• Soru sorabilmeniz için KAYIT olmalısınız.

Akarsularda altın kırıntıları toplamak için izin gerekiyor mu ?

SeyyarTayyar

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
4 Nis 2018
Mesajlar
15
Beğeni
2
Puanları
3
Selamun Aleykum, akarsularda elek, çanak, çömlek, kap, tencere, kova yada vakumlamayla altın tozu aramak ve toplamak için izin gerekiyor mu? Bilgi ve görüşleriniz için çok teşekkürler.
 
 

vakko

φιλoλογ
Moderatör
Katılım
29 Nis 2015
Mesajlar
2,282
Beğeni
5,641
Puanları
113
Akarsularda kullanacağınız yazmış olduğunuz objelerle altın arama için izin gerekmiyor.Alttaki konuyuda okuyunuz

 
 

Hostia

Moderatör
Moderatör
Katılım
7 Tem 2017
Mesajlar
203
Beğeni
212
Puanları
43
Bu güne kadar dere yataklarında altın ararken yakalanmış mehkemeye çıkarılmış biri yok tam olarak nasıl olacak bilemiyoruz. böyle bir kanunda yok. Bidiğimiz şudur, altın bir madendir maden arama ruhsatı almadan kimse keyfe keder maden arayamaz.
 
 

Hostia

Moderatör
Moderatör
Katılım
7 Tem 2017
Mesajlar
203
Beğeni
212
Puanları
43
Arama Ruhsatı : Belirli bir alanda maden arama faaliyetlerinde bulunulabilmesi için verilen yetki belgesi.

MADEN KANUNU

Kanun Numarası : 3213
Kabul Tarihi : 4/6/1985
Yayımlandığı Resmî Gazete : Tarih : 15/6/1985 Sayı : 18785
Yayımlandığı Düstur : Tertip : 5 Cilt : 24 Sayfa : 446

Amaç:

Madde 1 – Bu Kanun madenlerin milli menfaatlere uygun olarak aranması, işletilmesi, üzerinde hak sahibi olunması ve terk edilmesi ile ilgili esas ve usulleri düzenler

Madde 2 – (Değişik: 26/5/2004 – 5177/1 md.)

Yer kabuğunda ve su kaynaklarında tabii olarak bulunan, ekonomik ve ticarî değeri olan petrol, doğal gaz, jeotermal ve su kaynakları dışında kalan her türlü madde bu Kanuna göre madendir.

Madenler aşağıda sıralanan gruplara göre ruhsatlandırılır:

I. Grup madenler

İnşaat ile yol yapımında kullanılan ve tabiatta doğal olarak bulunan kum ve çakıl.

Tuğla-kiremit kili, Çimento kili, Marn, Puzolanik kayaç (Tras) ile çimento ve seramik sanayilerinde kullanılan ve diğer gruplarda yer almayan kayaçlar.

II. (Değişik: 10/6/2010-5995/1 md.) Grup madenler

(Değişik: 4/2/2015-6592/1 md.) Kalsit, Dolomit, Kalker, Granit, Andezit, Bazalt gibi kayaçlardan agrega, hazır beton ve asfalt yapılarak kullanılan kayaçlar.

Mermer, Traverten, Granit, Andezit, Bazalt gibi blok olarak üretilen taşlar ile dekoratif amaçla kullanılan doğal taşlar.

(Ek: 4/2/2015-6592/1 md.) Kalsit, Dolomit, Kalker, Granit, Andezit, Bazalt gibi kayaçlardan entegre çimento, kireç ve kalsit öğütme tesisinde kullanılan kayaçlar.

III. Grup madenler

Deniz, göl, kaynak suyundan elde edilecek eriyik halde bulunan tuzlar, karbondioksit (CO2) gazı (jeotermal, doğal gaz ve petrollü alanlar hariç) Hidrojen Sülfür (7/3/1954 tarihli ve 6326 sayılı Petrol Kanunu hükümleri mahfuz kalmak kaydıyla).

IV. Grup madenler

a. Kaolen, Dikit, Nakrit, Halloysit, Endellit, Anaksit, Bentonit, Montmorillonit, Baydilit, Nontronit, Saponit, Hektorit, İllit, Vermikülit, Allofan, İmalogit, Klorit, Sepiyolit, Paligorskit (Atapuljit), Loglinit ve bunların karışımı killer, Refrakter killer, Jips, Anhidrit, Alünit (Şap), Halit, Sodyum, Potasyum, Lityum, Kalsiyum, Magnezyum, Klor, Nitrat, İyot, Flor, Brom ve diğer tuzlar, Bor tuzları (Kolemanit, Uleksit, Borasit, Tinkal, Pandermit veya bünyesinde en az %10 B2O3 içeren diğer Bor mineralleri), Stronsiyum tuzları (Selestin, Stronsiyanit), Barit, Vollastonit, Talk, Steattit, Pirofillit, Diatomit, Olivin, Dunit, Sillimanit, Andaluzit, Dumortiorit, Disten (Kyanit), Fosfat, Apatit, Asbest (Amyant), Manyezit, Huntit, Tabiî Soda mineralleri (Trona, Nakolit, Davsonit), Zeolit, Pomza, Pekştayn, Perlit, Obsidyen, Grafit, Kükürt, Flüorit, Kriyolit, Zımpara Taşı, Korundum, Diyasporit, Kuvars, Kuvarsit ve bileşiminde en az %80 SiO2 ihtiva eden Kuvars kumu, Feldispat (Feldispat ve Feldispatoid grubu mineraller), Mika (Biyotit, Muskovit, Serisit, Lepidolit, Flogopit), Nefelinli Siyenit, Kalsedon (Sileks, Çört).

b. Turba, Linyit, Taşkömürü, (…) (2) Antrasit, Asfaltit, Bitümlü Şist, Bitümlü Şeyl, (…) (1) Kokolit ve Sapropel (Petrol Kanunu hükümleri mahfuz kalmak kaydıyla).

c. Altın, Gümüş, Platin, Bakır, Kurşun, Çinko, Demir, Pirit, Manganez, Krom, Civa, Antimuan, Kalay, Vanadyum, Arsenik, Molibden, Tungsten (Volframit, Şelit), Kobalt, Nikel, Kadmiyum, Bizmut, Titan (İlmenit, Rutil), Alüminyum (Boksit, Gipsit, Böhmit), Nadir toprak elementleri (Seryum Grubu, Yitriyum Grubu) ve Nadir toprak mineralleri (Bastnazit, Monazit, Ksenotim, Serit, Oyksenit, Samarskit, Fergusonit), Sezyum, Rubidyum, Berilyum, İndiyum, Galyum, Talyum, Zirkonyum, Hafniyum, Germanyum, Niobyum, Tantalyum, Selenyum, Telluryum, Renyum.

ç) (Ek: 4/2/2015-6592/1 md.) Uranyum, Toryum, Radyum gibi elementleri içeren radyoaktif mineraller ve diğer radyoaktif maddeler.

V. Grup madenler

Elmas, Safir, Yakut, Beril, Zümrüt, Morganit, Akuvamarin, Heliodor, Aleksandirit, Agat, Oniks, Sardoniks, Jasp, Karnolin, Heliotrop, Kantaşı, Krizopras, Opal (İrize Opal, Kırmızı Opal, Siyah Opal, Ağaç Opal), Kuvars kristalleri (Ametist, Sitrin, Neceftaşı (Dağ kristali), Dumanlı Kuvars, Kedigözü, Avanturin, Venüstaşı, Gül Kuvars), Turmalin (Rubellit, Vardelit, İndigolit), Topaz, Aytaşı, Turkuaz (Firuze), Spodümen, Kehribar, Lazurit (Lapislazuli), Oltutaşı, Diopsit, Amozonit, Lületaşı, Labrodorit, Epidot (Zeosit, Tanzonit), Spinel, Jadeit, Yeşim veya Jad, Rodonit, Rodokrozit, Granat Minarelleri (Spesartin, Grosüllar Hessanit, Dermontoit, Uvarovit, Pirop, Almandin), Diaspor Kristalleri, Kemererit.

VI. (Ek: 10/6/2010-5995/1 md.; Mülga: 4/2/2015-6592/1 md. )

Bu gruplarda yer alan madenlerin özellikleri ile bu maddede yer almayan bir madenin grubunun tespitine ait esas ve usuller Bakanlıkça çıkarılacak yönetmelikle düzenlenir.

Bu Kanuna göre verilen ruhsatlar başka amaçla kullanılmaz.
 
 

Hostia

Moderatör
Moderatör
Katılım
7 Tem 2017
Mesajlar
203
Beğeni
212
Puanları
43
senin arayacağın maden 4. gurup maden olduğu için ona göre ruhsat alacaksın. 4. gurup c şıkkına bak.
 
 

odin

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
26 Tem 2014
Mesajlar
934
Beğeni
381
Puanları
63
Madenin %4u devlete kalan %96 size. Ruhsatsiz yaparsaniz %100 size. :rolleyes:
 
 

The Thing

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Katılım
27 May 2017
Mesajlar
6,815
Beğeni
5,631
Puanları
113
Ben aradabir akarım şelalelere gizliden,
kazan yapmış yerlerde kum birikintileri olur takılırım kafama göre öylesine fazla umutlamadan hep stres atmak hem tabiri amaçlı hobi olarak + semaver ve yanında bonus mangal :D
Sen bir tık yukarısını istiyorsan işin içine makine vs. sokacam diyorsan o zaman yemez, birileri keyfini bozar.
Gel benim takıl sende sota bir yerde.
(y)
 
 

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
Yönetici
Co Admin
Katılım
27 Ocak 2016
Mesajlar
10,183
Beğeni
6,636
Puanları
113
Yaş
52
Derelerde takil.
Kimse birsey demez.
Tesis kurmayacaksin ya...
Elinde elekle yakalansan,
kumlara bakiyorum altin tanecigi arayorum desen "kolay gelsin" derler.
Yeter ki Roma ya dokunma. Roma kutsal. Roma bizim kultur varligimizmiş.
Kahrol Roma.
Neron yakti derler, yalandir.
Keske o da yaksaydi. :))
 
 

İndiana jones

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
15 Mar 2017
Mesajlar
978
Beğeni
39
Puanları
28
Arama kovasıyla arana bilir ama suya sistem koyarsan cezası var
 
 

tatar26

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Katılım
2 May 2015
Mesajlar
4,137
Beğeni
618
Puanları
113
Yaş
38
bizim devlette göre herşey yasaktır.. yaşadığımız için bili farkında değilmisin dünya kadar vergi veriyorsun.. jandarmaya denk gelirsin dana maden dediğinde al al al alalalalalalla derler topla toplalalalslalalal derler...
 
 
Üst Alt