Altının manyetik alanı varmıdır mıknatıs altını çekermi

Hostia

Moderatör
Moderatör
mıknatısın demir türü metalleri çeker... alüminyum bakır altın gibi metalleri çekmez bu nedendir ?

demir ferromanyetik metal gurubuna girer altın ise diyamanyetik metal gurubuna girer. gümüşle bakırda altınla aynı guruptadır..

alüminyum daha farklı.. paramanyetik guruba girer bunlar çok karışık. demiri çeken mıknatıs varsa bu altını çeken bişeyler olmasıı lazım.

mesela siz bakır çubukla altın ararsınız bakırda altında diyamanyetik metal gurubudur aynı familya gurubundan :)

alüminyum farklıdır alüminyumlada arayorsunuz bunların biri uyar biri uymaz olması gerekli değilmi..

mesela alüminyum çubukla altın arıyoruz bu sadece altını çekmez bakırı ve gümüşüde çeker mantık bunu söylüyor.

bakır çubukla ararsan altın bulamazsın alüminyum bulursun yada bunların tam tersi hesabı siz yapın ben örnek çıkardım bunlar birbiriyle hem eş hemde zıt tarafları olan metaller.

_Mithra_

🇹🇷 M¡₺ŕ@ 🇹🇷
Moderatör
mıknatısın demir türü metalleri çeker... alüminyum bakır altın gibi metalleri çekmez bu nedendir ?

demir ferromanyetik metal gurubuna girer altın ise diyamanyetik metal gurubuna girer. gümüşle bakırda altınla aynı guruptadır..

alüminyum daha farklı.. paramanyetik guruba girer bunlar çok karışık. demiri çeken mıknatıs varsa bu altını çeken bişeyler olmasıı lazım.

mesela siz bakır çubukla altın ararsınız bakırda altında diyamanyetik metal gurubudur aynı familya gurubundan :)

alüminyum farklıdır alüminyumlada arayorsunuz bunların biri uyar biri uymaz olması gerekli değilmi..

mesela alüminyum çubukla altın arıyoruz bu sadece altını çekmez bakırı ve gümüşüde çeker mantık bunu söylüyor.

bakır çubukla ararsan altın bulamazsın alüminyum bulursun yada bunların tam tersi hesabı siz yapın ben örnek çıkardım bunlar birbiriyle hem eş hemde zıt tarafları olan metaller.
Mıknatıs, demir çelik gibi maddeleri çeker. bu maddeler mıknatıslık özelliği gösteren maddeler veya manyetik maddeler denir.
Bunun nedeni elektronların atom çekirdeği etrafında dönerken aynı zamanda kendi eksenleri etrafında da dönmeleridir.
Ve bu elektronun etrafında bir çekim alanı meydana gelir. Bu maddelerin manyetik özelliklerine ise de manyetizma denir.

Newton'ın evrensel kütle çekimi yasasının mekanizması da şöyledir bir nokta kütle (m1) diğer bir nokta kütleyi (m2) iki kütlenin çarpımı ile doğru, aralarındaki (r) uzaklığının karesi ile ters orantılı olacak büyüklükteki bir F2 kuvveti ile çeker

yani siz altın gümüş ya da demir bakır neyle arasanız arayın başka bir metali çekme ya da çektirme yoluyla tespit edemezsiniz

Pscyhe

Engellendi
Güzel aciklama olmuş..

Hostia

Moderatör
Moderatör
evrensel kütle çekim yasası sanki biraz daha farklı bişey, metaller arasındaki familya gurubu daha ayrı bişey gibi. gerçi benim matematiğimde pek iyi değildi sıkıntılı iş.