edit

R00T

Profesyonel
Co Admin
Elbette ki pagan olan Roma devletinin İsevilere işkence ve din değiştirme de zorlayacı muameleler uygulaması sonucunda inançlı olan İseviler kendi aralarında bir el işareti ile olsa bile balık fügürü oluşturarak buda baş parmakları birleştir işaret parmakları il boğumdan sonra çapraz üstüste tut fügür çıkar bunu yaparak da bir birilerini tanımış ve şifre olarak kullanmışlardır.Bazen balığın su mevkisi ile alakası vardır Bazende olmayabilir.
Ama şu gerçektir ki bazen mezarı versede bazende çok güçlü bir gömüyü verebilir arazide ki işaretler için geçerlidir.

Mal bulanındır

BELKIDE INSANLARIN ELINDE KALAN SON SEY UMUTLARIDI
tesekkurler konu icerigi ve bilgi icin .
pagan doneminden bir iki din adami mezari bulmak gunumuz insan evladinin dunyaligina yeter.iyi mal cikar.
encok ispanya sinirlarinda rastlaniyor din adami bakir mezarlarina.bizim burdada zengin ermenilerin ebeveynleri yalamis yutmus pagan ve urartu mezarlarini

Mal bulanındır

Pagan ve urartu mezarları hakkında bunu bilmeniz beni sevindirdi @Mal bulanındır ustam.
ustam mesela hangi yonde belirtilmesi lazim.....dusmanca ve ard niyetle belirtmedim olani yazdim.iki tane davar gudup manifaturacilik yaparak hangi ermeni rum yahudi zengin olmuski.

vakko

Çok sevipte Taptığımız Başlara Taç Yaptığımız....
ustam mesela hangi yonde belirtilmesi lazim.....dusmanca ve ard niyetle belirtmedim olani yazdim.iki tane davar gudup manifaturacilik yaparak hangi ermeni rum yahudi zengin olmuski.
Türkiyede ermenilerin çoğu hamallık gibi işlerde çalışmışlar ve ermenilerin çoğu yüksek faizle türk ve kürt tefecilere aşırı şekilde borçlanmışladır..Resmi osmanlı kayıtlarında vardır.Zenginleri çok nadirdir.Öyle abartıldığı gibi saklı paraları falan yok.Çok nadir.

Son düzenleme:

Keskingöz

Tüm Yorumlarım, Resmi Kazılar İçin Geçerlidir.
Süper Moderatör
Türkiyede ermenilerin çoğu hamallık gibi işlerde çalışmışlar ve ermenilerin çoğu yüksek faizle türk ve kürt tefecilere aşırı şekilde borçlanmışladır..Resmi osmanlı kayıtlarında vardır.Zenginleri çok nadirdir.Öyle abartıldığı gibi saklı paraları falan yok.Çok nadir.
Hatalı bilgi.

Ermenilerin büyük kesimi oldukça varlıklı idi.
Müslümanlar gibi savaşa cihada gitmez sadece vergi verip biriktirmeye büyümeye devam ederlerdi.
Müslümanlar savaşta şehit olunca çoluk çocuk yeniden hayata tutunmaya çalışırken, Ermeniler yetim kalan çocukları ya da büyüklerini işçi olarak çok düşük miktarlara çalıştırırdı. Atalarını Urartu olarak görür, onlardan kalan mahsen ve mezarların çoğunu boşaltmışlar aynı zamanda tefecilik işlerine de çokça bulaşmışlardır.
Elime ulaşan envantere göre sadece 1381 ve 1382. Kayıtlarda her kayıtta ayrı ayrı 1 kazan var.
1380 öncesi ve sonrası kayıt ve noktaları saymıyorum bile.
Doğu Ve güneydoğuda Ermenilerin kullandığı balık işaretleri direkt gömüdür.
Tek balık kabartma ya da oyma Elmas,
Birden fazla balık figürleri de altına işarettir.
Alınmış çözülmüş noktaları hala mevcuttur.
Kaydediniz..

vakko

Ben resmi osmanlı arşivlerini okuyorum bilgi lazım olduğu zaman ermeniler hakkında veya x ermeni sitelerinden bilgi alıyorum..Hatalı ve yalan kayıt tutuyorlarsa devletin resmi arşivide yalan ve hatalıdır demektir.

Ermeniler balık figürünü kullanmazlar.Ermeni balık kılçığı işaretini kullanır.Farklı mezar belirtme sembolleri vardır.

Ermeni elması nerde bulmuşda türkiyede saklamış..İlginç yani..O dediğiniz envanterin paylaşın görselini bakalım.Çok özelse kapatın bazı yerlerini..Bende merak ettim her kayıtta ayrı ayrı kazan altın.Birde mümkünse alınmış çözülmüş örnek paylaşın bilgi sahibi olalım bizde.

Başka bir kayıtta diyorki ; Diyarbakır’dan Ermeni kilitçilerin, Sivas’tan ise seyislerin geldiğini görüyoruz. Boyacılar Kayseri'den geliyordu ve Kayseri’den gelenler diğerlerine göre daha eğitimliydi. Uzmanlık gerektiren işleri yapanlar genelde İstanbul’a daha yakın yerlerden geliyorlardı. Daha az eğitimli olanlar yani genel olarak çiftçiler, daha çok Van ve Bitlis civarından geliyordu. Yine hamallar, süpürgeciler de Van'dan geliyordu

Son düzenleme:

Keskingöz

Süper Moderatör
Ben resmi osmanlı arşivlerini okuyorum bilgi lazım olduğu zaman ermeniler hakkında veya x ermeni sitelerinden bilgi alıyorum..Hatalı ve yalan kayıt tutuyorlarsa devletin resmi arşivide yalan ve hatalıdır demektir.

Ermeniler balık figürünü kullanmazlar.Ermeni balık kılçığı işaretini kullanır.Farklı mezar belirtme sembolleri vardır.

Ermeni elması nerde bulmuşda türkiyede saklamış..İlginç yani..O dediğiniz envanterin paylaşın görselini bakalım.Çok özelse kapatın bazı yerlerini..Bende merak ettim her kayıtta ayrı ayrı kazan altın.Birde mümkünse alınmış çözülmüş örnek paylaşın bilgi sahibi olalım bizde.

Başka bir kayıtta diyorki ; Diyarbakır’dan Ermeni kilitçilerin, Sivas’tan ise seyislerin geldiğini görüyoruz. Boyacılar Kayseri'den geliyordu ve Kayseri’den gelenler diğerlerine göre daha eğitimliydi. Uzmanlık gerektiren işleri yapanlar genelde İstanbul’a daha yakın yerlerden geliyorlardı. Daha az eğitimli olanlar yani genel olarak çiftçiler, daha çok Van ve Bitlis civarından geliyordu. Yine hamallar, süpürgeciler de Van'dan geliyordu
olur bir kaç aileyi özelden yazcam. araştırın bakalım osmanlı kayıtlarında geçiyor mu :D kaldı ki yaklaşık 1,5 milyonluk bir nüfustan bahsediyoruz. bunların 1,5 milyonu da varlıklı değildi. burda öyle ermeni köyleri vardı ki; müslüman tebaa yardım ederdi sadaka verirdi bakımını üstlenirdi. velhasıl elbette sınıf farkları mevcuttu.
Fakat; bir kaç kayıta bakarak 1,5 milyonluk bin yıllardır yaşayagelen halkı- ki türklerden önce buralarda ikamet ederdi- fakir ya da yoksul gösterme çabasını yersiz buluyorum.
ayrıca söz konusu balıkları siteye atmıştım bayağı da yazmıştım bir konu adı altında. siz o zaman molada idiniz yoktunuz.
bu yeni sisteme geçilince bazı yorumlarıma ulaşamıyorum ama o zaman da yeni başlayan arkadaşlara kaydedin demiştim ve arşivleri arasına dipnot olarak kaydeden var idi.

bazı ermeni köylerinde bekçi kulübeleri dahi vardır köy girişinde. bazı köylere girişler dahi kısıtlı ve özel izinlidir.
bazı köylerde hiç kürt türk ya da diğer ırklar barınmamış sadece ermeniler yaşamlarını sürdürmüşlerdir.

tabi ki elimdeki envanteri aleni olarak buraya yazamam fakat merak eder de yolunuz buralara düşerse, itina ile çıkarılan, çıkaran, gelen ermenilerin konsültasyonu ile girişimde bulunup hediye alınan noktaları dahi gösteririm.

selametle ..

vakko

Hayırlı cumalar öncelikle.İlk olarak ermenileri fakir gösterme amacım yoktur illaki zenginleri de vardır..Demek istediğim sadece öyle kazanlarla dolu altın elmaslarla bir ermeni hazinesi yoktur ve bazı yerlere girilemiyor gibi yorum yazmışsınız varsa elinizde öyle resmi bir kayıt her türlü oraya girip alırız.( Daktilo ile ve türkçe harflerle yazılmış belge olmayacak orjinal ermeni dilinde yazılmış belge olucak. )

İkinci husus ermeniler tarihlerinde hiçbir zaman bağımsız bir devlet olamamıştır.Ermenilerin kökeni hakkında yazılan bir arşiv kaydınının bizi ilgilendiren bazı bölümlerini sizinlede paylaşıyorum vaktiniz olunca okursunuz.

Ermeni adına ilk defa M.Ö. 6. yüzyıla tarihlenen Pers Kralı Darius’un kitabelerinde rastlanır. Ve asıl ilginç olan nokta şudur ki, Ermeniler kendilerine hiçbir zaman “Ermeni” dememişler, bilakis kendilerini “Haiklar” olarak adlandırmışlardır.

Ermeni adı, Ermeniler tarafından sonradan benimsenmiş olup, bu isim aslında coğrafi bir bölgeye işaret etmektedir. Bu bölge, Doğu Anadolu Bölgesi’dir. Çünkü M.Ö. 3. Binyıla ait Akkad çivi yazılı belgelerinde de Doğu Anadolu bölgesine “Armanu” yada “Armenia” denilmekteydi.

Demek oluyor ki, Ermenilerin bu bölgeye gelmesinden yaklaşık 1600 yıl önce de Doğu Anadolu Bölgesi “Armenia” adıyla anılıyordu.

İşte Pers Kralı Darius, hakimiyeti altında
bulunan batıdan göçmen olarak gelen bu yabancılara “Armenia Bölgesinde oturanlar” anlamına gelen “Ermeniler” ismini vermişti.

Şu hususu da özellikle belirtmek isteriz ki, Ermenilerin, adı geçen bölgede kendilerinden önce oturan Urartularla da herhangi bir akrabalıkları söz konusu değildir.

Çünkü Urartuların dili Asyanik kökenli olduğu halde,
Ermenilerin dili Hint-Avrupai dillerdendir.

Ermeniler, M.Ö. 8. yüzyılda vuku bulan Trak göçleri neticesinde Anadolu’ya gelmişler
ve iki asır göçebe bir hayat yaşadıktan sonra, Urartu Devletinin yıkılmasını fırsat bilerek gelip onların
topraklarına yerleşmişlerdi.

O halde Ermenilerin Anadolu’daki tarihleri M.Ö. 6. yüzyıldan daha geriye gitmemektedir. Halbuki, çivi yazılı metinlerden öğrenildiğine göre Türkler, M.Ö. 3. Binyılın sonlarından itibaren Anadolu’da mevcutturlar ve. Anadolu’nun kaderinde önemli roller oynamışlardır.

Ermeniler, Pers İmparatorluğu’nun yıkılmasından sonra Büyük İskender’in daha sonra sırasıyla Selevkosların, Romalıların, Bizanslıların,Selçuklu Türklerinin ve nihayet sonunda Osmanlı Türklerinin egemenliğinde
yaşamışlardır.

Ermeniler, Anadolu’da yaşadıkları uzun zaman içerisinde hiçbir zaman bağımsız olamamışlar, mütemadiyen himaye altında yaşamışlar ve karşılığında da vergi ödemişlerdir.

Fakat şurası gerçektir ki, en iyi muameleyi Türklerden görmüşlerdir.Bundan sonrası siyasi vs sorunlar bizi ilgilendirmiyor.

Kısaca demek istediğim bu kadar sürekli tarihleri boyunca başka ülkelerin egemenlikleri altında yaşamış bir toplumdan bahsediyoruz..Gelelim günümüze kendi vatandaşlarını dahi ülkemiz sınırları içerisinde öldüren bir toplumdan bahsediyoruz.Bunları yapanlar zaten onların sahip olduğu herşeyleri aldılar.Kayıtlı veya kayıtsız.Bu demek değildir ermenilerin saklı paraları yoktur.Elbette vardır ama öyle kazanlarla altın vs olduğunu düşünmüyorum..Osmanlı bile ermenilerin 5 milyon ve 6.5 milyon osmanlı altın parasını alman bankalarına yollamıştır.Resmi kayıtlıdır.

Şimdi ben şöyle düşünüyorum,Definecilik firavun zamanından beri hatta öncesinden gelen bir meslek olarak düşünüyorum.Ne kral kraliçe mezarları
yağmalanmış açılmış kayıtlı ne yerlere girilmiş vs.

Aynı şekilde türkiye içinde geçerli osmanlıdakı ve osmanlıdan önceki defineciler sizin elinizde bulunan kayıtlara kayıtsızlara diyelim veya ermenilerin yakınlarıyla iletişim kurarak ermeni definelerine ulaşamamışlarmıdır acaba ?

39 yaşındayım..22 yaşımdan beri arge eski yazıtlar ve sikke ile ilgileniyorum.Bir kere bile ne gördüm nede duydum resmi ve resmi olmayan çalışmalarda ermeni hazinesi bulundu diye..İşlem yapılmış ermeni kiliseleri,evleri vs görüyoruz ama hepsi boş.Hep balon haberler.Azda olsa ermenilerden kalan sarılar vardır ama kimbilir kime denk gelir..
Tekrardan Hayırlı Cumalar ?​

Son düzenleme:

Keskingöz

Süper Moderatör
Ermeni krallığı ve o döneme ait altın sikkeler bağımsız olduklarını kanıtlamaz mı?
Himaye diyoruz ama, Doğu ve güneydoğu da öyle çok kapsamlı ve büyük bir hükümranlık yok idi. Otonomist bir yapı hakimdir.
Hatta bazı köyler öyle sarp yerlerde idi ki varlığı ismi Osmanlı’nın hükümranlığının 200-300 sene sonrasına tekabül ediyor.
Velhasıl, sürekli biriktirmeye dayalı bir yaşam sürdüler.
Babadan oğula miraslar aktarıldı. Savaşta ölmediler, soyları kesilmedi. Siz bunu bin yıllardır böyle sürdüğünü hesap edin.
Şimdi yazınız başında söyleyin böyle bir yer varsa girelim demişiniz.
Ben siz ya da başkası bir yere girsin yardıma ihtiyacım var gibi bir talepte bulunmadım. Sizin bunu zikretmenizi de profesyonel bulmadım açıkçası.
Burda sadece bilgi paylaşımı yapıyoruz.

finalde sürekli duyuyoruz ediyoruz ama balon demişsiniz.

Bu cümlenize cevabımı daha önceki aylarda tüm siteye hitaben yazmıştım.

“Doğu ve güneydoğunun suyunu içmeyen kendine defineciyim demesin “ diye.

Tabi ki ispat girişimi içinde bulunmayacağım. Ama merak ediyorum geleceğim göster derseniz buyurun gelin ; )

Bu arada ustam; Güvendiğiniz arşiv kayıtlarına ittihatçıların cumhuriyet döneminde kayıtlara neler yaptığını bir araştırıverin.

Bilgi paylaşımınızı severek takip ediyorum.
Emeğinize sağlık..

Mal bulanındır

konu cok aydinlatici saygi sevgi icinde bilgi paylasimi cok guzel @vakko ve @Keskingöz ustalarima katkilarindan dolayi tesekkur ederim..cozulmus neticelenmis gayrimuslum antik cag topluluklarinin gomulerine dair emsal epigraf sembol isaret obje ornekleri ile tum uyeler çorbaya tuz atsin..
siyasete bulasmadan konu yurusunki kapanmasin.cunku gercekten bilgiye açiz