Bir kaç önemli bilgi

Keskingöz

Tüm Yorumlarım, Resmi Kazılar İçin Geçerlidir.
Süper Moderatör
KÜP PARÇALARI;

ermeni noktası ise işlem yaptığınız, direkt nokta üstünde küp parçaları olmaz arkadaşlar. Varsa aldatıcıdır unutmayın. Yanlış yerdesiniz..

BOŞ KÜP;

işlem yaptığınız alanda belirli bir metrajdan sonra boş küp çıkar ise vazgeçmeyin. Küpün duruşu ağzı yönü size ilerleyeceğiniz noktayı verir.

DOĞAL OLMAYAN SERT TABAKA,TOPRAK;

işlem yaptınız, doğal olmayan yani elenmiş ama sert ya da yeşil harç gibi dövme bir tabakaya denk geldiniz, kazma az işler tabakayı kaldırmak saatler sürer.
Çözüm;noktaya başlamadan 5-6 saat önce 19-20’ litrelik 2-3 adet damacana suyu boşaltıp bekleyin iyice emdikten sonra hafif bir işlem sonrası kürek ile güzel güzel yorulmadan kaldırırsınız. Gündüz başlayacaksanız geceden dökün gece işlem yapacaksanız, gündüzden bırakın. Koruyucu tabaka da denir buna.

Kolay gelsin..

akyol

Bilgili Üye
dostum kendi yaşadığım bir olay üzerinden'de fazla geçmedi çubukla boşluk tespiti yaptım 180,de içi toprak dolu küçük bir küp bulduk küp çıkınça alanı biraz daha genişletik küpten 1 metre sonra ağzı küçük taşlarla örülü 50 santim yüksekliğinde bir tandıra geldik tabi hrkes nefesini tuttu ben dahil tamam dedik artık agzını açtık bir karış boşluk kalan kısmı kül dolu yaklaşık olarak 1 metre sonrada hiç ellenmemiş sert zemine geldik ve bıraktık alışma alanımız ermenilerin çok sıklıkla yaşadığı bir yer

Keskingöz

Tüm Yorumlarım, Resmi Kazılar İçin Geçerlidir.
Süper Moderatör
dostum kendi yaşadığım bir olay üzerinden'de fazla geçmedi çubukla boşluk tespiti yaptım 180,de içi toprak dolu küçük bir küp bulduk küp çıkınça alanı biraz daha genişletik küpten 1 metre sonra ağzı küçük taşlarla örülü 50 santim yüksekliğinde bir tandıra geldik tabi hrkes nefesini tuttu ben dahil tamam dedik artık agzını açtık bir karış boşluk kalan kısmı kül dolu yaklaşık olarak 1 metre sonrada hiç ellenmemiş sert zemine geldik ve bıraktık alışma alanımız ermenilerin çok sıklıkla yaşadığı bir yer
değerli tespiti yaptığında ne verdi?
Küpün ağzı duruşu nasıl idi?
Tandırın sonuna ters çevrilmiş güveç kabına denk geleydin kışı rahatça geçirirdin. Külün içini eledin değil mi?
Siyah kömür gibi işli bir taşı atmadın inşallah ; )

tespitin ne idi ne buldun ?

Mushap

Editör
Bu tasin olayi nedir ustam Keskingöz ogrenmek amacli sordum benim gibi var ise onlarda ogrenmis olur.

Mushap

Editör
Keskingöz ustam Siyah komur gibi isli olan tasi sordum

Son düzenleme:

Mushap

Editör
İykide sormusum :) akyol usta insaallah atmamistir.

akyol

Bilgili Üye
kesgingöz dostum tespit altın dı 180 de çıkan küp zaten elime alınca parçalandı parçalanan küpün en alt kısmında altın tozuna benzer çok az miktarda bulaşmış sarı vardı zaten o çıktıktan sonra çubukla yapılan değerli kontrolünde çubuk sadece küpe bulaşmış sarıya yöneldi dediğiniz gibi tandırdan çıkan kül incelendi ama ne içinde nede altında bişey çıkmadı

Mushap

Editör
:) güncel olmasında fayda var