Akıl sahipleri

Kafkaslı

Süper Moderatör
Süper Moderatör
ALLAH CC ayetinde buyururki
Bismillahirrahmanirrahim
Ayetlerini tedebbür edip (iyice düşünsünler) ve akıl sahipleri öğüt alsınlar diye, (bu Kur’ân) sana indirdiğimiz mübarek bir Kitap’tır. (38/Sâd 29)

Kalplerinde eğrilik bulunanlar Kitab’a uymak istemez, Kitab’ı hevalarına uydurmaya çalışırlar. İmtihan vesilesi olan, sayıca az, lafzı kapalı müteşabih ayetlerin peşine düşerler.

Eğer akletmezsek Allah ricsi üzerimize boca eder; gözümüze perdeler, kalbimize ağırlıklar koyar. Doğru yolu bulmamız asla mümkün olmaz. Kurak çöl ve kum yığınlarında kaybolmuş birisinin gözleri ve kalbi hidayetin aydınlığına açık değilse, yani o akletmiyorsa gökten Cebrail inip eliyle doğru yolu gösterse, o anlamayan hayvanlar gibi kaçmaktan başka bir şey yapmayacaktır

Allah, onlar için çetin bir azap hazırlamıştır. (O hâlde) Allah’tan korkup sakının ey iman eden akıl sahipleri! Muhakkak ki Allah, size zikir/Kur’ân indirmiştir. (65/Talak 10
Kafkasli.....

Son düzenleme:
Allah Cc bizlere akletmezmisiniz dediginde,
bunu: herkesin akli var kitabi okuyup turkce mealine bakip ne diyorsa onlari yapin haciya hocaya gerek yok diyen bazi ilahiyatci veya felsefeci din tuccarlari insanlari yoldan saptirmak icin tv.lerde hergun yeni bir seyler bulup insanlarin itikadlari ve imanlari ile oynuyorlar.
Hocaya ne gerek var senin aklin yokmu diyen şahsa sormazlarmi ?
Senin aklin vardida neden ilkokuldan universiteye kadar senelerce ogretmenlerden ders aldin. Okul kitaplarini alip evde kendi basina calissaydin sonra gidip meb.den diploma isteseydin.
Cok acayip cook.

Kafkaslı

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Eski dostum seni seviyorum mübarek

Kafkaslı

Süper Moderatör
Süper Moderatör
bunu: herkesin akli var kitabi okuyup turkce mealine bakip ne diyorsa onlari yapin haciya hocaya gerek yok diyen bazi ilahiyatci veya felsefeci din tuccarlari insanlari yoldan saptirmak icin tv.lerde hergun yeni bir seyler bulup insanlarin itikadlari ve imanlari ile oynuyorlar.
Senin aklin vardida neden ilkokuldan universiteye kadar senelerce ogretmenlerden ders aldin. Okul kitaplarini alip evde kendi basina calissaydin sonra gidip meb.den diploma isteseydin.
Cok acayip cook.
Eyvallah mübarek
Seni anliyorum rehbersiz menzil alinmaz
Her doğru her yerde söylenmez kurbanim

Eyvallah mübarek
Seni anliyorum rehbersiz menzil alinmaz
Her doğru her yerde söylenmez kurbanim
Allah Cc razi olsun insaallah.
Sen Ayeti kerime paylastin bende maruf yapmak istedim.
Adamlar her yerde yoldan cikarma pesinde.
Biz acizane bir maruf yapmassak. Yarin mahserde hesap sorulur neden kardeslerini uyarmadin diye.
Her dogruya yanlis cevap verene hidayet icin dua eder geceriz. Kavga cikmaz İnsaAllahurRahman Cc.
Hayirli geceler ihvanim.

Kafkaslı

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Allah Cc razi olsun insaallah.
Sen Ayeti kerime paylastin bende maruf yapmak istedim.
Adamlar her yerde yoldan cikarma pesinde.
Biz acizane bir maruf yapmassak. Yarin mahserde hesap sorulur neden kardeslerini uyarmadin diye.
Her dogruya yanlis cevap verene hidayet icin dua eder geceriz. Kavga cikmaz İnsaAllahurRahman Cc.
Hayirli geceler ihvanim.
Usul, esasa mukaddemdir."mubarek

İnsanın her söylediği hak ve doğru olmalıdır. Ama her hak ve doğruyu her yerde ve herkese söylemek, makamın ve zamanın müsaitsizliği yüzünden, doğru olmayabilir. Hak ve doğru, zatı itibari ile her zaman hak ve doğrudur. Ama hak ve doğruların vasıtaları, bazen batıl ya da mutedil olmayabilir.

Sırf hak ve doğru konuşmak yetmez. Hakkı hak tarzda ve üslubda demek lazım. Mübarek bu düsturla bir kalıp, bir mizan vazetmiştir.
Kurbanim beni herkez bilir kimseyi incitmem
İncitmişsem cehaletimdendir

Her söylediğin doğru olsun; fakat her doğruyu her yerde söyleme! Üsdat bedulzaman
Bediuzzaman hz.leri gibi ilme sahip olsak keske ama zamanin din cellatlari sabirmizla oynuyor.
Ben Bediuzzaman'in deyilde Nebiüzzaman'in ummetiyim din ugruna dogruyu soyleyip dokuz koyden kovulmayi tercih edenlerdenim. Mahserde hesap vermekten korkanlardanim ustam.
Kal saglicakla....

Kafkaslı

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Eyvallah allah cc doğruluktan ayırmasin inşallah

Mirkut

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Cok acayip cook.
Bu bahsettiğin bir projedir, bunların ağa babaları ingilizler ve batıdır. Burada bizlerdede suç var, nedeni, yeteri kadar ALLAH ı c.c tanımıyoruz, kuranı sünneti başkalarından dinliyoruz. Haliyle butürler taraf topluyor toplarlarda ALLAH c.c izin verdiği sürece. Aslolan bizlerin dinimizi öğrenmesi taki kabre girene kadar, yoksa ömer r.a dediği gibi. Bizler dinimizi öğrenemezsek yaşadığımızı din zannederiz. Vede anlatılanları. Yine ömer r.a dediği gibi bu günün en tehlikelileri ağzı kuran olan münafık ve kafirlerdir. Bilmeyen araştırmayan iki kelime ayet okuyanın arkasına yapışır her söylediğinide islamdan sanır.
Eline yüreğine sağlık kafkaslı hocam.