Aliömerin çubuk hakkındaki görüşleri

Aliömer

Cubuk İle Bosluk ve Metal Tespiti
Arazide çubuklarla arama yaparken çubukcuların çoğu demir türevi metal parçacıklarına takılı kalıyor. Arama yaptığımız arazide demir parçaları yoğun olduğu içinmi Yoksa başka nedenlerimi var. Demir tespiti bu kadar kolay yapıla biliniyorken neden altın bulamıyoruz altını bulunmaz kılan sebeb nedir. Altın bulduğunu ida edenler gerçekten buluyorlarmı yoksa bu sadece hayelden öteye geçmeyen bir söylemi.
Hemen her çubukçu yaptığı testlerde çubukların altına tepki verdiğini hata saklatarak bulanlar olduğunu biliyoruz. Madem testlerde altını buluyoruz ohalde arazide niye altın tespit ettiğimiz noktaların yüzde 99 unda mineral yada demir turevi metaller çıkıyor. Çubuklarla altın bulmak bukadar zor iken niye geçmişten günümüze değin bukadar ısrarla çubuk kullanılıyor. Yoksa çubuk altın buluyorda kullanıcı bunun bilincinde değil. Yoğun bilgi kirliliği kullanıcılara hata yaptırıyor olabilirmi.
Kimine gore ise altın uyuyan bir metal. Bu sonuca nasıl vardiklarının hiç bir bilimsel izahatıda yok Altın niye uyuyor onu uyutan nedir. Uyuyor olması onu tespit etmemize nasıl bir engel teşkil ediyor. Yoksa altın dünyanın en uyanık metali olabilirmi hata belki hiç uyumuyordur. Altını bulunmaz kılan onun sürekli uyanık olması olabilirmı. Belkide altın sürekli tetikte bekliyordur ona yaklaşın her tehtidi önceden algılayıp bertaraf ediyordur. Bir çubuk kullanıcısı bunu nasıl anlayıp yorumlayabilir.
Frekans değerlerine girip altını bulmak mümkün mü. Mümkün ise piyasada belki yüzlerce frekans sistemiyle çalışan cihazlar var. Bu cihazlarala kim nekadar altın buldu. Bulunabildiğini varsayarsak ohalde niye hala hepimiz altın tespit edecek bir alet peşindeyiz.
Dünyanın en değerli metalini tespit edebilecek bir çubuk veya herhangi bir cihaz komik fiyatlarla satılabilinirmi.
Durumun farkına varanlar direk boşluk tespitne yöneliyorlar. Boşluk tespit etmek belki altın tespit etmekten daha kolay görünüyor olabilir. Ama tespit edilen boşluklar ya basit mezarlar yada içinde altın bulunmayan boşluklar. Boşluk buluyoruz bulmasına içinde altın olanına niye denk gelemiyoruz. Biz boşluk arıyoruz buluyoruz ama altın yok. Oysaki biz altın aramıyoruzki ama bulduğumuz boşluklarda altın göremiyoruz. Niye sebebi ne?
Yaptığım araştırmalarda içinde altın çıkan boşlukların çoğunluğu şişleme yöntemiyle tesadüfen bulunmuştur. Aynı alanda farklı çubuk ve cihazlarala yapılan aramada bulunan mezarlarda yine altın bulunmamıştır.
Bugün böyle bir konu açmayı düşündüm umarım faydalı olur.

Trakyalı81

Yorumlarım 2863 sayılı kanun çerçevesindedir.
Mevzu çok derin.. Doktora üzeri çok güzel bir konu olacağına eminim. Dikkatle takip edeceğim.
Bana göre de altın öyle bir metal ki, kimseyi yanına sokmuyor. Üstüne de gelsen, yanlış sinyal alıyorsun sen git bak bu tarafta oyna diyerek dolandırıp duruyor etrafta.
Git ötede oyna koydum ismini :)
Zaten sorulariniz da cevabini değinmişsiniz. Hic uyumayan ve en uyanik metal..

Smokin

Moderatör
Moderatör
Sorular ve ikilemler ;) netice ise muamma . Çubukla altın bulan varsa beni bulsun ;) ;)

Aliömer

Mevzu çok derin.. Doktora üzeri çok güzel bir konu olacağına eminim. Dikkatle takip edeceğim.
Bana göre de altın öyle bir metal ki, kimseyi yanına sokmuyor. Üstüne de gelsen, yanlış sinyal alıyorsun sen git bak bu tarafta oyna diyerek dolandırıp duruyor etrafta.
Git ötede oyna koydum ismini :)
Zaten sorulariniz da cevabini değinmişsiniz. Hic uyumayan ve en uyanik metal..
Git ötede oyna.. kesinlikle güzel ve yerinde bir isim.
Yanına gitmek ikna etmek için ne yapılabilinir. Bu sorunun bir cevabı olmalı hiç kimse ve hiç bir şey ulaşılmaz değil değilmi. Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır misali.

hayalsaati

Bilgili Üye
Selamlar. Bir çok buluş yüzlerce yanılgının elenmesiyle doğruya ulaşma sayesinde bulunmuştur. Burada bir çok konu okudum. Bir çok da bilgi edindim. Ustalara teşekkürler. Çubuk konusunda acizane bir kaç fikrimi paylaşayım. Yakalanan define haberlerini ve bulunan malların görüntülerini araştırdım dün. Ve bir şey dikkatimi çekti. İnternetten bulduğum on beş haber görüntüsünde bulunanlar arasında bir haber hariç hiç altın yoktu. Ve bulunan nesneler varsa yanında altın olmalı dediğim çoğunluktaydı. Bu haberlerden sonra ise yurt dışında bulunanları inceledim hepsinde de altın vardı ve ön sıradaydı. Ya bizim ülke kazılarında altın çıkmıyor ya da bu işte bir katakülli var. Şimdi bunun çubukla alakası şu. Biz bulduklarımızdan bahsedemiyoruz. Sergileyemiyoruz. Müzelerimizi gezenler bilir altın obje azlığı hiç dikkatinizi çekti mi?
Şimdi yüzlerce yanılgı doğruya götürecek ama çubukta ne doğruyu ne de yanlışları birleştirip eleyemiyoruz. Bazen yanılgılar paylaşılıyor bazen doğrular da yanılgı içinde kaynıyor. Ben çubukta yeniyim. İlk konular 2010 yıllarında dile getirilmiş yıl 2019 hala aynı şeyler. Yani kısır döngü. Ev idmanları ile arazi şartları farklı bunu biliyoruz. Boşluk konusunda bilgiler verilmiş yüz de seksrn işe yarıyor tecrübe ettim. Peki altın tecrübeleri nerede yok. Çünkü yasalar buna izin vermiyor. Ben de çubukla altın bulsam burda yazıp çizmem. Sonuçta bu forumda yüzlerce sayfaya ulaşan yazılardan fikirlerden önerilerden doğrular çıkmıyor. Zira yanlışları yanılgıları ayıklayıp en doğrusuna gidemiyoruz. Ve gitmemiz mümkün de görünmüyor. Umarım yanılırım 2029 yılında bu konu yine tartışılıyor olacak. Yurt dışndan her yıl tabir garip gelebilir ama doğrusu bu yüzlerce define turizmi gerçekleşiyor. Biz hala arazide gezerken bile tereddütlüyüz. Çubuk meselesinde yanılgılar var ama hedefi bulan kısımlar yok. Kısacası tam doğruyu bulmak imkansız olacak. Yasa değişir bizler de serbestçe konuşur yazar çizeriz o zaman bu çubuk işinde hedefe ulaşırız. Osmanlı el yzmalarında ve dahi mısır elgelerinde çubuk varsa bu hayal değil demektir.

Gönül_Eri

Moderatör
Moderatör
Ustam çok güzel bir konu açmışınız umarım faydalı bilgiler gelir, şahsım daha yeni çubukları elime aldım o yüzden fazla bi tecrübem yok. Eminim yıllarını vermiş ustalar konuya bilgi ve tecrübeleri ile baya renk katıcaklardır.

