Altın olsunda her türlü işlenir..yeterki somut olsun

Mal bulanındır

BELKIDE INSANLARIN ELINDE KALAN SON SEY UMUTLARIDI
Aslında her medeniyet kullanmış..ama tam olarak kıymete binip yaşamın her alanında kullanımında insanlığın başına bela olmuş uğruna herşey yapılmış altın elementi .günümüzde daha kıymetli maden ve element mevcut ama kullanım alanı altın kadar geniş değil..

Altın saflaştırma tekniği: Sümerler'e uzanır
Altın doğada metal halde bulunabildiği için insanların kullandığı ilk metallerden biridir. Altının 8 bin yıl önce kullanılmaya başlandığı kabul ediliyor. Sümerler, kuyumcu atölyelerine giren çıkan malzemelerin ve teknik işlemlerin kaydını tutardı.

Onların kil tabletlere yazdığı açıklamalar sayesinde altını saflaştırma teknikleri günümüze ulaştı. Örneğin Sümerler, kuyumcuya küpe yapması için altın bilezik verdiklerinde, kuyumcu o günün tarihini ve bileziğin ağırlığını tablete yazardı. Ardından, bileziği fırında kavururken içine kimyasallar katarak bilezikteki bakır gibi metallerin bozunarak cürufa dönüşmesini sağlardı. Bilezikten elde edilen saflaşmış altını tartıp miktarını tablete yazan kuyumcu, istenilen objeyi üretirken altının ayarını bakır veya gümüş katarak ayarlardı. Bir Sümer tabletinde; kuyumcunun, teslim aldığı altın objeleri fırına koymadan önce ve fırındaki kavrulma işleminden sonra tekrar tarttığı yazılıdır.

Kuyumcu aynı tablete, saflaştırdığı altını ikinci kez fırınlayarak ağırlığının değişip değişmediğine baktığını da yazmıştı. Günümüzde kimya laboratuvarlarında; fırınlanıp tartılan malzemeler, tekrar fırınlanıp tartılır ve bu işleme “sabit tartıma getirmek” denilir. Sümerler, sabit tartıma getirme tekniğini binlerce yıl önce bulmuştu.

Saflaştırma teknikleri

İlk insanlar altını metal külçeler halinde tesadüfen bulurdu. Sümerler ve Mısırlılar altının bulunduğu arazilerde madenciliği başlattı. Altın içerdiği bilinen kayalar, kölelere kırdırılır ve ardından toz hale getirilirdi. Toz haldeki karışım; tepsilere serilip üzerine su dökülünce, yoğunluğu altından düşük olan kaya tozları suyla sürüklenirdi.

Su, altın parçacıklarını sürükleyemediği için tablada kalan altın tozları toplanıp kavrularak saflaştırılırdı. Daha sonraları insanlar, derelerdeki kumlar arasında altın tozları olduğunu keşfetti. Dere kumu bir tabağa konulup suyun içinde dairesel hareketler yapılarak kumun suyla sürüklenmesi ve altın tozlarının tabağın tabanında toplanması sağlandı.

Bu teknik, Afrika’da ve daha sonra California’da altın bulununca orada da kullanıldı. Günümüzde altın cevheri toz hale getirildikten sonra yoğunluk farkı, flotasyon (yüzdürme), cıva amalgamasyonu veya siyanürle çözme(liç) gibi fiziksel veya kimyasal tekniklerle zenginleştirilir. En saf altın elektrolizle üretilir. Dünyada kullanımdaki altın miktarı 187 bin tondur ve yılda 3,1 bin ton metalik altın üretilir. Yıllık üretim; Çin’de 500 ton iken Avustralya’da 300, Rusya’da 250 ve Türkiye’de 30 ton civarındadır..tabii ki ortalama istitastikii bilgi bu tonaj rakamları..

Turko

Uzman
Evet abi haklısın minaraldir O altın olsa duramazsin kahkaha naapyon ustam nasılsın yoksun bisuredir
Av mevsimi başladı. Keferenin yaptığı diziyi 7 ay bekliyonuz 3-4 gün beni beklediniz sıkıntı oldu . Hemen hesaba çektiniz .

Turko

Uzman
Altın karartma ile ilgili paylaşım yok mu ? Babayiğit ler daş diyip kaldırıp atmasın lar. Vatandaşı bilgilendirelim. Vardır sende nasıl yapıldığını anlatan. Ama Ermeni işi olsun onlar çok yapardı o işi.

