• Sorularınız için KAYIT olmalısınız.

Antik dönem cinsel yaşami, kirpiler ve arkeoloji

nik

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Katılım
22 Şub 2015
Mesajlar
2,844
Tepkime puanı
769
Puanları
14
Yaş
61
[h=3]FAHİŞELİK VE GENELEVLER ANTİK DÖNEMDE NASILDI?[/h]


[h=2] ANTİK DÖNEM CİNSEL YAŞAMI[/h]
Dünya'nın ilk Reklamı bir geneleve ait arkadaşlar ne kadar işinize yarayacağı değil genel kültür şeysi için diyorum tamamen. Bu solda ki resim Efes Antik kentinde Konak Genelevinin yolunu tarif etmek amaçlı yolu takip edin geneleve ulaşırsınız anlamında bir ayak izi.


Reklamın sloganı ise ''Solu takip et, Kadınlarla dolu Aşk evine ulaş.''


Fahişelik şuan ki gibi ayıplanan dışlanan değil o günlerde saygın bir meslekti.Soylu sınıfın kızlarından seçilirlerdi ve bereket getirdiğine inanılırdı ama bir süre sonra bu bir sektör halini almaya başladı. İlk bilinen genelev MÖ 6.yy da Atinalı Solon tarafından açılmıştır.


Yunan toplumunda bazı cinsel pozisyonlar kadınlarla yapılması çok ayıp sayıldığından fahişelere giden erkek sayısı gün geçtikçe artmıştı. Solon bu yönelimi devlet kasası lehine çevirmek için cinsel ayrımcılığı güçlendiren şu konuşmayı yapmıştır.''Atinalı eşler, sizin evinizde oturup gençlik ve güzelliğinizi korumanız gerekmektedir.Bırakınız kocalarınız fahişelerle cinsel isteklerini tatmine çalışsınlar ve sizi rahat bıraksınlar...''


Bu sektör bir süre sonra alt sınıfın yaptığı, gizlice ve kayıt dışı bir hal almaya başlamıştı.Saygı duyulmamakta takip etmiş ve günümüze ulaşmış.


Aşağıda verdiğim link Blogumda yazdığım genelevlerde kullanılan sikkelerle alakalı bu konuda tekrar bahsetmek istemedim.
ARKEOLOJİ: ROMA DÖNEMİ CİNSEL FİGÜRLÜ SİKKELER

[h=3][/h]

[h=2]29 MART 2015 PAZAR[/h][h=3]Kirpilerin Marifetine Bakın[/h]

[h=2] KIRPILER VE ARKEOLOJI[/h] İsrail’de bir kirpi itina ile yeni buluntuları gün yüzüne ulaştırdı. İsrail Antik Eserler Kurumu kirpi sayesinde 1400 yıllık bir seramik yağ lambasını çıkardı. Bu nasıl mı oldu derseniz kirpiler açtıkları 15 metreye ulaşan çukurlarını açarken önüne çıkanlarıda itina ile dışarı atıyor işte bunu yaptıkları sırada Arkeolojik bir alanda bulunuyorlarsa bu yağ lambasında olduğu gibi zarar vermeden dışarı çıkarıyorlar.
Antik Eserler Kurumu’nda kaçakçılığa karşı savaşan Ira Horovitz, “Kirpi mükemmel bir arkeolog, insafsız bir kazıcı. Kirpilerin arkeolojik alanlarda kazması çok karşılaşılan bir durum. Kirpi toprağı, önüne çıkan herhangi arkeolojik buluntularla birlikte ustalıkla bir kenara atıyor” diyor ve tüm kirpileri kazılara çağırıyor lisansı olmayan kirpilerin cezalandırılacağını söyleyerek de konuya esprili bir yaklaşım sunuyor.


[h=3]ROMA DÖNEMİ CİNSEL FİGÜRLÜ SİKKELER[/h]

[h=2] CİNSEL FİGÜRLÜ SİKKELER[/h] Üzerinde cinsel figürler işlenmiş sikkeler, Spintria. M.S 1 yüzyılda İmparator Tiberius'un resminin bulunduğu bir parayı tuvalet ve geneleve götüren kişi ihanet suçlamasıyla ölüm cezası bile alabilirmiş. İşte bu yüzden Romalıların kısa sürede olsa bu parayı basmış olabileceği düşünülmekte. Pompei kazılarında da duvar resimlerinde bu tip figürler işlendiği saptanmıştı fakat bu sikkelerin genelev değilde hamam kazılarında çıkmış olması bazı araştırmacıları düşündürmekte ve o dönem yaşamında bu tarz figürlerin işlenmesi çok doğal karşılanmış ve sanat değeri olabileceği ihtimali de yüksek gibi duruyor.
[h=3]İLK OYUNCAK ARABA[/h]

[h=2] İLK OYUNCAK ARABA[/h]
Bu oyuncak araba hakkında ilk oyuncak olduğu ve tarihleme konusunda bazı sıkıntıların olduğunu araştırırken tespit ettim.
Bu sıkıntıların sebebi ise kısaca şudur ki bu malzeme Mardin-Kızıltepe yüzey araştırılmasında bulunmuştur ve yüzeyde bulunan malzemelerin tarihlendirilmesi her zaman için biz Arkeologlar veya adayları için sıkıntılıdır.Mardin Müzesinde sergilenen oyuncak M.Ö 5500-3000 e tarihlendirilmiş görünüyor ve bu bana çok genel bir tarihlendirme geliyor bu yüzden en eski oyuncak demek imkansızdır ama ilk oyuncak araba demek çok daha doğru geliyor bana.Görüntüsü günümüz F1 araçlarını andırmakla beraber üzerinde ki emek oldukça ilgiyi üzerine çekmekte.[h=2]21 MART 2015 CUMARTESI[/h][h=3]GYMNASIUM[/h]

[h=2][/h][h=2]GYMNASİUM[/h]


Gymnasium, halkın soyunarak beden eğitimi yaptığı bir yer anlamına gelir. Helen yaşamında beden eğitimi büyük rol oynardı, olağan eğitim düzenindegymnastike, mousike’yi (müzik ve edebiyat) tamamlardı. Gymnasium kelimesi Grekçe gymnos yani ‘‘çıplaklar’’ anlamına gelen çoğul sıfattan türemiştir. Çünküyunanlılar çıplak spor yaparlardı.Genellikle kent yönetimince inşa ettirilen bu gymnasiumlar geniş bir spor tesisi niteliğindedir. Yapıldıkları dönemin koşullarında öncelikle iyi asker yetiştirilmesi gözetilse de fiziksel eğitimle ruhsal ve zihinsel eğitim arasında yetkin bir uyumun sağlanmasına da özen gösterilmiştir. Bu gün Almanya da lise ve dengi okullar Gymnasium ismi ile isimlendirilmiştir.Gymnasium’larda genellikle öğleye kadar güreş, boks, disk atma, uzun atlama, koşu gibi bedensel etkinlikler yapılmış (öğleden sonra ise dil ve gramer, güzel konuşma (retorik), coğrafya, matematik ve müzik dersleri görülmüştür.

[h=2][/h]
[h=2]KAYNAKÇA[/h]Bingül,A. “Antik Dönemde Gymnasiumun Önemi ve Pergamon Antik Kenti’’ Yüksek lisans tezi, Selçuk Üniversitesi,2013.


Not: Gymnasiumlar Antik dönemin en önemli sosyal ve mimari öğedir konu hakkında daha geniş bir bilgi edinmek için yararlandığım kaynakçayı araştırabilirsiniz.[h=3]SİYAH FİGÜR TEKNİĞİ[/h]


[h=2]
SİYAH FİGÜR TEKNİĞİ
[/h]
Yazımı okumadan önce videoyu izlemenizi öneririm arkadaşlar çünkü video çok eğlenceli ve konuya ilgi duymanıza yardımcı olacaktır.
Evet arkadaşlar siyah figür tekniği Yunan vazo resim sanatı'nın en önemli stilidir dersek yanlış olmaz.M.Ö 7 ve 4 arası yoğun kullanılan bir tekniktir.Figürlerin siyah olduğu bu teknikte,figür renkli yapılsa bile taban mutlaka siyah olurdu,detaylandırma ise kazıma ile yapılırdı.Bugüne kadar kalan eserler Etrürya, Orta İtalya ve Sicilya bölgelerinde bulundu.

Son olarak bu tekniğin bir unsuruda vazoyu yapan
[h=2]Sımsıkı 5000 Yıl[/h]


[h=2]5000 YILLIK BİR AŞKIN KANITI[/h] Gözlerim dolarak araştırdım bu iki muhteşem aşığı açıkcası arkadaşlar ve uzun süredir uğramadığım bloguma bunu yazmalıyım diyerek oturdum ve sizlerle paylaşmak için sabırsızlanıyorum.


İtalya'nın kuzeyindeki Mantua kasabasında en az 5 bin yıllık birbirlerine sımsıkı sarılmış iki iskelet bulunmuştur.Tabi sadece iskeletler ama o kadar güzel bir Aşkı gözler önüne sermektedirler ki Pompei de dahi kazılar yapan kazı başkanı Elena Menotti ''Hiç bu kadar heycanlanmamıştım'' ifaderlerini kullanmıştır.
[h=3]Romeo ve Julıet[/h] William Shakespeare'in meşhur eseri tam olarak da işte bu kasabada geçmekte olması bu iki meşhur aşığın onlar olması teorisinin ortaya çıkmasına temel oluşturmuştur ama dediğim gibi sadece bir terori.William Shakespeare'in eserlerini yaşanmış halk hikayelerine dayandırdığı düşünüldüğünde teorinin öneminin arttığını belirtmekte fayda var.
 

Sedegor

Engellendi
Katılım
14 Eki 2012
Mesajlar
2,527
Tepkime puanı
72
Puanları
8
Konum
Dünyanın düz oldugunu her kes bilecek bir gün !
Romanın İŞİ gücü içki ve kadın olmuş zaten.

Eşcinsellik hat safhada tabi.

Ve Roma'dan öncekiler, Allahtan gelen azaplar yok olmalar taş kesilmeler !

Yinede iflah olmaz bir insanlık var
 
Son düzenleme:
R

remuss

Misafir
davinci " bu diziyi türkçe altyazılı izleyin roma hakkında herşeyi fikir edinirsiniz
dikkat edin bağımlılık yapar!
 

sepetkaya

Editör
Katılım
14 Mar 2016
Mesajlar
691
Tepkime puanı
12
Puanları
4
ustam emeklerin icin allah razi olsun... ben birkacgun once bir arkadasin watsap dan cinsel icerikli camurdan yapilmis sfenkmi derler ona arkeolojik adini cikaramadim gormusdum... hangi donem ve kimler tarafindan yapildigi konusunda bilgi alamadim her figurun boyu 7 veya 8 cm...bilgi verirsen memnun olurum..
 

mendaxx

Aktif Üye
Katılım
10 Tem 2014
Mesajlar
191
Tepkime puanı
0
Puanları
0
guzel gorsel olmus ellerine saglik
 

tatar26

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Katılım
2 May 2015
Mesajlar
3,852
Tepkime puanı
949
Puanları
14
Yaş
39
güzel paylaşım mış :)
 

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
Katılım
27 Ocak 2016
Mesajlar
10,293
Tepkime puanı
11,090
Puanları
23
Yaş
53
:20: bugünün dünyasının çok yeri romadan daha masum değil maalesef.
Allah cc bizleri hidayette daim kılsın, şeytana ve avanelerine uymaktan muhafaza etsin. amin.
 
Üst