Biz eskiyi de biliyoruz

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Kafkaslı

Süper Moderatör
Süper Moderatör
PARAM YETMİYOR DİYENLERE!!
Eskiden insanlar şekeri çuvalla, yağı teneke ile, peyniri de tulum tulum alıyormuş.
Şimdi ise peyniri kilo ile, yağı bir kaç litre, şekeri de bir kaç kilo zor alıyormuş.
Doğru. Eskiden böyleydi...
-Çünkü eskiden insanların kafası çalışıyordu. Kafalarının için de saman değil beyin vardı.
-Eskiden insanlar, yağ, peynir, un, şeker gibi temel gıda maddelerine öncelik verirdi.
Adı üstünde temel gıda maddeleri.
En çok önem verilmesi gereken şeyler bunlardı.
-Eskiden insanlar, 3 kilo şeker parasına, gidip 1 bardak kahve içmezlerdi.
1 kg et parasına, oturup bir hamburger menü yemezlerdi.
Öğrenciler, evde 3 günlük makarna yiyip, dışarda cafelerde, nargileye, wayt çaklıt mokkaya 30 lira vermezlerdi. Sırf bir kaç fotoğraf çekip sosyal medyada ben sınıf atladım hissi veren, ucube fotoğraflar paylaşmazlardı.
Evlerde Led ekran internet bağlantılı televizyonlar yoktu. İnternet de yoktu.
-Eskiden insanlar, ihtiyacı kadar elbise, ayakkabı alırdı. Sırf marka diye, sırf birilerine hava atacağım diye, tonla para harcamazlardı.
-Eskiden insanlar, 15 bin liralık telefonu ilk alanlardan olmak için, gece yarısından mağaza kuyruğuna girmez, mağaza açılır açılmaz da, yem zamanı gelmiş sığır gibi içeri dalmazlardı.
-Eskiden insanlar, çocuklarına en fazla bir kaç adet oyuncak alırlardı. Oyuncaklarla dolu odalar olmazdı.
-Eskiden insanlar, yemeklerini dışarda yemezdi. Dışarda kahvaltı filan hiç yoktu. Kimse 1 aylık kahvaltılık parasına, gidip dışarda kahvaltı yapmazdı.
-Dışardan eve yemek söylemek ayıptı. Eşşek kadar kızlar, eve pizza söylemez, eşşek kadar erkekler, akşama kadar odalarına kapanıp bilgisayar oyunu oynamazdı.
-Yetişkinlik çağına gelmiş her kız ve erkek, kendi evini çevirecek şekilde davranırdı. -Erkekler dışarda çalışır para kazanır, kızlar ev işi yapardı.
-Sırf aileden uzak, rahat takılmak, uyduruk üniversitelerde okumak için şehir dışına çıkılmazdı. Okuyorum diyerek, annenin babanın iliği kemiği kurutulmazdı.
-En azından insanlar, 1000 liraya kablosuz kulaklık almaktansa, 3 çuval şeker alayım diye düşünecek kadar akıllıydı.
-Eskimeyen çöpe attığı pahalı marka ayakkabıları giymeye devam edip, ona vereceği 300 lirayı, yağa, peynire verirdi..
Kimse ekonomi dersi vermesin🙋
Eskiden böyleydi işte....😔Biz eskiden eskiden su içerdik testinden diyelim o zaman

kaplumbağa1

Member
sizin anlattığınız o eskiler akıllı değildi
savaş görmüş yokluk görmüş tecrübeli insanlardı.
bide bu insanların harbiden dolarla işi yoktu
un şeker yağ odun kömür hepsi bizde vardı
aldığı asgari ücretin 4 te birini faturalara vermiyordu
paranında bir kıymeti vardı
şimdi ise 300 dolara bir ay çalışıyor vatandaş
kimse vatandaşa öğüt vermesin
bu sorun hükümete yazar
sen önce yaşaması gereken parayı ver insanlara
un şeker almayıp ta telefon alan ölsün