Aliömer

Selamlar. Bir çok buluş yüzlerce yanılgının elenmesiyle doğruya ulaşma sayesinde bulunmuştur. Burada bir çok konu okudum. Bir çok da bilgi edindim. Ustalara teşekkürler. Çubuk konusunda acizane bir kaç fikrimi paylaşayım. Yakalanan define haberlerini ve bulunan malların görüntülerini araştırdım dün. Ve bir şey dikkatimi çekti. İnternetten bulduğum on beş haber görüntüsünde bulunanlar arasında bir haber hariç hiç altın yoktu. Ve bulunan nesneler varsa yanında altın olmalı dediğim çoğunluktaydı. Bu haberlerden sonra ise yurt dışında bulunanları inceledim hepsinde de altın vardı ve ön sıradaydı. Ya bizim ülke kazılarında altın çıkmıyor ya da bu işte bir katakülli var. Şimdi bunun çubukla alakası şu. Biz bulduklarımızdan bahsedemiyoruz. Sergileyemiyoruz. Müzelerimizi gezenler bilir altın obje azlığı hiç dikkatinizi çekti mi?
Şimdi yüzlerce yanılgı doğruya götürecek ama çubukta ne doğruyu ne de yanlışları birleştirip eleyemiyoruz. Bazen yanılgılar paylaşılıyor bazen doğrular da yanılgı içinde kaynıyor. Ben çubukta yeniyim. İlk konular 2010 yıllarında dile getirilmiş yıl 2019 hala aynı şeyler. Yani kısır döngü. Ev idmanları ile arazi şartları farklı bunu biliyoruz. Boşluk konusunda bilgiler verilmiş yüz de seksrn işe yarıyor tecrübe ettim. Peki altın tecrübeleri nerede yok. Çünkü yasalar buna izin vermiyor. Ben de çubukla altın bulsam burda yazıp çizmem. Sonuçta bu forumda yüzlerce sayfaya ulaşan yazılardan fikirlerden önerilerden doğrular çıkmıyor. Zira yanlışları yanılgıları ayıklayıp en doğrusuna gidemiyoruz. Ve gitmemiz mümkün de görünmüyor. Umarım yanılırım 2029 yılında bu konu yine tartışılıyor olacak. Yurt dışndan her yıl tabir garip gelebilir ama doğrusu bu yüzlerce define turizmi gerçekleşiyor. Biz hala arazide gezerken bile tereddütlüyüz. Çubuk meselesinde yanılgılar var ama hedefi bulan kısımlar yok. Kısacası tam doğruyu bulmak imkansız olacak. Yasa değişir bizler de serbestçe konuşur yazar çizeriz o zaman bu çubuk işinde hedefe ulaşırız. Osmanlı el yzmalarında ve dahi mısır elgelerinde çubuk varsa bu hayal değil demektir.
Malesef ülkemizde bu konuda uygulanan yasaları biliyoruz. Altının az çıkması buna bağlı olabilirmi acaba? Yurt dışındaki defineciler istedikleri gibi arama yapıyor ve bulduklarını korkusuzca sergileyebiliyor. Yoksa yabancı definecilerin bizden üstün yönleri yok hata ülkemizde parmakla gösterilecek seviyede değerli ustalarımız var.
Bizim bilmek istediğimiz şey çubuk veya alantarama gibi cihazlarla altın tespit edilebilinirmi sorusuna bir cevap bulmak. Kimsenin çıkıp ben altın buluyorum demesini beklemiyoruz altını neyle ve nasıl tespit edebiliriz arayışı içindeyiz.
Tam doğruyu bulmak gerçekten imknasızmı yoksa dar bir kalıpta düşündüğümüz için doğrulardan uzakmı kalıyoruz. Buna verecek bur cevabımız olmalı
#Şimdi yüzlerce yanılgı doğruya götürecek ama çubukta ne doğruyu ne de yanlışları birleştirip eleyemiyoruz. #
Yanlış olduğunu gördüğümüz ve bildiğimiz halde aynı yanlışı tekrarlamamız bize ne kazandıracak. Yanlışı görüp yanlışımızı doğruya çevirecek arayışlara girmesek elebete daha uzun yıllar bunu konusuyor olacağız.

mayhem

Co Admin
Co Admin
Normal dag tasda'da altin var evet tonda belki bir zerrede olsa var yogun olan yerlerde var toprak minaral cok karışık isler yapilan isler kolay isler degil definecilik kolay degil konu sahibininde yazdigi gibi ozamanki sartlarda bu isler yapiliyordu simdide yapiliyor engellere gelirsek cok anlat anlat bitmez sahipli derinde olan gomu hele suyun icindekiler topraktan coktur lonu cubuk dagitmayalim konuyu fakat bir inceligi var elbet .sopayla yer kaziyordum diyor biri anlatan sahis sopa sanki saga dogru esele der gibiydi coban bu simdi zengin :) artik o anda ne dusunuyorsa beya dalmisim bir su bardagikadar oymusum alani dedi mali gitdim konturol etdim su isitim as yiyecegim hazir alani biraz daha estim kara demlikde cay yapicakmis en can alici nokta bir bardaklik yer ya actim ya acmadim mali buldum dedi bir ufak kup o para belki ozamanlar cok degildi ama yaradi bereketliymis bitmedi dedi :) oda farkinda buldurana bakican nasip edene bakican simdi jeton düşüyor dedi sopayi sola alsamda saga meil ediyordu kara kara düşünüyordum artik ne düşündüğünü kendide bilmiyor :) diyer alemlere girsek is karisir karismasin baska konuda anlatalim :)

