Bölgelere Göre Define Dağılımı

Esmerr

Member
Herkese hayırlı forumlar. Uzun süredir araştırdığım, bilgi topladığım bir konu hakkında, siz değerli ustalardan yorum ve bilgiler alıp kendimi geliştirme konusunda aşama kaydetmek istiyorum. Yolu foruma düşüp, bilgiye ihtiyaç duyan genç arkadaşlar olursa eğer bu konu onlara da faydalı olacaktır diye düşünüyorum. Bu arada her akşam foruma girip siz değerli ustaların açılan konular hakkındaki yorumlarını, çözümlerini okuyup, aklıma yazdığımı belirtmek isterim ( teşekkürler). Bilgilenmek istediğim konu şu ;
Karadeniz bölgesinde yaşıyorum. Karadeniz bölgesin de daha çok ne tür eserler, sikkeler lahit vs, bıçu gibi şeyler bulunabilir ve bulunmuştur. Anadolu ' da birçok medeniyet yaşamış, kültür bileşimi oluşmuş resmen. Her bölgede farklı medeniyetler yaşamışsa ve her medeniyet farklı bir kültürse, yaşadığım bölgede (Karadeniz) ne tür eserler bulunabilir, daha çok ne tür gömüler mevcuttur, çoğunluk hangisidir ( kaya mezar, tümülüs vs.) Değerli ustalar, düşüncelerinizi ve bilgilerinizi bekliyorum, anlatımda, açıklama da eksiğim, yanlışım varsa kusura bakmayın :) Konuyu da yanlış yere açmadım umarım :)

Sedegor

Engellendi
Dünyanın düz oldugunu her kes bilecek bir gün !
Esmerr Karadeniz zengindir! Saydıklarının hepsi vardır, en az defa gittim! Yer çokta o yeri bulmak önemli birde defineciligin neresindesin ?

Eşkıya pesindemi medeniyet pesindemi tek tek pesindemi ? Hepsine Dalarsan cıkamazsın kendine bu ücübden bir yol seç zaman gelir hepsinde bir fikrin olur zaten.

Esmerr

Member
Sedegor ustam teşekkürler. Ben çaylak sayılırım bu işlerde. Sahaya çıkmışlığım yok. Daha çok yaşadığım bölgelerde emare arıyorum. Paradan, maldan mülkten çok merak, bu işin keyfi ve verdiği heyacan yüzünden sizlerleyim. Şimdilik sizlerden, kitaplardan, internet üzerinden okuyup araştırıp kendimi geliştirmek için uğraşıyorum. Sahaya çıkmak tabi ki farklı bi tecrübe :) Ben yaşadığım bölgede daha çok kaya mezar benzeri emareler, dere şelale gözlerinde dar ve derin oymalara rastladım. Ne kadar işçiliği vardır bilinmez tabi. Kendime o 3 yoldan herhangi birini seçmedim. Şuan genel olarak bilgilenmeye çalışıyorum. İlerde Allah hangisini nasip ederse o yolda gideriz hayırlısıyla. Ama şu bir gerçek bu işin verdiği keyif, merak duygusu bambaşka. En keyiflisi de gezdiğin, gördüğün her bölgeye, alana ( emare arama gözüyle bakıyor olmaya başlamış olmak) :) Uzun lafın kısası bulduğum her bilgi benim için en sağlam alet edevat şuanlık :)

Esmerr

Member
Sedegor ustam ' Yer çok ta o yeri bulmak önemli ' derken nasıl bişey kastettin, bak bu bile yeni bir bilgi benim için :)

Sedegor

Engellendi
Dünyanın düz oldugunu her kes bilecek bir gün !
Sedegor ustam ' Yer çok ta o yeri bulmak önemli ' derken nasıl bişey kastettin, bak bu bile yeni bir bilgi benim için :)
Ben yirmi yıldır ciddi ciddi ugraşırım 20 yılın öncesinide sayman, 20 yılın şu bir yıl öncesinide. İşareti bulursun sonra gider gider gelirsin kendine yada başkalarınada sorarsın düsünürsün, alet edevat cihaz bilgi tecrübe derken yeri bulursun ama gücün yetermi ? Ordaki var olan yada hiç olanı görebilirmisin eline alabilirmisin ? Yani her şeyi bilsen bir tarafa nasip kısmet bir tarafa!

Şimdi işin zevkindesin bu bir hastalıktır yakayı kaptırdıgın an ya bitersin ya ihya olursun. İkisinin arası olmaz olursa defineci olamazsın.

Ailenle düzenin bozulur, bu iş çok maddiyat ister günlük 200 liran gider en az oda. Birde bulduğunu jandarma gelir alır. İşin sonu %90 hep hüsrandır.

Bakma sen her işaret paylaşan her gidip kazdım diyen bulmaz. Her işaret te define isareti değildir inançların ortaya koyduğu simgelerdir. Piyongada Şansın ne kadarsa bu işte belki iki katına çıkar o kadar.

Son düzenleme:

Esmerr

Member
Sedegor ustam az çok anladım dediğini. Tabi ki nasipten ötesi yok. Yaşadığım bölge eski ermeni bölgesi olduğu için ve bu işleri de araştırdığım için insan her bölgeye, her kayaya farklı gözle bakıyor. Para pul muhim değil, ha tabi ki Allah nasip ederse kendi yağımızda kavrulacağımız kadar mal elde etmek isteriz. Aşırısı bizi aşar. Şüphelendiğim 3 yer var fakat hem izinsiz kazı olayına girmek istemiyorum genç yaşta, hem bu bir suç. Hem de alet edevat da yok elimde. Yani senin anlayacağın şimdilik staj yapan öğrenci durumundayım :)