Anne Baba Hakki

Mirkut

Süper Moderatör
Süper Moderatör
ALLAH in .c.c yaninda ALLAH tan c.c sonra ikincinsirada gelen hak, anne baba hakkidir. Sebebinide ALLAH azze ve celle bu ayette anlatiyor. Annesi onu zorluklar icerisinde karninda tasidi diyor ALLAH azze ve celle. Kadin tabiati itibariyle zayiftir, kadin tabiati itibariyle zor islere gelemez, buna ragmen 9 ay o zayifligina acizligine ragmen, bir cocugu karninda tasiyor, uykusuz kaliyor, sikinti cekiyor, problem yasiyor, hastalaniyor, 9 ay boyunca cocugunu karninda tasiyor. 2. mesele, onun sutten kesilmesi 2 senedir diyor ALLAH subhanehu ve teala. Sut veren bir anneye uyku yoktur, rahat yoktur, dinlenme yoktur sut veren bir anneye. Biz erkekler bir gece icinde 2 yada 3 defa uyandigimizda obur gun dunyayi zehir ediyoruz millete, yani uykumu alamadim uykusuz kalidim diye yeri yerinden oynatiyoruz. Sut veren bir anne gecede belki 5 saatlik bir uykuda, belki 10 defa uykudan uyaniyor, cocugunu emziriyor, cocugunun bakimini yapiyor ondan sonra uyuyabiliyor. Sut veren bir anne her istedigini yiyemez, bu sutumu keser, bu madde sutume baska bir madde katar cocuguma zarar verir diye 2 sene boyunca sutu kesilmein diye sute faydali olan seyleri yiyor, ister sevsin ister sevmesin. isra suresindede ALLAH u teala 3. sebebini soyluyor. De ki ya RABBi benim anne ve babama merhamet et onlar beni kucukken terbiye ettikleri gibi. Ve seni terbiye ediyor, hastalandiginda senin basucunda oturuyor, bir sikintin oldugunda seninle beraber agliyor, bir sevincin oldugunda seninle beraber seviniyor. Sofrada tabakta bir yemek olsa yetmezse, anne baba kendi hakkini getiriyor senin onune koyuyor. Baba vardir yillarca ayni paltoyu giyer ama cocugu giysin diye gider her sene cocuguna yenisini alir. Oyle anne vardirki aradan yillar gecmistir kendisine birsey almamistir, sirf cocuklarinin ihtiyaclarina yetismek cocuklarinin ihtiyacini karsilamak icin. Iste hayatlarindan bukadar yil fedakarlik yapan varliklardir. ALLAH teala azze ve celle vefalidir, ALLAH subhanehu ve teala kimsenin hakkini zayi etmez. Anne baba cocuk icin bukadar fedekarlik yapinca ALLAH teala kuluna diyorki ey kulum sende vefali ol, sende iyilige tesekkur etmeyi ogren ve anne babanin hakkini sakin gormezlikten gelme. Yani soyle birgun oturalim, elimize bir kagit kalem alalim, anne ve babamizin cocuklugumuzdan itibaren bizim icin yaptiklarini bir yazip bakalim, daha 5. dakikadan sonra utanip kagidi yirtip atariz. Cunki 5. dakikadan sonra kagit dolacaktir ve biz hala 1 yildan cikmamisizdir. Bukadar bizlerin uzerlerinde iyilikleri varsa anne ve babamizin, oyleyse ALLAH u tealaya sukrettigimiz gibi, anne ve babamizada tesekkur edecegiz. Anne ve babaya tesekkur, onlara iyi davranmak, onlara yumusak davranmak, onlarin kalbini kirmamak, kuranin ifadesiyle, Rahmet kanatlarini onlara ger diyor ALLAH c.c bir kucuk kusun yavrularini kanatlari altina alip onlari korumasi gibi sende anne babani kanatlarinin altina al, kendi anne babani koru, kendi anne babanla ilgilen, kendi anne babanin sikintilarini gider ve onlara muamele ederken, onlarla konusurken sakin of bile deme diyor ALLAH subhane ve teala. Of bir insanin bir insana yapabilecegi en basit bir kotuluktur, yani birine hicbirsey yapamayacagimizda, canimizi siktiginda ne diyoruz of bukadar baska birsey yok, bunu bile yapma diyor o pek yuce olan ALLAH celle celaluhu. Sakin onlari azarlama, sakin onlari tersleme, onlarla konusurken onlara degerli soz soyle diyor ALLAH c.c Anne babaya sevgimizi dile getirip soyleyebilecegimiz en guzel sozu soylemek, iste anne babaya tesekkur etmek budur. Soyle eve gittigimizde annecigim babacigim ben sizleri cok seviyorum diyeip ellerini opmek, dunyalik bir ihtiyaclari olarak bir ihtiyaclari varmi sormak, gerekirse ayaklarini yikayip ayaklarinin altina paspas olmak. Bilelimki vefali olan kullari ALLAH tealada sever. Ve anne babanin cocuk uzerindeki hakki okadar fazladir ki, anne babanin hakkina riayet eden insanlar, ALLAH teala tarafindan razi olunmus insanlardirlar. Cunki bunlar vefali olan insanlardirlar.
Selametle saglicakla.

