Arkeolog neden atanamiyor

Mal bulanındır

BELKIDE INSANLARIN ELINDE KALAN SON SEY UMUTLARIDI
Gecensene yasanan bu olayda konu acgozlulukten vazgecmeyen egoist bencil genclere yeni mezun arkeolara yol vermeyen dinozor olmus kazi baskani arkeolarin yuzsuslugunun ispatidir kimisi diyebilir elalemin derdi senimi gerdi diye ..hee beni gerdi.cunku univlerde artik kimse arkeoloji okimiyi okuyanlarda ustte yazdigim dinozorlarin emekli olup gitmemesi yuzunden atanamiyii neymiste 75 yasina kadar calisma haklari varmis utanmadan bide bu beyaani veriyiler
atanamayan arkeolarda derneklere uye olup kuyruk acisindan sosyal medyada bize sariyolar bizim buralara uye olup goygoy yapiyolar @Turko ustam biara butip arkeo konusundan polemik yapmistik bak simdi yeni nesli savunuyom..
Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan toplantıyı yönetiyor. Ve kısadan bir konuşma yapan bakan yardımcısı hocalara teşekkür ederek, bundan sonra kazı başkanlığı yapamayacaklarını söylüyor. Dayanaklarının bakanlığın İç Denetim Birimi Başkanlığı tarafından hazırlanan bir rapor olduğunu, bu rapor doğrultusunda kazılarına son verileceğini, kendilerinin de “Onursal Başkan” yapılacağını anlatıyor beyefendi. Doğal olarak herkes soğuk bir duş yiyor. Çünkü ortada emekli bile olsalar, 75 yaşına kadar kazı başkanlığı yapabileceklerine dair bir yasa var. Ve bu 14 Profesörün hepsi, bu yasaya dayanarak, Kültür ve Turizm Bakanlığı adına, Bakanlar Kurulu kararı uyarınca kazılarını sürdürüyorlar.

Neolitik Çağ Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Özdoğan, İlk kadın kazı başkanlarından Prof. Dr. Berna Alpagut, Prof.Dr. Armağan Erkanal, Prof.Dr. Mustafa Büyükkolancı, Prof.Dr. Elif Tül Tunay gibi isimler var. Hepsi de Türk arkeolojisinin ikinci jenerasyonu sayılan hocalar. Hepsi de Ord.Prof.Dr.Arif Müfid Mansel, Ord.Prof.Dr.Ekrem Akurgal, Prof.Dr.Halet Çambel, Prof.Dr.Jale İnan, Prof.Dr.Nimet Özgüç’ün, yani Türk Arkeolojisinin birinci kuşağının öğrencileri. :cool:

Hocalar doğal olarak bu konuda itirazlarını dile getiriyorlar ama, kim anlaya, kim dinleye... Söz alan hocalar, “Yasada bir kuruma bağlı olarak kazıları 75 yaşımıza kadar sürdürme hakkımız var, biz Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı olarak devlet adına kazı yapıyoruz, bakanlık da bir kurum olduğuna göre kazıları sürdürmek hakkımızdır. Bu kararda diretirseniz Türk Arkeolojisi geriye gider, her birimiz bu ülkenin gözbebeği kazı alanlarını yönetiyoruz ve yarım yüzyıllık deneyimimizle bu işi sürdürüyoruz, arkeoloji bir birikim işidir, bunları çöpe atamazsınız, bu karar yasalara aykırıdır.” diyorlar. Bakan yardımcısı ise “mevzuat” diyor.

Bakın bu hocalar hangi kazıları sürdürüyor ve arkeoloji bilimine ülkemizin hangi değerlerini tanıtıyorlardı. Prof.Dr.Aliye Öztan, Acemhöyük kazısı (Aksaray); Prof.Dr.Armağan Erkanal Panaztepe(İzmir); Prof.Dr.Aslıhan Yener, Aççana höyük kazısı(Hatay);Prof.Dr.Berna Alpagut, Paşalar kazısı(Bursa), Prof.Dr.Coşkun Özgünel Apollon Smintheus kazısı(Çanakkale); Prof.Dr.Elif Tül Tunay, Nif Dağı kazısı(İzmir); Prof.Dr.Erksin Güleç, Üçağızlı Mağara kazısı(Hatay); Prof.Dr.İlknur Özgen, Hacımusalar höyük kazısı(Elmalı, Antalya); Prof.Dr.Mehmet Özdoğan, Aşağı Pınar Kazısı(Kırklareli); Prof.Dr. Mustafa Büyükkolancı Ayasuluk Kazısı(Selçuk, Aydın); Prof.Dr.Nuran Şahin, Klaros Kazısı(Menderes, İzmir); Prof.Dr.Ömer Özyiğit, Phokaia kazısı (Foça, İzmir); Prof.Dr.Sait Başaran, Enez kazısı(Edirne); Prof.Dr.Sevil Gülçur, Güvercin Kayası kazısı(Gülağaç, Aksaray).

Definecikuzu

Bilgili Üye
Türkiye de tarihi eserlere arkeologlara hiçbir zaman önem verilmedi müzelerin içler acısı hali ortada halka da önem verilmedi ve bu yazdıklarım da en az yirmi yıl daha geçerliliğini koruyacağına eminim gariban çiftçi tarla sürerken içi dolu küp buluyor lahit çıkarıyor yok efendim Osmanlı son 6 padişah olacakmış yok şöyle mevzuatları varmış falan filan dedektorle araziye bile çıkarken sürekli bir korku içinde oluyorsun bulduğun her ne olursa olsun müzelerin yolunu tuttuğun zaman sana çok komik rakamlar veriyor ha desen ki arkadaş ben devletten iznini alır keyfime bakarım da diyemezsin çünkü sen o kadar kazı parası yol parası yeme içme parasiydı hepsini ödüyorsun yer altından bir tane sütun mu çıktı geçmiş olsun kültürel yapı çıktı diyip ardlarına bile bakmadan giderler sende harcadigin bı o kadar parayla birlikte gidişlerini izlersin. Tarihi yerlerimiz şarapçı yatağı olmuş çıkmış bir kaç adı çıkmış yer haricinde binlerce turizm yerlerimizde harap bir vaziyette duruyor sözümü katiyen yanlış anlamayın bizim elimizdeki bu turizm yerleri kültür mirasları bir Avrupa ülkesinin elinde olaydı adamlar duvarların tozunu bile ressam fircasiyla temizler milyonlarca turistten milyonlarca para kazanırlardi açıkça bizim neyimiz eksik diye hep dusunmusumdur. Önemli kazı alanlarımızda hep yabancı arkeologlar ön planda bizim arkeologlarimizin eksiği nedir yabancılardan bu sorular bir hayli uzun zaman daha aklımda dolanacagi aşikar bakalım ömrümüz yetecek mi düzeltmeleri görmeye...

akıltopağı

Operatör
Her şeyi devletten beklemeyin kardeşim kazın, çıkartın, ilerleyin. Yada aidatla defineci i kardeşlerimize ders verin.

Turko

Uzman
@Mal bulanındır İsmi Atom dedektör firmayı kurdum 3-4 marka var görüştüğüm %50 ödeme ile cihaz verirlerse acacam tükkanı . Kıraathane de hazır ismi Tektekçiler kıraathane si. Bahçesine imar izni almaya çalışıyorum izin çıkarsa 200 m2 lik test ve eğitim alanı yapacam . Başkan ben başka mevzulara yelken açtım . Aldığım istihbarat ı paylaştım sizinle inanmadiniz kanun yayınlanır yayınlanmaz sürücü kursu gibi hemen eğitim işlerine başlayacağım . Ruhsat mevzuları. Sondaj işlemleri kaynak suyu vs işleri için hazırlıklara bile başladım. Jeotermal cihaz arıyorum . Sektör değiştiriyorum . Arkeolog ne etmiş ne yapmış umrumda değil. Akdeniz bölgesinde bu işleri yapmaya heves eden beni bulacak marka olacağız inşallah.

Abcde420

Yeni Üye
@Mal bulanındır İsmi Atom dedektör firmayı kurdum 3-4 marka var görüştüğüm %50 ödeme ile cihaz verirlerse acacam tükkanı . Kıraathane de hazır ismi Tektekçiler kıraathane si. Bahçesine imar izni almaya çalışıyorum izin çıkarsa 200 m2 lik test ve eğitim alanı yapacam . Başkan ben başka mevzulara yelken açtım . Aldığım istihbarat ı paylaştım sizinle inanmadiniz kanun yayınlanır yayınlanmaz sürücü kursu gibi hemen eğitim işlerine başlayacağım . Ruhsat mevzuları. Sondaj işlemleri kaynak suyu vs işleri için hazırlıklara bile başladım. Jeotermal cihaz arıyorum . Sektör değiştiriyorum . Arkeolog ne etmiş ne yapmış umrumda değil. Akdeniz bölgesinde bu işleri yapmaya heves eden beni bulacak marka olacağız inşallah.
İnanmaz olurmuyuz ustam, senin yazını okuduktan sonra aldım makinemi. Yoksa biraz daha erteleyecektim. İnşallah herşey gönlünce olur ustam

Abcde420

Yeni Üye
Anfibio Multi. İlk cihaz olarak vlf bir cihaz daha uygun olur diye düşündüm. Çok ta uygun bir fiyata bulunca aldım