sandalci14

Operatör
her görüşe saygılıyım.olayı siyasete çekmeden bikaç hususa değinmek istiyorum.eskiden memura kiralık ev vermezlerdi kefil bulmadan,ödeyemez diye ,öğretmenler pazarda limon satar taksiye dolmuşa çıkardı geçinebilmek için.şimdi evi arabası var çocuklarına bile alıyorlar yatırım olsun diye arsa alıyorlar.eskiden devlet memuruna para maaş ödeyemezdi onlarda rüşvetle yol bulurdu.ankaradan istanbula git 4 yerde polise rüşvet verilirdi. işçiden key diye milyardolarlar kestiler onuda ödemediler .bir gecede 46 banka çuvallarla boşaltıldı 300 milyar dolar battı 1 milyon dolar lüksemburktan istediler borç.adamlar ayıp olmasın diye hibe etmek istediler şimdi şehir dışında 60 dairelik sitede 1 daire alıyorlar. ben asgari üçretle geçinirken tek başıma alkol sigaram yok bana yetmiyordu.şimdi asgari ücretli arkadaşlarım hem geçiniyor hem ev taksiti ödüyor.hastaneye düşen servet döker kurtulamazdı şimdi otel odası gibi hastanelere 5 kuruş vermiyoruz.okul kitabı bulamazdık şimdi bedava dağıtıyorlar.elbette daha iyi şartları hakediyoruz ancak eskide çok iyi değildi yani 2000 li dönemleride çok iyi biliriz.ben imam hatip mezunuyum askeriye şuraya buraya ayrımcılık yaparlardı şimdi her yere girebiliyorlar başörtülüleri bırakın işe almayı parasıyla okula almazlardı.eleştirilecek bir sürü konu olabilir şu anı ama eskiyle yeni kıyaslaması öznel kunudur.devlet asgari ücreti yükseltti ama aslolan iş dünyasının çalışana para vermesi.elbette devlet icraatlar icraatlardan sorumludur.çünkü demokrasi budur halk sandıkta hesap sorar ama gelen gideni aratırmı onuda hesap edeceksin.''bu gitsinde kim gelirse gelsin''kafasını kabul etmem.''şu daha iyi yapar'' der inanır verirsin.öbürüde ''bu daha iyi yapar''der öbürüne verir.suriyeliler konusu hayat pahalılığı faturalar hükümet için eksi puandır.suriyelilere çözüm pahalılığa elinden geldiğince müdahale mücadele, sbebplerini iyi anlatma çözüm arama.örneüin petrolün varili eksilerdeydi fırladı.bide ülkenin teknik elemana ihtiyacı var ben bir imam hatipli olarak bolca teknik okul üniversite olmasını istiyorum. osmanlı süper güçtü yenilmez armadaydı çünkü bilimde liderdi 1600 lerden sonra bilimde gerileyip batı ilerleyince yıkıma giden yol açıldı.bizim hava savunma yapan süper silahlar üreten ağır sanayi kuracak teknik ekip ve arı gibi çalışan millete ihtiyacımız var herkes masabaşında oturayım 10 bin maaş alayım derse olmaz.bugün abd süper güç yarın nolacağı belli olmaz dünya kimsee kalmaz.biz geçmişten gelen gücümüzle geleceği düşünmeliyiz.böyle cennet bir coğrafyada birlik olmazsak 1 dakika barındırmazlar.abd li profun dediği gibi koskoca coğrafyadan silinen türkleri konya ovasında barındıracaklarınımı sanıyorsunuz...atalarımızın mirasına sahip çıkalıp tek yürek tek bilek olalım gerisi teferruat.

Orhandms

Member
PARAM YETMİYOR DİYENLERE!!
Eskiden insanlar şekeri çuvalla, yağı teneke ile, peyniri de tulum tulum alıyormuş.
Şimdi ise peyniri kilo ile, yağı bir kaç litre, şekeri de bir kaç kilo zor alıyormuş.
Doğru. Eskiden böyleydi...
-Çünkü eskiden insanların kafası çalışıyordu. Kafalarının için de saman değil beyin vardı.
-Eskiden insanlar, yağ, peynir, un, şeker gibi temel gıda maddelerine öncelik verirdi.
Adı üstünde temel gıda maddeleri.
En çok önem verilmesi gereken şeyler bunlardı.
-Eskiden insanlar, 3 kilo şeker parasına, gidip 1 bardak kahve içmezlerdi.
1 kg et parasına, oturup bir hamburger menü yemezlerdi.
Öğrenciler, evde 3 günlük makarna yiyip, dışarda cafelerde, nargileye, wayt çaklıt mokkaya 30 lira vermezlerdi. Sırf bir kaç fotoğraf çekip sosyal medyada ben sınıf atladım hissi veren, ucube fotoğraflar paylaşmazlardı.
Evlerde Led ekran internet bağlantılı televizyonlar yoktu. İnternet de yoktu.
-Eskiden insanlar, ihtiyacı kadar elbise, ayakkabı alırdı. Sırf marka diye, sırf birilerine hava atacağım diye, tonla para harcamazlardı.
-Eskiden insanlar, 15 bin liralık telefonu ilk alanlardan olmak için, gece yarısından mağaza kuyruğuna girmez, mağaza açılır açılmaz da, yem zamanı gelmiş sığır gibi içeri dalmazlardı.
-Eskiden insanlar, çocuklarına en fazla bir kaç adet oyuncak alırlardı. Oyuncaklarla dolu odalar olmazdı.
-Eskiden insanlar, yemeklerini dışarda yemezdi. Dışarda kahvaltı filan hiç yoktu. Kimse 1 aylık kahvaltılık parasına, gidip dışarda kahvaltı yapmazdı.
-Dışardan eve yemek söylemek ayıptı. Eşşek kadar kızlar, eve pizza söylemez, eşşek kadar erkekler, akşama kadar odalarına kapanıp bilgisayar oyunu oynamazdı.
-Yetişkinlik çağına gelmiş her kız ve erkek, kendi evini çevirecek şekilde davranırdı. -Erkekler dışarda çalışır para kazanır, kızlar ev işi yapardı.
-Sırf aileden uzak, rahat takılmak, uyduruk üniversitelerde okumak için şehir dışına çıkılmazdı. Okuyorum diyerek, annenin babanın iliği kemiği kurutulmazdı.
-En azından insanlar, 1000 liraya kablosuz kulaklık almaktansa, 3 çuval şeker alayım diye düşünecek kadar akıllıydı.
-Eskimeyen çöpe attığı pahalı marka ayakkabıları giymeye devam edip, ona vereceği 300 lirayı, yağa, peynire verirdi..
Kimse ekonomi dersi vermesin🙋
Eskiden böyleydi işte....😔Biz eskiden eskiden su içerdik testinden diyelim o zaman
Nedense senin gibiler çok biliyorsunuz

