Bir sorum var müsadenizle

dersu

Bilgili Üye
Hayırlı akşamalar, Definecilikle ilgili en ufak bir bilgim ve ilgim yokken bir vesile ile forumunuza denk geldim, bir süredir ilgiyle ve zaman zaman hayranlıkla dışarıdan sessizce izliyorum, çok da faydalı bilgiler edindim hakkınızı helal edin.
Durumun farkına vardıkça, şunu gördüm define avcılığı ciddi bir alt yapı, birikim, deneyim, bitmeyen bir merak, istek ve emek gerektiriyor.
İnsanın hobisinden maddi yarar da sağlayabilme ihtimali zaten yetecekken, bir de doğa, hareket, heyecan, yardımlaşma, tarih, beyin cimnastiği dahası bilim ve ilim. Bu saydıklarımın büyük bir kısmı forum sayesinde resmen vücut buluyor.
Bu vesile ile tüm yöneticiler ve değerli ustalara saygılarımı iletmek isterim.

Sorum şu olacak müsaadenizle:

Çoğu insan şöyle güneye deniz kenarı biryere kaçıp orda yaşama hayalleri kurar ya ben kuzeye kaçtım, yeni köylüyüm diyebilirim yani.
Bulunduğum yerde bir eski kale, küçük bir kilse, bir kaç omega yapan dere, şelale, mağaralar, pınarlar, hepsi var, ermeni ve rumlar yaşamış, tam sınırlarını bilemediğimden bitinya \ pontus civarı diyebilirim. Eşkiyalar da mübadeleye kadar bayağı can yakmış. Kale ve dere kilisenin batısında mesela, merak ettiğim bu çeşit yerleşim bölgelerinin genel bir planı varmıdır, mezarlıklardan çok yerleşim yerlerini merak ediyorum. Anladığım kadarıyla şu anki yerleşimin yoğunlaştığı yerde değilmiş eski yerleşim, çok eski zamanları pek de bilen yok, mübadele de gelmişler. Araştırmada nasıl bir yol izleyebilirim. Saydıklarımdan hangisi (pınar, şelale, kilise v.s.) öncelikle araştırılmalı. Vaktim de çok sayılır, Hazırlık yada staj gibi düşünün.
Belki ustalarımız genel bir bilgilendirme yapar düşüncesiyle bu bölümde konu açtım. Şimdiden teşekkürler, saygılar sevgiler.

dersu

Bilgili Üye
Unutmuşum yazmayı bölgede büyük yerli kayalar var, kaleden ve kiliseden dereye giden patikalar de belli diyebilirim.

dersu

Bilgili Üye
Helal olsun usta da ne hakkımız ola ki. Çok eskittim yazılarınızı ondan istedim helallik. Emeğiniz büyük bence.

Son düzenleme:

timur964

konularim
bildiklerimizi mezara girmesi bize hiç bir ustama katki sağlamazbunu dustur edinerek ne ne kadar biliyorsak akil suzgecine sunuyoruz faydamiz olmuşsa sevinç duyarizsitemizin şani nami burda nedir adi define sohbeti

tunay_5454

Bilgili Üye
hoş geldiniz bence yüksek bir tepeye çıkıp bir yudum su için snr manzaranın keyfini çıkartın yerleşim yeri ya o yüksek tepededir değilsede gözlemleyerek görürsünüz :)

dersu

Bilgili Üye
Ustam tepelerden baktım biraz yerleşim olduğunu düşündüğüm yer kilisenin kuzey batısı gibi sanki, zeminde bir miktar kalıntılar var birde harman yeri var ama ne kadar eskidir bilemiyorum, açıkçası çok da soru sorup milleti huylandırmak istemiyorum köyde.

OsiriS

Moderatör
Moderatör
Kale ve kilise alani belliyse hatta yikintilarida olabilir o alanlarda calismalar yapilabilir hatta tespit olayina gidilebilir.benim sorum bu saydiginiz alanlar koruma altindami yada soyle diyeyim sit alanimi oncelik bunlari bilmemiz ve sizinde bilmeniz lazim.ben eger boyle bir alana denk gelsem ve bilgim ve becerim yazdiklariniz kadar olsa oncelikli hedefim kalenin ve kilisenin etrafinda alinmasi acmasi kolay olan mezarlsra yonelmek olurdu.ama size daha cok faydamiz olmasini istiyorsaniz eger zamanimda bol demissiniz hem bi doga gezisi hemde spor amacli bu alanlara tekrardan gidip tabiki sitemizdeki resimleme olayi olaylari nasil yapilir konusuna bakip bu saydiginiz alanlarin detayli resimlerini cekip konunuza eklemeniz gerekir..birde dikkatinizi ceken her alani cekinmeden onemsememezlik yapmadan fotolayin her detayi atlamayin bence

Son düzenleme:

dersu

Bilgili Üye
@OsiriS usta teşekkürler, kale bayağı bir ziyarete uğramış malumunuz, umarım hayrını görenler olmuştur, mezarlık konusunda kalben pek rahat olamam, bölgede kayalıklar çok ilgimi çekiyor, kasa v.s., birde bu bölgede suda yada civarında çıkmış ne çıkmışsa, anladığım kadarıyla. Ve kolay gömülermiş

dersu

Bilgili Üye
Kale ve kilise alani belliyse hatta yikintilarida olabilir o alanlarda calismalar yapilabilir hatta tespit olayina gidilebilir.benim sorum bu saydiginiz alanlar koruma altindami yada soyle diyeyim sit alanimi oncelik bunlari bilmemiz ve sizinde bilmeniz lazim.ben eger boyle bir alana denk gelsem ve bilgim ve becerim yazdiklariniz kadar olsa oncelikli hedefim kalenin ve kilisenin etrafinda alinmasi acmasi kolay olan mezarlsra yonelmek olurdu.ama size daha cok faydamiz olmasini istiyorsaniz eger zamanimda bol demissiniz hem bi doga gezisi hemde spor amacli bu alanlara tekrardan gidip tabiki sitemizdeki resimleme olayi olaylari nasil yapilir konusuna bakip bu saydiginiz alanlarin detayli resimlerini cekip konunuza eklemeniz gerekir..birde dikkatinizi ceken her alani cekinmeden onemsememezlik yapmadan fotolayin her detayi atlamayin bence

dersu

Bilgili Üye
OsiriS peki usta kale hakim bir tepede etrafında iş makinası dahil birçok çalışma yapılmış, bulunduğum yere de oldukça uzak yani gitmişken biraz da araştırma yapmak istesem civarında nerelere bakmalıyım sizce, yön olarak yada tarla kayalık v.s. Böyle bir genel deneyim varmıdır. Etrafında yerleşime müsait alan da yok gibi. Prinç çubuk ve bir de vlf cihaz olacak.

bozoklu

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Yerleşim genelde dereye yakın, hafif eğimli tepeliklerde olmuştur. çevreyi dikkatlice analiz ederseniz taş yapılarından yerleşim yerini bulabilirsiniz. yerleşkede tek para gibi şeyler bulma şanşınız olabilir. toplu para, define için kilise ve etrafı, bölgenin dik kayalıkları araştırılmalıdır.