• Forumda sorular sorabilmeniz için KAYIT olmalısınız.

Bilgilendirme amaçlı.

Brtn. 74

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Ustalarım selamun aleyküm.
Daha önce acmış oldugum bir konuda fark etmiş oldugum bir değişiklik kafamı karıştırdı ama yinede sevindim,
Çünkü teçrübe sahibi oldugumu sanıyorum.
Sizlerde düşüncelerinizi söylerseniz sevinirim bilmeyenlerde varda bilmiş olurlar. Benim kafama yatıyor en azından. Yanlışım varsa özür dilerim şimdiden.

Şimdi ben yaz günü cubuksuz Buldugum mezarın resmini yüklüyorum.
Mezar olduguna emin olmuştüm sizlerde mezar kanaatine varmıştnıž?
IMG_20170704_185505.jpg
.
Ve birtane daha hemen hemen 5 metre var aralarında
.
IMG_20170704_185456.jpg
.

Sizler aşagıya bakmadan önce mezar olup olmadıklarına tekrar bakıp inceleyin. Topraktaki farklılık sayesinde ben buradayım diyor.
Lakin asıl mesele bu degil benm icin.
Yaz günü sıcaklıktan dolayı mezardaki havanın disariya sizmasi sonucu topragin verimini azalttgni anliyoruz. Sararma, seyreklik, azlık, kısalıkta var yani. Hepsi mantıklı ve birbirleriyle bagdaş kuruyorlar mezar kanaatine varmak için.
Gelelim asıl meseleye...
.
.
Buda kış ayında yani bu aylarda yani yagmurum karın oldugu zamanlarda cekmiş oldugum resim ve aynı yer...
Resim yüklüyorum karşılaştırmayı sizler yapın IMG_20180109_032259_772.jpg
.
IMG_20180109_032358_896.jpg.

Simdi yukleyecegimde ikisinin oldugu alan.
IMG_20180109_032332_723.jpg

Şimdi sizlerde bir düşünün mantıklı geliyormu sizlerede

Benim mantgım şu.
Demekki arazide mezarın yerini daha kolay bulmak istiyor isek yaz aylarini tercih etmemiz gerekiyor.

Mezardaki gazın gücünü bastiriyor demekki yağmur soguk kar.
Cimenlerde yogunlaşma sıklaşma uzaman olması beni şüphelendirdi.

Bana her manasıyla mantıklı geliyor .
Sizlerinde gorusune saygım var teşekkürler hepinize şimdiden kusura bakmayın yanlışım var ise bilgilendirmek istedim. Tecrube edinmek güzeldir.

Ne demişler bilmemek degil ögrenmemek ayiptir diye iyi geceler hepiniz kalın saglicakla ;)

@ucmuş

uçmuş

Super Moderator
Süper Moderatör
çubuk burada + şu işe yarar evvela mezarın ölçüsünü çıkartırsın ...mezar mıdır .. tünel midir .. girişmidir ... sonra ne kadar uzunlukta olduğunu . nekadar . derinlikte olduğunu tespit edersin .. daha sonra bu mezardaki cenaze sağlıklıyken fak fuk fondanmı geçiniyordu . yoksa tarım ve hayvancılıklamı iştikal ediyordu .. tüccarmıydı .. ağa mıydı paşa mıydı gibi .. gibi sonuçlarada ulaaşma şansına sahib olabiliyorsun .... çubuk faydalıdır ... çubuk yararlıdır ... makina takviyesiyle istenilen hedefe yaaklaşmak için gereklidir ..

toyalp

Haine merhamet vatana ihanettir.
Süper Moderatör
S.a değerli kardeşim, başarılı bir çalışma ellerine sağlık. Fikirlerine katılmakla beraber bir de bölgeye kar yağdığında resimleme ve kontrol etme şansın olursa daha net fikir sahibi olursun. Hem geç kar tutması hem de erken erime görülürse değerlendirmeye değer diye düşünüyorum. Ayrıca mevsimsel görsellerini de ayrı ayrı görmüş oluruz ve ders niteliğinde bir çalışma yapmış olursun. Hayırlı forumlar

Brtn. 74

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
çubuk burada + şu işe yarar evvela mezarın ölçüsünü çıkartırsın ...mezar mıdır .. tünel midir .. girişmidir ... sonra ne kadar uzunlukta olduğunu . nekadar . derinlikte olduğunu tespit edersin .. daha sonra bu mezardaki cenaze sağlıklıyken fak fuk fondanmı geçiniyordu . yoksa tarım ve hayvancılıklamı iştikal ediyordu .. tüccarmıydı .. ağa mıydı paşa mıydı gibi .. gibi sonuçlarada ulaaşma şansına sahib olabiliyorsun .... çubuk faydalıdır ... çubuk yararlıdır ... makina takviyesiyle istenilen hedefe yaaklaşmak için gereklidir ..
Evet aynen mantıklı.
Uygun zaman oldgu zaman incelemelere devam edip sizi bilgilendiricm teşekkür ederim.
Ya nasip ya kısmet

Brtn. 74

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
S.a değerli kardeşim, başarılı bir çalışma ellerine sağlık. Fikirlerine katılmakla beraber bir de bölgeye kar yağdığında resimleme ve kontrol etme şansın olursa daha net fikir sahibi olursun. Hem geç kar tutması hem de erken erime görülürse değerlendirmeye değer diye düşünüyorum. Ayrıca mevsimsel görsellerini de ayrı ayrı görmüş oluruz ve ders niteliğinde bir çalışma yapmış olursun. Hayırlı forumlar
Aynen toyal ustam.
3mevsimi birleştirerek ortaya cıkan manzarayı bende merak ettim.
Merak etmeyin bende av hastalıgıda var kar yagmaya başladıgı zaman oraya giderim cekerim.
Hepimizde bilgili oluruz en azından.

The Thing

Super Moderator
Süper Moderatör
Kuru zemin ve güzel havalarda çubuktan daha güzel randıman alırsın.
Karlı havada zeminin sırıttığı yerde gaz olabilme ihtimali var bu doğrudur fakat sıcak su (kaplıca benzeri) kaynağıda olabilir.
Bu iki oluşumu kombine edebilirsen hedefe ulaşmış sayılırsın.

Brtn. 74

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Kuru zemin ve güzel havalarda çubuktan daha güzel randıman alırsın.
Karlı havada zeminin sırıttığı yerde gaz olabilme ihtimali var bu doğrudur fakat sıcak su (kaplıca benzeri) kaynağıda olabilir.
Bu iki oluşumu kombine edebilirsen hedefe ulaşmış sayılırsın.
Zamanla herşeyi görücez bakalım

The Thing

Super Moderator
Süper Moderatör
Zaman her şeyin ilacıdır derler :D

tunay_5454

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
paylaşım için tşkler yerinde güzel bilgilendirme olmuş

Smokin

Moderatör
Moderatör