Arkadaslar gunes isaretli bu tas ne anlama geliyor?

Osmanlı3424

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
IMG-20170611-WA0000.jpgIMG-20170611-WA0000.jpg

toyalp

Haine merhamet vatana ihanettir.
Süper Moderatör
Daha üç beş gün önce paylaşıldı bu resimler ve fosil olduğunda karara varıldı. Siz nerden buldunuz bu resimleri?

Osmanlı3424

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Arkadasim o resimleri de ben paylasmistim lakin kimse bilgilendirmedi beni bir arkadas fosil dedi ama bu bildigin isinlari olan gunes isareti ve ortasi kabartmali. Bana yardimci olun lutfen.

Stavroz

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Deniz kestanesi fosili evde süs olur sadece

toyalp

Haine merhamet vatana ihanettir.
Süper Moderatör
Eğer güneş diyorsan bunun geldiği bölgede başka işaretler de olmalı. Yarım güneşin anlamı kral ailesinin mezarlık alanı demektir. Lakin yarım güneş var tam güneş var bunun devamı varmı yok mu bölgeyi iyi incelemen lazım. Yarım güneş ise sabah güneş doğduğunda gölgede kalan yerler yani güneş batarken ışın alan yerler önemli. Yok eğer tam güneş ise sabah gün doğarken ışın alan yerler önemli. Bu şekliyle kırılmış bir kaya bence de fosil ama sen güneş olduğuna emin isen bölgeye git ve dediklerimi uygula başka işaretler de olacaktır. Çek getir yükle bakalım elimizden gelen yardımı yaparız. Selametle

Pscyhe

Engellendi
Fosil...

jeolog

Co Admin
Yönetici
Co Admin
[MENTION=3900]sercan33[/MENTION] ustam bu fosilin kayadaki izidir. Fosilin adı Ammonite. Bizim bildiğimiz salyangoza benzer fakat dinazorlardan 300 milyon yıl önce denizlerde hakim olarak yaşamışlardır. Fosillere kumtaşları, kil taşları, şeyller, kireç taşlarında rastlarız, magmatik ve başkalaşım kayalarında rastlamayız, eğer ki magmatik yada başkalaşım kayalarında bir fosile denk gelinmişse bu demek olur ki o kaya bulunan fosilden daha yaşlıdır.
Daha önce de bu konunun benzeri için aynı açıklamaları yapmıştım, ikidir paylaşılan şu resimdeki de bu fosile ait izdir. [MENTION=16106]Osmanlı3424[/MENTION] bu canlılar yaşarken ortada ne erzincan vardı ne de Anadolu...

Bu fosile ait birçok resim paylaşımında bulundum. Bu taşı bulan arkadaş oradaki arazide yer alan kayaları kırsın en az 100 tane daha benzer ize ve izi yapmış olan ammonite rastlar.

timur964

konularim
Süper Moderatör
gene fosil muhabbeti aman ha

jeolog

Co Admin
Yönetici
Co Admin
gene fosil muhabbeti aman ha
Bu konuyu Paleontoloji başlığı oluşturup derinlemesine anlatmam gerekecek. Fosilleri öğrendikten sonra da antik çağlarda yaşamış vatandaşların bu fosillere hangi anlamları yüklediklerini netleştirmek gerekecek. :)

timur964

konularim
Süper Moderatör
[MENTION=12326]jeolog[/MENTION] gerekeni yap beni bılaştırma yeni çöpe attım çıktım müsabakadan terliyim istihat edeyim az :)

jeolog

Co Admin
Yönetici
Co Admin
aynen o incelik mevcut bu hayvanın kabuğunda...
111.jpg

aaa.jpg
Bu örnekte gördüğün çizgiler ile yukarıdaki resimdeki çizgileri karşılaştır benzerliği gör.

222.jpg
Bu büyük olanı ise gordüğün gibi spiral dönerek merkezinde bir çukur var bu kaya yüzeyinde tümsek yapar ve her türlü şekle benzetileilecek bir iz bırakabilir.

333.jpg

Burada da bu hayvanın kabuğunun dikine kesitidir ve kabuktaki ince işçiliği görebilmeniz açısından faydalıdır.

İnan bana [MENTION=3900]sercan33[/MENTION] bu canlılar fosilleşirken müthiş şeylere de dönüşebiliyorlar.

444.jpg

Bu da canlıykenki hali

IMG_9513.jpg

jeolog

Co Admin
Yönetici
Co Admin
@jeolog gerekeni yap beni bılaştırma yeni çöpe attım çıktım müsabakadan terliyim istihat edeyim az :)
Ustam az sabret az kaldı iftara :) . Hem ne güzel işte bir bilgiyi tam net kılmaya başladık. Eski insanlarımız fossillerden de işaret olarak faydalanmışlar... :)
Hiç bir yerde yok bu sadece definesohbeti.com 'da :)

Kafkaslı

Super Moderator
Süper Moderatör
Eğer taş mermerse fosil deyil kanatimce
Jeolok ustamın uzmanlık alanı bu taş ve
Arazininn jeolojik işleri

Son düzenleme: