Biraz Ders Biraz Görsel

tatar26

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Merhaba Arkadaşlarım abilerim dostlarım birkaç fotoğraf paylaşmak istedim..Hem bilgilendirmek hemde görsel olarak ..

kabakburgiba

Süper Moderatör
Süper Moderatör
son foto duruş açısından anlattıkları bi harika.karenin duruş şekli de demekki çok önemli.ilk fotoda mezarı çok iyi saklamışlar.yanıltma amaçlı murç izleri kullanmışlar.ama işi iyi gözlemlemek farkılı işte.teşekkürler [MENTION=8616]tatar26[/MENTION] ustam.

tatar26

Süper Moderatör
Süper Moderatör
son foto duruş açısından anlattıkları bi harika.karenin duruş şekli de demekki çok önemli.ilk fotoda mezarı çok iyi saklamışlar.yanıltma amaçlı murç izleri kullanmışlar.ama işi iyi gözlemlemek farkılı işte.teşekkürler @tatar26 ustam.
Şimdi bir çok kişi ustam ustam diyor bir şey öğretmeyen usta olur mu. ?

kabakburgiba

Süper Moderatör
Süper Moderatör
merhaba ustam.

burasıda çok dikatimi çekti.acaba doğal tabiat aşınmasımı.

Ekli dosyalar

kabakburgiba

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Şimdi bir çok kişi ustam ustam diyor bir şey öğretmeyen usta olur mu. ?
bak şu üç karede neler öğrettiniz neler.görsellerde bi farklı oluyor daha iyi zihinde kalıyor.daha çabuk hatırlanıyor.3 ncü fotoya bakınca alınacak ne dersler var değilmi.bir harf öğrete ne köle olmuş bir milletin evlatlarıyız [MENTION=8616]tatar26[/MENTION] ustam.bizler seni öyle görmüyoruz.gönüllere girmek öyle parayla pulla olacak iş değil.zorlada giremezsin.bizler seni gönülden sevdik,değerli ustam.

tatar26

Süper Moderatör
Süper Moderatör
bak şu üç karede neler öğrettiniz neler.görsellerde bi farklı oluyor daha iyi zihinde kalıyor.daha çabuk hatırlanıyor.3 ncü fotoya bakınca alınacak ne dersler var değilmi.bir harf öğrete ne köle olmuş bir milletin evlatlarıyız @tatar26 ustam.bizler seni öyle görmüyoruz.gönüllere girmek öyle parayla pulla olacak iş değil.zorlada giremezsin.bizler seni gönülden sevdik,değerli ustam.
Dostum ALLAH senden razı olsun çok teşekkür ederim düşüncelerin için.. Allah yolunu açık etsin...

sef_er

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
[MENTION=8616]tatar26[/MENTION], yani usta diyoruz ama az geliyor, ustad desek yeterli olurmu bilmiyorum, tsk ediyorum sizlere

Birsey soracam müsadenizle, bu kanallar sudan korumak için degilde sanki suyu mezara yönlendirmek icin yapilmis gibi. Benmi yanlis görüyorum acaba

tatar26

Süper Moderatör
Süper Moderatör
@tatar26, yani usta diyoruz ama az geliyor, ustad desek yeterli olurmu bilmiyorum, tsk ediyorum sizlere

Birsey soracam müsadenizle, bu kanallar sudan korumak için degilde sanki suyu mezara yönlendirmek icin yapilmis gibi. Benmi yanlis görüyorum acaba
kimi yerde kapağı korumak için yapılır. genelde de kanala suyu döktüğünde nereye gidiyorsa oraya bakman gerekiyor...

sana tek kayada her ikisinide örneklerim.. aşağıdaki gibi bak..

sef_er

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
[MENTION=8616]tatar26[/MENTION],
kimi yerde kapağı korumak için yapılır. genelde de kanala suyu döktüğünde nereye gidiyorsa oraya bakman gerekiyor...
anladım ustam sağolasın, bu ikisi arasında zitlik var tesadüfimi sizce, yoksa bir sebepmi var, yani erkek kadın ayrımı gibi

tatar26

Süper Moderatör
Süper Moderatör
@tatar26,

anladım ustam sağolasın, bu ikisi arasında zitlik var tesadüfimi sizce, yoksa bir sebepmi var, yani erkek kadın ayrımı gibi
KANALLARDA OLASI İHTİMALLER
[FONT=&quot]1- Çevresinde su kaynağı olup olmadığına dikkat edilir.[/FONT]
[FONT=&quot]2- Gömüyü ihtimali yüksektir. Bu tür işaretlerin gömüsü kapalı bir mağara içinde yer alır. Bu kanalın içine su konulduğundan suyun döküldüğü alan içinde araştırma yapılmalıdır. gömü mağara içinde olup olmadığını anlamak için çevrede mağara işareti aranabilir.[/FONT]
[FONT=&quot]3- Kanal boyu ölçülüp her cm si ortalama 70 cm olarak hesaplanıp kanal boyuna gidilebilir, 70 cm arşındır bu bazen kulaçta olabilir eğer kulaç ise ortalama 45 cm olarak hesaplanır, dirsek ise 33 cm dir bu ölçülerin hepsi kanal boyu ölçülerek çarpılıp çıkan metre ölçülerek kanal boyuna gidilebilir.[/FONT]
[FONT=&quot]4- Bu tür kanallar genelde gömü kaya mezar girişi gibi yerleri gösterir. Mezarsa paralel önü, gömü ise uç yanlarını gösterir.[/FONT]
[FONT=&quot]5- Bazı mezarlara su girmemesi için kanal yapılabilir, biriken suların tahliye edilmesi için kullanılmıştır. yada taş kesim ocaklarına işaret eder.[/FONT]
[FONT=&quot]6- Birbirine girmiş karışık kanallar tılsıma işarettir bu bölgenin tılsımlı olduğunun habercisidir, çözümü oldukça zordur.[/FONT]
[FONT=&quot]7- Kanal olması gerekenden çok büyük ise birde bunun üst tarafında daire şeklinde halka varsa bu yağ sıkma yeridir define ile alakası yoktur.[/FONT]
[FONT=&quot]8- Eğer oyma işaretinin yanında kanal varsa bu mezara yön verir, kanal istikametine doğru gidin mezarı bulursunuz bu bazen kayanın bittiği yer bazende belli mesafe ileride olur.[/FONT]
[FONT=&quot]9- Kanalın akıntı tarafına bakılır karşıda olgun duran başka kaya varsa orada 2. işareti arayın bulduğunuz zaman bu işaret size 3. işaretin yerini verecektir 3. işareti bulduğunuzda oda gömünün yerini verir bu sistem bazen 1 km lik bir alana bile yayılabilir.[/FONT]
[FONT=&quot]10- Kare oymaya bağlı kanal varsa bu giriş kapısını gösterir, kanal boyunu ölç 1 cm si 70 cm hesapla kanala doğru git burası mahzen giriştir.[/FONT]

sepetkaya

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
Birşeyler oğrenmemize sebep olan bütün üsdatlar bizim ustamiz dir. Emeklerin için teşekkür ustam...