleyeceğim üstad. Bütün yönlerde yaklaşık 2-3 metre aralıklarla tespit ettim bütün yansımaları. Aynı hiza değil karışıktı sağı solu her tarafında vardı.

bu yansıma olayını üniversitede hazırlık okuduğum yıllarda bir arkadaşım vardı kahvede oturduk o jeolog olmuş o bahsetti kısıtlı zamanda.

çubuk farketmez ben pirinçlerden iyi verim aldığım için onlardan bahsettim. Mineral olayını yani bentonit olayını da bu siteden öğrenip test ede ede öğrendim.

Tespit edilen derinlik 2.20 fakat 1.80de karşılaştık. Yani derinlikte bi 40 cm kadar fazla ölçüm yapmışım.
Selametle

arahnikaya

Bilgili Üye
kerti17 yer mezarımıydı odamıydı açılmış hali giriş yönü varsa tecrübe olur arkadaşlara

arahnikaya

Bilgili Üye
@azıcık daha detaylı resimli anlatırsan çok güzel bi konu olucak inşallah

arahnikaya

Bilgili Üye
kerti17 pirinç kullanıyorum kundağım hazneli değil bentoniti elime sürüp kundağa sürüyorum ıslatıp