deli firat

DOĞACI
Tek kelimeylen hakları ödenmez hele anna hakı ne yapsan ödenmez bu arada emegine saglık kardeşim

Kafkaslı

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Allah cc ilmini ve hilmini artırsın allah razı olsun kurbanım

dadas_25

Süper Moderatör
Süper Moderatör
"Anne ve Babası hayattayken cenneti kazanamayana yazıklar olsun"
Hadis-ı Şerif

Allah Hayırlı Evlat Olmayı ve Hayırlı Evlatlar Yetiştirmeyi Nasip etsin Hepimize. Amin.

alaçamlı

Bilgili Üye
valla alimle zalimin aynı urbayı giydiği bir zamanda yaşıyoruz.kim iyi kim kötü ,kim dindar kim dinsiz herşey karışmış birbirine.ben diyorum ki aklı olan kul hakkına girmez.ana baba ise ALLAH C.C. dan sonra insanın ikinci yaratıcısıdır.ana babanın etinden olup ona hakkıyla muamele etmeyen yaratıcısına karşı da dürüst olamaz.ALLAH hazretlerinin yarattığı nimete,can verdiği mahlukata hakkıyla muamele etmeyen ,hakir gören zulm eden de onun şefaatinden uzaktır.imanı dilde değil,gönülde olanlardan eylesin mevlam.şeytanın vesvesesinden,kibirinden korusun hepimizi,bu mübarek günlerde

mamostedijvar

MAMOSTE
Moderatör
Ana gibi yar baba gibi diyar bulunmaz. Ana ve babamizin kiymetini bilelim çoğumuz da ana babayiz. Allalh ana ve babalara uzun ömür versin

toyalp

Bulaşan mazlumun ahıdır.Kainat bu yükü kaldıramaz.
Süper Moderatör
S.a ustam, Rabbim ilmini artırsın inşaEllah. Böyle bir zamanda bizlere böyle bir konuyu hatırlattığın için Allah'u Âlem senden razı olsun inşaEllah.

Mirkut

Süper Moderatör
Süper Moderatör
S.a ustam, Rabbim ilmini artırsın inşaEllah. Böyle bir zamanda bizlere böyle bir konuyu hatırlattığın için Allah'u Âlem senden razı olsun inşaEllah.
ALLAH u teala sizdende razi olsun butun muslumanlardanda. Bir hoca vardi ALLAH c.c ondan razi olsun, onu dinledim ve ondan esinlenerek yazdim. Daha once yazacaktimda bugune nasip oldu. Daha eklenecek coksey var hocam nasip olursa onlarida zamana yayarak yazariz INSALLAH c.c
Selametle saglicakla kalin

Mirkut

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Mağarada Üç Arkadaş Dua Vesilesi Üç Davranış

İyi niyet ve ihlas insanın davranışlarının temelini teşkil eder. Niyetsiz hiçbir ibadet olmayacağı gibi ihlasdan uzak hiç bir amel de Allah’a ulaşmaz.

Allah Teâlâ’yı hoşnut edecek davranışlar ancak ihlâs ve samimiyetle yapılanlardır.

İnsanoğlu başı sıkışınca kendisine bir zarar dokununca hemen Allah Teâlâ’ya yalvarmağa başlar.

Samimiyetle yaptığından emin olduğu bazı güzel hareketlerini anarak, onların hatırına kendisine yardım etmesi için Allah Teâlâ’ya tazarru ve niyazda bulunur.

İşte böyle zor anlarda insanın dua vesilesi yapabileceği ihlâslı işlerinin olması ne güzeldir.

Sevgili Peygamberimiz böyle bir durumla karşı karşıya kalmış geçmiş ümmetlerin başından geçen kıssalardan örnekler verir.

Mağarada hapsolan üç arkadaşın kıssası bunlardan biridir.

Hepimize ders olacak olan bu kıssayı Hazreti Ömer radıyallahu anhın oğlu Ebû Abdurrahman Abdullah İbni Ömer radıyallahu anhümâ rivayet eder.

Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’i şöyle buyururken dinlediğini anlatır:

“Sizden önce yaşayanlardan üç kişi bir yolculuğa çıktılar. Akşam olunca, yatıp uyumak üzere bir mağaraya girdiler. Fakat dağdan kopan bir kaya mağaranın ağzını kapattı. Bunun üzerine birbirlerine:

- Yaptığınız iyilikleri anlatarak Allah’a dua etmekten başka sizi bu kayadan hiçbir şey kurtaramaz, dediler.

İçlerinden biri söze başlayarak:

- Allahım! Benim çok yaşlı bir annemle babam vardı.

Onlar yemeklerini yemeden çoluk çocuğuma ve hizmetçilerime bir şey yedirip içirmezdim.

Birgün hayvanlara yem bulmak üzere evden ayrıldım. Onlar uyumadan önce de dönemedim.

Eve gelir gelmez hayvanları sağıp sütlerini annemle babama götürdüğümde, baktım ki ikisi de uyumuş.

Onları uyandırmak istemediğim gibi, onlardan önce ev halkının ve hizmetkârların bir şey yiyip içmesini de uygun görmedim.

Süt kabı elimde bütün gece şafak atana kadar başlarında uyanmalarını bekledim. Çocuklar etrafımda açlıktan sızlanıp duruyorlardı. Nihayet uyanıp sütlerini içtiler.

Rabbim! Şayet ben bunu senin rızânı kazanmak için yapmışsam, şu kaya sıkıntısını başımızdan al! diye yalvardı.

Kaya biraz aralandı;
Alintidir.

Ustte alinti yaptigim kissanin anne baba ya yapilan iyiligin ve anne babaya yapilan iyilik sonucu kabul olunan duanin onemini belirtmek istedim sadece.

Baska bir hadistede.

Müslim'in Üseyr b. Câbir'den naklen yaptığı rivayette şöyle denilmiştir:

"...Kûfeliler Hz. Ömer'e gelmişler. İçlerinde Üveys’le alay eden bir adam varmış, Hz. Ömer: Burada Karnilerden kimse var mı? diye sormuş, hemen bu şahıs gelmiş, Hz.Ömer: Şüphesiz ki, Resulullah (asm) şöyle buyurdu:
"Size Yemen'den Üveys denilen bir adam gelecek. Yemen'de bir annesinden başka kimse bırakmıyor. Kendisinde beyazlık vardı. Allah'a dua etti de onu kendisinden giderdi. Yalnız bir dinar veya dirhem yeri kadar kaldı. Ona sizden kim rastlarsa sizin için istiğfar ediversin." (Müslim, Fadailu’s-sahabe, 223-224)
- Yine Üseyr b. Câbir'in Hz. Ömer'den yaptığı rivayette, Peygamberimizin, Uveys için
"... Eğer Üveys Allah adına yemin etse Cenab-ı Hak elbette O'nu yemininde doğru çıkarır. Senin için dua etmesine imkan bulursan ondan dua iste.”
demiştir. Hz. Ömer de Hz. Üveyse “Benim için istiğfar ediver!” demiş, O da “Ömer için İstiğfarda bulunmuştur. (bk. Müslim, Fadailu’s-sahabe, 225)

Buradada yine ALLAH teala hem ihlasli bir kulun hemde hasta olan annesine yaptigi iyilik karsliginda ALLAH tealanin onun duasini kabul edecegini bildiriyor rasulullah s.v.s.

Bu yaziyi okuyanlar arasinda anne babasi yaninda olup onlari hoslut eden kardeslerimiz olursa ALLAH c.c rizasi icin ALLAH tealanin beni bagislamasi ve razi olmasi yonunde dua etsin.

ALLAH subhanehu ve teala sizlerden razi olsun rahmetiyle muamele etsin ve bagislasin. Amin

Mirkut

Süper Moderatör
Süper Moderatör
ALLAH teala sizden razi olsun mayhem ustam

Mirkut

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Âişe radıyallahu anhâ’dan rivayet edildiğine göre, Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem’e bir adam:

- Annem ansızın öldü. Öyle sanıyorum ki, şayet konuşabilseydi, sadaka verilmesini vasiyet ederdi. Şimdi ben onun adına sadaka versem, sevabı ona ulaşır mı? diye sordu. Nebî sallallahu aleyhi ve sellem de:

- “Evet” buyurdu.

(Buhârî, Cenâiz 95, Vasâyâ 19; Müslim, Zekât 51. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Vasâyâ 15; Nesâî, Vasâyâ 7; İbni Mâce, Vasâyâ 8)