Alan tarama yapalımmı?

Sedegor

Engellendi
Dünyanın düz oldugunu her kes bilecek bir gün !
Ben elektronik işlerden pek anlamam. Bir arkadaşım var geçen yıl birlikte ugraştık olmadı.

Bende hazır kit felan aradım niyetim sadece çubukları monte etmekti.

Bu araştırmada gözüme çarpan cin malı üçgen kare dalga vericilerini bu işte milletin kullandığı.

En çok 555 devreler kullanılıyor

Hatta 10 dolara aldığı modülü fahiş fiyatlara cubuga monte ederek sattıklarını gördüm.

Onu bırak adam yapmış bir şey bir iki led yanıyor İÇİ boş ama satıyor boş kutuya 1500 TL diyor. Bu adamlara kullandığı devreyi sor sır diyor.

3 - 4 saat oldu biriyle görüştüm bu adamı çoğu tanır. Hüseyin bey, dedektör yapar satar.

Ben hazır kit sordum böyle bir çalışması olup olmadıgınıda. Biliyorumki yok ama bu işten anlayan biri en azından.

Bana sana bir tiyo vereyim dedi. Daha önce bildigim şeydi ancak bir ustadan teyit almak hoş bir şey. Bu hazır kit yada modül yada dalga verici jeneratör dü. Bazı aparatlardı onların siparişini verdim geldiğinde yine yardımı olacak inşaallah.

Reklam olmasın diye yazmıyorum bu aparatları satan ucuz bir yer var.

Sonuç olarak siparişleri verdim. Şayet sonuç güzel çıkarsa kii bu aparatlar üç kağıtcıların inadına gerçek frekans veren aparatlardır.

Burdan nasıl monte edilir nasıl çalışır hep beraber göreceğiz.

Ben iki tane yapacağım biri tek çıkış maliyeti en fazla 100 TL. Ama bu sistem 2000 TL gibi satılıyor

Diğerinin maliyeti 300 TL gibi olacak çift çıkış bu sistemde 10 -15 bin TL lere satılıyor.

De monte işleminde gerçekten bu işin uzmanlarından destek alarak ortaya bir şeyler cıkaracagım.

Sonuç bedava bilgi deneyim paylaşımı olacak inşallah.

Şayet çalışırsa bunu her kez yapacak çünkü hazır kit olacak ufak tefek elbette elektronik işler olacak ve çubuğu kendiniz yapacak yada yaptıracaksınız ama her kez yapacak.

Zaten calışmazssa piyasada satılan alan taramalara itibar etmeyiniz diye yazarız çünkü piyasa üstü kalite olacak :)

Hatta bu dalga frekans vericilerin monte edilmiş şeklinde olanları varki mühendis çalışmalarında kullanıyor iş görür kalitesi 250 dolar gibi. Tabii uçuk fiyata olan yüksek KHz olanlarıda var ama bizim işimizi görecekler ucuz.

Bu dediğim vericiler aslında alan tarama için özel değil çok fonksiyonlu bir çok işte kullanılıyor bizde alan taramalarda.

Yapacağımız cihazın biri bunun gibi olacak örnektir burda 500 hkz jeneratör ve bir kart kullanılmış. Bizde jeneratör aynı olacak kart farklı olabilir bu adam ne kullandı bilmiyorum.

https://youtu.be/zXRXe9hT9H4

Ayrıca parayı ikinci planda tutan bilgi paylaşımına önem veren cıkarsız kişilerin konuya desteği olacağından eminim. Bu kişiler azda kalsalar hala varlar.

Siparişler geldiğinde konuya devam. Biraz sürer gelmesi ama.

Son düzenleme:

CooL

Bilgili Üye
en azından ne olduğu belli olmayan ve eline 2 çubuk yada ne olduğu belli olmayan makina dedikleri parçalarla ücretle yer bakmaya gelenlere kapak olsun üstad.en azından umutlara bir ışık olur belki yapacağınız iş.Şimdiden emeklerinize sağlık inş umut dünysında olanlara bir nebze faydalı bişeyler olur.Saygılar

R

remuss

Misafir
Umarim emeğinin karşılığıni alırsın Allaha emanet ol
takipteyim. ...güzel sonuçlarla gel inş dostum.

