Altın tozu bulanlara test etme yöntemi..

CANADALI

Aktif Üye
Bazı arkadaşlar toprak altın tozu buluyor.Nasıl test ederiz derler.

Bir daha olurki böyle altın rengi toprak karışık geçerse.Yapmanız gereken işlem ..
1 adet cam su bardağı alın
Bu su bardağına kezzap dökün yarısına kadar.
Sonra bu şüpheli tozdan biraz dökün.
Dökme işlemini açık alanda yapın gaz çıkacaktır.
Gazı teneffüs etmeyin.
Eğer gaz çıkıp birde kırmızı renk çıkarsa % 99 o sarı piriniç yada pirittir.Ve bardak dibinde hiç toz kalmazsa işte pirit yada sarı de.
Ama bardakda olaki dipte kaldı hemde sarı renk ise sadece toz sarı gibi düşün o altındır..
Pratik bilgi not alınız lazım olur…

kadirkadir

Engellendi
bazı arkadaşlar toprak altın tozu buluyor.nasıl test ederiz derler.

Bir daha olurki böyle altın rengi toprak karışık geçerse.yapmanız gereken işlem ..
1 adet cam su bardağı alın
bu su bardağına kezzap dökün yarısına kadar.
Sonra bu şüpheli tozdan biraz dökün.
Dökme işlemini açık alanda yapın gaz çıkacaktır.
Gazı teneffüs etmeyin.
Eğer gaz çıkıp birde kırmızı renk çıkarsa % 99 o sarı piriniç yada pirittir.ve bardak dibinde hiç toz kalmazsa işte pirit yada sarı de.
Ama bardakda olaki dipte kaldı hemde sarı renk ise sadece toz sarı gibi düşün o altındır..
Pratik bilgi not alınız lazım olur…
Ekli dosyayı görüntüle 163589
bu bana gelen bir numuna sag nitrik asitde bekletim eridi bu piritin nitrik asitde erimiş hali yeşil
Ekli dosyayı görüntüle 163590buda bana gelen başka bir numune nitrik asitde bekletim 1 gün hiç erime yok
nitrğe az bir hidroklorül katim eridi ( kral suyu :23: ) nitriğin
eritemediği tek maden altindir .
Bütün arkadaşlara tavsiyem bulduğunuz farkli tozlari sakin atmayiniz
bana gelen numunu resmen altin hariç herşeye benziyor ama saf 24 ayar altin çikti

Ferdi46

Aktif Üye
Ekli dosyayı görüntüle 163589
bu bana gelen bir numuna sag nitrik asitde bekletim eridi bu piritin nitrik asitde erimiş hali yeşil
Ekli dosyayı görüntüle 163590buda bana gelen başka bir numune nitrik asitde bekletim 1 gün hiç erime yok
nitrğe az bir hidroklorül katim eridi ( kral suyu :23: ) nitriğin
eritemediği tek maden altindir .
Bütün arkadaşlara tavsiyem bulduğunuz farkli tozlari sakin atmayiniz
bana gelen numunu resmen altin hariç herşeye benziyor ama saf 24 ayar altin çikti
Ustam çok güzel bir bilgi olmuş bu .emeğine sağlık birde bu kral suyunu nerden ve nasıl bulacağız onuda yazabilirsen çok yardımcı olursun.