Amasra'da antik mısır dönemine ait eşi benzeri olmayan amulet bulundu

Ebu Computer

Aktif Üye
Katılım
10 Ocak 2017
Mesajlar
186
Tepkime puanı
259
Puanları
9

Bartın'ın Amasra ilçesinde yürütülen Amastris Antik Kenti'ndeki kurtarma kazılarında Roma dönemine ait bir yapıda antik Mısırlılara ait olduğu değerlendirilen daha önce benzeri görülmemiş bir amulet bulundu. Piramidal şekilli amuletin taban kısmında, Mısır Tanrısı Bes'in figürü yer alıyor.

Amasra'da Milli Eğitim Bakanlığına 2014'te bağışlanan ve okul inşaatı için temel kazılarına başlanan alanda 2017'de, Roma dönemine ait olduğu değerlendirilen bazı kalıntılara ulaşılmış, inşaat çalışmaları durdurularak haziranda ayında Amasra Müze Müdürlüğü başkanlığı ve Bartın Üniversitesinin bilimsel danışmanlığında başlatılan arkeolojik kurtarma kazılarına başlanmıştı.

Arkeologlar kazı alanından ünik bir buluntu ortaya çıkardı.

Piramidal damga mühür formundaki amulet, 2 santimetrekare ve piramit şeklinde 0,9 santimetre yüksekliğe sahip. Amulette, aşağı uzanmış sağ elde tutulan kılıç ve iki kanat ile harf karakterleri gibi çeşitli işaretler bulunuyor.

Bartın Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fatma Bağdatlı Çam, gazetecilere, amuletin, milattan sonra 2. yüzyıla tarihlenen ve mermerden inşa edilen bir Roma yapısında ele geçirilen ilk ünik eser olduğunu söyledi.

Amuletin, taban kısmı kare, üst kısmı piramidal formda ve obsidyen taşından yapılmış bir eser olduğunu anlatan Çam, şu bilgileri paylaştı: "Eserin taban kısmında, kazıma çizgilerle betimlenmiş Mısır dininden tanıdığımız Tanrı Bes'in betimlendiği bir figür yer aldığını görüyoruz. Eserin üst kısmındaysa demotik olarak isimlendirilen eski Mısır dinindeki harf karakterleriyle tılsımlı sözlerin yer aldığını görüyoruz. Eserin üzerindeki harf karakterleri de muhtemelen bu temsil ettiği korunma anlamını işaret etmekte. Bir nevi tılsımlı nesne olarak, döneminde bir kişinin üzerinde taşıdığı, kötülüklerden, hastalıklardan korunmak veya hangi anlamda korunmak istiyorsa o anlamda üzerinde taşıdığı bir nesne olarak tanımlayabiliriz. Anadolu'da, kazılar sırasında Roma tabakasında bulunmuş tek örnek olduğunu söyleyebiliriz."

Çam, eserin bulunmasının arkeologlar açısından önemli ve heyecanlandıran bir gelişme olduğunu belirterek, "Bu mührün hangi anlamı taşıdığını ve üzerinde taşıyan kişinin bir rahip mi din görevlisi mi olduğunu veya bir kişinin sağlık ve güvenlik amacıyla mı taşıdığını araştıracağız. Belki de lejyonda (Roma askeri birlik) görevli bir askerin doğudaki görevi sırasında buraya getirip getirmediğini ortaya çıkaracağız." diye konuştu.

Not: Bu haberden ne öğrenmiş olduk ? Amulet kelimesini öğrenmiş olduk. Amulet nedir ? Amulet bizdeki muskanın karşılığı. Kötülüklerden koruduğuna inanılan tılsım.
 

eser34

Nasip Vaktine Esir...
Moderatör
Katılım
5 Eyl 2017
Mesajlar
1,383
Tepkime puanı
1,363
Puanları
17
Konum
Sirbistan
Vay vay ne güzel bir buluntu. Mısır malzemesi, Amasra da bu da başka bir mevzu🤣
Cenevizliler mi getirdi acaba🤔
 
Üst