hayalsaati

Bilgili Üye
Doğrularla yanlışlıklar ayıt edilsin diye be bir tecrübemi paylaşayım.
Burada okuduklarımdan şöyle bir fikre kapılmıştım: Çubuklar yer üstü nesnelere gitmiyor sadece üzerine gidince bir kendine has harekey ediyor. Evet bu doğru. Çubuklar yakın tarihte yer altına girmiş metallere gitmiyor yüzyıllarca frekans toplamış nesnelere gidiyor bu yanlış. Kendi bahçemde kasım ayında boştan yerini ekim için belledim. Şubat ayında buraya çubuk tuttum çubuğun işaretlediği iki yeri bir karış açıp bir çivi bir vida buldum. Demekki yakın tarihli metale de gidiyor.
Aklıma şu geldi. Bahçeye sıralı fidan dikmiştim her birinin dibine ayrı ayrı bakır çinko demir gümüş altın gibi küçük metaller gömdüreyim bir arkadaşa. Notlarını alsın kaç numarada ne var. Bir ay sonra denemelerle başarı oranını en yükseğe çıkaran malzemeyle çubuk yapmak veya kullanmak için bir fikir olur. Bir maddeden atıyorum dut ağacından basit bir çubuk yapıyorum deniyorum hareket yok kaldırıp atıyorum. Pirinçten yapıyorum hop alıp çiviye götürüyor. Aha çalıştı diyorum. Belki de çalışmadı dediğimiz çubuk çevrede toprak altında altın olmadığı için çalışmadı. İşte bunun için yaza kadar ciddi deneme ortamı kurup ya bir şeyler aklımda somut hale gelir ya da bu iş olmuyor deyip çubuk olayını kapatacağım. Köstebekler malları alıp götürmezse tabii :)))))

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
Allah cc razı olsun Aliömer ustamdan ve katılımcılardan.

Bır soruda ben sormak istiyorum:
Şu an altın çıkaran şirketler var ülkemizde ve dünyada.
Bu şirketler altını nasıl buluyorlar..?
Cihaz, çubuk, uydu, sondaj vs. Veya hepsi.
Bu konuda bilgisi olanlar yazarsa sevinirim.
Oralarda çalışan arkadaşı, tanıdığı olan varsa sorup öğrense çok iyi olur.

( Elbette bu altın, işlenmemiş altındır.
Henüz ısıyla tanışmamıştır.
Darphane görmemiştir.
İçinde bakır vs. yoktur, saftır. )

oguzkagan

Bilgili Üye
Allah cc razı olsun Aliömer ustamdan ve katılımcılardan.

Darphane görmemiştir.
Can ustam başarılı bir maden mühendisi ( önemli 2 altın madeninde çalıştı halen devam ediyor) tanıdığım var zamanında sormuştum tespit değil de numune üzerinden ilerlediklerini ilgili birimlerde çalışanların farklı bölgelerden ve coğrafyalardan numune topladıkları gözlem yaptıkları ve bunları çeşitli kimyasal ve laboratuvar analizleriyle bölgede maden açılıp açılmayacağı konusunda değerlendirmeler sonucunda karar verildiğini anlatmıştı.

mucit

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Allah cc razı olsun @Aliömer ustamdan ve katılımcılardan.

Darphane görmemiştir.
Maden Tetkik Arama (MTA) Doğu Karadeniz Bölge Müdürlüğü tarafından sürdürülen çalışmalar kapsamında Ordu’nun Fatsa ilçesinde ruhsatlı maden sahalarında demir, bakır, kurşun, çinko, altın ve gümüş cevherli zonlardan numune alımları, jeofizik çalışmaları, sondajlı maden arama gerçekleştirildi. MTA tarafından Mart ayı başında kurulan kamp çalışmalarında Fatsa-Sudere mevkisinde ruhsatlı sahada sondajlı arama çalışması, yine Fatsa-Kirazbeli ruhsatlı sahadan jeokimya numune alımları gerçekleştirildi. Bağlarca ve Yeniyurt Mahallelerinde 1250 metrekarelik alanda toprak jeokimyasal numune alımlarına başlandı trabzon dada maden arıyorlar

AYRINTILAR >>>https://www.61saat.com/bolgesel/trabzon-dada-maden-ariyorlar-h530165.html

61SAAT.COM sayın ustam o işler günler alıyor ama metre metre numune alınarak oluyor eğer denk gelinirliği çok ise maden sahasına çeviriliyor yoksa azsa saha açılmıyor belli hesaplamalar sonucu tonda kaç grm çıktığıına bağlı olarak sondajlama sonucu ilk tesbit toprak radarları ile damar çekimleri yapılıyor ama cihazlar kütle olarak değil damar olarak görünüyor

Son düzenleme: