• Forumda sorular sorabilmeniz için KAYIT olmalısınız.

Av helalmi

sahtedostlar

Member
Kayıtlı Kullanıcı
arkadaşlar bir zevk ugruna canım hayvanları öldürüyorsunuz dinimizde av ne kadar helal veya hangi şartlarda helal araştırma yaptınızmı islam dininde av bir konuda helal olarak biliyorum egerki çoluk çocugun aç ise helal degilse bir zevk ugruna avlanmak haram oldugunu biliyorum yanılıyomuyum yoksa helal bile olsa o hayvanlara yaşama hakkı vermek lazım bence

sarıkayalar

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Vurupta etini atip derisini post yapiyosan haram degilde gunah diyelim vurdugun hayvani yiyorsan sorun yok sanmaki her giden vuruyor oda bir nasip

mayhem

Co Admin
Yönetici
Co Admin
ben avcıyım yanlız : ayı domuz gerektiği yerde kurt avlarım bu konuda sana katılıyorum türkiyede bu hayvanlar haricinde diğerlerine kuş gibi tilki bile vurulmaz aslında ALLAH affetsin arada av mevsimi geldimi senede 1 tane tavşan avlıyorum çok çıkıyor karşıma yanlız 1 etine çok alıştım deden babadan kalma bir alışkanlık ufaklıktan beri severim tavşanı : yanlız diğerleri mından her av yenmez tavşanı bile vururken besmelesiz vurursan can çekiştirirsen haramdır güzel konun güzel kardeşim vurmayın şu kuşları yahu .

banker42banker42

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
av yapmak caiz dir, ama en önemlisi helal olması için tetiğe basarken veya olta yi atarken besmele çekmek zorunlu. afiyet olsun.

mayhem

Co Admin
Yönetici
Co Admin
P1080844.jpgalın size katil bide resim çekiliyorlar yazık yav .

tatar26

Super Moderator
Süper Moderatör
dostum merhaba benim bu yaz sezonunda yaklaşık 60-70 defa balık tutmaya gitmişimdir ama hiç eve getirmedim hep geri saldım zaten çıkanlarda hep küçük gelip tuttuklarımı benden almak isteyen bile oldu konuyu nereye getireceğim.. bu devirde avcılık bildiğin katliam .. niye .. bir bütün tavuk ne kadar 8-10 tl arası .... adam bir ördek vuruyor yarım kilo eti çıkıyor.. bir kutu fişek 20 tl.. araba ile gittin 50 tl benzin - orada karnını doyuracaksın bu mangal olur 20-30 tl et alınır.... içecek falan 30 tl de o .. çay demle yada - 10 tl de hesap ne oldu ...150 tl tuttu ... yahu git al bir paket tavuk... avlanmak ihtiyaçtı zamanında aç kalmamak için artık hobi altında geçiyor iş başvurusunda bile yazıyorsun hobi yerine AVLANMAK / BALIK TUTMAK .. çok değiştik çok ...

Son düzenleme:

sahtedostlar

Member
Kayıtlı Kullanıcı
ben avcıyım yanlız : ayı domuz gerektiği yerde kurt avlarım bu konuda sana katılıyorum türkiyede bu hayvanlar haricinde diğerlerine kuş gibi tilki bile vurulmaz aslında ALLAH affetsin arada av mevsimi geldimi senede 1 tane tavşan avlıyorum çok çıkıyor karşıma yanlız 1 etine çok alıştım deden babadan kalma bir alışkanlık ufaklıktan beri severim tavşanı : yanlız diğerleri mından her av yenmez tavşanı bile vururken besmelesiz vurursan can çekiştirirsen haramdır güzel konun güzel kardeşim vurmayın şu kuşları yahu .
mayhem ustam vurmak bir tarafa kılına zarar vervem allaha şukur et alacak kadar paramız var aksine vuranlarada karşı çııyorum yazık çok yazık onlarında yavrusu var yuvası var benim bildigim av aç kalındıgı vakit helal oldugu ama ne yazıkki bu iş bir hobi olmuş almış başını gidiyor degermi yarım kilo et için bir canlıyı hayatından etmek bence çokyazık hemde çok demişinki ben ayı domuz kurt vururum kardeş onlarda dogaya lazım ALLAH bir denge yaratmış o dengeyi bozmayalım derim ama takdir sizindir

sahtedostlar

Member
Kayıtlı Kullanıcı
av yapmak caiz dir, ama en önemlisi helal olması için tetiğe basarken veya olta yi atarken besmele çekmek zorunlu. afiyet olsun.
kardeş av yapmanın caiz oldugu yerler var kendimize pay çıkartmıyalım besmele çekmek tetige basmak bunları boş ver müslümanlık dini mantık dini mantıgına uyuyormu samimi bir şekilde soruyorum ama lütfen bir kere daha düşün derim avın caiz oldugu yer şudur çocukların açsa doyuracak paran yoksa öyle caizdir yoksa zevk için av yapmak arkadaşlarına hediye etmek caizmi sizce bence bu sadece ego tatmin etmekten başka bişey degil tabi bu benim düşüncem ama takdir sizindir günahıda sevabıda size

HİTİTLİ

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
@
tatar26 benim agzımdan yazmıs sanki.

Avlanmak vahşi hayata,doga koşullarına ayak uydurmak veya kafa tutmak yani erkekligi ortaya koymak hissiyatına istinaden yapılıyor maalesef.
Bunun temelinde de eziklik yatıyor.
Evde karıdan dürtüğü yiyen güzel insanlar dagda hayvanlara erkekliklerini gösteriyorlar.

Velhasıl müslümanlık acısından degerlendirme aslolandır.
Avlanmak eski zaman açlık nedeniyle helaldir.
Bugün markette milyon cesit ürün var ve avlanmaya kesinkez ihtiyac yoktur.
Domuz dahi olsa sana zararı yoksa el süremezsin.

Dinimizi,peygamberimizin hayatı üzerinden ögrensek bu gibi hiçbir dert ve günahın içinde olmaayız.
Müslümanız diyip etiketlenmişiz içimiz bomboş.

PEygamber efendimiz mekkeye ordusuyla girerken sokakta yavrularıyla beraber uyuyan kediyi görünce bir nöbetçi bırakmıs basına ve ordusunu başka yönden yürütmüş.
Bizim barbar insanımız ise kuru ekmek vermekten aciz şu kış günü.
Soyu tükenmek üzre olan hayvanları ise vurmak icin bu kışta araziye gidip riske girmekte tonla para harcamaktalar.

Maymunlar cehnnemi gercek olsada hayvanlarda bize bizim onlara muamele ettigimiz gibi muamele etseler keşke.
Bizleri avlayıp postlarımızı,kafalarımızı kesip duvarlarına asıverseler.
O zaman bizim o avcıları görürüm ne yapıyorlar.

Ordinaryüs

Member
Kayıtlı Kullanıcı
Ayet ve Hadis

"Ey ihramlılar! Deniz avı ve deniz yiyeceği size helal kılındı ki size ve yolculara bir rızık vesilesi olsun. Kara avı ise, ihramlı olduğunuz müddetçe size haram kılındı. Öyleyse huzurunda varıp toplanacağınız Allah’a karşı gelmekten sakının."
(Maide, 5/96)

İbn Ömer'in (r.a.) rivayet ettiğine göre:
İbn Ömer (r.a.) bir tavuğu dikerek ona ok atan bir grubun yanından geçmişti. Bu gençler, İbn Ömer'in gelmekte olduğunu görünce dağıldılar. Bunun üzerine İbn Ömer "Bu tavuğu kim nişangâh dikti? İyi biliniz ki Hz. Peygamber (a.s.) canlı bir hayvanı atış hedefi edinenlere lânet etti" dedi.
Sahih-i Müslim'deki hadis numarası: 3618

Hadis de fuzili olarak, sırf yukarıdaki gibi insanoğlunun egolarını tatmin etmek için canlılara zarar vermenin yasak olduğu yazılı. Zira avlanmak kurani kerimde ve hadislerde helaldir. Ancak tutup'da yavrulama mevsimi olan aylarda bir tavşanı avlamak ne kadar helal? Ölen bir anne ise geride kalan yavrular ne olacak? İşte burada da ehil olmak gerekli, av zamanlarını,aylarını takip etmek ve işi bilenler ile istişare etmek gerek.

sahtedostlar

Member
Kayıtlı Kullanıcı
@
tatar26 benim agzımdan yazmıs sanki.

Avlanmak vahşi hayata,doga koşullarına ayak uydurmak veya kafa tutmak yani erkekligi ortaya koymak hissiyatına istinaden yapılıyor maalesef.
Bunun temelinde de eziklik yatıyor.
Evde karıdan dürtüğü yiyen güzel insanlar dagda hayvanlara erkekliklerini gösteriyorlar.

Velhasıl müslümanlık acısından degerlendirme aslolandır.
Avlanmak eski zaman açlık nedeniyle helaldir.
Bugün markette milyon cesit ürün var ve avlanmaya kesinkez ihtiyac yoktur.
Domuz dahi olsa sana zararı yoksa el süremezsin.

Dinimizi,peygamberimizin hayatı üzerinden ögrensek bu gibi hiçbir dert ve günahın içinde olmaayız.
Müslümanız diyip etiketlenmişiz içimiz bomboş.

PEygamber efendimiz mekkeye ordusuyla girerken sokakta yavrularıyla beraber uyuyan kediyi görünce bir nöbetçi bırakmıs basına ve ordusunu başka yönden yürütmüş.
Bizim barbar insanımız ise kuru ekmek vermekten aciz şu kış günü.
Soyu tükenmek üzre olan hayvanları ise vurmak icin bu kışta araziye gidip riske girmekte tonla para harcamaktalar.

Maymunlar cehnnemi gercek olsada hayvanlarda bize bizim onlara muamele ettigimiz gibi muamele etseler keşke.
Bizleri avlayıp postlarımızı,kafalarımızı kesip duvarlarına asıverseler.
O zaman bizim o avcıları görürüm ne yapıyorlar.
ustam eli öpülecek insansın helal olsun sana çok güzel cevap

tatar26

Super Moderator
Süper Moderatör
müslümanlık bir yaşam dinidir.Bunu unutmamak lazım peygamber efendimiz dünyaya indiğinden beri insanca kimseye zarar vermeden nasıl yaşanabileceğini kime minnet borcumuz olduğunu anlatmak için gelmiştir..Müslümanlık adı altında adlandırılmıştır.. Müslümanız diyip her şeyi yapıyoruz.... müslümanız diyip yavrusu olan tavşanı yumurtası olan ördeği çok kola öldürebiliyoruz... sen sanıyorsun 1 tavşan vurduğunu ... artık ormanlarımızda ne doğru düzgün hayvan kaldı ne de barajlarda balık .. bilinçsizlik dünya kadar google yaz bilinçsiz avcılık de çuvalla balık tutanlar... dünyalarca bıldırcın keklik avlıyorlar yazık günah başka hiç bir şey değil....

Son düzenleme:

Ordinaryüs

Member
Kayıtlı Kullanıcı
Hani büyük Allah dostlarına sormuşlar, Bu makama nasıl çıktın diye: "Şüphe ettiğim işleri yapmadım demiş" Zira bizler bırak şüpheli işlerden kaçmayı, haramı helali bilip, ama lara sığınıyoz.