Bir salkım üzüm

Kafkaslı

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Konyada yaşayan fakir bir adam rüya görür. Rüyasında Bağdatta bir evin bahçesinde bulunan asmadan bir salkım üzüm alıp yer. Adam uyandığında bir mana veremez; fakat aynı rüyayı arka arkaya üç gün görünce Bunda bir hayır vardır. diyerek bir ay sürecek yolculuğa çıkar. En son Bağdata gelir, o evi araya araya bulur. Kapıyı çalar. Ev sahibine durumu anlatır. İzin verirse bahçede bulunan asmadan bir salkım üzüm yemek istediğini söyler. Ev sahibi olayı bir türlü anlayamaz ve şöyle der: Demek sen rüyanın peşine düşüp bir salkım üzüm yemek için ta Konyadan Bağdata geldin, öyle mi? Ben üç günden beri rüyamda Konyanın filan semtinin filan numaralı evinin bahçesinde büyük bir hazinenin olduğunu görüyorum; fakat rüyaya itibar edipte ta oralara kadar gitmiyorum. Sen hangi mantıkla buralara geldin? Ne kadar saf adammışsın. deyip üzümü ikram eder. Üzümü aceleyle yiyen adam, hiç vakit kaybetmeden evine döner, bahçeyi kazar ve büyük hazineye sahip olur. Meğer Bağdattaki kişinin rüyada gördüğü ev, kendi eviymiş

hope

Yeni Üye
Kurban.

Buna benzer bir yaşanmışlıkta İstanbul Topkapıda gerçekleşmiştir.

Arakiyeci (Takkeci) İbrahim Ağa nın hayat hikayesi de bu menakıb gibi. Meşhur Meselin meyvesi de İstanbul un Topkapı Semtindeki Arakiyeci Camii dir.

Yani küpler Camii olmuş elhamdülillah.