uçmuş

Süper Moderatör
Süper Moderatör
8 teneke 5 litrelik sıvı yağ
8 kilo k.fasulye
4 kilo bamya
6 kilo k.mercimek
4 kilo y.mercimek
20 kilo pirinç
8 kilo makarna
6 kilo bulgur
40 kilo şeker
10 paket 1 kiloluk çaykur çay
30 kilo un
650 gr lıktan 8 ad salça
500 gramlıktan 6 üzüm 5 elma sirkesi
6 kilo zeytin
5 paket 4lü sabun
3 lt likten 3 sıvı sabun
20 kilo deterjan
100 lü den 2 kutu bulaşık deterjanı
10 kg undan çıkabilecek tarhana yaparız
1 sezonluk turşu kurulur .
dondurucuya koyulmak üzere
domates menemenlik .dolma biber .patlıcan.acı biber tatlı biber vb gibi ler koyulur ...
... arkadaşlar biz babadan böyle gördük ....ve aynısını yapıyoruz ..
bu saydıkları mi ..her senenin 8 ci ayda başlar 9 cu ayda 10 cu aya çok sarkmadan alır eve koyarim .. fiyatına bakmam ..kaç para olursa olsun ..
alır eve bırakırım .... 6 ay ila 8 ay .. dışarda top atsa beni ırgalamaz ... kış gelmiş kar yağmış tufan olmuş .yol kapanmış zam gelmiş . gelmiş gelmemiş beni ilgilendirmez ...
tavsiye ederim benim listem benim aile sayıma göredir .. sizde kendi aile sayınıza göre ayarlayın ...
.. haricinde bütçe dengesi bozulmuş kişiler var ise hatasını arasın mutlaka hatayaptığı yeri bulacaktır ( istisnalar hariç ) vaktimizin olduğu kadar kazancımızın da değerini bilelim ...

Son düzenleme:

uçmuş

Süper Moderatör
Süper Moderatör
1 arkadaşımın dükkanında şöyle 1 yazı vardı ...
1 aptal para kazanabilir . fakat harcamak için zeki olmak gerek ...
bu çok eski den gördüğüm yazıydı .. hiç aklımdan çıkmaz .. o sebeble kazanmaya bakmıyorum .. harcamaya bakıyorum .. harcamada savurganmıyım tedbirli tutumlu idarelimiyim .... kazanmaya bakarsam rızgın kendi kazanma hırsımızda olduğunu zannederiz ... ne yaparsan yap rızgın o kadar ... işte .. o.. kadar ..ne kadarsa o

Kafkaslı

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Nedense senin gibiler çok biliyorsunuz
Senin gibi ukalalar olmasa

Konuştuğumuz her kelime yada cümle söz olarak bilinir. Eğer sözler bir faydaya matuf ise kelam, sadece konuşmak için söylenmişse laf olarak değer bulur. Allahu Teala’nın yaratmış olduğu canlıların ağzından çıkan sesler özelliklerine göre isimlendirilir.

Kuşun ağzından çıkana ötme, köpeğin ağzından çıkana havlama, kurdun ağzından çıkana uluma, sığırın ağzından çıkana böğürme, eşeğin ağzından çıkana anırma, atın ağzından çıkana kişneme, insanın ağzından çıkana da söz denir

İnsanlar aralarındaki iletişimi söz ile kurarlar. Yani insanlar konuşa konuşa anlaşırlar. Onun için hem dinimizde hem insanoğlunun yaratılışı gereği sözün önemi büyüktür. Kur’an-ı Kerim’de Yüce Rabbimiz sözle alakalı şöyle buyurmuştur: “İnsanlara güzel söz söyleyin”( 1) Güzel yaratılmış insana güzel söz söylemek ona verilen değeri ve söz sahibinin de kişiliğini ortaya koyar. Zira; insanın kişiliği lisanının altında yatmaktadır. Bu nedenle özüne, sözüne dikkat etmelisin. Emi @Orhandms kardeşim

Son düzenleme:
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...