Arazide AYI ile Karşılaşan Arkadaşlar

vakko

Çok sevipte Taptığımız Başlara Taç Yaptığımız....
Sağlık Bakanlığı onaylı bir ilk yardım kitabında ayı saldırısına karşı ne yapılması gerektiği ve ayının nasıl öldürülmesi gerektiğine dair açıklamalar yer almış.Ne olur ne olmaz denk gelirsek uygulama yaparız.Ayı ile karşılaştığımız zaman farklı teknik bilgisi olan arkadaşlar savunmanızı yazabilirsiniz.??

Ancak “Olası bir ayı saldırısında yapılması gerekenler” başlıklı görselin Sağlık Bakanlığı onaylı bir ilk yardım kitabında yer aldığı iddiası doğru değil. Görsel, ayılarla mücadele etmekle ilgili mizahi paylaşımlar yapan Bearmageddon isimli bir grup tarafından hazırlanmış ve internette Brezilya Jiu Jitsu tekniğini ayıya karşı nasıl kullanırsınız?başlığıyla dolaşıma girmiş ve ülkemizde de içerik değiştirilerek internet ortamına servis edilmiş.

Son düzenleme:

@d@lı

Yeni Üye
Ayilar genelde iki sekilde insana saldirir. Ya yaninda yavrulari varken tehdit olarak algilar yada cok acken. Kosmaya calismayin sizden hizli kosar. Agaca tirmanmayin iyi tirmanicidir.
Olu takliti yapmak kurtarici olabilir. Ancak ayi saldirdigi kisinin sirtina pencelerini saplar ve isirir, ustunde debelenir. Bu aciya dayanabilinirse ayi olu olduguna inanir ve hincini alip oradan uzaklasir. Diger bir kurtulus sekli ayi saldirisinda bir kolunuzu ayiya yem olarak sunun. Ayi kolunuzu isirdiginda diger kolunuzla ayinin gozlerine parmak atin. Bu sekil kurtulanlar cok var. Belgesellerden ve yasanmis olaylardan ogrendiklerim bunlar.

Trakyalı81

Yorumlarım 2863 sayılı kanun çerçevesindedir.
Size doğru zaten koşmaya başlamış ve bunu yeni farkettiyseniz yapacak bir şeyiniz pek kalmamıştır.
Ama karşı karşıya kalırsanız ;
Durup size bakıyordur. Sizde taş kesilmelisiniz. O hareket etmedikçe kımıldamayın.
Size doğru kosmadigi sürece, her hareketinde geriye doğru adım atin. Telâş yapmayın. Gidebildiginiz kadar emin adimlarla geri geri gidin.Durursa sizde adım atmayı durdurun. Amaç aradaki mesafeyi arttırmak. Sizi tehlike olarak algılamasının önüne geçmek..

Brownwolf

Member
Ayi spreyi var ama turkiyede satilmiyor galiba Internet den siparis edebilirsiniz bear spray diye ararsaniz bazi sitelerde bulabilirsiniz
Ayi,kurt ve kopek saldirilarinda kullanabilirsiniz yaninizda atesli silah tasimaniza gerek yok ama insanlara karsi kullanmamalisiniz kullanirsaniz yakinlarda su olmasi gerek enaz 30 dakika suyla yikamaniz gerek baskada caresi yok kullanirken elinize veya vucudunuzun herhangi bir yerine degmesin heleki gozunuze burnunuza kesinlikle bende var bir tane kopeklerden oyle kurtulmustuk ayni tomalarda kullanilan gibi hayatinizda gorebileceginiz en aci biber
Umarim yardimci olmustur ama turkiyede yasak olabilir yakalanmadiginiz surece serbest bana gore ??