Mal bulanındır

Av mevsimi başladı. Keferenin yaptığı diziyi 7 ay bekliyonuz 3-4 gün beni beklediniz sıkıntı oldu . Hemen hesaba çektiniz .
Ustam O değilde geçen ormancı akrabam var yangın işçisi bu mazi dağının beş km arka sırtlarında yenibir mekan keşfedilmiş.bahsetti salyalarim.akarak dinledim..antik yeraltı tapınak artı iki kilise.acilmamis kayamezar filan eee dedim.gitur beni kırmızı ormanyangin arabasında brandanin altına yatarım sok bölgeye dedim..yemedi.hemen fotokapan ve sensörü cakmislar diyo.

Turko

Uzman
Ustam O değilde geçen ormancı akrabam var yangın işçisi bu mazi dağının beş km arka sırtlarında yenibir mekan keşfedilmiş.bahsetti salyalarim.akarak dinledim..antik yeraltı tapınak artı iki kilise.acilmamis kayamezar filan eee dedim.gitur beni kırmızı ormanyangin arabasında brandanin altına yatarım sok bölgeye dedim..yemedi.hemen fotokapan ve sensörü cakmislar diyo.
Duymadım haberim yok . Doğru yanlış birşey diyemem.

Apollon01

Moderatör
Moderatör
vay beeeeeeee, :227:

Mal bulanındır

Altın karartma ile ilgili paylaşım yok mu ? Babayiğit ler daş diyip kaldırıp atmasın lar. Vatandaşı bilgilendirelim. Vardır sende nasıl yapıldığını anlatan. Ama Ermeni işi olsun onlar çok yapardı o işi.
Ustam korukorune cahil deli cesareti ile bu işi koşturup insanlar zarar görmesin diye bazı şeylerin herkesçe bilinmemesi daha hayırlı..ahanda bir örnek. bir parmak bal çalınmış agizlara. ...???

He o adam bene dedi benim kafa yoğidi. Benim kafa çalışmadi. Dedi ki orda dedi benim dedi, Beşikkaya var. Orda dedi bir büyük altın var dedi. O taşın altına goymuş onu. Dedim o taşi nasıl kaldırdın. Dedi o taşi ne yaptuk; eşidik eşidik eşidik, altını oyduk oyduk, taşi düşürdük üstüne ama taş 10 ton 20 ton belki var. Neyse dedim ki niye çıkarmıyorsun altını bene söylüyorsun? Dedi ben oraya yeminliyim. Oğullarımı bile gomam beş tene oğlum var. Yemin etmişim. Niye dedim, derdin ne derdimi dedi hiç sorma, ben oraya yemin etmişim. Ama dedi, sakalda burada bembeyaz, bunu da ilk sana söyliğırim”(Eylül 2006. Ardahan. Ölçek Köyü görüşmeleri).??

kazsak, tamamen sahiplensek, olmaz, bizi yok eder; ama zaten alınmışlardır ve alanlar da zaten hep lanetlenmektedirler...diyediyediye milletin içine korku salınmış.halada Muş.van.ardahan.diyarbakir.bitlis.kars.artvin.illerinde.yatip duriyi binlerce gömü .Ekli dosyayı görüntüle 241212

Apollon01

Moderatör
Moderatör
Oralara mı gitsek yöğrum yaa, burdakiler zor.....

Mushap

Editör
Ustam korukorune cahil deli cesareti ile bu işi koşturup insanlar zarar görmesin diye bazı şeylerin herkesçe bilinmemesi daha hayırlı..ahanda bir örnek. bir parmak bal çalınmış agizlara. ...???

He o adam bene dedi benim kafa yoğidi. Benim kafa çalışmadi. Dedi ki orda dedi benim dedi, Beşikkaya var. Orda dedi bir büyük altın var dedi. O taşın altına goymuş onu. Dedim o taşi nasıl kaldırdın. Dedi o taşi ne yaptuk; eşidik eşidik eşidik, altını oyduk oyduk, taşi düşürdük üstüne ama taş 10 ton 20 ton belki var. Neyse dedim ki niye çıkarmıyorsun altını bene söylüyorsun? Dedi ben oraya yeminliyim. Oğullarımı bile gomam beş tene oğlum var. Yemin etmişim. Niye dedim, derdin ne derdimi dedi hiç sorma, ben oraya yemin etmişim. Ama dedi, sakalda burada bembeyaz, bunu da ilk sana söyliğırim”(Eylül 2006. Ardahan. Ölçek Köyü görüşmeleri).??

kazsak, tamamen sahiplensek, olmaz, bizi yok eder; ama zaten alınmışlardır ve alanlar da zaten hep lanetlenmektedirler...diyediyediye milletin içine korku salınmış.halada Muş.van.ardahan.diyarbakir.bitlis.kars.artvin.illerinde.yatip duriyi binlerce gömü .Ekli dosyayı görüntüle 241212
Elini nereye atsan çarpılırsın diyorlar ya çarptırma uzmanı amcalarımız sanki elektrik hattı geçiyor toprağın altında her yerden