Turko

Uzman
2-3 aydır kurt gibi gözüm tomdec v4 te . Galiba dediğin kurmak istediğin sistem tarzında çalışıyor alan tarama olarak geçiyor antenli sistem nisan sonu gibi istanbuldan alıp gelicem işine yariyacaksa içini açar fotoğraflar yollarım sana yada gelirim dersen gelir bizat gözünle görür incelersin inşallah.

adem44

Bilgili Üye
yav kardesım bunlara grek yok dörtlü bakır cuBuk yap hep snden iyidır adamının elınde ufak br altın uçlara koy cubuklar bos olsun mıneral olayı tunne oluyor bırde 10 luk bakır boru tamamdır olmadı bakır borulara dedoktor baslıgı gıbı sararsın dedoktor baslık elektırık degerını bulursun yanı cubukları dedoktor baslıgı yaparsın daha ıyı calısır olmadı l çubuğu ınce bobın telı sararsın dedoktor baslıgı gıbı yaparsın dırek pulse dedoktore bağlarsın tamamdır cubugu az cok kontrol dedoktorden yaparsın piyasadan aldığın degıl kendı yaptığın en ıyısıdır cubuk olayına ben böyle bakıyorum ben su anda 2 sistem kullanıyorum bir keyhuyu boşluk sıtemını birde kendı yaptığım dörtlü bakır sıstemını bu saydığım sıstemler hedefe kılıtlenıyor keyhuyu usatanın sıstemı yalancı boşlukları kemık testı ıle anlıya bılıyorsunuz dahasıda var tabı bu sıtemde bu sıstemler 100 yt lyı geçmez ama yap tığı ıs 40 mılyalık cgazlara kok sokturur ucuz olmasına aldanmayın derım dogadakı metalları mınerallerı duşunun bunları çekmeyen cubuk bı sekılde yapmanız lazım yapamaz sanız ne olur harfıyatcı olursunuz başka bır sey olmaz sahtekarlıkla b ıyere varılmaz okı cıgazı satıyorsun bu cıgaz defıneyı bulacak bulmıyorsa ne dıye insanları kandırıyorlar o kadar kısının parası yenıyor sankı o adam altını alacak Allah yazmamışsa sana defıne neyını alıyorsun cogu yerler cınlı Alacaksan dedoktor alacaksın cubuk almayacaksın para verılıpte alınan cubuk iş gormyen çubuktur ucuz malıyetlı cubuk elınızde yogrulmussa ıs gören çubuktur bulan cubuk lazım fosfor kadınlarda olur

Sedegor

Engellendi
Bu işi yapacağız amacımız deneme, amacımız boş kutular yerine gerçek frekans vericiler kullanmak.

Fakat binlinsinki bu alan taramaları yapıp satanlar dahi çalışma prensibine inanmıyor ve ortaya gerçek bilimsel veri koyamıyor.

Bu işte uzman kimle konuştuysam yolunu gösteriyor ama uzak dur diyor.

Boş bakır cubuk yani deveresiz dalgasız kullan diyede ekliyorlar.

Sedegor

Engellendi
Arkadaşlar 500 kHz üçgen kare sinüs dalga jenaratörüne L çubukları monte etsek başka işlemci karta felan gerek varmı?

Bu arada sipariş verdiğim kit tek çıkış. İki ayrı L çubuğu aynı cıkıştan bağlantı vermek ne kadar doğru?

Yada birini boşmu bırakalım? Yada tek cubukmu yapalım. kaan5557 hani bir sözün vardı alan taramayla yer bakacagınıza yazı tura atın :)

Son düzenleme:

Sedegor

Engellendi
Alıntı işe yarar bilgiler
Elektronik uygulamalarda osilatör, elektriksel salınımları üreten bir devredir. Elektriksel salınım gerilim ya da akım dalga biçimindeki tekrarlamalı bir değişimdir. Temel olarak osilatör bir dc(doğru akım) giriş gerilimini bir ac(alternatif akım)çıkış gerilimine dönüştürür. Çıkış dalga biçiminin şekli sinüs dalga, kare dalga, üçgen dalga ya da periyodik aralıklarla tekrarlandığı sürece herhangi bir dalga şekli olabilir.

Serbest çalışan bir osilatörler bir kez harekete geçirildikten sonra bir ac çıkış sinyali üretir; bu ac sinyalinin küçük bir bölümü girişe geri beslenip, orada yükseltilir. Giriş sinyali yükseltilerek çıkışa gelir ve aynı süreç tekrar eder; oluşan sürece tekrar üretimli süreç denir. Çıkış sinyali giriş sinyali sinyaline bağlıdır; aynı şekilde giriş sinyali de çıkış sinyaline bağlıdır.
Barkhausen Kriteri’ne göre, bir geri besleme devresinin salınımlarını sürdürebilmesi için, geri besleme döngüsünün çevresindeki net kazanç 1’e eşit ya da 1’den fazla olmalı ve döngünün çevresindeki net faz kayması 360°’in pozitif tamsayı katı olmalıdır.
Geri beslemeli bir osilatörünün çalışması için 3 koşulun yerine gelmesi gerekmektedir; bunlar yükseltme, pozitif geri besleme, frekansa bağlı olma.
1. Yükseltme; devre yükseltme yapabilmelidir.
2. Pozitif geri besleme; Çıkış sinyalinin girişe geri beslenebileceği tam bir yol bulunmalıdır. Bu sinyal tekrar üretimli olmalıdır, yani sinyal salınımlarını sürdürebilmek için doğru faza ve genliğe sahip olmalıdır. Eğer faz doğru değilse salınımlar sona erer. Burada kullanılan “pozitif” sözcüğü geri beslemenin fazının salınım sürecine yardım ettiği anlamına gelir (+) veya (–) polarite göstermez.
3. Frekansa bağlı olma; Osilatörün frekansının belirlenmesi veya değiştirilmesini sağlayabilecek devre elemanları bulunmalıdır.

OSİLASYON KRİTERLERİ

Bir devrenin salınmasına neden olan olaylar nelerdir? Osilasyon için ilk olarak, çıkış

işaretinin belli bir parçasını girişe geribeslenmesine izin verecek iki kapılı bir devre elemanına

ihtiyaç vardır. Eğer geribesleme işareti giriş işretinden daha büyük ve eş fazlı ise osilasyon

başlar ve doyma olayı kapalı çevrim kazancını 1’e düşürene kadar artmaya devam eder.

Girişe, çıkış işaretinin bir parçasının aynı fazda uygulanması pozitif geribesleme olarak

adlandırılırÖzetlenirse; osilasyon için Berkhausen Kriterleri olarak adlandırılan koşullar aşağıdaki

gibi verilebilir.

1. Geribesleme çevrimi üzerindeki toplam faz kayması 00

olmalıdır.

2. Kapalı çevrim kazancı (Kuvvetlendirici kazancı Av ile geribesleme devresi kazancı β

çarpımı) 1 e eşit olmalıdır

Osilasyon devresine ilk güç uygulandığında harici enerji kaynağı yardımı ile devrede

meydana gelen değişim nedeni ile harmonikler açısından zengin ancak anlık bir geçiş dönemi

yaşanır. Osilatörün geribesleme devresi, aynı zamanda, bir frekans belirleme devresidir.

Devre çıkışında meydana gelen bu harmonikler içerisinden ancak geribesleme devresi

tarafından belirlenen frekans girişe aynı fazda uygulanır.

İşaretin gelişimi fazında, kapalı çevrim kazancı 1 den büyük olmalıdır ki girişe

uygulanan işaret kuvvetlendirici tarafından istenilen büyüklüğe zaman içerisinde ulaştırılsın.

Kararlı osilasyon fazında ise kapalı çevrim kazancı ����

∙ �� = 1 dir (Berkhausen

Kriteri). Bu duruma ya kuvvetlendiricinin ya da geribesleme devresinin kazancını düşürecek

bir devre düzenlemesi ile ulaşılabilir. Bu işlem kuvvetlendirici doyma (satürasyon) nedeni ile

kırpılmaya ulaşmadan önce yapılırsa çıkış işaretinin dalga şekli sinüs, aksi halde

kuvvetlendiricinin kesim ve doyma aralıklarında çalışacağı kare dalga şeklinde olacaktır.

Harmonik osilatör sinüs dalgası üretir ve çeşitleri aşağıda verilmiştir.

Yüksek frekansta sinyallerin üretildiği osilatörler, paralel kondansatör ve bobinden oluşur. Şekil 1a’da görüldüğü gibi kondansatör şarj edilip bobine paralel bağlanırsa, kondansatör bobin üzerine deşarj olur. Bobin etrafında manyetik alan oluşturur. Kondansatör deşarj akım ile ters yönde şarj olarak manyetik alanı söndürür. Şarj olan kondansatör tekrar deşarj olarak bobin etrafında manyetik alan oluşturur. Kondansatörün bobin üzerine şarj ve deşarjı bobin ve kondansatörün değeri ile orantılı olarak bir sinüs eğrisi şeklinde sinyal üretir. Rezonans devresinde bir miktar direnç bulunduğundan sinüs dalgası giderek küçülecektir. Şekil 1b’de görüldüğü gibi Bu küçülmenin önüne pozitif geri besleme ile geçilir.

Sedegor

Engellendi
Arkadaşlar 100-300 tl için başladığımız şeyin fiyatı artıyor :) ben bu sistemde bakır L cubuk kullanacaktım lakin geçen yıl frekansla kendi başına l hiç el vurmadan sabit duran çubuklar gözle görülür ama çok az bir tepkime veriyordu. Dolayısıyla normal cubuk tutuşunda bu tepkime bir hiçti çünkü elin tutşu ve tutarken ki hafif sarsıntı bu tepkimeyi kaybediyor yada farkındalık yaratmıyordu

Konuştuğum iş bilir ustalar bu tepkimeyi ancak yüksek kalite oto radyo antenleri gibi antenlerin yükseltebilegi kanaatindeler. Ve bu antene yükselticide ekleyecegiz.

Son düzenleme:

Sedegor

Engellendi
Arkadaşlar konuya müdahil olan yok :)
Alan tarama firmalarının kullandığı kHz frekans degerleri

GOLD 5.00
GOLD 5.05
GOLD 5.10
GOLD 5.15
GOLD 5.20
GOLD 5.25
GOLD 5.30
GOLD 5.35
GOLD 5.40
GOLD 5.45
GOLD 5.50
SILVER 8.70
SILVER 9.00
SILVER 9.20
WATER 10.15
COPPR 11.70
BRASS 11.70
DIAMONDS 12.60
IRON 17.00
LEAD 4.50
QUICKSILVER 2.00
PEARL 0.40
ALUMINIUM 7.00

Kaynak 2 : Bu değerlerde bir japon doktorun (Dr. Toshihiko Yayama) bilimsel araştırmasının sonuçları : Hz cinsinden.

Arsenic 30400
Aluminum 31900
Beryllium 32700
Vanadium 32800
Titanium 35300
Thallium 36600
Palladium 37700
Lead 38000
Chromium VI 39200
Silver 43300
Mercury 43700
Magnesium 45300
Gallium 45400
Manganese 45700
Tungsten 47500
Lithium 47900
Indium 48300
Tantalum 48900
Rubidium 49200
Molybdenum 49800
Nickel 55200
Zinc 56200
Cobalt 56300
Iridium 57000
Cadmium 57300
Copper 58600
Gold 59000
Osmium 59200
Platinum 59300
Tin 59700

Doktor 30,000 hz ile 60,000 hz arasında araştırmalar yapmış. Yukarıdaki değerlerde sonuçları.

Son düzenleme:

Sedegor

Engellendi
Bu alan tarama konusu bana çok saçma geliyordu iki yıl öncesine kadar. Bizim buralarda bir maden- petrol arama şirketinin çalışmalarını bizzat görünceye kadar.

Gördüğüm çalışmada toprağa metrelerce koblo döşeyip problarla alana dalga frekans yaydıkları idi.
Bu problar çakıldıgı yerde günlerce kalıyor.

Bu sırada 10 a yakın büyük kamyon tipi araçlar toprağa Darbeli basınç ugluyordu bu basınc uğraması bir çekici kayaya duvara vurdugun şekilde ve seri halde devam ediyor, bir iki kilometre uzaktaki insanın debrem oluyor şeklinde algılamasına sebeb oluyordu. Her aracın vurduğu Darbe aynı oluyor, hep birlikte saliye lik çalışıyorlardı.

Bu çalışmayı yukardan günde tek ucuşla takip eden veri toplayan bir uçak vardı.

Sonuç ne derseniz petrol bulundu az miktarda olduğu için devam edilmedi.

Kamyonların toprağa darbe çalışması yer altında yatanları uyarmak, verilen frekanla dönüş sağlaması alıcıya .

Bu firma Fransız ve Türkiyede her yerde arama çalışmaları var.

Bizim yapmaya çalıştığımız sistem buna benzer olacak.

Toprağa frekans vermek çok basit. Bir çok alan taramada zaten sadece verici kullanılıyor. Alıcı kısmında her kez bocalıyor. Bunun yerine sadece cubuk kullanılıyor.

Önemli olan enerjiyi almak. Ses ve görüntü alacak bir çok sistem devre modül olsada iş frekansa gelince radyo Tv çalışma prensibinden öte geçilmiyor, burdada iki cihazın yeri belli kodu belli.

Yani önemli olan yerde yatanı uyuyanı uyarmakki bunu vericilerle yapmak mümkün, lakin alıcı kısmı en önemli olan.

Ben alıcı kısmına hem osilotör hemde frekans metre deneyeceğim. Olursa çalışırsa, bu dediğim sistem emin olun 50-60 milyara satılan alan tarama lara taş çıkaracak.

Yukarda yazdığım sirketin çalışması aslında petrol gaz su gibi şeyleri bulmada kesin garanti çünkü kimi Akışkanlar kimi genlesiyor vbs. Yani sen birine vurursan oda dönüp sana tepki veriyor yada vermek istiyor. Kamyonların darbesi harekete geçiriyor onu.

Amacımız düzgün bir şey yapmak içi boş kutulara bağlı cubukla uğraşmak değil, zira boş iki L cubuk tercihimiz olur.

Alıcı kısmında bilgisi tecrübesi devresi şeması olan arkadaş varsa paylaşsın. Bilgi kıskanılmaz her zaman bilgiyi satmak da doğru şey değildir. Zaten o kişiler konuya yardım etmez. Ama bu işin sonuna kadar gidip gerçek kişilerden alıyoruz bir şeyler :) 20 gün sürmez yapıp konuya eklememiz.

Verici için sparişlerimiz yolda,

Son düzenleme: