• Forumda sorular sorabilmeniz için KAYIT olmalısınız.

Açılmamış sit alanı tümülüs

ara3838

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaşlar buranın 500 metre kare alana kurulmuş, kurulum yerinin eski han olduğunu ve içerisindeki misafir odasında 3 tane lahid içindede 3 cesedin ( bay, bayan, çocuk), lahidden ziyade misafir odasında altından kağnı (öküz) ve paha biçilemeyecek derecede altından malzemenin olduğunu söylesem ne derdiniz bana ?

Ekli dosyalar

bahrevaan

Member
Kayıtlı Kullanıcı
Bunu neye gore soyluyorsun? Diye sorardim.

tatar26

Super Moderator
Süper Moderatör
bende şöyle derdim genel höyüklerde altından kağnı bile bahsi geçer...

Brkcll

Engellendi
Bunu anlamıyorum adam içini kalem kalem sayıyor ben boşa okudum bunu anladım...

havsali

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
içindeki herşeyi tek tek saydığına göre muhtemelen saydığın şeyler yoktur derim

mucit

Super Moderator
Süper Moderatör
kendinmi koydun derdim ne diyeceğim bu veyta bunun gibi söylenti çok ama ortada bişey yok bazen çok büyük ve görkemli tümülüslerin bile içinden sadece bir oda fazla takı olmayan mezarlar çıkıyor bazen tek lahit bazen içinde sadcee harita olan odalar yapılıyor sizin söylediğiniz sadece söylemekle ibare kalır bunun gerçekliliği bence çok tartışılır

azzem

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
bana tümülüsten çok höyük gibi geldi

timur964

konularim
Süper Moderatör
bu söylediklerinin sonucu konu değil de yer açılır

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
Yönetici
Co Admin
kendinmi koydun derdim ne diyeceğim bu veyta bunun gibi söylenti çok ama ortada bişey yok bazen çok büyük ve görkemli tümülüslerin bile içinden sadece bir oda fazla takı olmayan mezarlar çıkıyor bazen tek lahit bazen içinde sadcee harita olan odalar yapılıyor sizin söylediğiniz sadece söylemekle ibare kalır bunun gerçekliliği bence çok tartışılır
20 seneden fazla oldu ustam Kırşehirde bir yere götürdüler.
İhtişamlı bir tümülüs. Kan ter içinde tırmandık.
Girenler tam zirveden kademe yaparak girmişler.
30 metreye yakındı. İndik aşağı. Lahit vasat bir lahid. Kapağını kırmışlar yanda.
Derinliği 50 cm yoktu. Arkadaşlara dedim: Bunlar baklava beklemişler amma keçiboynuzu yediler mi bilmem.
Odası bile yokmuş yatan garibin. Bütün bildiklerimi orada unuttum.

acemi 55

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
hepimiz birşeylerin peşindeyiz hayalsiz yaşanmaz bu işlerde hayal gücün ve bakış açın geniş olmalı hani derlerya havadan nem kapıyorsun onun gibi söylentileride göz ardı etmemek lazım her şakada bir gerçek payı oldugu gibi her rivayettede bir gerçeklik payı olabilir sanırım bu arkadaşımızda duyduklarından yola çıkmış soru şu (ya varsa):72:

mucit

Super Moderator
Süper Moderatör
20 seneden fazla oldu ustam Kırşehirde bir yere götürdüler.
İhtişamlı bir tümülüs. Kan ter içinde tırmandık.
Girenler tam zirveden kademe yaparak girmişler.
30 metreye yakındı. İndik aşağı. Lahit vasat bir lahid. Kapağını kırmışlar yanda.
Derinliği 50 cm yoktu. Arkadaşlara dedim: Bunlar baklava beklemişler amma keçiboynuzu yediler mi bilmem.
Odası bile yokmuş yatan garibin. Bütün bildiklerimi orada unuttum.
ustam senden çok gencim belki ama girdiğim ve gördüklerim çok akıl alır şeyler değil inan 18 metre üsten şans eseri çöküntüden odanın yanına inenler bu sefer girişten 6 metrede içeri girişi buldular benim bi tecrübe sahibi abim halende konuşuruz kendisi ile onu çağırdılar ve girşten içeri iki odaya girdiler ilk önce girenlerden biri akıllık edip son odada duvara yaslanmış olan iskeletin boynundaki madalyonu kapmış hiç kimsenin haberi yok bizzat girdim gezdim içeriyi envai çeşit boyama ve güzeel sanatlar bu iki odada boş çıktı 3 sefer izinli kazı alındı yanlarda altta başka oda vardır diye kulağıma geldi gittim gezdim burası ya dönem soygununa uğradı dedim yada burası başka amçla yapılmış iskelet kendini zehirlemiş önünde küpten bir kap sadece arka oturduğu yerde bir haritaya bezer bişey varmış neden yapıldı ise oda ellerine alır almaz dağılmış yani demem oki her yığma yada her tümülüs dolu olmaz bazıları yanıltma veya yönlendirme amaçlıda yapılabiliyor bu girdikleri yer dışardan baktınmı yığma demessin doğal tepecik içine yapılan bi yer esas yer bi üsteki tepeler anlayacağın açılacak yerler var selametle bu işler ağır ve bir okadar masraflı olur ama yakınlarında çok güzel ve çabuk alınacak yerlerde olur kaya mezarları da olur basit yapı yerlerinde paralarda bunlar raslanılan şeyler onun için anlatıyorum saygı vede sevgilerimle abim

mucit

Super Moderator
Süper Moderatör
hepimiz birşeylerin peşindeyiz hayalsiz yaşanmaz bu işlerde hayal gücün ve bakış açın geniş olmalı hani derlerya havadan nem kapıyorsun onun gibi söylentileride göz ardı etmemek lazım her şakada bir gerçek payı oldugu gibi her rivayettede bir gerçeklik payı olabilir sanırım bu arkadaşımızda duyduklarından yola çıkmış soru şu (ya varsa):72:
hayırlı olsun:244:

ara3838

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
En prof arkeologlardan edindiğim bilgi burası. Yol kenarı. İlçede bulunan definecilerin hepsi biliyor ve hepsinin de haberi var. Ama gel gör ki hiç birisi cesaret edemiyor girmeye ki edilecek gibi bi yerde değil size gösterdiğim bu yer bi han. Çok öğrenmek isteyen olursa içinizde arkeolog varsa özelden yazsın bana