• Forumda sorular sorabilmeniz için KAYIT olmalısınız.

Bir höyüğün başina gelenler

hayalsaati

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
@Malbulan ustam haftam doldu.

Üniversite yıllarındayız. Defineciliğe merak saldığımız yıllar. İnternet henüz icad olunmamış. Elimizde telefon falan yok. Bilgiler daha çok kulaktan dolma. Bir höyükle tanışmamız bu yıllarda oldu. Çevrede 13 höyük var ve hemen hepsi öyle ya da böyle açılmış. Bizim höyük ise tertemiz dokunulmamış.

Gidiyoruz geliyoruz höyüğün üstünde fikirler yürütüyoruz. Üç üniversiteliyiz. Sağdan soldan bilgi topluyoruz höyükler hakkında.
Bu taki höyüğün tepesinde bir rütbeli ile tanışana kadar devam etti. Rütbe dediysek ast subay teğmen yüzbaşı değil biraz daha yukarılar. Höyükler ve mezarlar hakkında ne öğrendiysem ondan öğrendim.

Höyüğün sağında solunda tavuk deşelenir gibi deşelenenler de olmuş. Rütbeli birlik olup açalım dedi. Ölçtü biçti. Köyü de duldaya alıp girdik kuzeyden sıfır noktasından. Amacımız sıfırdan genişçe odalara ulaşmak. Kalaslarla yollar yapıp el arabalarıyla çakıl toprak engel olmayacak mesafeye atıyoruz. Rütbeli elinde üç beş dosya devamlı bilgi veriyor çıkacak tabakaları söylüyor ve hepsi tamam.
Üç dört gün çalıştık. Üç kişi biz üç de onlar. Rütbeli sadece mangalımızı yapıyor sigaramızı alıyor bizi devamlı besliyor. Biz de sabaha dek durmuyoruz.

Bir akşam rütbeli geldi diğerleri yok. Başka bir bölgede bir ekip çalışmasının daha olduğunu ve bu gece sonuca ulaşacaklarını söyledi. Eğer olumlu sonuç alırsak burası size helaldir ben daha gelmem dedi. Höyüğe gidip odayı nasıl açılacağını gaz olayını ve başka şeyleri de anlatıp helalleşip bir adres verip gitti. Üç günlük işimiz kalmıştı. Zira iki otobüs geçecek kadar yarıyor çıkanları da yakına bırakmıyorduk.

Adam gitti biz ara verdik. Üçbeş gün geçti. Adrese gittik. Kapı çaldık tık yok. Karşı komşu çıktı komutan iki gün önce apar taşındılar. Anlamadık dediler.

Biz bir süre daha höyüğe uğramadık. Bir gün gittik işleme devam için. Bir kaç saatten sonra kolluk kuvvetleri bizi aldı. Deriz ya devlet baba olduğunu unutmayacak tabii biz de evlat olduğumuzu bilecez.

Durumumuzu anladı karakoldaki komutan. Gidin altın bileziğiniz okullarınızda diyerek bir de baba nasihati ekleyip işlem yapmadan gönderdi yan kapıdan. Yaşıyorsa Allah hayırlı ömürler versin. Yok Hakkın rahmetine kavuştuysa Allah rahmet eylesin. Döndük okullara. Ama tek gözüp hep orda kaldı ve hikaye asıl şimdi başlıyor.
IMG_20190427_145609.jpg

Bizim işlem yapyığımız kısım yağmur kar yıkıldı kayboldu.

Ne hikmetse höyüğün yanına bir TRT vericisi dikildi evimiz yakın olduğundan biliyorum verici hiç çalışmadı.

IMG_20190427_145240.jpg

Aradan üç beş yıl daha geçti. Büyük şehir bir asfalt şantiyesi kurdu. Ama tek kamyon asfalt çıkmadı. Hala şantiye orada boş yatar.

IMG_20190427_144825.jpg

Höyüğün çilesi bunla bitmedi. Yakınında bir taş ocağı var. Bir firma taş ocağı bahanesiyle höyüğe sıfır bir şantiye yapar.

IMG_20190427_145020.jpg

IMG_20190427_145326.jpg

Şantiyenin tabanı bile mermer yapılmış.
Şantiye yapılınca uygun zamanda şantiye kepçesi höyüğe dalar.

Fotolardan alt üst edildiğini göreceksiniz.

IMG_20190427_145532.jpg
IMG_20190427_145518.jpg

Ustalar şimdi soruyorum. Garibana yasak godomana helal bu yerde ne vardı ki şantiyeler vericiler kuruldu? Ne vardı ki devletin milyonluk makineleri orada çürüyor?
Ne vardı ki senin benim vergimi buralara yatıranlara hesap sorulmazken garibana kurşun sıkıldı?
Bugün bir arkeoloğun bir yazısını okudum bahsetmeyeceğim zaten belli. Bölgemde 13 höyüğün 12 si açılmış durumda ve bir tanesini gariban açmadı. Ama günahı hep garibana kaldı.
Anıtlara iğrenç renklerle adını yazan ve her gördüğümde beddua ettiğim kişiler...anıt resimleri harap eden akıl yoksunu cühela kişilerr... Medrese, türbe, kümbet gibi yerlerde define arayan meczup kişiler dahil ben bunların hiç birine defineci demiyorum ve bunlara bela okuyorum.

Onun dışında devletimden maaş alıp defineci takip edip bulunana el koyup büyük bir arkeoloji başarısı diye sunan koltuklarında oturup ahkam kesenlere de beddua ediyorum.

Ey devletim... Ben seni baba bildim. Babam gibi sevdim. Yeri geldi evladımı, yeri geldi gardaşımı feda ettim. Yüz bin defa daha feda ederim.
Bir baba yeter ki evlatları arasında adaletten ayrılmasın.

Ekli dosyalar

Moneyman

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Evet ne yazık ki bazı şeyleri bizzat yaşamışsınız tecrübe etmişsiniz ve bunun önüne geçmemizin mümkünatı yok..bu sırada bölge neresiydi maşallah 12 tane höyük talan edilmiş..

hayalsaati

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Kayseri yerini de söyleyeyim giden ziyaret eder. Kayserililer bilir Gesi Mesire alanına pikniğe gidince üst kısmına bir yürüyüşle ziyaret edebilirsiniz. O yıllar sit alanı falan yoktu veya biz bilmiyorduk. Şu an höyükler sit alanıdır. Gariban uğraşmasın nasılsa kellifelli birileri gelir açar diye korunuyor.

Mal bulanındır

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
[MENTION=22776]hayalsaati[/MENTION] öncelikle teşekkür ederim konu çok güzel anlamlı kaliteli olmuş ..okudum anladım bir nüshasını elden teslim aldım hesaabı.. anladim.

Size işlem yaptıran kişi hedef şaşırtmak sureti ile çalışmış.ikiz ARGE yapmış elindeki evrakların bir kısmı Osmanlı arşivinden bir kısmı askeri alan coğrafi harekaat. Alanları arşivinden ve sit alanı bölgeleridir..günümüzde ustduzey emekli asker polislerin başvurduğu net gömü çıkarma yöntemidir...bulma demiyim dikkat et çıkarma yöntemidir...sonadan yapılaşmalar ise.maalumundur...

hayalsaati

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
[MENTION=19565]Mal bulanındır[/MENTION] ustam ben açılsın höyükler demiyorum. Sit alanları benim işlemim dışındadır artık. Ben diyorum ki tümülüs ve höyükler korunsun ne zaman yabancıdan oluşmayan milli bir arkeoloji kurumu kurulursa gelsinler bana tek tek göstereyim bölgemde nerde ne var. Ama milli olmalı . Alman Fransız Hollandalı sahtekarlara teslim edilmemeli. Bana ahkam kesen arkeoloğa soruyorum bölüm başkanın hangi milliyetten. Kazı bölge başkanın nüfusu nereye kayıtlı??? Çıkan belgelerden önemli olanların kaçı ülkemde kaldı ?? Bunlar yurtdışına giderken sen onun o kazıda çıktığını biliyordun ve o profa yalakalık yapmaktan başka ne yaptın ki şimdi milli değerlere sahip çıkmak diyerek defineciye kan kusuyorsun... Hadi lannnn.....

Moneyman

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Ben size bir paraşütle atlama bölgesi gösteririm direkt dağın tepesinde bir tesis:) ama ne gelen var ne giden sadece yazın bir gün bir etkinlik yapılıyor o kadar..bölgede ne vardı derseniz tümülüs şimdi ise dümdüz olmuş durumda çim ekili..

Mal bulanındır

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
Ben size bir paraşütle atlama bölgesi gösteririm direkt dağın tepesinde bir tesis:) ama ne gelen var ne giden sadece yazın bir gün bir etkinlik yapılıyor o kadar..bölgede ne vardı derseniz tümülüs şimdi ise dümdüz olmuş durumda çim ekili..
Kayseri zencirdere olmasın orası kahkaha

Mal bulanındır

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
[MENTION=19565]Mal bulanındır[/MENTION] ustam ben açılsın höyükler demiyorum. Sit alanları benim işlemim dışındadır artık. Ben diyorum ki tümülüs ve höyükler korunsun ne zaman yabancıdan oluşmayan milli bir arkeoloji kurumu kurulursa gelsinler bana tek tek göstereyim bölgemde nerde ne var. Ama milli olmalı . Alman Fransız Hollandalı sahtekarlara teslim edilmemeli. Bana ahkam kesen arkeoloğa soruyorum bölüm başkanın hangi milliyetten. Kazı bölge başkanın nüfusu nereye kayıtlı??? Çıkan belgelerden önemli olanların kaçı ülkemde kaldı ?? Bunlar yurtdışına giderken sen onun o kazıda çıktığını biliyordun ve o profa yalakalık yapmaktan başka ne yaptın ki şimdi milli değerlere sahip çıkmak diyerek defineciye kan kusuyorsun... Hadi lannnn.....
Müsait zamanda bir bak...
Çok acı ama gerçek | Define Sohbeti - Define İşaretleri Çözümü

Moneyman

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Kayseri zencirdere olmasın orası kahkaha
Değil :) her şey internette yazmıyor tabi maşallah belediye başkanları çok güzel çalışıyor ekonomiye katkı sağlamak için adam paraşütle atlama bölgesi yapıyor eksik olan şeyi biliyor :)

Mal bulanındır

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
Değil :) her şey internette yazmıyor tabi maşallah belediye başkanları çok güzel çalışıyor ekonomiye katkı sağlamak için adam paraşütle atlama bölgesi yapıyor eksik olan şeyi biliyor :)
1. Babadağ - FETHİYE

2. Çökelez Dağı - DENİZLİ

3. Abant - BOLU

4. Alidağ - KAYSERİ

5. Munzur Dağları - ERZİNCAN

6. Asas Tepesi - KAŞ

7. Dinamit Tepesi - PAMUKKALE

8. İnönü C Tepesi - ESKİŞEHİR

9. Bozdağ - İZMİR

10. Nemrut - ADIYAMAN

deli firat

DOĞACI
Moderatör
Yine işlevsiz bir baz istasyonu yine giden milli servet devletin kasasına girecek mi 💼

Karabulut

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Bizim orda bir höyük var kazı yapıldı yabancı Arkeologlar iki arabayla gece ziyaret ettiler ne aldılar okadarını bilmiyorum

Moneyman

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
1. Babadağ - FETHİYE

2. Çökelez Dağı - DENİZLİ

3. Abant - BOLU

4. Alidağ - KAYSERİ

5. Munzur Dağları - ERZİNCAN

6. Asas Tepesi - KAŞ

7. Dinamit Tepesi - PAMUKKALE

8. İnönü C Tepesi - ESKİŞEHİR

9. Bozdağ - İZMİR