bizn sikkeleri .mi

_Mithra_

🇹🇷 M¡₺ŕ@ 🇹🇷
Moderatör
evet bizans basileusları var
bazıları da pas ve korozyondan belli olmuyor

serhat1071

Yeni Üye
ustam ben bastaki sikkeyi cok merak ediyorum insan kafasina benziyor burnu ve hatta goz cukurunu yapmislar gibi geliyo bana sizce bu bizansa mi ait yoksa baska bi medeniyetemi

Ngdl51

Editör
Ilk fotodaki sikke selcuklu sikkesi usta

epy

Süper Moderatör
Süper Moderatör
5 ve 6.fotolardaki sikkeler kontrmark.(sikke yüzlerinde kullanımı geçerli kılan küçük damgalar) sikkeye darbından belli zaman sonrası vurulan bu küçük mühürler metalin yeniden kullanım amaçlı damga sonrası tedavülde geçerlilik sağlama,fetihle alınan yeni yerleşimlerde darp yerinin dışında da kullanılabilmesi,değerinin değiştirilmesi ve kalitenin kontroldan geçtiği anlamında da vurulur.bu şekildeki kullanımı ile de yeni sikke darp edilmeden uygarlıklar tasarrufa gitmiştir arkadaşlar.

Son düzenleme:

Feda

Bilgili Üye
5 ve 6.fotolardaki sikkeler kontrmark.(yüzeylerde kullanımı geçerli kılan küçük damga) sikkeye darbından belli zaman sonrası vurulan bu küçük damgalar metalin yeniden kullanımıyla damga sonrası tedavülde geçerlilik sağlamak,fetihle alınan yeni yerleşimlerde darp yerinin dışında da kullanılabilmesi,değerinin değiştirilmesi ve kalitenin kontroldan geçtiği anlamında da vurulur.bu şekildeki kullanımı ile de yeni sikke basılmadan tasarrufa gidilmiştir arkadaşlar.
bilmiyordum güzel bilgi ustam teşekkürler...

Moderatör tarafında düzenlendi:

serhat1071

Yeni Üye
hayir hic para edermi diye sormayacagim .
cunku para etmedigini biliyorum :)
tek tek de. hayal altin sikkeler ama gercekler bronz bakir . bir umut pesinde bir ömur defineciler demis ti birisi